05.09.2009 günü geçirdiğim ufak bir kaza hk.

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında sarman174 tarafından paylaşıldı.

 1. sarman174

  sarman174 Yeni Üye

  Kayıt:
  18 Nisan 2008
  Mesajlar:
  8
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  istanbul
  Merhaba arkadaşlar,

  Adım Deniz Salman, kızıltoprakta oturuyorum, haftasonu bisikletçisiyim. Güncel bisikletim ise Cannondale Six Carbon 2009.. Turum genellikle hava şartlarını uygun bulduğum zaman, Kızıltopraktan çıkıp sahil yolundan pendik tersane girişine kadar gidip gelmekten ibaret.

  05.09.2009 C.tesi günü yine aynı turun dönüşünde İdealtepe Carrefour'un önündeki ışıklarda bir taksi bana tam arkadan çarptı, sola devrilerek düştüm. Dirseğim ve baldırım biraz incindi, ciddi bir hasar almadım. Olay yerine yardımcı olmaya gelen insanlar da ciddi bir sağlık problemim olmadığını görünce birer birer uzaklaştılar. O sırada hemen arkamdan gelmekte olan iki dağ bisikletli arkadaş'tan bir tanesi bisikletimi yoldan kaldırdı, arka jant yamulmuş olduğundan yola devam edebilmem için arka freni gevşetti, ve de isteğim üzerine cep telefonundan 155'i arayarak olay yerine polis çağırdı. Oruçlu olduklarını ve daha fazla yardımcı olamaycaklarını söyleyerek olay yerinden ayrıldılar.

  2-3 dakika sonra taksi sürücüsüne arka çıkmaya gönüllü (muhtemelen başka bir sürücüydü) birisinden başka olay yerinde kimse kalmadı. Bana çarpan sürücü ise tahmin edeceğiniz gibi bisiklete gelen zararı hiç ciddiye almadan, "Bisikletlinin trafikte ne işi var? Polis gelse de rapor tutumaz, Jantını tamircide düzelttirirsin" v.b. laubali ifadelerle olaydan sıyrılmaya çalışıyordu. 10-15 dakika bekledik, sonunda taksici kalması yönündeki ısrarlarıma rağmen olay yerini terketti. Ben biraz daha bekledim, polis gelmeyince elimdeki tek bilgi olan taksi plakası ve hasarlı bisikletimle Küçükyalı karakolu'na giderek şikayette bulundum.


  Henüz 5 haftalık olan yepyeni bisikletimin arka jantı (XERO XAR-200) yamulmuş,
  Pazzaz karbon gidonu sol ucundan örselenmiş, Ultegra STI sol fren/vites kolu ucundan çizilmiş, Fizik Arione wing flex selenin derisi soldan kalkmış, sidi Ergo 2 ayakabının sol teki tabanı yanında karbonları lime lime kalkmıştı. Bunları bir taksi sürücüsüne anlatmak imkansız olmakla beraber, kendisi kabahatini kabul edip sembolik mertebede de olsa sorumluluğunu üstlense şikayetçi olmayacaktım ama karşılaştığım tavır beni hırslandırdı.


  Bu kadar şeyi 2 ay sonra neden anlatıyorsun derseniz; geçen hafta Kartal Savcılığından gelen yazıda taksinini sahibi ve sürücüsünün bulunduğu ama şikayetimde kamu yararı bulunmadığından sulh davası açmam gerektiği yazıyordu. Çok büyük bir ihitmalle hiç bir netice alamayacak hatta daha da masraf yapacak olmama rağmen, bir avukat arkadaşımla beraber bunu mahkemeye taşımaya karar verdim. Bu yüzden olaya tanık olmuş arkadaşlardan eğer bu foruma üye olanlar varsa katkılarını esirgememelerini ve bana özelden mesaj atmalarını rica ediyorum..

  Deniz
   
 2. Volkan Bilirli

  Volkan Bilirli Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.106
  Beğeniler:
  742
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Geçmiş olsun ,

  Hukuk Adalet Saygı Aranıyor :eek:

  Zor bulunan isimler

  Kolay gelsin :in:
   
  Sinto, Salih Manavoğlu ve sarman174 bunu beğendi.
 3. Şahin Bulut

  Şahin Bulut Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  729
  Beğeniler:
  327
  Şehir:
  Üsküdar
  Seviye:
  Öncelikle geçmiş olsun.Bende şöför çocuğu olarak sizi destekliyorum maalesef şöför esnafı genellikle böyle.Aynı şeyi siz otomobiline yapsaydınız durum tam tersi olurdu.Bu olayı yargıya taşıdığınız için de ayrıca teşekkür ederim.

  Ayrıca şu mantığı da anlamıyorum kamu yararı yokmuş peki bisikletlinin zararı var o ne olacak onu kamumu karşılayacak!
   
  sarman174 bunu beğendi.
 4. gökhan aksoy

  gökhan aksoy Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  23 Haziran 2009
  Mesajlar:
  481
  Beğeniler:
  568
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  çok enteresan.benzer bir kaza ben de geirdim ama sürücü kaçmadı. daha sonra tutanak tutturdum ve aracın trafik sigortasına dosya açtım.az bir kısmınıda olsa sigorta 2-3 ay bekleterek bişeyler ödüyo sanırım.
  ama mahkemenin kararı vurdumduymaz olmuş. memleketimizdeki adalet anlayışına bak.:boese157:
   
 5. #5
  sarman174

  sarman174 Yeni Üye

  Kayıt:
  18 Nisan 2008
  Mesajlar:
  8
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  istanbul
  Merhaba,

  Trafik sigortası motorlu olmayan araçların ve uğradığı zararları karşılamıyor, hatta motorlu bisikletlerin uğradığı zararları da karşılamadığına dair sigorta mevzuatında madde var. Savcılığın kararına gelince, orada da şöyle bir durum var: Yaralanırsanız kamu davası açılıyor, maddi kayıplarınıza devlet karışmıyor.
   
 6. dantelk

  dantelk Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2009
  Mesajlar:
  62
  Beğeniler:
  32
  Şehir:
  istanbul/bostanci
  Seviye:
  Merhaba;
  Kaza yapılan bölgede MOBESE Kamerası olduğunu tahmin ediyorum. Görüntüler istenebilir belki. Geçmiş olsun...
   
  sarman174 bunu beğendi.
 7. Tolga Ayla

  Tolga Ayla Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.744
  Beğeniler:
  2.577
  Şehir:
  İstanbul, Ümraniye
  Seviye:
  Öncelikle geçmiş olsun..

  Elbette avukatınız daha iyi bilir belki ama hatırlatmak isterim;

  Hem bisikletinizi hemde ayakkabınızın şu andaki fiyatlarını bir şekilde belgelendirmelisiniz bence.. Biraz daha hızlanır dava.. Sizin mahkemenizde sizin zararınızın hesaplanması en zor kısım.. Siz tedbirinizi alın şimdiden ve maddi zararını tastikli bir şekilde ispatlayın..

  Zamanı gelince çıkarır verirsiniz..
   
  sarman174 bunu beğendi.
 8. SRT

  SRT Bisikletkolik

  Kayıt:
  11 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.104
  Beğeniler:
  1.240
  Şehir:
  İzmir/İstanbul
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  "Oruçlu olduklarını ve daha fazla yardımcı olamayacaklarını söyleyerek olay yerinden ayrıldılar." diye yazdığınız arkadaşlar inşallah yazınızı okurlar ve bu defa sonuna kadar yardımcı olurlar...
   
  sarman174 bunu beğendi.
 9. Durul Baykal

  Durul Baykal Yeni Üye

  Kayıt:
  26 Haziran 2009
  Mesajlar:
  24
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Geçmiş olsun. Malesef bizim ülkemiz bu... Umarım davanız en iyi şekilde sonuçlanır.. Kazasız sürüşler
   
  sarman174 bunu beğendi.