02.12.2012 geçirdiğim kaza ve kaskın önemi

Tepki
41
Merhabalar öncelikle,
forum başlığında belirttiğim tarihte Kayseri Derevenk Vadisi civarında tur yapıyordum tur tamamen doğaçlamaydı rota beirli değildi. Havanın kararmaya başladığı saat 16.00 civarı dönüş yapıyordum eve. saat 16.00dan sonrasını ise hiç bi şekilde hatırlamıyorum Hızla rampa inerken virajı alamayıp 2mt aşağı kafa üstü düşmüşüm ve orada piknik yapan aileden Bir bey bu durumumu görüp yanıma geliyor ambulans çağrıyor ve eşyalarımı polise götürüyor ve olayı bu şekilde anlatıyor beni gören ve yanıma gelen kişinin polis ifadesine göre kaza sonrası nabzım atıyor ancak konuşamıyormuşum. 6 gün beyin travması sebebiyle yoğun bakımda bilinci kapalı tedavi görmüşüm 2günde serviste yattığımı biliyorum.
Kaza bu şekilde arkadaşlar aman dikkatli olun acele etmeyin benim gibi bilmediğiniz yerlerde. Kaza sırasında kaskımın sağ ön tarafı kırılmış. Doktorun aileme söylediği ise kask olmasaydı durumu çok daha kötü olur olay yerinde yaşamını yitirebilirdi denilmiş. Alt tarafı bisiklet diiye hafife almayın lütfen. bu kazadan dolayı 45 gün istirahat raporu aldım. Bisiklet deyip geçmeyin güvenliğinizi sağlayın kask ve eldivensiz binmeyin bisiklete lütfen.

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Hocam büyük geçmiş olsun.
Kask önemli gerçekten. İyi ki kullanıyormuşsunuz.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Çok geçmiş olsun, vaden dolmamış demek ki. Kask takmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seren acı bir olay daha. Rampa aşağı inerken mutlaka frenlerimizi sıkarak inelim. Aşırı hız kadar gereksiz birşey var mı?..

Cüneyt Y.

Daimi Üye
Tepki
56
Çok geçmiş olsun.Kaskınız hala yanınızdaysa bir resimlerinide atın da insanlar akıllansın

Merih Demirkol

Aktif Üye
Tepki
43
Geçmiş olsun Allah korumuş derler ya aynen öyle olmuş.. KASK HAYATİDİR !

Allah bir daha kaza bela vermesin...

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
1 ay içerisinde kayserideki 2. ciddi kaza bende yamulada dönüşte virajı dönmeyi bırakıp kayalıklara ucmusum benim kaskımda yoktu. cok geçmiş olsun cok benzer bir kaza yaşamız buda benim kaza olayım

(link)

Tepki
41
teşekkür ederim herkese, Kaskın fotoğraflarını ilerleyen günlerde ekleyeceğim, ama arkadaşlar yineliyorum basit gibi gözüken şeyler hayati önem taşıyor kask dediğiniz 200gr bişey takın lütfen ihmalkarlığın gereği

Tepki
41
@semih çelik

Sizin kazanızda çok ciddiymiş çook geçmiş olsun bende siz gibi olay gününü ve hastanede kaldığım süreyi filan hatırlamıyorum hiç yanıma ziyarete gelen insanları vesaire hiç hatırlamıyorum kask gerçekten çok önemi bu sebeple

• Beğen
Tepkiler: Semih_ÇELİK

hamibektas

Daimi Üye
Tepki
125
Çok geçmiş olsun. Bu tür olaylar cidden üzücü :/ Herkesin dediğini yineleyerek kaskın ve diğer ekipmanların önemi büyük sağlık adına bu sadece kaza için değil genel sağlık anlamında... Şuan kış şartlarından dolayı yerlerde kaygan bu havalarda Kaskın ve kıyafetlerin önemi daha da artıyor. Çünkü en ufak bi kontrolsüzlük düşmeye neden olabilir. Veya sıkı giyinmemek de soğuk algınlığından başlayıp daha da ciddileşebilir...

Tekrardan geçmiş olsun...

Muhammed Durgut

Aktif Üye
Tepki
90
Geçmiş olsun büyük kaza atlatmışsınız kask takmak gerçekten önemli bir çok kişi dalga geçerler gibisinden takmıyor dikkat etmek gerek.

serkan yıldız

Daimi Üye
Tepki
162
Çok geçmiş olsun. Kasksız kaza yapmış ve daha sonra akıllanıp iki tane kask almış biri olarak diyorum ki aman arkadaşlar kasksız sakın çıkmayın.

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
şimdi metin kardeşimle konusdumda. aynı gün 2 saat ara ile birbirine benzer sekilde kaza yapmısız metinin babasının paraşüt alanında iniş yaparken bi arkadaş omurgasını kırmış senin oldugun hastaheneye gitmişler seni ben sanmışlar ben araştırma devlet de yattım. vay be kazadaşım benim :) çok şükür yaşıyoruz.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçmiş olsun kardeşim, Allah korusun yaa... Hakikaten insan ürperiyor, dayanıklı olduğu kadar o kadar da kırılgan ki şu vücut..

selçuktan

Aktif Üye
Tepki
16
piknik yapan beyefendiyi bulup minnet duygularınızı ifade etmelisiniz.
geçmiş olsun

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Geçmiş olsun.

Ben aynı zamanda motor kullanıyorum.Bisikletin daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum.

-Bir defa kolay kolay durmuyor.

-Denge noktası çok yukarıda, çok çabuk düşülüyor.

-Gidon açısı çok dik, hemen yan dönüyor, düşülüyor.

-Dizlik dirseklik gibi korumalar takılmıyor, sıcak havalarda şort tişörtle biniliyor, en ufak düşmede sıyrıklar kesikler oluşuyor.

-Genelde, yorgun, terli ve sık nefes olunduğundan, tehlikelere karşı çabuk tepki verilemiyor. Zihin uyuşuk oluyor, kendini yer çekimine teslim ediyorsun, düşerken bazen kurtarmak için çaba bile harcanmıyor.

Durma kapasitesine göre çok orantısız şekilde hızlı olan bir araç bence.Frenlerin iyi olmasıyla da ilgisi yok.İncecik lastiklerle durma şansınız yok zaten.Aniden gidon döndüğü için hiç umulmadık şekilde yandaki bir direğe, duvara, araca çarpmak da işten değil.

• Beğen
Tepkiler: Onurleo
Tepki
41
@volkert

teşekkür ederim çok sağolun söylediklerinize harfiyen katılıyorum bu kazada benimde ihmalim acele etmemdi