1 litre suyu ısıtmak için en ekonomik yol hangisidir?

1Litre suyu ısıtmak için en Ekonomik Yol hangisidir ?

• Tencereye su koyup gazlı ocakta ısıtmak.

• Kettle ile elektrik kullanarak suyu ısıtmak.

• Mikro dalga fırın ile suyu ısıtmak.

• Kombiyi kullanarak çeşmeden sıcak su almak.

• Soba, kuzine, yada evin fırını zaten çalışırken su ısıtmak.

• Toplam katılım
    84

Alptriatlon

Aktif Üye
Tepki
745
Bisiklet
Cube
Günümüzde enerji fiyatları almış başını giderken. Sıcak su için tercih edilmesi gereken en çevreci yöntem sizce nedir ?
Matematik ve kimya kullanarak en mantıklı yöntemi bulup, bu işlemle acaba yıllık ne kadar enerji tasarufu sağlanabilir ?

Scudo

Bertan12

Üye
Tepki
87
İsim
Bertan
ülkemizde elektrik üretimi büyük oranda doğalgaza bağımlı olduğu için elektrikli seçenekler değerlendirme dışı kalıyor. kombi de elektrik ile çalıştığı için ocakta suyu ısıtmak sadece doğalgazı harcayarak daha ucuzdur hiç şüphesiz. soba ise imkan dahilinde kullanılmaması ayıp olur.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet TOPAL

aytacaltay

Aktif Üye
Tepki
305
İsim
aytaç
Bisiklet
Kron
bence hiç biri güneş enerjisi en ideali ama eldeki imkanlarla elektrikli su ısıtıcı yani kattle.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Bedava olduğu için en ucuzu güneşte ısıtmaktır...

Elektrik ve doğalgaz faturalarınızı dikkatli incelerseniz, harcadığınız enerjinin ne kadar olduğunu da görebilirsiniz (kWh cinsinden). Elektrik enerjisi, doğalgazdan çok daha pahalıdır; o yüzden elektrikli cihaz (kettle veya mikrodalga fırın) ile ısıtmak kombiden birkaç kat daha pahalı olacaktır. Ocak da doğalgaz ile değil tüp gaz ile çalışıyorsa o da çok pahalı olacaktır.

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Birçok evde güneş paneli ile sıcak su sağlanabiliyor açıkcası içilir mi emin değilim ama en ucuz seçenek olacağı %100 ?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

onuriginal

Üye
Tepki
94
İsim
Onur Altan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Cyclocross
ben laptopun yanına koyuyorum kendiliğinden ısınıyor ekonomik mi bilmiyorum ama yerimden kalkmıyorum

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Zaten calısırken seçeneği varken diğerleri niye oylanmıs :D

• Beğen
Tepkiler: hakan hoca

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.161
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
hem çevreyi koruyacak hemde ekonomik olacak:kötü: her ikisini bir arada bulmak biraz zor gibi,sobada beleş ısıtayım desen kömürün çevreye verdiği emisyon malum ortada,elektrik desen zaten ünvanımız belli dünyanın en pahalı elektrik ve benzini bizde,en ucuzu doğalgaz gibi geliyor insana,keşke yerden doğal termal sıcak su fışkırsa:komik: hayat bize güzel olur

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Ben bir ara bunu bizzat test ettim. Normal bir rutinim varken, fatura keism döneminde kettle kullanmayı kestim. 1 aylık süreç içinde, ani iki fatura dönemindeki fark 20 tl oldu.

Benim kullanım düzenime göre, kettle kullanılmaması aylık elektrik faturama 20 lira yansıdı. Şimdi kullanıyorum o ayrı mesele. Kendimi tatmin ettim, bizzat test ettim, gördüm, öğrendim.

Bertan12

Üye
Tepki
87
İsim
Bertan
kettle bence çok sağlıksız ve pahalı bir yöntem plastik içinde su kaynatmak fikri çok irrite ediyor beni

• Beğen
Tepkiler: osmancan71

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ah o eski sobalı, kuzineli dönemler..
Şimdiki evlerde soba borusu deliği bile yok..
Su alttan / dıştan sıcaklık verildiğinde doğal yapısını korur ama ketıl tarzı cihazlar suyun yapısını bozuyor...

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Okulda otomatik kontrol dersinde çeşitli proseslerden bahsederken ısıtma için elektrik olmaz mi dedik. ( öğreci milleti ihlas şofben kullanıyor tabiki...??? ) hoca da elektrik ısıtmak için en pahalı yöntem demişti. Motor ve kontrol ünitelerinde kullanılır demişti.

Ama şu da var. Öğrencilik zamanı aklıma geldi de, sabah sıcak su yok ve banyo yapılacaksa o su hızlıca akitilir, hızlı hareket edilirse ve sık nefes alınırsa ısınıyor.????

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
keşke yerden doğal termal sıcak su fışkırsa:komik: hayat bize güzel olur
Koca koca amcalar, santrali kurup jeotermal suyu boş dere yataklarına salıveriyor.Bu jeotermel suyun içindeki hidrojensülfür, metan gibi gazlar da özellikle tarımsal alanları kurutuyor.
Olması gereken ise jeotermal buhar kullanıldıktan sonra suya dönüştüğünde bu suyun çıkarıldığı noktadan yer altına geri verilmesi.Ama bu maliyetli olduğu için bizdeki patronlar bunu yapmıyor ve ortalığa bu suyu bırakıveriyor.Bil bakalım devlet ne yapıyor.Tabii ki halkını değil yine patronları düşünüyor ve bu maliyetli kapalı sistemi zorunlu kılmıyor.:booo:

Arkockutay

Aktif Üye
Tepki
118
İsim
Kutay
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hiç denemedim ancak teorik olarak en verimlisi mikrodalgadır. Digerlerinde enerji kaybı çok yüksekken mikrodalgada enerjinin büyük bir kısmı su molekulleriyle rezonansa girecek elektromanyetik dalgalar oluşturmaya harcanir ve bunlarin buyuk bir kısmı da doğrudan fırının içindeki su molekullerine iletilir. Bu da suyu hemen ısıtır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
En sonunda, ben görür müyüm bilmiyorum ama, güneş enerjisi elektriğe çevrildikten sonra o elektrikle ısıtılan su ilk tesis maliyeti pahalı ama uzun vadede en ucuz ısınmış su olacaktır.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
En sonunda, ben görür müyüm bilmiyorum ama, güneş enerjisi elektriğe çevrildikten sonra o elektrikle ısıtılan su ilk tesis maliyeti pahalı ama uzun vadede en ucuz ısınmış su olacaktır.
Aslında güneş paneli ile kollektörü hibrit olarak birarada yapılabilir. Üstten elektrik üretilir alttan sıcak su. Sıcak su merkezde toplanır. Hatta paneller iç bükey tasarlanıp ışık merkeze yoğunlaştırılır. Yani ayrı ayrı olan üç üretim tekniği bir arada kullanılırsa hem yerden tasarruf hem verimlilik artar sanki :kötü: hesaplamak lazım.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
@Bertan12
İç yapısı tamamen metal rezistansı altta olup görünmeyen lettle larda var.

Yaklaşık 250, 300 ml suyu 700 watt lık mikrodalga nın kaynatması 5 dakika sürmüştü kettle a göre çok uzun bir süre harcadıkları enerjiyi bilmiyorum elimde dijital wattmetre var aynı miktardaki suyu kaynatması deneyip zaman ve harcanan enerji bilgilerini yazarım bende merak ettim şimdi ?.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: osmancan71

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
Aslında güneş paneli ile kollektörü hibrit olarak birarada yapılabilir. Üstten elektrik üretilir alttan sıcak su. Sıcak su merkezde toplanır. Hatta paneller iç bükey tasarlanıp ışık merkeze yoğunlaştırılır. Yani ayrı ayrı olan üç üretim tekniği bir arada kullanılırsa hem yerden tasarruf hem verimlilik artar sanki :kötü: hesaplamak lazım.
Malesef o var geç kaldınız : )