10+ Hayati Malzeme

Konu, 'Outdoor' kısmında İbrahim Aslanhan tarafından paylaşıldı.

 1. İbrahim Aslanhan

  İbrahim Aslanhan Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.056
  Beğeniler:
  954
  Şehir:
  Diyarbakır
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Merhaba Dostlarım,

  Kendimizi doğanın kollarına bıraktığımızda, yanımızda bulundurmamız gerekenler ekipmanları sizlerle paylaşmak istedim.Gerçi birçoğumuz biliyoruzdur ama eksiklerimiz olabilir! Kaynağın sağlam olduğunu anladım okuduktan sonra, buyrun sizlerle :

  "10+ hayati malzeme doğada içinizin daha huzurlu olabilmesiyle ilgilidir. Doğada yaptığınız aktivitelerin çoğunda bu malzemelere
  ihtiyaç duymazsınız. Fakat beklenmedik bir şey olduğunda bu malzemelerin yanınızda olması çok faydalı olacak ve bu malzemeler belki de hayatınızı kurtaracaktır. Kısa aktivitelerde bile her doğa severin yanında bulundurması gereken temel malzemeler aşağıdadır."

  10+ Hayati Malzeme
  1. Harita (tercihen su geçirmez bir kılıf içinde)
  2. Pusula (mümkünse ek olarak bir adet GPS)
  3. Ekstra giyecek
  4. Ekstra yiyecek ve su
  5. İlk yardım çantası
  6. Kafa feneri ya da fener (yedek pilleriyle)
  7. Kibrit (su geçirmez bir kutuda)
  8. Ateş başlatıcı (kibriti destekleyici)
  9. Bıçak (ya da çok amaçlı çakı)
  10. Güneş gözlüğü
  11. Güneş kremi
  12. Su filtresi (ya da suyu dezenfekte etmek için başka bir yöntem)
  13. Düdük
  14. Bivak torbası ya da space blanket

  10 Hayati malzeme listesi ilk olarak 1950`ler ve 60`larda dağcılık ile ilgili yayınlarda yer aldı. Zaman içinde çevre faktörleri, listeye güneş kremi ve su filtresi gibi malzemelerin de eklenmesine sebep oldu. Günümüzde listede GPS de değerlendirilmesi gereken bir malzeme olarak yer almaktadır. Son madde ülkemizin genel koşulları değerlendirilerek eklenmiştir. Yurt dışında hayati olan fakat ülkemizde çok anlamlı olmayan vahşi hayvanların yemeğin kokusunu almasını engelleyecek yemek kutuları listede yer almamaktadır.

  HARİTA

  Bulabildiğiniz her zaman yanınızda bölgenin topoğrafik bir haritası olmalıdır. Ne yazık ki ülkemizde şu anda topoğrafik haritaların kullanımı kısıtlı olduğu için haritalar ancak kopya olarak bulunabilmektedir. 2001 senesi sonuna doğru bir çok bölgenin 1:50,000 lik topografik haritaları hazırlanacaktır. Bu haritalar satışa sunulduğunda bunu öncelikli olarak Adrenalin Malzeme Postası`ndan öğrenebilirsiniz.

  Pusula

  Doğa koşullarında insanın yönünü şaşırması oldukça kolaydır. Pusula, harita okuma yeteneğiyle birleştirildiğinde doğru rotada kalmanızı sağlar. Peki GPS sistemleri acaba pusulaların yerini alacak mı? Şimdilik bu pek mümkün gözükmüyor. Standart GPS sistemleri belirli bir hızla hareket etmediğiniz sürece size kuzeyi gösteremez. Geleneksel bir pusula çok hafiftir ve GPS sistemleri gibi çalışmak için pile gereksinim duymaz.

  Ekstra giyecek

  Doğada hava koşulları hızla değişebilir. Çantanızda ekstra giysi bulundurmak bu yüzden her zaman önem taşır. Kaybolmanız durumunda bu ekstra giyecekler geceyi geçirmenize yardımcı olacaktır. Yün ya da polar bir bere çok hafiftir ama soğuk gecelerde ısı kaybını büyük ölçüde önler. Çoraplarınız ıslandığında yedek çoraplar gerçekten büyük önem kazanacaklardır. Koşullara göre yanınızda rüzgarlık ya da yağmurluk bulundurmak gerçekten hayat kurtarıcı olabilecektir.

  Ekstra yemek ve su

  Yanınızda her zaman en azından bir günlük ekstra yemek taşıyın. Çikolata ya da kuru meyva gibi pişirilmesi gerekmeyen yiyecekler çoğu durumda daha faydalı olacaktır.

  İlk Yardım Çantası

  Önceden doğa kullanımı için hazırlanmış ilk yardım çantaları çoğu durumda kendi hazırlayacağınız bir çantadan daha kapsamlı olacaktır. Hazır bir çanta alsanız bile antanın içeriğini kendi ihtiyaçlarınıza göre düzenleyin.

  Kafa feneri ya da fener

  Doğa koşullarında iyi bir ışık kaynağı vazgeçilmezdir. Yedek pil ve ampul taşımak her zaman akıllıca olacaktır. Kafa fenerleri ile ellerinizi daha rahat kullanabileceğiniz için tercih nedeni olmalıdırlar. Fenerinizi çantanızda kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun ve çanta içinde kendi kendine açılmasını önleyecek şekilde yerleştirin.

  Kibrit

  Doğada kullanılacak kibritler ya sudan etkilenmeyen tipte olmalı ya da su geçirmez kaplarda saklanamalıdırlar. Yanınıza bol kibrit alın ve kuru kalmalarına büyük dikkat gösterin.

  Ateş başlatıcı

  İsminden de anlaşılacağı gibi bu malzeme hızlı bir şekilde ateş yakabilmenizi sağlar. Olası seçenekler: Plastik bir torbada çıra olarak kullanılabilecek ince dallar, mum, hızlı alev alan katı yakıtlar.

  Bıçak ya da çok amaçlı çakı

  Bıçak ve çok amaçlı çakıların malzeme tamiri, yemek hazırlama, ilk yardım gibi bir çok kullanım alanı vardır. Çakınızda en azından bir katlanabilir bıçak, bir tornavida ağzı, konserve açacağı ve makas olmalıdır. Doğal olarak ihtiyaçlarınız ne kadar karmaşık ise o kadar fazla özelliğe sahip bir çakıya ihtiyaç duyarsınız.

  Güneş gözlükleri

  Basit gözükse de vazgeçilmez bir malzeme. Bazı tıbbi araştırmalar güneş ışınlarının ve UV ışınlarının katarakta sebep olduğunu göstermiştir. Açık havada uzun süre geçireceğiniz zamanlarda güneş gözlüğü kullanın. UVA ışınlarını %97-100 arası filtre eden bir gözlük seçmeye özen gösterin. Dağcılık yapıyorsanız, yükseldikçe güneş ışınlarını filtre eden atmosferin inceldiğini ve bu yüzden yükseklerde güneş ışınlarının daha tehlikeli olduğunu unutmayın.

  Güneş kremi

  Doğa koşullarına çıkmadan 15 dakika önce 15 GKF lü ve tercihen sudan etkilenmeyen bir güneş kremi kullanın. Dudaklar için de güneş kremi kullanmayı unutmayın ve gün içinde gerektikçe tekrar kullanın. Daha hassas bir cildiniz var ise daha yüksek koruma faktörlü kremleri seçin.

  Dağcılık yapıyorsanız, yükseldikçe güneş ışınlarını filtre eden atmosferin inceldiğini ve bu yüzden yükseklerde güneş ışınlarının çok daha yakıcı olduğunu unutmayın. Dağcılık için minumum 30 GKF lü bir krem kullanın.

  Güneş yanıklarının doğa ortamında çok acı verebileceğini ve güneşe çok fazla maruz kalmanın cilt kanseri riskinizi arttırdığını unutmayın.

  Su filtresi

  Teorik olarak akar sular ve alpin ortamındaki göller dünyadaki en temiz ve taze suya sahiptir. Ne yazık ki gerçek hayatta dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de bir çok su kaynağı temiz değil. Temel olarak suyu içilebilir hale getirmek için 3 yolunuz var. Kaynatma, kimyasal dezenfekte ve su filtreleri. Su filtreleri kullanım kolaylığından dolayı tercih edilmelidir.

  Düdük

  Düdüğün çıkardığı ses ağzınızdan çıkan sese göre çok daha uzağa gider. Ayrıca acil bir durumda çaldığınız düdük de ses tellerinizi yormaz. Düdüğünüzü bir iple, çantanızın omuz kolonu gibi bir yerine bağlamanız, ona ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

  Bivak Torbası ya da space blanket

  Ülkemizde doğa aktivitileri yapılan yerlerin çoğunda düzenli patika sistemleri olmaması ve topoğrafik haritalarını edinmenin zor olması doğa koşullarında kaybolma ve geceyi dışarıda geçirme riskini arttırmaktadır. Arama kurtarma oluşumlarının henüz yurtdışındaki kadar yaygın olmaması nedeniyle de bu tip bir durumda size ulaşılması zaman alabilir. Bu yüzden geceyi dışarıda sağlıklı olarak geçirmenizi sağlayacak su geçirmez bir bivak torbası ya da daha yumuşak iklimler için vücut ısısını geri yansıtan aluminize bir malzeme olan space blanket lar yanınızda mutlaka olması gereken malzemelerdir.

  Ana fikir

  Bu listedeki malzemelerin size bir faydası olabilmesi için son bir şeye daha ihtiyacınız olacaktır. Bilgi olmadan malzemeler bir işe yaramazlar. Çantanızdaki pusula ancak kullanmasını biliyorsanız size faydalı olacaktır.

  Belki de bunu şöyle özetleyebiliriz. 10 hayati malzemenin en önemlisi iki kulağımızın arasındakidir.

  Derleyen:
  Yankı Tansuğ (Adrenalinoutdoor)
   
 2. Mehmet_Gürsoylu

  Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  17 Eylül 2010
  Mesajlar:
  705
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Güzel yazıymış teşekkürler paylaştığınız için :) Şehirler arası yollarda genelde yakınlarda köy yada arabaların geçtiği yerler olduğu için bunları hiç taşımıyorum dağda bisiklet sürüyorsanız ayrı tabi.
   
  İbrahim Aslanhan bunu beğendi.
 3. Eren Güngör

  Eren Güngör Yeni Üye

  Kayıt:
  14 Kasım 2011
  Mesajlar:
  30
  Beğeniler:
  15
  Şehir:
  Mersin
  Seviye:
  Paylaşım için teşekkürler gayet faydalı. :in:
   
  İbrahim Aslanhan bunu beğendi.
 4. tolga meriç

  tolga meriç Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  91
  Beğeniler:
  9
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  gerekli bilgi,, iyi paylaşım
   
  İbrahim Aslanhan bunu beğendi.
 5. ilhan gökay atay

  ilhan gökay atay Yeni Üye

  Kayıt:
  4 Kasım 2011
  Mesajlar:
  37
  Beğeniler:
  28
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  Verdiğin bilgi için teşekkürler
   
  İbrahim Aslanhan bunu beğendi.
 6. #6
  İbrahim Aslanhan

  İbrahim Aslanhan Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.056
  Beğeniler:
  954
  Şehir:
  Diyarbakır
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Ben de gerekli gördüğüm için paylaştım arkadaşlarım. Hepinize ilgilerinizden dolayı teşekkür ederim.
   
 7. burhan ergin

  burhan ergin Yeni Üye

  Kayıt:
  1 Ekim 2011
  Mesajlar:
  8
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  sakarya
  Teşekkürler arkadaşım.
   
  İbrahim Aslanhan bunu beğendi.
 8. yb123

  yb123 Üye

  Kayıt:
  22 Kasım 2010
  Mesajlar:
  57
  Beğeniler:
  34
  Şehir:
  Çanakkale
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Bunlara paraşüt ipini de ekleyebiliriz.
   
  İbrahim Aslanhan bunu beğendi.
 9. #9
  İbrahim Aslanhan

  İbrahim Aslanhan Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.056
  Beğeniler:
  954
  Şehir:
  Diyarbakır
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Kesinlikle katılıyorum...
   
 10. Soloo

  Soloo Üye

  Kayıt:
  18 Kasım 2011
  Mesajlar:
  86
  Beğeniler:
  116
  Şehir:
  Konya-TEKİRDAĞ
  Adı:
  SERCAN ŞİMŞEK
  Seviye:
  tam isabet!!
   
 11. Soloo

  Soloo Üye

  Kayıt:
  18 Kasım 2011
  Mesajlar:
  86
  Beğeniler:
  116
  Şehir:
  Konya-TEKİRDAĞ
  Adı:
  SERCAN ŞİMŞEK
  Seviye:
  Bunları biliyourz..hazırda da tutuyoruz..hayat idame cantamızda var,ama ben sahsen hiç bişey yapamıyorum..çünkü bulunduğum ilde bunları yapacak adam yok..bana deli diyolar..
   
 12. #12
  İbrahim Aslanhan

  İbrahim Aslanhan Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.056
  Beğeniler:
  954
  Şehir:
  Diyarbakır
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Sen de haklısın gardaş. napcaksın !!!
   
 13. Muhammet Sekmen

  Muhammet Sekmen Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2009
  Mesajlar:
  151
  Beğeniler:
  39
  Şehir:
  Bursa/Orhangazi
  Seviye:
  Merhaba Sercan ,
  Aynı sıkıntı bendede var benim içinde çevremdeler deli diyorlar :) ama umursamıyorum bence sende böle yap. Elindeki malzemeleri bence hazırda tut hiç ummadığın bir anda ihtiyacın olup kullana bilirsin bi köşede durmasının zarar olucağını zannetmiyorum. Birde malzemelerin içinde küçük bir pense ve kücükte bir çekiç bulunursa daha iyi olucağını zannediyorum. :)
   
 14. Osman D.

  Osman D. Forum Bağımlısı

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  18 Nisan 2012
  Mesajlar:
  736
  Beğeniler:
  274
  Şehir:
  Antalya\Kepez
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Faydalı bir konu , not almakta fayda var , takipteyiz :)
   
 15. #15
  İbrahim Aslanhan

  İbrahim Aslanhan Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.056
  Beğeniler:
  954
  Şehir:
  Diyarbakır
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Takipte olmkata fayda vardır ! Allah hiçbirimizin emeğini boşa çıkarmasın !
   

İlginizi Çekebilir

8.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
bike_crash-1468595091943-1jedfc1vp3hut-700-80.jpg
Merhabalar, yine güzel mi güzel bir Bike Radar konusu yakaladım ve bunu hemen foruma kazandırmaya karar verdim :) Konu, çok eğlenceli ve hepimize hitap ediyor. Ben, konuyu okurken ve konunun...
squat-nedir_646x340.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...