1. köprüden geçen bisikletlilere kesilen cezanın kesinleşmesi ve icrası

raytez

Üye
Tepki
10
İstanbul'un boğaz köprülerinden bisikletle geçişin detayları, tecrübeleri ve tartışmaları elli başlık altında yapılmış; ama -kusura bakmayın tekrara düşüyorsam- ben ceza kesildikten sonraki süreçle ilgili deneyim/bilgi paylaşımına rastlayamadım.

Geçen günkü yağmurun ve köprüyü bile sallayan rüzgarın içinde bisikletimle köprüyü Avrupa'dan Asya'ya doğru geçtim. İlk değildi, her zamanki gibi sabit polis noktalarından görünmeden geçme taktiklerimi uyguladım (isteyene detay verebilirim). Köprü aşırı rüzgarlı olduğundan ve altımdaki bisiklete güvenmediğimden arabaların en sağından gitmek yerine ilk kez onun da sağında aşağıda kalan ve maalesef milletin intihar için kullandığı yaya bandından sürdüm bisikletimi. Köprü bitimindeki polis kulübesinin içinde oturan polis beni gördü. Onu da hızla geçtim ama sonra araçların HGS-OGS ödemelerini yaptığı kameralı alanda başka bir memur beni durdurdu ve hemen oracıktaki polis merkezine götürdü. Sonuç olarak ceza yazmamalarını istesem de yazdılar 108 TL trafik idari para cezasını. Ben de imzaladım.

Tam aynısı olmasa da birkaç yıl önce bir gece Beşiktaş'ta duvarlara bir arkadaşla yazılama yaparken 155'e gelen ihbarları gerekçe gösteren polisler bizi karakola götürmüş ve sonucunda kabahatler kanunundan yine buna benzer bir idari ceza kesmişti. 88 TL gibi bi şeydi... O cezayı arkadaşla hiç sallamamıştık ve devam eden aylar içerisinde sanırım torba yasadan çıkan belli bir miktarın altındaki cezaların tamamen affedilmesi kararıyla cezamız silinmişti.

Daha önce İstanbul'un köprülerinden bisikletle geçip idari para cezası yiyen arkadaşlar deneyim paylaşabilir mi? Ne yaptılar? İlk 15 gün içerisinde %25 indirimli mi ödediler? Hemen ödemeyip beklediklerinde ellerine kesinleşmiş ödeme emri veya akabinde icra takibi geldi mi? Veyahut bu cezanın işleme konmadığı, sistemde gözükmediği veya bizim yazılama deneyimimizdeki gibi sonradan affedildiği oldu mu?

Şimdiden teşekkürler.

Scudo

Hakan38

hı garbon
Tepki
204
İsim
Hakan Atabay
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hızlı ve çılgın (ismail öznam) da geçmişti yanlış hatırlamıyorsam ama şimdi instagramdan sorsanız muhtemelen cevap vermez mail yoluyla iletişime geçmeye çalışın

Taygun Kon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.522
İsim
Taygun K.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@raytez 108 lira mı ? Şu taktikleri özelden alabilir miyim.
Kabahatler kanunundan 145 lira benim de cezam vardı 2008 de. Sonra çok araştırsam da bulamadım. Hiçbir şey de gelmedi 10 yıldır.

Noldor

Herr Bockolog
Tepki
2.032
İsim
Caner Kocaman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
az bile yazmışlar...
gidip ödeyin...
güvenlik tehlikesi sebebiyle 2 gün nezarette de geçirebilirdin...
daha ağır cezaları da haketmişsin...

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@Noldor
Motorlu araç yolundan gitmemiş ki kapalı olan yaya yolundan gitmiş yani kimseyi tehlikeye attığı yok.

• Beğen
Tepkiler: LastikOsman

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Ahmet isimli şahıs,bu devlet için çalışsın çabalasın,bu devlete vergisini ödesin..vb,sonrasında bu ödediği vergilerin toplandığı havuzdan alınan paralarla bir köprü yapılsın ve Ahmet,kendi yaptırdığı köprüden bisikleti ile geçemesin..
Burada çok ciddi bir sıkıntı yok mu?Benim kafa mı farklı çalışıyor,anlamıyorum gerçekten..:naslyany:

Bu köprülerin adı değiştirilsin bence..15 temmuz yerine,mesela ''araba köprüsü'' olsun..Diğer köprü ''otobüs köprüsü'' olsun..Diğeri ''kamyon köprüsü'' olsun..Böyle yapsınlar da,bisikleti olanlardan devlet vergi toplamasın..
''Köprü'' diyorlar ''ama sana yasak'' diyorlar..!
-Köprü işte,geçeceğim..
-Olmaz,sen geçemezsin..
-Ben yaptırdım bu köprüyü,ben..!

Guanzo45

Aktif Üye
Tepki
78
İsim
Mehmet
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Diğer
vergilerimizle beslenen bir durum oldugunu gosterir

• Beğen
Tepkiler: Wberlin

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
bende 4 eylül salı günü aynı köprüden geçme girişiminde bulunmuştum. lakin geçemedim polis görüp durdurdu. ceza yazmadı. otobandan çıkıp beşiktaşa gittim.

• Beğen
Tepkiler: Taygun Kon

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
@Kudret Kurtcebe abi, o polisleri atlatıp ne yapıp edip boğaz köprülerinden gelecek yazın mutlaka geçeceğim :koptum: acemiliğime geldiğinden geçemedim. istanbulda hangi nerde strava segment var ise hepsini altüst edeceğim. Yakında lisans çıkartıyorum. süratli çılgın kayıtsız sürüşlerimi kayda geçirek artık :harika: :D elalem bensiz podyumlarda stravalarda boy gösterip reklam yapıp duruyor. :eek: :aglyrmngaa:

• Beğen
Tepkiler: BarkinD

Noldor

Herr Bockolog
Tepki
2.032
İsim
Caner Kocaman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Knight Rider

öncelikle orası yaya yolu değil, güvenlik yolu...
acil bir durum olduğunda polis, ambulans vs. kullanımı için ve köprü bakımı için kullanılıyor...

neden yasak kısmı tartışılır...

ama yasak olan bir yere gidip de bunu övünerek anlatmak mantıksız...
bisiklet yoluna araç parkeden kişinin "ben parkederken kimse yoktu" demesinden bir farkı yok "kimseyi tehlikeye sokmamış" sözünün...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@iskender şerit

Haberlerde verdi birinci köprü yaya yoluna açılacak diye,4 yıl oldu,
Hemen topukladik,polis noktasında kimse yoktu.,yaya yoluna girdim aşağıdan devam ettim,tam yarıya geldim ,yukardan siren sesleri geldi,polisler enseledi nereye hemşerim dediler bende sarıyere dedim yasak dediler eyvallah dedik döndük,döndüğümde,polis noktasındaki polis bana beyfendi dedi,sizin yüzünüzden amirimden azar işittim dedi .özür diledim,telsizden bir ses aynen şöyle diyordu polismi o !!!

Kıyafet buydu arkada eski küheylan :islik::koptum::koptum::koptum:

Noldor

Herr Bockolog
Tepki
2.032
İsim
Caner Kocaman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Noldor eminönünde beşiktaşta taksimde kadıköyde vs o sıkışık trafikte bisikletle sürüş yaptınmı ?

evet yaptım... daha doğrusu yapmaya çalıştım...
ama bunun köprüden geçmeyle ne alakası var onun bağlantısını kuramadım...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yalan yok ceza yedik genderme çevirdi bìckiderede hız limitini fena aşmıştık

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
@Noldor yapmaya çalışmışsın. bisikletle acemisin sanırım. emin ol istanbulun caddeleri sokaklarındaki o yoğun trafiğindeki sürüş, boğaz köprülerinden çok çok çok daha dikkat gerektiren temkinli teknik sürüş isteyen ve iki tekere binip min. 5-10 yıllık acemi sürücülerinin süremeyeceği yollardır...

@Kudret Kurtcebe :bsmagryr: harbimi abi. radaramı girdiniz yani :koptum: komik ya