112 Acil Bisikletli Ekipler

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında naz34 tarafından paylaşıldı.

 1. naz34

  naz34 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  10 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  844
  Beğeniler:
  1.298
  Şehir:
  Pendik, İstanbul
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  112 acil, bisikletle yetişecek

  Sağlık Bakanlığı, trafik ve dar sokaklar yüzünden acil müdahale edilmesi gereken hastalara ulaşamama sorununa bisikletli 112 acil ekipleri kurarak çözüm buldu. İlk İzmir’de göreve başlayan ekipler, ambulans gelene kadar hastaya ilk müdahaleyi yapıyor.
  İZMİR - Sağlık Bakanlığı’nın bisikletli 112 acil ekipleri, ilk kez İzmir’de göreve başladı. Ekiplerin görev alanı, ambulansların giremediği, araç girişinin olmadığı cadde ve sokaklar.
  Dar ve geçit vermeyen sokaklar, 112 acil ekiplerinin işlerini zorlaştırınca Sağlık Bakanlığı bisikletli 112 acil ekibi kurdu. Bisikletli ekipler ilk olarak İzmir’de göreve başladı.
  İlk sınavlarını Uluslararası İzmir Fuarı’nda veren bisikletli 112 acil ekiplerinde çalışanlar paramedikal acil tıp teknisyeni olarak görev yapıyor. Özel bir eğitimden geçiriliyor ve yanlarında bir hastaya anında müdahale yapabilecek her türlü ekipman bulunuyor.

  Acil durumlarda hastalara ilk müdahaleyi yapan bisikletli ekipler telsizle 112 merkezle bağlantıya geçiyor. Ambulans gelene kadar hastanın başında bekleyor ve daha sonra görevi arkadaşlarına teslim ediyor.

  İzmir’deki bisikletli sağlık timi şimdilik 10 bisiklet ve 5 ekip halinde çalışıyor. Gerek görülmesi halinde bu sayı artırılacak.
  Kaynak : NTV-ntvmsnbc.com 09 Ekim 2007 Salı


  112 Acil Bisikletli Ekipler

  İzmir 112 Ambulans Servisi,1994 yılından bu yana İzmir ilinde acil hasta ve yaralılara acil sağlık hizmeti vermek üzere 24 saat kesintisiz olarak faaliyet gösteren bir birimdir. Halen İzmir şehir merkezi ve tüm ilçelerde toplam 48 ambulans istasyonu ile hizmet veren 112 Ambulans Servisinin 2006 yılında toplam müdahale ettiği vaka sayısı 65.758 iken, 2007 yılı ilk 6 ayın vaka sayısı 35.564‘dür. Her geçen gün vatandaşlar tarafından daha fazla tanınan ve güvenilen 112 Ambulans Servisinin halkımızın her an yanında olabilmesi ve gelişmiş ülkelerde de bazı örnekleri bulunan yeni bir uygulama, ülkemizde ilk kez ilimizde hayata geçirilecektir.

  Sağlık Bakanlığınca 7 Aralık 2006 tarihinde yeniden düzenlenerek yürürlüğe giren “Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları ile Ambulans Hizmetleri Yönetmeliği”nin ilgili maddeleri uyarınca hazırlanan 112 Acil Bisikletli Ekipleri, yönetmelikte de belirtildiği gibi acil sağlık araçları sınıfına girmektedir.
  Buna göre acil sağlık hizmetinin sunumu sırasında ihtiyaç duyulan personel ve malzemeyi en hızlı şekilde ulaştırmak ve olay yerinde tıbbi müdahale ve destek için kullanılacak olan bu araçlar, bisiklet, motosiklet, mobil sağlık aracı ve benzeri araçlar olup, bu araçlar hasta taşıma amaçlı olarak kullanılmazlar.

  İzmir Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü olarak yönetmelik uyarınca 10 adet bisikletli ekip oluşturulmuş ve bu amaçla özel olarak dizayn edilen bisikletlere, sesli ve ışıklı uyarı cihazları, acil tıbbi müdahalede kullanılmak üzere otomatik canlandırma cihazı( defibrilatör ), seyyar oksijen, el aspiratörü, travma ekipmanları, acil ilaç ve serumlar, pansuman malzemeleri ile 112 merkez ve ambulansları ile iletişimi sağlayacak telsiz cihazı standart donanım olarak yerleştirilmiştir.

  Başlangıçta İzmir ili Konak ve Karşıyaka ilçelerinde başlatılacak bu uygulama ile sabah erken saatlerde Mustafa Kemal Sahil Bulvarı – Konak meydanı, Konak Pier – Cumhuriyet Meydanı, Kordon boyu, Fuar alanı ve Karşıyaka Sahil şeridinde spor yapan ve dinlenen vatandaşlarımızın acil bir sağlık sorununa anında müdahale etmek üzere ikişer kişilik ekipler oluşturulmuştur. Daha sonraki saatlerde Kemeraltı çarşısı, Kıbrıs Şehitleri, Karşıyaka çarşısı gibi trafiğe kapalı ve vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu ve ambulansların giremediği alanlarda hizmet vereceklerdir. Her bisiklette bir paramedik veya acil tıp teknisyeni görev yapacak olup bu ekiplerin hizmete özel eğitimleri yapılmış ve 112 ambulans ekipleri ile koordinasyonu sağlanmıştır.

  Acil bir sağlık sorununda, bisikletli ekipler doğrudan veya 112 merkez tarafından hasta veya yaralının bulunduğu yere yönlendirilecek ve hastaya ilk tıbbi müdahaleyi yaparak, hastaneye sevki gerektirecek durumlarda ambulans talebinde bulunacaklardır. Bu yolla gelişmiş ülkelerde de olduğu gibi vatandaşlarımıza daha hızlı şekilde acil sağlık hizmetlerini ulaştırma, gereksiz ambulans taleplerinin önlenmesi ve halkımıza güven sağlanması hedeflenmektedir.

  2007 yılı sonuna kadar İl Özel İdare bütçesinden ayrılacak kaynaklar ile 5 adet motorsikletli acil sağlık ekibi oluşturulması planlanmaktadır. Bu ekipler ile de trafiğin yoğun olduğu saatler ve yollarda kazalara daha hızlı ulaşılması hedeflenmektedir. Kaynak: İzmir Sağlık Müdürlüğü
   
  ahmet ozgen ve onaran bunu beğendi.
 2. onaran

  onaran Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  355
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  heryer
  Seviye:
  güzel bir çalışma yapmışlar,ama bisiklet acil müdahalede biraz yavaş kalmazmı?bisiklet yerine motor'da olabilirdi diye düşünüyorum ama yinede örnek bir gelişme....
   
  naz34 bunu beğendi.
 3. #3
  naz34

  naz34 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  10 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  844
  Beğeniler:
  1.298
  Şehir:
  Pendik, İstanbul
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  "" Sağlık Bakanlığı, trafik ve dar sokaklar yüzünden acil müdahale edilmesi gereken hastalara ulaşamama sorununa bisikletli 112 acil ekipleri kurarak çözüm buldu.
  2007 yılı sonuna kadar ,motorsikletli acil sağlık ekibi oluşturulması planlanmaktadır. ""

  Arkadaşım
  İlk planda bisikletler düşünülmüş ve uygulanmış..Ambulansın giremediği dar sokaklar gözönüne alınırsa, doğru bir yaklaşım..
  Dediğin gibi güzel bir çalışma gerçekten..
  Yazının sonunda belirtiliyor, motorsikletli acil sağlık ekibi oluşturma da planlar dahilinde....
  "Bisiklet acil müdahaleye yavaş kalmaz mı..?" diyorsun..
  Haberlerde sık sık ambulansların olay yerine geç gelmesiyle ilgili, şikayetler olmuyor mu? (Eminim ambulanstaki doktor ve diğer görevliler canla başla çalışıyorlardır) ..Ama yerine göre bisikletlerle de çabuk ulaşılabilir diye düşünüyorum.. Yazıda belirtildiği gibi; pilot bölgeler seçilmiş, uygulamalar başlatılmış..Gelecek günlerde, bisikletli acil ekipleri çoğalır ve yaygınlaştırılırsa uygulamanın da başarı payının derecesini öğrenmiş olacağız..
  Ne diyelim, darısı İstanbul'umuza inşallah...:)
   
 4. kurt

  kurt Kıdemli Üye

  Kayıt:
  23 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  308
  Beğeniler:
  92
  Şehir:
  antalya
  Seviye:
  idareciler aklını yediginin kanıtıdır
   
 5. heisenberg3910

  heisenberg3910 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  28 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  710
  Beğeniler:
  450
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  aynen katılıyorum.bisiklet tamm hoş kıvrak bir alet ama onun yerine 250cclik trial motoru verseler çok daha ii olur bence:)
   
 6. onaran

  onaran Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  355
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  heryer
  Seviye:
  ewet haklısın dar bir alan içinde yeterli olabilir bir ambulans'ın gelmesini bekleyene kadar acil müdale edilip hasta kurtarılabilir...diğer illerimizin örnek alması gereken bir çalışma helede istanbul için...:rolleyes:
   
 7. abdullahabdullah

  abdullahabdullah Forum Bağımlısı

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  28 Mart 2007
  Mesajlar:
  645
  Beğeniler:
  699
  Şehir:
  GÖKÇEADA
  Adı:
  Abdullah YEŞİLTAŞ
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Motorsiklet için bakanlıkta gerekli ödenek var mı acaba, onu öğrenmeli. Bisikletin masrafı olmadığından pratik ve pilot uygulama için uygundur. Eğer pilot uygulama onaydan geçerse ödenek ayrılır ve gerekirse motorize ekip kurulur ve bisikletler de yedek te durur. Devlet mantığı budur. İnşallah onaydan geçer ve motorize ekipler yada bisikletliler faaliyette olur, yeni iş sahaları çıkar. Delta bisiklet, Velespit bu orman bölgelerinde bakım atolyeleri için iş yapabilir. Yeter ki insan üretken olmaya görsün. Eleştirmek ayrı bir şey, yanlışı düzeltmek için yol göstermek ayrı bir şey.
   
 8. abdullahabdullah

  abdullahabdullah Forum Bağımlısı

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  28 Mart 2007
  Mesajlar:
  645
  Beğeniler:
  699
  Şehir:
  GÖKÇEADA
  Adı:
  Abdullah YEŞİLTAŞ
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Sultan Ahmet'de 4 yıl evvel bisikletli polisler vardı. Zannedersem Peugeot yada Bisan idi bisiletler. LAcivert üniformalı baya şık duruyorlardı. Ama kalktı tabiki. Güzel bir görüntü,anı idi benim için.
   
  naz34 bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

IMG20160210221513.jpg
vee karşınızda ilk gıda incelemem. pek inceleme diyemem aslında. ürünümüz bu şirin görünümlü şey. şuan size boş gibi gözüküyor olabilir. çünkü boş. içindekileri ben yedim. tadı karışık meyvalı...
STRAVA AKŞAM.jpg
Merhaba, Şu an aktif olarak kullandığım garmin 520 model bir bisiklet bilgisayarım var. Otomatik olarak stravaya kayıt atıyor. Hız yükseklik vs 3 aşağı 5 yukarı aynı. Lakin yakılan kaloride baya...
upload_2015-10-12_16-28-46.png
Bisiklet süren (veya koşan, yüzen, kürek çeken) birisinin performansını belirleyen üç eşik değeri var. Bu eşik değerleri ve ilgili aktivite türleri: - Aerobik kapasite -AK (birkaç dakikadan, 5-6...