100 mm >> 80 mm

Adsız123

….
Tepki
197
İsim
…..
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Bmx
Merhaba arkadaşlar,

Bisikletimde 100 mm çalışma mesafeli XCM maşa var. Genelde şehir içi düz yollarda kullandığımdan süspansiyonda değişiklik yapmaya karar verdim. Aklımda başta rijit bir maşa alıp kullanmak vardı, fakat zaten 1.15lik ince lastik kullandığımdan hem konfor hem de güvenlik açısından sabit maşayı eledim. Şuan için seçeneklerim şunlar:

1. XCR gibi uygun fiyatlı kilitlenebilir bir maşa alıp düzgünlüğüne güvendiğim yollarda düşük mesafede kilitleyip bozuk yollarda açarak kullanmak.

2. Elimdeki maşada oynama yapılabiliyorsa eğer 80 mm çalışma mesafesine çevirip kilitsiz olarak kullanmak. Bu şekilde bisikletin önü alçalacağından daha yatay bir pozisyon elde edebilirim.

Eğer 2. seçeneği uygulamanın bir yolu varsa (yayların kısaltılması, iç mekanizmaya ek parça vb.) 2. seçenek daha mantıklı gibi geliyor. Bu sayede hem bisiklet üzerindeki duruşum daha yatay olacak hem de kısa çalışma mesafesi ile yolda performans artışı olurken konfordan da (maşayı kilitli kullanmak veya sabit maşa kullanımına kıyasla) ödün vermemiş olurum, diye düşünüyorum.

Tavsiyeleriniz doğrultusunda yeni bir maşa da alabilirim, fakat zaten genelde yolda kullanan biri olarak maşaya 300-400 Tl vermek gibi bir niyetim yok. Umarım isteklerimi anlatabilmişimdir.

Yazdıklarım doğrultusunda gelecek her türlü tavsiyeye açığım. Cevaplar için şimdiden teşekkürler..

Scudo

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Yeni maşa almanıza gerek yok.Xcm maşa 80 mm çalışma mesafesine inebilir.2 cm'lik yüzük ile bu iş olur.Çok basit bir işlem.Maşayı açmışken,bakımını da yapmış olursun.

Adsız123

….
Tepki
197
İsim
…..
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Bmx
Teşekkürler. Ben de bu kadar uzun zaman cevap gelmeyince çok saçma bir soru sorduğumu düşünmeye başlamıştım:) . Bahsettiğiniz yüzüğü 4'le gösterilen yere takacağım sanırım, yanılıyor muyum? Ayrıca bunun için Suntour'a özel bir yüzük bulmam gerekli mi yoksa dış bacağa sürtmeyecek herhangi birşekilde halledebilir miyim? İlginize ve cevabınıza şimdiden teşekkür ederim.

http://img835.imageshack.us/img835/5044/xcmv2.png

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
@Ender TURAN
Merhaba bahsettiğiniz travel kısaltmasını bende yapıyorum.Fakat maşanız yaylı oladuğundan Sertaç arkadaşımızın dediği 100mm travele sahip 20mm uzunluğunda plastik veya bakalit yüzüğü direk 8 nolu parçaları yani klavuz millerine monte etmek veya edebilmek için bir hayli uğraşmalısınız.Çünki yayınız oldukça sertleştiği gibi 7 nolu parçaları üst kapakları takmanız için işkençe ile bir aletle yardım alma ihtiyacı duyabilirsiniz.Yani 8 nolu parçaları kısaltmanız gerekıyor.Veya bahsi geçen 8 nolu parçaların fotorafda görüldüğü gibi üstü şapka gibi bu şapka gibi olan kısımları yok ederek minlin ortasına geçecek ve milin ortası ve yayın içine geçen kısmı faturalı yapmak gerekecektir.Bununla ilgili bir resim atmak istiyorum.
(link)
Tarafımca Rock Shox Argyle 302 serisi street-dj maşamı yenı aldığım kadroma uyarlamak için, fabrika çıkışı 100mm iken 80mm yaparak yenı kadroma uyarlamış oldum.Kırmızı ile işaretlediğim bakalıt parça fabrika çıkışı kalvuz miline yarıklı pimle monte edilen yayın girdiği faturalı kısma oturmaktadır.Bende bu bakalitin klavuz milinin yarıklı pimle monte edildiği kısma 80mm için ayrı bir 20mm kısa bir palstik(kırmızı yuvarlak içinde) parça yaparak dolayısıyla yayın içine girdiği faturalı kısım 20mm daha içeri girecek şekilde ayarladım.Ve maşam 80mm travele sahip oldu...

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
Bahsi geçen travel kısaltma işlemini sadece malzeme teminini(yaklaşık 35mm çapında 80mm uzunluğunda içi dolu yuvarlak bakalit veya polyemit ) tarafınızca temin ederek işçilik ve montaj kısmını tarafımca ücretsiz yapabilirim.Bilginiz olsun....

• Beğen
Tepkiler: Raven_35