Yol bisikletinin kol ağrısı yapması

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba çok fazla teferruatlandırmak istemiyorum konuyu ama fren/vites kollarından tutup bisiklet sürerken kollarımda fazla baskı hissediyorum ve sürüş kalitesini fazla etkilemeye başladı. hangi ayarı yanlış yapmış olabilirim? Kadro boyuma göre, seleyi sitede yazdığı gibi ve eskidende kullandığım gibi ayarladım ama bu kol ağrısı geçecek gibi değil. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Scudo

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
kaslarınız zayıf olabilir herşey tam ayarladım diyorsanız

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Seleyi ileri geri oynatıp öyle deneyin bir de.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ayhan, bisikletinin yandan bir fotosunu paylaşabilirsen belki daha faydalı olabiliriz. Sele, gidon, sti kolların durumu net görülsün fotoda lütfen.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Eve geçeyim hemen bir resim paylaşacağım. Sti leri Berke Kazankaya sağolsun ayarlattı o yönden sorun yok ama bu seleyi ileri geri ayarlamanın bir tekniği varmıdır?

ygtdkc

Forum Demirbaşı
Tepki
259
Bisiklet
Mosso
Bence sıkıntı gidon boğazında. Size biraz uzun sanırım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Standart boy halbuki. Eğer gidon boğazındaysa seleyi biraz ileri alır çözerim yeterki sorun bu olsun :)

Arda_7

Forum Demirbaşı
Tepki
140
Bisiklet
Cannondale
merhaba,sorun dirsek bölgenizde veya dirsek iç kesimindeyse kas hacminizle alakası yoktur. kadro boyu size büyüktür. dirsekle koltuk altı açısının 90 derece olması gerek dirsekle ellerinizin açısı 15 derece olması gerek diye biliyorum.

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
Hocam, STI kollara yetişemiyor olabilirsiniz. Kollarınız gergin durduğu için yerden gelen tum titreşimi dirsek ve kolda hissediyorsunuzdur.

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
@Ayhan Kıravat

Ayhan ben bisiklet ayarlanırken önce sele ayarı yapılmalı ve gidon sele pozisyonuna göre seçilmeli. Eğer seleyi gidona göre ayarlarsanız daha sonrada bacak ve sırt ağrısı baş gösterebilir. you tube linki verebilirim en basit bisiklet ayarlaması için ancak forumda da bu monuda yeterli bilgiyi bulabilirsiniz.
(link)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Bisiklet üzerinde bi fotoğraf atarsanız çok daha rahat yorum yapılabilir.

Onun dışında,
Sele ayarı yapılması internette anlatılıyor.
Yukarı aşağı, ve ileri geri ayarını yaptıktan sonra gidonun pozisyonunu ayarlamak kalıyor. Gidon uzak kalıyor diye seleyi ileri almayın. Yanlış bu.
Sırt ağrısı yoksa, sadece kol ağrısı varsa aklıma gelen bir kaç neden var;
1. Gidon olması gerekenden daha dar ya da daha geniş.
2. Fren kollarınız olması gerektiği pozisyonda durmuyor.
3. Gidon çok aşağıda ya da çok ileride. Bu nedenle de kollara fazla yük biniyor. (fakat bu durumda enseye yakın yerde sırt ağrısı da olurdu)

Bütün seçeneklerle ilgili doğru ayarların nasıl yapılacağı internette var. Tek tek bakıp, uygun olmayanı düzeltip tekrar denerseniz ideali bulursunuz.

• Beğen
Tepkiler: bouerk

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisikletin resmini çektim şimdi. Sele biraz öne doğru onu biliyorum. Sele düz iken de ağrı yapıyordu :)

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aman diyim. Sele başını kuma gömecek nerdeyse. Selenin ucu biraz daha yukarda olmalı. Sele yere paralel olmadan, ucu biraz daha yukarda olacak şekilde.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Ayhan Kıravat

Selenin düzelmesi gerekiyor. Sorun bu.
Sele aşağı baktığı için ileri kayıyorsunuz. Bunu da kollarla kendinizi iterek düzeltiyorsunuz. Sonucu ağrı oluyor.
Selenin orta kısmı yere paralel olmalı.

Sele ağrı yapıyorsa sele değişmeli.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sele inanılmaz ağrı yapıyordu zaten. Jelli tayt aldım ama bu sorunu çözmek için

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Uzun süredir bisiklete binmeyip de ilk defa biniyorsanız, yada en azından yol bisikletine ilk defa biniyorsanız, tüm ayarlar doğru yapılsa bile zaten vücut alışana kadar bir süre hafif ağrılar (el, kol, omuz, oturak bölgeis vs) olacaktır. Doğru ayarları yapın, 1-2 hafta içinde vücut alışır tamamen.

Oğuzhan Kabaçalı

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Scott
Selenin zaten ucunun aşağıda olduğunu abilerim belirtmiş ama bide şu vardır, eper gidonu 'olması gerektiğinden fazla' sıkıyorsanız çukur filan kollarınızda daha fazla sarsıntı yaratır. E bide zaten sele aşağı eğik. Yani sizde aşağı kayıyorsunuz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
İlk defa yol bisikleti sürmüyorum ama 1 senelik bir mola vermiştim. Sele çok fazla rahatsız ettiği için biraz öne indirdim ama şimdi jelli tayt olduğu için kaldırabilirim. Sele ucunu kaldırırsak bu sefer bütün yük malum bölgeye binmezmi?

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
Kadro bana buyuk geldi bilemiyecem ama :(
Yol bisikletlerinde sele yukarda olmasi aero icin cok avantajli bu sekilde pek bir cazibesi yok malesef :(
Selede dogru ayarlanmamis malesef