112 Acil Yardım'a yenilik!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında paramedik34 tarafından paylaşıldı.

 1. paramedik34

  paramedik34 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  624
  Beğeniler:
  930
  Şehir:
  Maltepe, Ümraniye, Şile
  Seviye:
  Hızır Acil, Polis İmdat, Jandarma ve Yangın İhbar gibi hatlar önümüzdeki 1 ay içinde 112 altında toplanıyor.

  27 Ağustos 2009 05:05

  İçişleri Bakanlığı'nın yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığı 'tüm çağrıların aynı hatta birleştirildiği' sistem, eylül ayında hayata geçiyor.

  Bakanlığa bağlı İller İdaresi Genel Müdürlüğü'nün pilot bölge tayin ettiği Antalya ve Isparta'da başlayacak uygulamayla Hızır Acil (112), Polis İmdat (155), Jandarma (156), Sağlık Danışma (184) Yangın İhbar (110) ve Orman Yangın (177) gibi acil numaralar tarih oluyor. Tüm bu işlemler 112 çatısı altında toplanıyor. Sistemle, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde olduğu gibi farklı acil numaraların akılda tutulmasına ihtiyaç kalmayacak. Böylece birçok kurum ve kuruluşun çağrı merkezi kurmasının da önüne geçilmiş olacak. Sistemin 2011'e kadar Türkiye geneline yaygınlaştırılması düşünülüyor.

  112 çağrı sistemi, iki ana birimden oluşuyor. Birincisi çağrı alma İkincisi alınan çağrıdan yola çıkarak olaya en hızlı şekilde müdahale edilmesini sağlamak. Bakanlık bunun için çağrının geldiği 112 merkezinde, Sağlık Bakanlığı, İtfaiye, Polis, Jandarma ve diğer birimlerin uzman personelinden oluşan bir ekip bulunduracak. Çağrıyı alan personelle uzmanların birbirlerini canlı olarak görebileceği merkezde acil durumlara daha kısa sürede müdahale edilmesi sağlanacak.

  Arayan kişinin adresi anında ekrana düşecek!

  Herhangi biri 112'yi aradığında alıcılar, gelen telefonu açacak. Çağrıyı yapan kişinin telefonu, adres bilgisi koordinatlarıyla ekrana düşecek. Eğer gelen telefon, bir yangın ihbarı içeriyorsa, hemen aynı mekândaki yangın uzmanı devreye girecek. Uzmanın önündeki monitörden çağrıyı yapan kişi ve olay yerinin tüm bilgileri güzergâhlarıyla ekranda görülecek. Uzman, bir yandan karşıdaki kişiden bilgi alırken diğer yandan da Coğrafi Bilgi Sistemi üzerinden yangına en yakın ekibi tespit edecek. Tespit edilen ekibi, yangının bulunduğu adrese, sağlık ekipleriyle birlikte, en kısa güzergâhtan yönlendirecek. İşlem sırasında trafik yoğunluğu da tespit edilecek. Hareket eden ekip, anbean takip edilecek. Ekipler yangın yerine giderken bir taraftan da olay yerine en yakın hastaneler belirlenecek ve irtibata geçilecek. Eğer çağrı, bir trafik kazası ise bu sefer kaza yerine, polis, itfaiye ve sağlık ekipleri, aynı şekilde en kısa güzergâhtan sevk edilecek. Tüm bu işlemler birkaç dakika içinde tamamlanacak.

  Konuşma özürlüler SMS atabilecek!

  Projede konuşma özürlüler de düşünülmüş. Sözlü ifade engeli olanlar acil durumlarda SMS atarak ihbarda bulunabilecek. SMS'in geldiği nokta, yine sistem üzerinden tespit edilerek mobil ekipler belirlenen adrese yönlendirilecek. Merkezde yabancı dil bilen personel de bulunacak. 112'nin Avrupa Birliği ülkelerinde de aynı amaç için kullanılıyor olması turistlere kolaylık sağlayacak.

  Paramedik34'ün notu: Geçtiğimiz günlerde Batman ilimizde bulunan 112 ihbar alma merkezinde kürtçede bilen personel çalışmaya başladı.
   
  Hasan Kuru ve suzunkopru bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

20150521_075115.jpg
Herkese Merhabalar, Beylikdüzü yokuşunu merak edenlere, "Bu nasıl bir yokuştur?" diyenlere ithaf ettiğim videyomu paylaşmak istedim. :harika: Videyo Beylikdüzü Florya dönüşü çekilmiştir....
upload_2016-10-25_19-27-33.png
Daha önce açtığım konularda periyodizasyon ve antrenman planlamadan bahsetmiştim. Aynı şeyleri tekrar etmemek için açtığım konuların bağlantılarını verip, konuda anlattıklarımdan kısaca özet...
upload_2017-2-1_9-14-37.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...