102 yaşında okul sırasında!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Mahmut Can Kaymaz tarafından paylaşıldı.

 1. Mahmut Can Kaymaz

  Mahmut Can Kaymaz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2010
  Mesajlar:
  342
  Beğeniler:
  213
  Şehir:
  Karabük-biskar
  Seviye:
  Çin'de yaşayan Ma Xiuxian 102 yaşında. Okuma yazma öğrenmek için yanıp tutuşan asırlık nine, beş yaşındakilerle birlikte okula başlayarak dünyanın en yaşlı öğrencisi ünvanına sahip oldu.

  [​IMG]

  Yaşından genç gösteren Ma'nın hiç okula gitme şansı olmamış. 13 yaşında pamuk dokuma fabrikasında çalışmaya başlamış, 18 yaşında evlenmiş ve dokuz çocuk dünyaya getirmiş. Çocuklarının yedisi üniversite okumuş.

  Ama o her şeye ve geçen yıllara rağmen içindeki okuma arzusunu bastıramayarak sonunda kendini bir ilkokulun sıralarında otururken buldu. İşitme cihazı kullanıyor ve heceleyebilmek için yanında bir büyüteç taşıyor, ama bu zorluklar umurunda değil ve her şeye rağmen okumayı ve yazmayı öğrenmek istiyor.

  58 yaşındaki oğlu Yi Fengxin tarafından çok desteklendiğini anlatan Ma, "Sonunda hayalimi gerçekleştirebildiğim için çok mutluyum" diyor.

  Oğlu Yi de "Annem bizleri okutabilmek için elinden geleni yaptı ve hayali de bir gün okula gidebilmekti" dedi.

  Okuldaki ilk gününün sonunda Ma sınıfta yaptığı coşkulu konuşmada, "Teşekkürler öğretmenim! Teşekkürler sınıf arkadaşlarım! Çok çalışacağım ve ülkeye faydalı olacağım" dedi.
   
 2. berkaybulut1

  berkaybulut1 Üye

  Kayıt:
  5 Nisan 2010
  Mesajlar:
  85
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  Kadıköy~Altıyol
  Seviye:
  Helal olsun Kadıncağıza . Okumanın yaşı yoktur .. :D
   
 3. #3
  Mahmut Can Kaymaz

  Mahmut Can Kaymaz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2010
  Mesajlar:
  342
  Beğeniler:
  213
  Şehir:
  Karabük-biskar
  Seviye:
  evet haklısın :)
   

İlginizi Çekebilir

Biker-and-sports-drink-1024x671.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
IMG20150818130625.jpg
şikayetimden ayrı olarak ortaya çıkan bi zımbırtı. benim rahatsızlığım sağ omzumda oluşan ağrıydı. rahatsızlığımın değişik bi ismi vardı da unuttum. baya değişik bişeydi doktor söylediği gibi...
20150722_101715.jpg
yaklaşık 2 sene önce serçe parmağım kırılmıştı, bayramdan önce aynı yerden tekrar kırıldı, boksör kırığı diye geçiyormuş bu kırık tipi... Sağ el olduğundan günlük işlerimde aksaklıklara neden...