11 Ekim 2014; Gazozuna Kapışalım Down Olympos MTB Enduro Kapışması

Konu, 'Dağ Bisikleti Yarışları' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.894
  Beğeniler:
  5.010
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  11 Ekim 2014; Gazozuna Kapışalım Down Olympos MTB Enduro Kapışması


  [​IMG]


  Down-Olympos

  9-10-11 Ekim 2014 Tarihlerinde Antalya / Kemer’de Çamlıca Gazozuna Kapışalım Aktivite Serisi içerisinde yer alan Türkiye’nin ilk dağ bisikleti enduro aktivitesi için resmi duyurumuzu yapmaktan gurur duyarız.

  Enduro disiplininin tüm Dünya’da daha da gelişecek olması sebebiyle Türkiye’nin ilk dağ bisikleti enduro aktivitesi olması önemlidir.

  Ana Sponsoru Çamlıca Gazozu olan aktivite, Kemer Belediyesi’nin katkıları ve Kemer Kaymakamlığı himayesinde Tahtalı Dağının zirvesinden start alacak ve eşsiz güzellikteki Kesmeboğaz Mevkiinde tarihi Roma Köprüsünde finişe gelecek.

  Bu aktivitenin fikri Sea-To-Sky enduro motosiklet yarışını hayata geçiren ekipçe ortaya atıldığında enduro disiplini henüz Türkiye’de çok fazla bilinmemekteydi. Mayıs 2014’te ilk parkur çalışmasını ve incelemesini yapıp "Türkiye’nin İlk MTB Enduro Aktivitesini Yapıyoruz" duyurusu kulaktan kulağa dolaşmaya başlayınca önce downhill meraklısı sonra normal arazi sürüşü yapan dağ bisikletçileri konu ile ilgili olarak çok fazla soru sormaya başladılar.

  Enduro Dağ Bisikleti Nedir?

  Enduro , dağ bisikleti yarışlarının yeni nesil formudur. Dağ bisikletine hakim, bütün günü dağda bisikletle geçiren, teknik hakimiyeti ve genel dayanıklılığı ön plana çıkan tecrübeli sürücülere hitap eder.

  Enduro Dünya Serisi - EWS şu anda bu disiplinin en büyük ve resmi organizasyonlarını yapan oluşumdur. UCI - Dünya Bisikletçiler Birliği de bu disiplinin hızla büyümesiyle ilgilenmeye başlamış ancak bu hıza yetişememiştir.

  Dağ bisikleti, 90’lı yılların ortasında patlama yaşadığında bile enduro disiplinin son 2 yılda yaptığı etkiyi yapamadı. Önce yarış formatları değişti, ardından bisikletler, kıyafetler, malzemeler… Her marka kendi koleksiyonu içinde enduroya özel malzemeler yapmaya başladı. Her ülkede yarışlar düzenlenmeye başladı. Dağ bisikletini yarış haricinde kullanan çoğu kimse de enduro tarzı bisikletlere binmeye başladı.

  Tahtalı Hakkında
  Tahtalı zirvesi 2365 metre yüksekliğiyle tüm haşmetiyle uzaktan görünür. Mitolojide geçen adlarından biri de Olimpos’tur. Mitolojide adı birçok yerde geçen Olimpos dağı, günümüz kaynaklarında 22 farklı yeri işaret etse de işaretlerin çoğu Tahtalı Dağı’nın Olimpos olarak anılmasına kaynak sağlıyor. En büyük destek noktası da eteklerinde günümüz ismi Çıralı olan Olimpos antik kenti.

  Bu zirve Tahtalıdağlar silsilesinin en büyük üyesi olup Antalya ilinden denizin Kuzey - Güney paralelinin ucuna bakıldığında ise yüksek ve başı hep dumanlı olarak görünen ve denize yaklaşık 10 km. kadar yakın olan birdenbire yükselen koca bir dağdır. Antalya ilinden batıya doğru bakıldığında sol tarafta en sonda bir kütle gibi görünen ve kış aylarında hep gelin gibi süslenen ayrıca ilk karın göründüğü dağ da burasıdır. Tahtalı etekleri ve çevresindeki yerleşik yörüklerin de hep söylediği gibi başında pek çok tahtanın bulunduğu ve gemi parçalarına da rastlanıldığı bir dağdır. Bölgede en çok dikkati çeken ağaç Lübnan Sediri’dir. Büyüklüğü ve şekliyle çok farklı olduğundan çok uzaktan bile farkedilir. Tahtalıdağın zirvesine çıktığımızda ise Akdeniz’in en yüksek dağını yani "Kızlarsivrisini" (3070m) görebilir ve manzara karşısında hayrete düşebilirsiniz. Dağ keçileri, boz ayılar, tavşanlar, keklikler, kurtlar, çakallar, yabani domuzlar, yabani güvercinler, kuş çeşitlerini yöresinde ve içinde barındırır. Sedir (yöresel adı Katran) , kızılçam, şimşir , çınar, kavak, pıynar, ardıç, sandal ağacı vs. gibi florası zengin olan ağaçlar da Tahtalı dağındadır. Kurulmuş olan teleferik 700 metreden 2365 metre zirveye çıkarken Dünya’nın eklentisiz en uzun 2. teleferik hattı olduğu söylenmektedir. Dünya üzerinde inşa ettiği 13.000 teleferik hattı bulunan Doppelmayr/Garaventa grubunca inşa edilmiş ve Alman / Türk ortaklığı Olympos Teleferik şirketince işletilmektedir.

  Kayıt için tıklayınız...
   

İlginizi Çekebilir

8.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
Bahadır gürelle karşılaştırma strava power değerleri.png
Yeni aldığım power meter'i bir kaç ativitede denedim şuan için verilerin yüksek olduğunu düşünüyorum, Bu 135kmlik dünki nabzımın %65'inde yaptığım rahat tempo turumdan değerler [ATTACH] Bu...
upload_2016-10-26_10-10-26.png
Emre Üçüncüoğlu geçen yılın Aralık ayında 2016 hedefleri başlığıyla bir konu açmıştı. 2016 hedefleri Kışa doğru yaklaştığımız bu günlerde, 2017 hedeflerimizi şimdiden belirleyip, buna göre plan...