1.80 boy 84 cm ic bacak boyu icin uygun kadro?

googoo__

Üye
Tepki
36
İsim
gökhan
Merhaba
1.80 boy 84 cm ic bacak boyum var
Sehir/gezi bisikleti almak istiyorum
Merida crossway serisinde karar kildim Bisikleti internetten satin alacagim bazi sitede S/M/L beden yaziyor bazi yerde CM yada ÎNÇ olarak kadro boyu soruluyor. Bana uygun kadro boyu ne olmalidir, benim ayni olculerde Bisiklet kullanan arkadaslarin degerli yorumunu bekliyorum
Hoscakalin

Scudo

Canberk

Üye
Tepki
0
Benim beden ölçüleri seninki ile aynı bende ortada kaldım 52 cm mi yoksa 55 cm mi alayım diye?
Forumdan çıkar herhalde aynı ölçülerde bir kullanıcı

nazmi bilmez

Forum Demirbaşı
Tepki
157
bende hemen hemen aynı ölçülere sahibim cm olarak bilmiyorum ama 19'' kadrom

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
@googoo__, merhaba.

Bisikletin üstünde çık. Ayakta dur. Hangi kadro ile kasıgının arasında 2-3 cm boşluk kalırsa o kadro boyu sana uygun olanıdır.

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
@Canberk, dostum Ankara'dasın anladığım kadarıyla. Bir ara gidip bakarsın bir bayiden. Acele etme derim ben. yok hemen bugün sipariş vercem diyorsan akşam eve gidince bir link atayım sana. Boyunu girersin çıkar kadro ölçün. Yada netten arat bulursun . akşam gönderirim yine de sana linki.

sarkihalindekal

Daimi Üye
Tepki
132
İsim
VOLKAN ÖZKURT
Bisiklet
Salcano
Burdan hesaplayabilirsiniz: (link)

Bu arada ben de 179 boyundayım ve bacak boyum 89cm. Ben 18'' mtb kadro kullanıyorum.

sarkihalindekal

Daimi Üye
Tepki
132
İsim
VOLKAN ÖZKURT
Bisiklet
Salcano
@Canberk Elbette. O yüzden mtb diye belirttim. Üst boru yüksekliği önem arzediyor bisiklet seçiminde. Bacak boyunuza uygun üst boru yüksekliği olan bisikletlere bakacaksınız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
182 boy, 83 cm bacak içi uzunluk 22,5 inch Trek FX aldım büyük geldi 20 inch'e geçiş yaptım bilgine... Bence kesinlikle 20 inch düşünmelisin.

En doğrusu deneyerek satın almak, ancak bisikletçilere bu konuda güven maalesef olmuyor. İlk Trek'i (22.5 inch) Bahar bisiklet Ortaköy'den aldım. En son bisiklete ortaokulda bindiğimi, bu işten hiç anlamadığımı hatırlatmama rağmen "olur bu sana" dediler. 1 ay sonra içime sinmediği, daha doğrusu bariz büyük geldiği için 400 lira zarar ederek sattım.

Ayakkabı giyerek bisiklette ayakta dur, yani bisikleti bacak arana al. Kuyruk sokumunu seleye daya. Kadro üst borusu ile malzemenin (nasıl ifade edeyim bilemedim) arasında 5 cm kadar bir boşluk olması gerekiyor. Bir de bu şekilde ön tekeri havaya kaldır, üst boru malzemeye değdiği an, ön tekerle yerin arasında 7-13 cm boşluk bulunmalı.

22,5 inchte yukarıda anlattığım boşluk hiç oluşmuyordu. Hatta malzeme sıkışıyordu da diyebilirim.

Bir de yukarıda verdiğim bilgileri hiçbir Türk bisiklet sitesinde bulamadım. "Kadro boyu nasıl hesaplanır" sorusuna herkes bir yanıt vermiş ancak çok önemli bir konu hep gözden kaçmış... O da dağ bisikleti, yol bisikleti, hybrid bisiklet kadro boylarının farklı oluşu. Yani ben hybrid'de 20 inch kullanıyorum fakat dağ bisikletinde 20 inch satın almam gerektiği anlamına gelmiyor.

Keşke bilenler daha güzel, anlaşılır ifade edebilse şu "kadro boyu" meselesini... en başta çok hatalar yapılıyor.

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
185 boy 89 cm iç bacak uzunluğu salcano city sport 18inç 46 cm kadro aldım. Üst boru ile bacak aramda 4 parmak falan var. 19 inç te alabilirdim hatta 20 de olurdu. 18 yeterli geliyor şuan. Zaten 19 istesem seleyi 2 buçuk santim yukarı aldım mı işlem tamam.

• Beğen
Tepkiler: googoo__

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
(link)

Bunu bir inceleyin. Ben 55 kadro şehir-tur bisikleti kullanıyorum (Merida- markalara göre de farklılık gösterebiliyormuş kadro ölçüsü), bana hafif büyük geliyor, size tam olacaktır 55 kadro.

Şunu da inceleyebilirsiniz:(link)

Bu arada, ben sizden biraz kısayım... Bisikletim Merida Crossway 100, 55 kadro. 55 tam size göre.

Merida alacaksanız 2014 tavsiye ederim, fiyatı 2015 modellere göre hesaplı. Şuna bir bakın:(link)

• Beğen
Tepkiler: googoo__

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Ne yaptınız, neye karar verdiniz?

Tepki
1
İsim
Gökhan Atalar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
182 Boy bacak boyu ise 85 ama birkaç cm hatalı olabilir. Merida Crossway 40 D ve Carraro Sportive 227 bakıyorum bana hangi kadro boyu gider. Her sitede farklı bir kadro ölçüsü var yakınımda da öyle ölçüm yapacağım bir bayi vs yok. Yardımcı olursanız sevinirim