1.70 boyum var 28" şehir bisikleti almamalı mıyım?

enes.y

Üye
Tepki
0
arkadaşlar başka bir konu daha açmıştım. bisiklet arıyorum. her ne kadar dağ bisikletleri daha hoş görünse de şehir bisikleti almak istiyorum kullanım amacımdan dolayı.

bugün saraçhaneye gittim modelleri denemek adına. hem bianchi esprit hem de carraro 502 met key denedim ve ikisinde de sele sonuna kadar inik haliyle selede otururken ayağımın ucuyla yere dokunabildim.

satıcı "seleden in dedi ve öyle bak kadroya değmiyosan sorun değil zaten selede otururken bir ayağın yerde biri pedalda olucak" dedi. doğru mudur?
hatta salcano bayisine şehir bisikleti bakıyorum deyince sana büyük onlar diye kesti attı direkt ng650ye yönlendirdi.
aslında pedal sele arasının daha önemli olduğunu biliyorum ama pedal takılı olmadığı için anlayamadım.

önüme iki yol çıktı yani carraro 502 met key / salcano ng650
bu hafta almak istiyorum
boyum 1,70 kilom 60

Scudo

Oğuz.

Daimi Üye
Tepki
259
Aynen hocam satıcının dediği doğrudur.Seledeyken ayaklarınız yere değmez.Seleden indiğinizde bisiklet bacaklarınızın arasındayken 2-3 parmak boşluk varsa kadro seçimi doğrudur.

(link) bu linkten daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
(link)

seni çok yanlış yönlendirmişler, 18-19 inch kadro boyu ideal olur, büyük ihtimal daha büyük bir kadro denettiler, ellerinde yoktur... istanbul gibi yerde her boy bisikleti bulabilmen lazım...
konu 28" jant olması ile sınırlı değil, birde kadro boy var. M boy ideal olabilir senin için...

benimde boyum 172, 19,5 kadro kullanıyorum...

enes.y

Üye
Tepki
0
@onur.
evet seleden inince kadro düz olmasına rağmen kadroya değmiyorum. demek ki doğru tercihmiş.

@emrahozkan
boyum 170 iç bacak ölçüm 79. o zaman dediğiniz 19 inç doğru olucak.

carraronun sitesine göre 19" ve 20" modelleri var. adam daha büyüğü de var demişti. demek ki o bisiklet boyuma uygunmuş.
elime metre alıp giderim almaya :D 19" ise alırım.
502 met key de karar kıldım.
umarım üzmez beni performans ve donanım olarak :)

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
502 met key doğru seçim gözüküyor. Kadro boyu için MTB ölçüleri ile şehir bisikleti ölçüleri farklıdır. Bacak ölçünüz boyunuza göre uzun olduğundan 502 met key'de 52 - 54 cm uygun olacaktır. Üzerinde ayakta durduğunuzda 2 cm boşluk kalıyor, seleye oturup gidonu tuttuğunuzda aşırı eğilmiyorsanız ölçü tamdır.