1 yıldır bisiklet kullanamıyorum (kırkırdak zedelenmesi) yardım!

KBmotors

KBmotors bisiklet garajı..
Tepki
263
İsim
Barış YAVAŞ
Bisiklet
Pinarello
Arkadaşlar tam 1 yıl önce dizlerimin acımasından dolayı bisiklet kullanmayı bıraktım. Bıraktığım günden beri tedaviler ile uğraşsam da hala geçmiş değil.

Kısaca sebebine gelirsek (tahminim)
► ısınmadan aceleyle bisiklet kullanmak
► yüksek vites düşük kadans kullanmak
► doktorun dediğine göre hafif diz kapağının hizasında kayma

Şikayetlerim;
► İki dizimde acıyor sürekli aynı düzeyde
► Ayakta çok duramıyorum, bisiklet binemiyorum ve diz çökemiyorum
► Genelde görülen şişlik, kıtlama, oturunca kitlenme, bükememe gibi sorunlar hiç olmadı.

Mr sonucunda doktorun dediği: Diz kapağının altındaki kıkırdakta zedelenme (iki dizimde aynı)

Ağır kaldırmıyorum, bisikleti bıraktım, bu yüzden çalışamıyorum 3-4 aydır dinleniyorum ama hala daha geçmedi son çare olarak gıda takviyesi olan (Glucosamine Chondroitin MSM) kullanmaya başladım 1-2 haftadır daha önce yaşayan tedavi olan veya bu konuda bilgisi olan varsa lütfen yazsın.

Scudo

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Umarım bir an önce sağlığınıza kavuşup, pedallamaya başlarsınız. Bisikletinizin size fit olmadığını düşünüyorum. Sele ileri geri ayarı, belli bir temel oluşturmadan düşük-çok düşük kadansta uzun süreli bisiklet kullanımı, uzanma mesafesinin esneklik sınırlarının ilersinde olması; kadro boyu büyüklüğü yada küçüklüğü, profil fotoğrafına göre küçük değil büyük olduğunu düşünüyorum.
Bisikleti aktif olduğunuz dönemde haftalık ne kadar kullanıyordunuz?
Ortalama kadans aralığınız neydi?
Geçmişte spor ile sakatlanmalar geçirdiniz mi?

• Beğen
Tepkiler: KBmotors

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
azcık araştırmayla baktığımda hayvansal ürünler ve 3 et türünün faydalı olduğunu gördüm bunları yiyerek iyileşmesini sağlayabilirsin mesela şunlar Bakliyat ,Sazan balığı, Kırmızı Et, Yumurta, Soya, Peynir, Kuruyemiş ayrıca limonun içini limon suyunu falan bunları bol bol ye iç onun haricinde portakal ve kivi oldukça iyiymiş bunları yemeyi ihmal etme şu siteden kaynak yaparak aldım (link)

KBmotors

Tepki
263
İsim
Barış YAVAŞ
Bisiklet
Pinarello
@antika

Haftada 2 kez içmeye çalışıyorum ama doğal mı yapıyorlar gerçek mi bilmiyorum az çok faydası olur inşallah teşekkür ederim daha sık içmeye çalışıcam.

@Cyclist999

Fotoğraftaki bisikletimi çok kullanmadım, restore etmeyi-toplamayı sevdiğim için çok sık bisiklet değiştirdim. Çocukluk dışında sele yüksekliği doğru ayarladım fakat sürekli bisiklet değiştirdiğim için hiçbir zaman doğru ölçüde kullanamadım.
En çok hatalarım pedala sürekli çok yüklenerek kullanmamdı ve gençliğin hevesiyle ani pedala yüklenip 15-20 mt ön kaldırarak giderdim tabi o zamanlar rahatsız etmiyordu.
Bisiklette her türlü macerayı yaşadım böyle olmasına şaşmıyorum zaten hocam da bir an önce iyileşip sağlığıma kavuşayım yeter çok teşekkür ederim.

Ayrıca normal bisikleti kendi işçiliğimizle orjinal tandeme çevirdik o zamanlar arkadaki arkadaşın yükünü taşırdım, turlarda yorulan arkama geçerdi veya tutunurdu :) arazide çok kullandım, sürekli kısa mesafe max. hız olarak kullandım (5km 40km/s ortalama hızla gibi) çok zorladım diyebilirim..

Sorularınızı cevaplamayı unutmuşum pardon
1) Kullandığım zamanlar haftalık ort. 100km kullanıyordum turlar olursa artıyordu.
2) kadans ölçerim yoktu ama başlangıçta 30km/s hıza kadar pedala yüklenir hızlı hızlı vites yükseltirdim 30,35 i geçtikten sonra duruma göre yormayacak viteste sabit giderdim tahminim 80 kadans civarıdır.
3) Yok sakatlık yaşamadım hiç çok şükür kaza vs. olmadı.

@JusTiMe

Çok teşekkür ederim zahmet oldu deneyeceğim. Yumurta, peynir, portakal sık tüketiyorum ama diğerlerini de denerim inşallah düzelir teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: JusTiMe

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@KBmotors

Ben de aynı durumdan mağdurdum 8-10 yaşındayken dizlerim bir kaya parçasının sivri yerine saplanmıştı çok güzel günlerdi aylar boyu topallayarak gezmiştim. Peki benim dizlerim düzeldi mi dersin ,hayır hala aynılar. 1-2 hafta hareket etmez isem yürümekte zorlanıyorum ayağa kalkarken duvarlara tutunup gidiyorum o kadar kötü oluyor. Ben dizlerimi bisiklet sayesinde güçlendirdim bisiklet sürdükten sonra dizlerim hiç ağrımıyor. Bisikleti 1-2 hafta bıraktıktan sonra yavaş yavaş ağrısını hissetmeye başlıyorum. Uzun süreli yürüyüşlerden sonra dizlerim ağrıyor o yüzden yürümeye hala dikkat ediyorum.

Kıkırdak asla kendini yenileyemez zarar görürse platin takılır ama o seviyeye gelmiş olsaydı çoktan dizine platin takmış olmaları gerekirdi. Demek ki hala umut var. Doktorun sana esneme, kuvvet antrenmanı vermiş olması gerekiyor onları yapmanı öneriyorum. Eğer böyle bir şey yapmanı söylemediyse başka doktora gitmen gerekiyor

"Acı yoksa kazanç yok" diye bir söz var yatarak iyileşemezsin acı çekmeniz lazım. Kasların %60'ı bacak ve sırtta bulunur dizleri desteklemek için geliştirmen gereken kaslar var. Eğer kaslar zayıfsa vücudun ağırlığını eklemler kaldırır bunları kas ile desteklemen gerekiyor

Duruş bozukluğu dize binen yükü arttırabilir sırt kaslarını da geliştirmen lazım. Tavsiyem iyisinden bir fitnissa yazılarak vücut geliştirmeye gir çok faydasını görürsün. Bu biraz fazla oldu galiba seni aşabilir. Evde bacak odaklı esneme, kuvvet antrenmanları yapman lazım.

(link)

En altta indirme yeri var bu uygulamayı telefona yükle.

Antremanlar>Kas grubu>Kalça ve bacaklar>"hızlı başlangıç" veya "Daha ince bacaklar"

Burada çeşitli hareketler var bağzıları dizleri zorlayabilir hangisinin dizini zorladığına kendin karar ver sonrada her gün bunları tekrar tekrar yap. program sana eşlik edeceği için zorlanmazsın. ilk 1-2 günde farkı hissedersin.

Bir şeye daha değinmek istiyorum konu biraz farklı yere gidecek ama bunu anlaman lazım

1:30 dan itibaren izlemeye başla. 220 kilo kaldırıyor. Bunu sadece kasları yardımı ile yaptığını düşünebilirsin ama o adamdaki kasları normal bir insana nakil edebilseydik ilk 220 kg yi kaldırdığı anda eklemleri kırılırdı. Demek istediğim kas geliştirince kemiklerde gelişir aynı şekilde eklemlerde. bu yüzden dizine uygun şekilde ağırlık çalışman gerekiyor.

Diğer tavsiyeler;

Gece saat 3 e kadar ayakta durma uyu vücudunun biyolojik saatini dinlemen lazım. Geç uyumak da eklemlere zararlı en geç saat 11 de uyumuş ol
Her ay düzenli olarak d-vit3 ampul al,
Her gün 2 tablet Solgar vm2000
Her gün 1 tablet Balık yağı
Günlük kilo başına 2 gram protein tüketmeye dikkat et
Bol bol sebze ye bunun dışında karbonhidrat tüketme

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@KBmotors geçmiş olsun. Bir an önce geri dönmeniz dileğiyle.

• Beğen

The 69 Eyes

BMC Timemachine Road 01 Disc
Tepki
106
İsim
Hakan B.
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Cervélo
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@KBmotors ''Kondromin-S Msm 60 Efervesan Tablet'' 5 yıl önce kullandım faydasını gördüm.Basketbol oynarken çok fena kıkırdak dokuyu hoplayıp sıçrayıp hasar vermişim kendi geçer diye bekledim iyileşme olmadı sonra Profesöre çıktım.Tavsiyem kilo fazlanız varsa kilolardan kurtulun ve ilaç yada takviye gıdalara tedaviye devam edin.Ayak kaslarınız zayıfsa biraz kas güçlendirme çalışması yapmanız da fayda sağlayabilir.Ağır yük kaldırmaktan uzak durun.Evde çocuk yeğen vs tutup kaldırmayın uzun mesafe taşımayın.İyileşme süreci uzun sürüyor moralinizi bozmayın.Diz kapaklarında ağrım sızım yok kıtlamalarım çok azaldı ama tamamen geçmedi fakat bisiklet kullanmama bir engel değil.Geçmiş olsun.
(link)

• Beğen

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.276
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende 2016 yazında dikkatsizlik sonucu düşüp sağ dizimi çatlatmıştım bendede kıkırdak doku zedelenmesi var demişti doktor ve iyileşmesi uzun bir süreç demişti ne zaman bir süre hareketsiz kalsam ayağım hamlaşsa ağrım oluyor hemen atlıyorum bisiklete biraz kondisyon yapıyorum ağrım kalmıyor bence ayağını tembelleştirme arada bisiklet sür yüksek kadans yap

• Beğen

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@KBmotors üstüme vazife değil ama bisikleti bırakmakla olmuyor, bahsettiğiniz rahatsızlıklar yanlış ayar, yanlış sürüşler sonucunda her türlü zaten gelinebilecek son noktanın başlangıcı,zaten şüphelerinizi maddeler halinde yazmışsınız.. sonuçlarıda ortada,benim size yinede önerim kesinlikle bir fizik tedavi uzmanı,spor hekimi yada fizyoterapiste görünüp bisiklet ile tecrübelerinizi anlatıp devam edip etmeyecek durumunuz fikrinizi yeniden gözden geçirip ona göre hareket etmeniz, çünkü fikren yüzde 99 hepsi asağıdaki 1 ve 2 nolu maddede ortak noktada buluşuyor,3 ve 4 nolu madde kişisel fikirdir ve hekim tavsiyelerini dikkate almak gerekir
1) bacakları ve onlarla etkileşim halinde olan kasları güçlendirmeniz.faydası tartışılmaz
2)varsa fazla kilonuz,en kısa zamanda ama sağlıklı bir şekilde onlardan kurtulmanız, vereceğiniz 1 kilo dahi dizlere olan baskıyı 1*6 kg azaltıyor
3)morali yüksek tutun,en bilinmedik zamanda karşınıza çıkıp sizi psikolojik teste sokuyor (yani olacaklar karşısında herşeyi kabullenmeyin, egzersizleri ihmal etmeyin faydasını göreceksiniz ve bu inanın insanı bazen çok mutlu ediyor)
4)gerek bacak kasları güçlendirmek ,gerek kilo vermek için bisiklet kullanmak her ne kadar en iyi yöntem olarak kabul edilsede yüksek vites ,düşük kadans,uzay yürüyüşü (ayakta sürmek), ısınmadan sürüş, yanlış sele ayarı,kadro boyunda bilinçsiz seçim sizlerin en büyük düşmanı olduğu gerçeğini de unutmayalım..
Son olarak geçmiş olsun

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Geçmiş olsun. Herkesin ayri bir derdi var. Derdi veren dermanini da vermiştir. Sıkmayin canınızı. InsAllah şifa bulursunuz.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
"Glucosamine Chondroitin MSM" gıda takviyesidir. Tedavi etmez. MSM ağrı kesici bir maddedir. O takviyeyi kullandığınız zaman kendinizi iyi hissedersiniz çünkü MSN sayesinde ağrılarınız geçer veya azalır. İnsanlar iyileştiklerini sanırlar. Bu tip takviyelerden mucize beklemeyin. Benim ortopedistim bu takviyelerin iyi geldiğine dair hiçbir çalışma yok demişti.

Doktorunuz size ne önerdi hiç yazmamışsınız. Bu tip durumlarda doktorlar kasları kuvvetlendirici hareketler öneriyorlar. Onları yapıp bekleyeceksiniz. Ortopedik sorunların iyileşmesi uzun zaman alıyor.

KBmotors

Tepki
263
İsim
Barış YAVAŞ
Bisiklet
Pinarello
@Pamuk @Mustafa Zeybek @The 69 Eyes @Tuzlu_Fıstık @enes_vl @clubber

Öncelikle hepinize ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Çoğunlukla aynı soruları sormuşsunuz ve aynı şeyleri tavsiye etmişsiniz o yüzden bir ortak cevap vereyim dedim.

Şimdi öncelikle şunları belirteyim;

► Boyum 1.74 kilom 60 zayıf olduğumu düşünüyorum kilodan dolayı sorunum yok çok şükür.
► Kas, kondisyon kısmına gelince bunun bir ölçüsü yok ama şöyle tarif edeyim;
çocukluk hariç 8 yıldır aralıksız bisiklet kullandım son 4-5 yılı bilinçli diyebilirim.
30-40 km lik turlarda 30-32 km/s (mtb) 35-38 km/s (yol) ortalamayla rahat gidebiliyordum.
Tandem de arkamdaki arkadaşı ve tandeme tutunan arkadaşı 3 km kadar 20-25 ortalama ile çekiyordum (şimdiki aklım olsa yapmam)

Aşağı yukarı bir fikriniz oluşmuştur umarım kondisyonumla ilgili tabiki bunlar 1 buçuk sene önceydi 1 yıldır bisiklete binemediğim için kas kaybım oldu.

Yaklaşık 5-6 kez farklı doktora çıktım uzmanından prof. kadar fakat düzgün bi mr çekilmedi ve doğru tedavi bence yapılmadı. Doktorların dediğine gelirsek;
2 si egzersiz verdi yapmadım çünkü verdiği hareketler dizimi zorladığım beni bu hale getiren hareketler.
Daha sonra Uzmana çıktım ""sen sporcusunun egzersize ihtiyacın yok verdiğim ilaçları kullan"" dedi (iltihap giderici krem ve taplet verdi kullandım geçmedi tabi)
İlaçlar bitince tekrar gel dedi fakat Balıkesirde oturuyorum normalde, doktora istanbula gittiğimde çıkmıştım o yüzden tekrar gidemedim.

Son olarak Prof. ortapedi doktoruna muayene oldum Mr sonuçları düzgün değil yeni çektirmen gerek dedi ( özel hastane 2 diz 400 TL ) ben ünv. hastanesinde çektiririm getiririm dedim tabi 100km uzakta ve gün verecekleri için ne zaman olacağı belli değildi o yüzden gidemedim.
prf. röntgen çetirdi tahminim diz kapağının arkasındaki kıkırdağında zedelenme var mr sonucuna göre kıkırdak iğnesi uygulamayı düşünüyorum dedi (kıkırdak iğnesinin faydası yok özel hastahane tuzağı) böyle olunca kızdım gitmedim tekrar.

Kusura bakmayın biraz uzun uzun yazdım ama 1 yıllık konu çok uğraştım sizde haklı olarak eksik bilgi verince farklı cevaplar çıkıyor.

@Pamuk

Hocam öncelikle zahmet edip bu kadar yazdığınız için çok teşekkür ederim. Yazdıklarınıza tamamen katılıyorum bazı sorularınızın cevabını ortak olarak verdim az önce diğerlerine gelirsek;

Çok geçmiş olsun şuan iyileşmenize sevindim büyük bir kaza atlatmışsınız benim başıma çok şükür onun gibi bir sakatlanma olayı gelmedi tamamen uzun süreli zorlamamdan oldu.

Tavsiye ettiklerinizi mutlaka uygulayacağım, egzersiz hiç yapmadım çünkü en ufak zorlamada bilinçsiz daha ciddi hasar vermek istemiyorum şuan da o yüzden yapmıyorum. Dediğiniz gibi hareketsiz kaldıkça ağrılarım artıyor şuan sadece çok yormadan yürüyüş yapmayı düşünüyorum günlük.

Bisiklet kesinlikle kullanamam zaten doktorlar da kullanma dedi. Dizlerim yaklaşık 6-7 ay önce tamamen acısı, ağrısı geçmişti düzelmiş gibi hissetim ve 1 hafta günde 10km hiç zorlamadan hafif bisiklet kullandım sonra daha berbat oldu iyice acımaya başladı o günden beri kullanmama kararı aldım. Burayı büyük yazayım diğer arkadaşlar da sebebini bilsin kullanmamamın.

Yazmayı unuttuğum olduysa kusura bakmayın tekrar teşekkür ederim dediklerinizi yapmaya çalışacağım. Geç yatıyorum malesef stresten haklısınız. Çalışamıyorum dizlerden, geçmeyince de moralim bozuluyor doğal olarak.

@Tuzlu_Fıstık

Aynen hocam bende hareketsiz kaldığım zamanlar sürekli ağrım oluyor önceden çalışırken olmuyordu. Bisiklet süremem şuan sebebini üsteki mesajda mavi yazıda belirttim. Şuan günlük zorlamadan düzenli yürüyüş yapmayı düşünüyorum çok teşekkür ederim size de çok geçmiş olsun.

@bilalfidanboy

Hocam genel olarak yukarıda cevapladım bahsettiğiniz konuları yardımınız için çok teşekkür ederim inşallah geçer. Bisiklet süremem şuan sebebini yukarıda mavi yazıyla belirttim, şuan güçlü gıda takviyesi ve yürüyüş yapmayı düşünüyorum çok sağolun ilginiz için.

@enes_vl

Amin hocam aynen öyle inşallah geçecek umutluyum bakalım uğraşıyorum çok teşekkür ederim.

@clubber

Haklısınız hocam bu msm konusunu yeni öğrendim bende. Doktorların dediklerini yukarıdaki mesajımda cevapladım egzersizleri yapmıyorum çünkü verdikleri hareketler benim bisiklette dizimi zorladığım hareketler daha çok hasar vermek istemiyorum o yüzden günlük düzenli yürüyüş yapmayı düşünüyorum çok sağolun.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@KBmotors

174, 60kg
Esneme hareketlerini boş ver direk ağırlık antrenmanlarına gir ilk seferde bile acını azaltıcaktır. Kilon az kas yığını değilsen bu kilonun çoğu yağ demektir.

Bir kası ağırlık altına sokarsan kasa kan toplanır Kasın eski haline gelmesi 3 gün civarı sürer. Ağırlık antemanı yaparsan toplanan kan 2 gün dizini koruyacaktır.

Esneme hareketi yapma kasları gevşetir ve dizlere yük biner.

zorunlu olmadıkça yürüyüş yapma uyun ayakkabı olmadığı zaman diz zarar görür. Hiç bir zaman hızlı yürüme

Aşağıdaki Hareketleri biraz araştır
Parmak Ucuna Yükselme. Yapabildiğin kadar yap sonra tekrarla

sandalye squat. Sandalye çok alçak olmasın bunu da yapabildiğin kadar yap sonra tekrarla

En son bu hareketi ağlaya kadar yapmaya çalış benim kilom fazla olduğu için ben çok fazla dayanamıyorum sen yaparsın

Şimdi yap bunları sabah dizinin ağrısı artmamamış ise hareketlere abanırsın.

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
@KBmotors verdiğiniz bilgilere göre, yaptığınız antrenmanlar/turlar, ısınmaya zaman bırakmayacak kadar kısa ve yoğun olmuş. Haftalık aldığınız mesafede pek fazla olmadığı için vücut adapte olamamış olabilir. Örneğin, yüksek yoğunlukta gittiğiniz ertesi günü yüksek kadans (85 üzeri) ve hafif bir toparlanma tarzı turlarda yapmamışsınız. Bunlar iskelet/kas sistemi adaptasyonunu geciktiren durumlar. Kaba bir örnek olacak ama söylemekte fayda var; halısaha maçı yapan bazı kişileri bilirsiniz, haftada 1 kez maç yaparlar, geri kalan 6 gün fiziksel aktivite denilebilecek bir şey yapmazlar, çıktıkları maçta da sanki haftanın 5-6 günü o günün gerektirdiği fiziksel eforu karşılayacak hazırlık yapmışlarcasına yüklenirler, sonuçta bir çok sıkıntı duyarız, tendon, kas hasarı bağlı kopmalar, uzun süren kas kasılmaları, kalp krizi gibi.
Demem o ki, insan vücudu bir şeye adapte olacaksa, ona bunu sürekli anlatmanız gerekir.
Tutkunu olduğunuz sporda, yer alan tüm antrenman çeşitlerini aynı anda uygulamamak gerekliliği bundan ileri gelir.
Power interval dediğimiz, esnasında cümle kurmaya mecaliniz olmadığı antrenmanlara gelmeden, vücuda en az 1 ay, yeni başladıysanız 5-6 ay zaman tanımak bu sebeptendir.
Bu tarz antrenmanları vücuda düşük nabız yada güçlerde vakit harcamadan yapmak, haftada 2 den fazla yapmak ve bunu hiç ısınmadan gerçekleştirmek, sakatlık durumu ortaya çıkarır.
Sık bisiklet değiştirmek, ve fitting yapmadan sürmeye başlamak bir diğer sebep.

Size tavsiyem bisiklete başlayın.
Fakat öncelikle temel fitting leri bisiklette uygulayın,
Antrenmanlarda özellikle başlarda hiç bir zaman nabız olarak 130 nabızları geçmeyin.
Kadansınız 80 ve mümkünse 90'a yakın olsun.
İlk 1-2 ay sadece düşük nabız antrenmanı yapın. Yokuşları gerekirse elinizde çıkın.
Yüksek eforlu antrenmanları en az 2 ay sonra deneyin, eğer performans/yarış amacınız yoksa bir süre yüksek eforla bisiklet kullanmayın.
Vücudunuzu bisiklet üzerinde stabil tutmaya gayret gösterin.
Kilitli pedal-ayakkabı kullanırsanız, bacak kaslarınız değil sadece sırt kaslarınız bile dengeli çalışacaktır.
İlerleyen dönemde en az 20 dk sürekli düşük eforda pedal çevirmeden hiç bir yüksek efor denemesi yapmayın.

Bu sorunun tedavisi bisiklette, ama bu sefer bilinçli olarak.

Kimsiniz derseniz doktor değilim.

Sorunuzu bu foruma yazdığınız için bir bisiklet sporcusu olarak senelerdir elde ettiğim bilgi ve deneyimim sayesinde bunları söylüyorum.

Kendinizi bisikletle tedavi edebilirsiniz, sadece yavaş sürmeyi öğrenmeniz gerekli.

KBmotors

Tepki
263
İsim
Barış YAVAŞ
Bisiklet
Pinarello
@Pamuk

Hocam dedikleriniz doğru fakat bisiklette yaşadığım olaydan sonra egzersize sıcak bakmıyorum şuan daha fazla zarar verme ihtimali var. Ağırlık veya squatı geçtim öne eğilince veya 5-10kg ağırlık kaldırınca bile dizim acıyor 1-2 gün ağrıyor o yüzden hiç denemek istemiyorum spor hekimi bulursam bi ona muayene olmak istiyorum .

@clubber

Kıkırdak iğnesi eklemler arası sıvının azalması sonucu yaşanan zedelenme ve ağrılarda işe yarıyor hocam benim iki dizimde de sıvılar normal. Ayrıca tek seferlik bir tedavi değil uzun süreli ve tekrar tekrar yapılması gereken bişey. Forumlarda da kullananlar fayda görmemiş.

Özel hastahane tuzağı dememin sebebi ise iğne başına 150-200 TL alıyorlar ilk ay 3 kez sonra senede 3-4 kez yaptırmak zorundasınız.

KBmotors

Tepki
263
İsim
Barış YAVAŞ
Bisiklet
Pinarello
@Cyclist999

Hocam bilginize ve tecrübenize saygım sonsuz dediklerinizde haklı olabilirsiniz yalnız şöyle bir durum var; 2017 ocak ayında bu sorun başladı 1 ay hafif acıdığı için yine bisiklet kullanmaya devam ettim tabi kısa mesafeler çok kullandım sayılmaz. Sonra acıdan dolayı 3 ay kadar bıraktım bisiklet kullanmayı. Bu süreç içinde ciddi anlamda sorunum kalmadı acımıyordu iyileştim sandım ve 1 hafta boyunca günde 10km (işe git-gel) bisiklet kullandım. (sele yüksekliği oturuş açısı herşey doğru sadece bacağımın ağırlığı ile yüklenmeden kullandım) Daha sonra ciddi anlamda acımaya başladı ve zor yürür oldum.
Bugüne kadar çıktığım bütün doktorlar kullanmamamı söyledi ben o günden sonra kullanmadım zaten hak verirseniz daha ciddi hasar verebilme ihtimalinden dolayı şuan bisiklet kullanmayı düşünmüyorum hocam.

Şuan niyetim en yakın zamanda iki diz içinde dügün mr çektirmek ve spor hekimi, prf. ortopedi doktorlarına muayene olmak ondan sonra tedaviyi doğru düzgün yapmaya çalışacağım.

@clubber

Hocam doğrudur ben biraz hastaneye de güvenmedim o yüzden düşünmüyorum. Sizin kıkırdak zedelenmesi miydi ?

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@KBmotors uzun süredir sıkıntı var ama elinizde mr yok mu :eek: benim de şuan diz ağrılarım var. Seleyi 2 cm kadar yükseltip o şekilde 250 kilometre kadar kullandım farkedene kadar. Doğru ayarda 600 km kadar kullandım. Şuan dizlerimde sıkıntı var, mr ı dün çektirdim.

İlk gittiğim doktor demeye dilimin varmadığı adam film çektirip yolladı. Ben de başka bir doktora gittim. O da film çektirtecekti ama durumu güzelce anlattım mr istedim. Siz de bu yolu izleyin. Az çok mr tecrübem var. Filmin kemikleri, mr ın kemik dışındaki her şeyi gösterdiğini biliyorum. İnsan aynı sorunu yaşayınca daha bir üzülüyor. Bisikletsiz yaşadığımı düşünemiyorum. Mr çektirmeye bile bisikletle gittim :(