10. Gün… Batı’dan Doğu’ya, Orta Anadolu Turu…

Necati Bilgen

Daimi Üye
Tepki
793
12 Ağustos 2006, Cumartesi
Avanos - Kayseri

Sigarasız, alkolsüz, sporla içiçe yaşayan 68 yaşındaki bir insanın, bisiklet üstünde Anadolu yollarındaki serüveni…

Sabah 05:00’de uyanıyorum. Odada kahvaltıdan sonra çıkışım saat 07:20… Kum kaplı yolda bisikleti elimde zorlukla iterek ana yola çıkıyorum. Biraz ilerledikten sonra Kızılırmak köprüsünden geçerek Kayseri yoluna çıktığımda 3,22 km’deki tabelada ‘KAYSERİ 60’ gösteriyor. Sıcaklık 27,9°…

(link)
Avanos Öğretmenevi bahçesi...

(link)
Avanos'tan çıkışta Kızılırmak Köprüsü üstünde...

Yol güzel biraz ilerde sağ tarafta Sarıhan Kervansarayı 1249. Restore edilmiş turizme açılmış ama, bekçi de dahil kimsecikler yok ahşap büyük kapıları kapalı.

(link)
Avanos - Kayseri yolunda Sarıhan kervansarayı... Restore edilmiş, kimseler yok...

(link)
Kayseri yolunda bir tırmanıştan sonra, süt ve bisküvi molası...

(link)
Kayseri yolunda sık sık görülen hafif tırmanışlar...

Yol kenarlarının bir kısmı üzüm bağları, kabak, patates tarlaları bir kısmıda sürülmüş boş vaziyette, yol kalın siyah mıcır asfalt. Sık sık tırmanışlardan dolayı yavaş gidiyorum yerleşim yerleri de yok.

(link)
Bu tabeladan sonra şehir merkezi 10 km sonra...

(link)
Kayseri'ye yaklaşırken demiryolu, karayolu...

Kayseri 20 km tabelasından sonra şehre girişte yol geniş ve düzgün asfalt. Solda büyük şirketlerin, sağda alışveriş mağazaların bulunduğu yerler kalabalıklaşıyor. Meydanda Hilton Oteli, göbekte Atatürk heykeli,meydanın yaya bölümlerini düzgün beton plaklarla döşüyorlar. Biraz ilerde çatısı görünen öğretmenevini gösteriyorlar.

(link)
Kayseri Meydanı

Çok büyük bir yapı şimdiye kadar kaldığım yerlerde görmediğim Öğretmenevi Müdürü’nü kapıda görüyorum. Bana yakınlık gösteriyor. Akşam bisikletimi Kuaföre aldırtıyor sabah erken çıkacağım için. Odada güzel sıcak banyo daha güzel. Bu gün fazla km yapmadım...

(link)
Kayseri Meydanı Pastırmacılar Çarşısı

Üstümü değiştirip yukarı kattaki lokantaya çıkıyorum. Çorba ve tavuk fırın iyi gidiyor… Etrafı buradan tepeden seyredip yola inip geziyorum. Bu sırada ikindi ezanı okunuyor. Meydandaki Büründüz camisinde ikindiyi kılıyorum. Hemen yanındaki kaleyi geziyorum. Burasını giyim pazarı yapmışlar, içerde de bir cami var. Pazarın gorünümü hiçte güzel değil. Bu kale etrafındaki dükkanlarda, Meşhur Kayseri Pastırmacıları satış yapıyorlar. Tabii almadan duramıyorum.

(link)
Kayseri Meydanı ve gezi...

(link)
Refik Büründüz Camii... İkindiyi burada kıldım...

Yol üstündeki büyük marketten meyva ekmek bisküvi, film alıp dönüyorum. Odaya gireceğim sırada kapıda bir öğretmeni benim odaya verdiklerini öğreniyorum. Bu yolda ilk olarak bir yabancıyla kalıyorum. Yozgat Sorgunluymuş bir işi için bir günlüğüne gelmiş. Bizim katta mescit var. O arkadaşta namaz kılıyor, memnun oluyorum. Akşamdan sonrakileri burada kılıyoruz.

10. Gün… Batı’dan Doğu’ya, Orta Anadolu Turu…

12 Ağustos 2006, Cumartesi
Avanos - Kayseri

Çıkış Saati : 7.20

Varış saati : 16.58

Yapılan km. : 67.58

Pedal suresi : 4.04.27 saat

Ortalama hız : 16.58 km.

Yüksek hız : 47 km.

Scudo
T

Tuğrul

Misafir
68 yaşındaki bir insan ,yaklaşık 68 km yapınca ,bu gün fazla km yapmadım diyor.:eek:

Helal olsun Necati abi.:winkenlux :winkenlux :winkenlux

hdeveci

Forum Bağımlısı
Tepki
811
:winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux necati abi sagolasın vede helal olsun diyorum sana ne diyeyimki tek basına yine yollarda, saglıkla dolu nıce pedallar diliyorum buyuk pedal büyük yürek necati abi,insallah beraber pedal basmak mutlulugu ve ayrıcalıgına erısırım,cok cok tesekkurler:winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux :winkenlux

• Beğen
Tepkiler: Necati Bilgen

rahmankarataş

Forum Bağımlısı
Tepki
707
(link)
MERHABA
YOLLARIN DELİKANLISI
necati amca ayaklarına saglık
nice saglıklı turlar diliyorun..

• Beğen

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
Sevgili Necati Amcam. İnanki seni her gördüğümde işi gücü bırakıp yollara düşesim geliyor. Acaba kaçımız ilerleyen yaşlarda senin gibi olabilicez. Seni gibi dinamik olmayı inan çok isterim. Ama Allah büyük, bana uzun ömürler verirse şu Türkiye'nin gezmediğim, pedal basmadığım noktasını bırakmayacam.

Biraz rahatsız başlasada gezin harika devam ediyor. Fotoğrafların bikaçını görmüştüm ama bu fotoğraflar görmediklerim. Çok güzel ellerine sağlık.

Necati Abicim bu yollar seni eskitemedi eskitemeyecekte. Arkandan büyük bi hevesle geliyoruz. Yalnız çıksanda yollara biz yinede yanındayız unutma abicim. Senin peşini bırakacak gibide görünmüyoruz. Çizdiğin yolda şaşmadan geleceğimize söz verebilirim.

Türkiye'nin 68 yaşındaki Yalnız Gezgininin Ellerinden öperim.

Erzincan'dan Sevgiler...

• Beğen

Lütfü Çolak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.811
yaşa, varol necati abi
inşallah bir gün sen ve diğer abilerimizin önderliğinde böyle bir geziye katılabilirim.

• Beğen

Necati Bilgen

Daimi Üye
Tepki
793
Değerli Bisiklet Sevenler beni izleyen ve takdirlerini bildiren bisiklet dostlarıma teşekkürler ederim. Sağlığım devam ettiği müddetçe isteyenlerle pedal basmaya hazırım.Bu bana büyük bir zevk verir. Yeterki BİSİKLET ÜSTÜNDE OLAYIM...Tek başıma turda olmanında kendine göre bir zevki var..
Sevgili Tuğrul Bu turda 54 km.den 168 km.ye kadar eteplarım oldu. En uzun Konya-Aksaray arasında 168 km.yi 8 saat 39 dakika pedal basarak tamamlamıştım. Çokta zevkliydi.Hepinize bol pedallı günler dilerim.

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733
Necati Abi'ye yol mu dayanır?.. İstanbul neresi, Kayseri neresi?.. Üstelik havanın en sıcak olduğu zamanlar... Resimlerde Avanos'taki Kızılırmak Köprüsü'nü görünce, geçen yıl birlikte gerçekleştirdiğimiz Karadeniz turumuzda Bafra girişindeki Kızılırmak Köprüsü aklıma geldi... Necati Abi, paylaşımların için çok teşekkürler... Ayaklarına sağlık...

• Beğen
Tepkiler: Orhan Kılıç

Necati Bilgen

Daimi Üye
Tepki
793
@Süleyman Şatır
Evet Süleyman'cığım Bafra'daki köprüden, Avanos'taki köprüye... İkisi de Kızılırmak Köprüsü... Arada yüzlerce km. var. Teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: Süleyman Şatır

Ahmet Mumcu

Daimi Üye
Tepki
1.073
Necati abi sen isin sirrini cozmussun bu yuzden yaslanmazsin.
Resimlerini gorunce gozlerim doldu.
Daha nice turlara.

(link)

sedat seçkiner

Aktif Üye
Tepki
257
Ayaklarınıza sağlık Necati abi. Turunuz çok güzel geçmiş. Forumda bazı genç kardeşlerimiz uzun yola çıkmak için tüyolar istiyorlar. Bundan iyi tüyo olmaz diye düşündüm. Sağlıklı ve bol pedallı günler diliyorum.:)

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
Necati abi hala bisiklet sevgisi ile dolu. Sağlık sorunları nedeniyle bir süredir uzun turlara çıkamasa da evinde trainer ile çalışmayı sürdürüyor. Tanıdığım nadir beyefendi insanlardan olan Necati abiye sağlıklı uzun bir ömür diliyorum.

özençekçen

Daimi Üye
Tepki
248
Allah uzun versin sayın abimize bu ne istikrardır rampamı dayanır bayırmı dayanır bu inanca maşallah.

myigit

Üye
Tepki
0
Necati abi,sağlık nedenleri ile artık tur yapamıyor. Biraz önce konuştum,tur yazılarını bulamadığını söyledi. Üzgündü.Ona destek verelim. Sizlere çok ihtiyacı var.

oğuz_43

Üye
Tepki
21
Bisiklet
Kron
Necati Abiye Her şeyden önce acil şifalar ve uzun, sağlıklı bir ömür diliyorum