1 Haftalık Bisikletimle İlk Şehir İçi Turum

Gökhan Kutluer

Daimi Üye
Tepki
691
Bisiklet
Diğer
Merhaba arkadaşlar,

1 haftayı biraz aşkın bir süre önce aldığım Sirrus Sport bisikletimle, bugüne kadar sadece akşam işten geldikten sonra 10-15 km uzunluklardaki deneme sürüşlerini gerçekleştirdim.

Bugün ilk defa benim gibi yeni başlayan biri için fena sayılamayacak bir mesafeyi, 70 km civarini devirdim. Küçükçekmece'den, Karaköy'e sahil yolundan bir rota izledim. Bakırköy Aktif Pedal'da hem bisikletime yeni parçalar taktırmak için hem de dinlenmek için mola verdim.

Herhangi bir şeyinin doğru düzgün olmasını hiç beklemediğim bu geri kalmış ülkede, anladım ki, bisiklet kullanan kişilere de saygı yok denecek kadar az.

Yerli yersiz korna çalıp insanı paniğe iten arabalar, kaldırımdan gördüğü halde yine de yola atlayıp, bisiklet çarpınca kendisine bir şey olmayacağını sanan aklı evvel yayalar ve birbirinden berbat durumdaki yollar...

Şimdi siz bunlara alışık olduğunuz için tabi çok önemli gelmiyordur bu satırlar size ancak ben yine de belirtmek istedim gördüklerimi. Öğrencilik dönemimde başka ülkelerde biraz gezme şansı bulmuştum. Oralardaki saygı ve ilgili burada göremeyince büyük bir hayal kırıklığı yaşadım.

Zeytinburnu'nda deniz kenarında ilerlerken mavi çizgilerle çekilmiş bisiklet yolu çizgilerini görünce şaşkınlığı ve mutluluğu bir arada yaşadım ancak yarım kilometre kadar ilerledikten sonra o çizgiler yerini kazılmış asfalta ve kum yığınlarına bıraktı. Öncesinde herhangi bir uyarı levhası da yoktu. Gerçekten şaşılacak düşüncesizlikte ve cahillikte kişiler tarafından şehir planlaması yapıldığına bu tip çok küçük bir örnekle dahi şahit oldum.

Neyse... Çok fazla yazınca sinirleniyorum. Biraz fotoğrafları paylaşayım sizinle.

Bisikletimin pedal ve frenleri pabuçlarını değiştirdim. Bir de Alivio olan arkayı Shimano Deore RD-M592 yaptim.

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Scudo

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
"Herhangi bir şeyinin doğru düzgün olmasını hiç beklemediğim bu geri kalmış ülkede, anladım ki, bisiklet kullanan kişilere de saygı yok denecek kadar az."
+1
Yine de diğer her kötü şeye alıştığın(m)ız gibi buna da alışırsınız. İstanbulda bisiklet süren arkadaşlar her zaman üzülüyorum, çok zor bir şehir, değil bisiklet yaya olmak bile zorken..

• Beğen
Tepkiler: Berk Mercancı

Oğuz.

Daimi Üye
Tepki
259
Güzel bisiklet.Kazasız belasız pedallamalar.

Gökhan Kutluer

Daimi Üye
Tepki
691
Bisiklet
Diğer
ben alışmamayı seçenlerdenim. yalnızlığı tercih ettim, kalabalığın telaşına kapılıp birey olmaktan çıkmaktansa, hayallerimi takip ediyorum...

@Eser Sevinç

Çağatay Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet gerçekten çok güzel. Hele ki beyaz olunca ayrı bir güzellik katıyor. Tek söylemek istediğim selesi sanki gidona göre biraz alçak seviyede duruyor gibi. Yani rahat ediyorsanız sorun yok ama doğru sele yüksekliği konularına bakıp bir ayar çekmenizi öneririm. Kaba tabirle seleye oturduğunuzda ayağınız yere değmeyecek, pedal en aşağıdayken bacak düze çok yakın, hafif kırık olacak. Performansı ciddi etkiliyor..

Yol konusuna gelince. Ben İzmir'in trafiğinden, yolundan, tavrından bil şikayetçiyim. İstanbul'u düşünemiyorum bile. Hatta dün malesef ilk ciddi kazamı yaşadım bir şerefsiz kamyonet sürücüsü yüzünden. İnip iyi miyim diye bakmayı bırak, kamyonetin hemen dibinde yere düşmüş olmama aldırmadan bastı gitti ve kıl payı kolumun yanından geçti tekerlekleri. Üzülerek söylüyorum ama illa ki başa böyle kazalar geliyormuş, arkadaşlarımdan öyle duydum. Yani Türkiye koşullarında ufak tefek kazalar yaşamayan bisikletçiler yoka yakınmış. Kaskım vardı ve kafamı yere vurdum takla atınca, kaskın önemini muazzam öğrendim. Kask takmanızı şiddetle öneriyorum.

Ben de yurtdışında bulundum öğrencilik dönemimde. Almanya'nın heryeri bisiklet yoluyla örülmüş adeta. Fransa Paris'te azımsanmayacak kadar insan sabahları işe bisikletle gidiyor, İspanya Barcelona ve İtalya'nın büyük kentlerinde her yer kiralanabilir katlanır bisikletlerle dolu ve bisiklete saygı hat safhada. Türkiye'de bu olur mu bilmiyorum. Çünkü şaka maksatlı olduğunu düşündüğüm bir hareketi sık sık yaşıyorum, arabalar korna basıp üstüme doğru sürüyor korkutmak amaçlı. Türkiye'de akıl sağlığını kaybetmeden, sinirilerini bozmadan yaşamak bile zorken bisiklete binmek büyük cesaret zaten :)

• Beğen
Tepkiler: erendiz çetiner

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@Çağatay Çağlar

peki hiç bahsettiğin şekilde üstüne süren arabanın içine biber gazı sıkmayı denedin mi tam yanından geçerken :) yaptığım şeyin yanlış olduğunu biliyorum evet ama inanın bana tadına doyum olmuyor hele o magandaların arabadan inip yüzüne su vurmaya çalışıpdaha beter yanması paha biçilemez :)

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@Gökhan Kutluer

öncelikle bisikletini çok güzel güle güle kazasız belasız sürüşler dilerim
bir de sorum olacak size deore attırıcı ve pabuclardan memnunmusunuz yani eskilerine göre karşılaştırınca ne fark var hem pabuçlarda hem attırıcıda

Gökhan Kutluer

Daimi Üye
Tepki
691
Bisiklet
Diğer
Söylediklerinizin her kelimesine katılıyorum.

Kaza için çok geçmiş olsun, ciddi bir şey olmamasına çok sevindim, kendinize dikkat edin lütfen.

Sele için söylediklerinizi dikkate aldım bir baktım az önce mesafeye ve ölçüye ama dediğiniz gibi durabiliyorum yani iyi ayarlanmış ben ilk aldığım esnada bisikleti.

İzmir'e hic gitmedim henuz. Bir haftasonu gelmek orada tur yapmak istiyorum. Size haber verecegim.

@Çağatay Çağlar

Gökhan Kutluer

Daimi Üye
Tepki
691
Bisiklet
Diğer
Fren pabuçları daha çabuk durmamı sağladı. Yani sıktığımda yavaşlayıp durmam daha kısa sürüyor ve daha az yol gidip duruyorum fren yapmamın ardından.

Deore'nin ozelligi arka tekere daha yakin olmasi. Çok çıkık durmuyor böylece sürtmelerde veya düşmelerde daha az darbe görme ihtimali oluyor. Shadow design diyorlarmış buna. Ben de çok bilgili sayılmam aslında. 9'lu sisteme uygun taktılar. Bir de vites değişmeleri biraz daha seri oldu diyebilirim.
@fatihaydın

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Çok güzel bisiklet, güle güle kullan. :)

Tespitler çok doğru, buraya kadar yazılanların tamamına katılıyorum.Çağatay geçmiş olsun.

salcano

Aktif Üye
Tepki
24
Bisiklet
Salcano
iyi günlerde kullanın gerçekten çok güzel bisiklet

erendiz çetiner

Forum Bağımlısı
Tepki
1.074
Bisiklet
Corratec
Emin olun sıkıntınız tüm bisiklet severlerin ortak sıkıntısı.Yaya , motor, araçla bile yolda tırsarken bisikletle yola çıkmak baştan medeni cesaret.Yeni bisikletiniz hayırlı olsun.Kazasız arızasız iyigünlerde pedallayın.