12.09.2013 Tarihinde Geçirmiş Olduğum Trafik Kazası

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Öncelikle konuyu teferruatlı bir şekilde yazacağım ve sizlerden bu olayın hukuki sonuçları için yardımlarınızı isteyeceğim. Her zaman olduğu gibi günlük Maltepe-Kadıköy, Kadıköy-Maltepe güzergahında pedallıyordum. Her zamanın aksine Kadıköy'den dönüşte güzergah değişikliğine gidip minibüs caddesinden (Fahrettin Kerim Gökalp Caddesi) gitmeye başladım Marmara Üniversitesi ile Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi'nin arasında bulunan Ağız ve Diş Sağlığı merkezinin kapsının (Kartal istikametindeyim) karşısında sağ şeritte park etmiş aracın birden bire sol kapısı açıldı ve ben kapıyı görmedim ne olduğuna anlam veremeden kendimi minibüs yolunun ortasında buldum bisiklet bir yanda ben yolun ortasındayım kafamı kaldırdığımda araçların üzerime doğru geldiği fark ettim ve fren yapıp durdular. Öncelikle araç sürücünün görmedim demesi beni zıvanadan çıkarttı bende 155'i aradım ve yaralamalı trafik kazası olduğunu belirttim yaralamalı demesem gelmeyeceklerini gayet iyi biliyorum daha önceki tecrübelerime dayanarak.

Polis geldiğinde ki araç sürücüsüne de söyledim benim kolumun kırılmasının çıkmasının veya benim yaralanmamın bir önemi yok olay bisikletimdeki hasarının ne şekilde karşılanacağını sordum sürücü hasarın neyse karşılarım tutanağa gerek yok dedi bende bunun üzerine söz uçar yazı kalır dedim. Ve bisikletimin fiyatını söylediğimde sürücünün hayretler içinde bana baktı sonradan tutanak tutulduğu sırada kendi doldurması gereken kısıma aynen şunları yazıyor "Durup kapıyı açtığımda arkadan gelen bisikletli çarptı farı yoktu görmedim saat 20:00" bende iyi niyetimden kaynaklı sürücünün adli vakalık olan bu olay ile ilgili olarak uğraşmasını istemedim sonuçta iyi niyet. Akabinde Fatih Sultan Mehmet Hastanesine gittim sağ kolumda kısmi yaralanmalar mevcut ağrımda cabası. Ve hastaneden her ihtimale karşı Adli Muayene Raporu aldım. Bugün Sigorta firmasına gidip daha teferruatlı bilgi alıp bisikletimdeki yaklaşık olarak 1200TL hasarımın karşılanması hususunda neler yapabilirim sonuçta bisikletin trafik sigortası yapılmıyor. Bu arada atladığım nokta rapor düzenlenirken bana ait kısmı olayın şoku ve adrenalininden dolayı doldurmadık fotokopi çekildi karşı tarafın ruhsatının ehliyetinin fotokopilerini aldım.

Tutanak yakın gözlüğüm yanımda olmadığı için tutanağı okumakta sıkıntı çektim ve eve geldiğimde sürücü kendini haklı göstermeye çalışmış öncelikle arkadan çarpmadım kapı açıldı ve kapı bana çarptı. Yine aracın o cadde üzerinde sağ şeritte park yapması uzun veya kısa süreli yasak levhaları da mevcut akabinde dörtlülerininde yanmıyordu. Kapının açıldığını görme şansım bile olmadı daha öncede belirtiğim üzere sanki ilahi bir güç beni sol tarafa fırlattı. Bugün sigorta firmasıyla görüşüp neler yapabileceğimi öğrenip olayın gerçekleştiği ilçedeki karakola gidip adli muayene raporu ile şikayetçi olacağım ama yarında bisikleti aldığım yere götürüp sürücüyü arayacağım sonuçta hasarın neyse yaptırırız demişti ki çıkacak meblağ adamın o rakamı ödemeyeceği. Bu işin hukuki yolları nelerdir? Bu gibi kaza geçirmiş yaşamış arkadaşların bu süreçte neler yaptıklarını bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak istiyorum.

Buna benzer bir iki örnek okudum nette yapmış olduğum araştırmalar sonucunda. Genelde maddi hasarlı trafik kazalarında ki araçlar için söylüyorum trafik sgortaları ve kaskoları mevcut olduğu için istediğiniz veya anlaşmalı olduğu her hangi bir kaportacı veya tamirciye götürdüğünüzde araç için bir ekspertiz gelip hasarın maddiyatını değerlendirip raporunu tutar bunu bisiklet için nasıl yapabilirim? Ekspertizi bisikletteki hasar için hangi sigorta firmasından veya hangi kurumdan çağırmak gerekir deminde dediğim gibi bisikletin her hangi bir kasko veya trafik sigortası olmadığı için. Tabiki kolumun ağrısından sabahı sabah ettim maalesef uyuyamadım hem ağrı hemde sinirden.

Son bir ilave yapacağım bu gibi yandan kapı açılmaları sonucunda trafik kanunu ne diyor araştırmama rağmen bu gibi kazalar konusunda bir detaya ve bilgiye rastlayamadım normal şartlarda araçlar için arkadan çarpan 8/7 haksız bulunuyorsa bunun gibi bir kazadada ne şekilde değerlendirmeye alınacağınıda merak ediyorum genelde bu gibi kazalara motorsikletli sürücülerin çok sık yaşadığını duyuyorum bu arada bisiklet kullanan ve seven bütün arkadaşlara söylüyorum kesinlikle kask kullanın ve kasksız her ne olursa olsun bisiklete binmeyin BYSÇ ekibinden Ali arkadaşımızda kaskı olmasına rağmen yapmış olduğu kaza neticesinde geçici hafıza kaybı yaşadı.

Scudo
Tepki
254
Bisiklet
Salcano
Heeseyden once cok gexmis olsun. Umarim wn kotu kazaniz bu olsun.
Tutanagin bir suretini alpdeger@gmail.com adresine gonderirseniz yardimci olmaya calisayim. Ama simdilik soylebilecegim seyler sunlar. Oncelikle sanki siz kaza mahallinden kacmissiniz gibi bir durum cikmis ortaya. Polis genelde surucden yana. Bisikletin ucuz yollu halledeilecegini dusunup aractan yana tutuyorlar tutanagi. Ama polis geldi ve siz 155 i aradiginizda da yaralanmali dediyseniz ki bu 155 kayitlarimda vardir. O zaman bir sansiniz daha var gibi. Net sonucu tutanagi gordukten sonra soyleyebilirim.

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Alp bey yalnız şöyle bir durumda söz konusu bugün olayın gerçekleştiği ilçenin karakoluna gidip elimdeki Adli Muaye Raporu ile ki raporda trafik kazası diye geçiyor bununla tekrardan şikayetçi olacağım. Ve karakolda tutlacak yeni tutanak ile olayın bütün teferruatını tutanağa yazacağım.

http://t1309.hizliresim.com/1f/f/sn75d.jpg

Tepki
254
Bisiklet
Salcano
Yazilar kime ait? Krokiyi kim cizdi? Fotograf cekildi mi? Yaralanmali kaza diye anons yapiliyor ve polis tutanak tutmadan gidiyor dogru mu?

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
Nedir arkadaş bisikletlilerin motorlu araç sürücülerinden çektiği

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Yazıları yazan aracın sürücüsüne ait ben o esnada trafik polisi ile konuşuyordum. Polisi aradığımda telefonda yaralanmalı trafik kazası dedim gelen polis tutanak tutmadan aranızda halledin dedi zaten aracın sürücüsüde iyi niyetli dedi aranızda anlaşın dedi aynen böyle ve ben hastane polisinede durumu izah ettim iyi niyetli yaklaştım hastane polisi ister şikayet et ister etme sana kalmış bir şey dedi deminde belirtmiş olduğum üzere olayın şoku ve heyecanı ile tutanağın bana ait kısmını doldurmayı unuttum akabinde bugün karakola gidip olayın gerçekleştiği şekilde tutanak tutturacağım.

Şu an için benim elimdeki adli muayene raporu var ve karakola gidip olayın tutanağını tutturup şikayetçi olsam diyorum. Hep iyi niyetten kaybediyorum.

Tepki
254
Bisiklet
Salcano
Si sikayetci degilim dedini mi hastane polisine? Kaza yerine gelen polisin yaptigina bak yahu. Karakola gittiginizde ben 155 i aradigimda yaralanmali dedim ama polis tutanak tutmadi deyin. Ayrica tutanaktaki yazilardan hicbiri size ait degilse daha iyi, zaten benim tutanakta imzam yok deyin. Polis 155 kayitlarina bakilmasini istiyorum, hastaneden raporum var ve kaza yerine gelip tutanak tutmayan polisten de sikayetciyim deyin. En onemlisi sizi gwldiginiz gibi gondermeye calisacaklari icin tutanak tutmayan polis hakkinda sikayetci olacaginizi bastan soylemeyin ve bugun tutulacak tutanagi okumafan imzalamayin. Okumanizi istemeyecekler ve ne var yahu yazdik biz iste diyecekler israr edin ve okuyup imzalayin. Tekrar gecmis olsun. Isiniz mahkemeye yansiyacak olursa o asamada da yardim ederim. E-posta ile de irtibat kurabilirsiniz.

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Hastane polise şikayetçiyim demedim gelen memurlara durumun adli vakalık bir durum olduğu ve buradaki hasarımın ne şekilde karşılanabileceğini sordıum gelen memurda araç sürücüsünün iyi niyetli olduğuna istinaden aranızda anlaşın dedi bende bunun üzerine o zaman adli vakalık durum olacağı için iyi niyetimden kaynaklı işi adli rapora taşımadım ama her hangi bir şikayetçi değilim ibaresi kulanmadım. akabinde hastane polisine durumu izah ettiğimde ister şikayetçi ol ister olma sana kalmış bir durum o dedi bu lafın üzerine bende elimdeki adli muayene raporu ile olayın gerçekleştiği ilçedeki karakola gidip yeni bir tutanak tuttursam ve şikayetçi olsam diyorum. İnsanın başına bu gibi olaylar daha önceden gelmediği için tecrübe ve bilgi sahibi olmadığı için resmiyette sıkıntı olabiliyor.

Alp bey çok teşekkür ediyorum vermiş olduğunuz bilgiler için işin içinden çıkamassam sizinle iletişim kuracağım.

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Çok geçmiş olsun..

Dilerim bu tür talihsiz olay başınıza bir daha gelmez..

ErcanArslan

Aktif Üye
Tepki
7
Bisiklet
Sedona
olay yerini gören kamera kaydı bulmaya çalış, Kanuna göre bisiklet sağ seridi kullanır sizde bahsettiğiniz gibi park yapılmaz tabelasının bulunduğu( aracın park ettiği) şeridi sizin kullanmanız gerekiyor. Park ettiği için kazaya davetiye çıkarmış. Kanunda aydınlatma reflektör v.b kullanması gerekir diye birşeye ben bugüne kadar karşılaşmadım.

murat aslan

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Whistle
iç bka off off hep karşılaştığım manzara. Olur olmaz heryere araba çekip yola çıkmamı sağlayan sonrada yanlarından geçerken saçma sapan bir zamanlamada kapıyı açarlar. Bir gün benimde başıma gelicek bu olay. Konuyu takip ediyorum geçmiş olsun hocam umarım bir sıkıntı yaşamazsınız :(

Tepki
14
Bisiklet
Kron
Çok geçmiş olsun umarım en yakın zamanda yaralarınız iyileşir ve maddi hasarınız karşılanır. Bir an düşündüm de böyle bir olay Avrupa ülkesinde olur mu , olursa ne olur. Bence yasalar takır takır işlerdi haklı olanın lehine yani sizin lehinize...

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Dostum çok geçmiş olsun;
Burası benim de güzegahımdı aslında fakat şimdi asfalt kazıma falan var diye gitmiyorum ordan zaten sadece taksi ve minibüsler yeter o yoldan nefret etmeme.

M.Bulat

Aktif Üye
Tepki
65
Bisiklet
Cannondale
çok geçmiş olsun abicim.. Anı durum banada oldu kısaca anlatmak istiyorum,40km süratla normal pedallıyordum ve yolun kenarında onlarca park eden araçlardan biri aniden kapıyı açtı bende o kadar dikkatliyimki yani araba kapısı açılır falan diye hafif yolun ortasından gidiyorum süratim bu yüzden herneyse adam kapıyı açtığı an ben direk kapının altında kaldım bisiklette ileri doğru sürüklendi.. benim göğsümde yaklaşık 20cm uzunluğunda bıçak izi gibi kesik oluştu ben şükrediyorum allaha çatlama vs birşey olmadı.. ve adamın verdiği tepki ise ben yerdeyken beni tekmelicek derecede adam hem hatalı aynaya bakmadan direk kapıyı açıyor hemde bana ana avrat sövüyor,bende o adranalin ve korkuyla kendimi suçlu hissettim ve tabi ön jant eğilmiş teller esnemiş ağzımı açamadım tabi yaşım 17 ne adamda birşey var nede arabada olan bana ve bisikletimin ön jantına oldu,ayrıca şunu merak ediyorum bisikletinizin 1200 liralık ne hasarı oluştu?

ahmetu

Üye
Tepki
1
öncelikle geçmiş olsun

anlaşmalı kaza tespit tutanaklarının tutulabilmesi için kazaya karışan her iki aracın da trafik sigortasının olması gerekir. tutulan tutanaklar tramer tarafından incelenir ve kusur oranı belirlenir. kusur oranına göre sigorta şirketleri karşı tarafın hasarını karşılar.
bisiklet için zorunlu trafik sigortası olmadığı için o tutanak geçersiz olacaktır

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
Geçmiş olsun dostum, araç sürücüsü altı üstü bisiklet ne olabilir ki masrafı diye bakmış, sonra anlamış ne olduğunu. :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@M.Bulat

Yol kenarında onlarca park etmiş araç varken 40 kilometre ile normal pedallanmaz. 40 kilometre/saat ile yol kenarında araba yoksa bile normal pedallanmaz. Bisiklet üstünde 40 kilometrenin ne demek olduğunu sanırım daha çözememişsin. Pekmezi akıtmadan evvel kendine çekidüzen ver.

Soruyu soran arkadaşım, geçmiş olsun. Derhal şuraya aynı konuyu açmanı rica ediyorum;

(link)

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Arka fren ve vites kolu kırıldı aynı şekilde ön aktarıcı kırıldı ve son olarak selem sürtünmenin etkisiyle yırtıldı Komponentler Shimano 105 selede proloq marka son olarak rudy marka kaskımda kırıldı