Lastik ölçüleri, jant uyumu ve lastik seçimi

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
587
Bisiklet
Cannondale
Lastikler üzerine çok soru geldiği için bir toparlayıcı konu başlığı açtım. Katkılarınız olursa sevinirim tabii :)

Bisikletinizin markasını, modelini ve lastiği kullanma amacınızı söylerseniz yardımcı olmamız kolaylaşır.

Bisiklet jantlarında hangi kalınlıkta dış lastik takabileceğinizi belirtir rakamlar vardır.Daha iyisi Jantın ölçüsünden takılabilecek lastik ebatları hesaplanabilir.Örneğin Scott sportster de 700/37 lastik bulunur.Bu 700 rakamı 28 inçlik bisiklet olduğunu ( 28 inçlik jantı bulunduğunu) anlatır.
Buradaki 37 ise lastiğin kalınlığını gösterir. Yani yüzey genişliğini. 37 kalın bir lastikdir.
Bu janta 700/ 32 takabilirsiniz.Daha hızılı gidersiniz. Kullanım amacına göre silik, semisilik ya da dişli lastik takabilirsiniz.

700 /23 yol bisikleti lastiğidir , ikinci rakam büyüdükce lastik eni artar yani yere değen kısım kalınlaşır.700x28 asfalt kullanımına uygun ve 700/ 32 tur kullanımı için olabiliyor
jant setlerinin takılabilir en dar ve en geniş dış lastik ölçüleri bilinir .( Hesaplayabilirsiniz de, aşağıda anlatacağım)

Bir jant seti 700 e 19 ile 23 , 25 , 27 e izin verebilirken mesela 32 i kabul etmeyebilir. Bazısı da 27 42 aralığını kabul eder.
Buna ve kullanım amacına göre seçim yapmak gerekir. Ayrıca katlanabilir olması, hafif olması ya da patlamaz- kevlar olması seçim için sebep teşkil eder ( son lastik ağır olacaktır)
Yarış amaçlı çok hafif lastikler vardır, ancak günlük kullanımda tam bir başbelası kesilirler, patlak tamir etmekten binmeye fırsat kalmaz.

jant ölçüsüne göre lastik kalınlığı şu şekilde hesaplanır.

jant ölçüsü x 1.4. alt sınır. jant ölçüsü x 2.2 üst sınır

dolayısıyla 19 luk jant için bu 700/27 ila 700/42 oluyor. İdeal ölçü 32 - 35 olmalı.

Lastik seçerken Güvenebileceğimiz bir kural tablosu çıkaralım:

Jant ölçüsü takabileceğimiz en dar lastik
19mm = no less than 28

17mm =. no less than 25

15mm =. no less than 23

13mm = no less than 18

Bu jant ölçüleri 28 inç olsun 26 inç olsun tüm bisikletlerde aynıdır ve jant üzerinde yazar.

Umarım yararlı olmuştur.

Scudo

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
587
Bisiklet
Cannondale
Bir jant için ideal olan lastik kalınlığı jant ölçüsünün 1.8 ile çarpımıdır.
1.4 ile 2.2 sabitlerinin jant ölçüsü ile çarpımı takılabilecek en dar ve en geniş lastiklerin ölçüsünü vermektedir.

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Teşekkürler sevgili Laciverti.
Ben de bir katkıda bulunak istiyorum. Janta takılabilecek lastik kalınlıklarını belirlerken jantın üzerindeki rakamları refarans alıyoruz. Örneğim benim melez yol bisikletimde 28" jantar var. Jantın üzerinde ETRTO 622x19 referans ölçüsü var.
622 = 28" = 700C ölçüsünü veriyor
19 ise senin de yazdığın gibi;
19 x 1.4= 26 taban ile 19 x 2.2= 42 taban lastiklerin takılabileceğini gösteriyor. İdeal ölçü ise 19 x 1.8= 34 taban çıkıyor. Benim bisikletimde orjinal 700Cx35 Continental cyclocross dişli lastikler var. Ayrıca asfaltta performans kullanımı için 700Cx28 slick Michelin Dynamic Sport lastiklerimi de kullanabiliyorum bu hesaplamayla. Uzun bir tura çıkmak istersem yüklü olacağımı da düşünerek 700Cx42 Tur lastikleri takabilirim.

Bu hesaplamalar ile hangi lastikleri tercih edebileceğimizi bulabiliriz. Tekrar teşekkürler Laciverti.

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
587
Bisiklet
Cannondale
Haklısın Tolga. Aslında lastikleri tanımlamak için çok sistem var.Bunlardan en standardize olanı ETRTO . Ancak yaygın değil.

Tire Sizing tablosu

Tire Sizing Charts:

Inch Based Systems. ************* Metric Based Sizing Systems:
Decimal. Fractional ************* French ISO/E.T.R.T.O.

Decimal ve fractional inç bazlı sistemler; French ve ISO / ETRTO. metric bazlı sitemler.

Bu ayrıntılara girmedim, biz son kullanıcı için 26 ve 28 inç önemli ( 29er de 28 inçtir)

Ve jant ölçüsüne göre uygun kalınlıklarda lastik seçmek önemlidir.

Daha ayrıntılı bilgi istenirse tüm bu boyutlandırma sistemlerinin değer karşılık tablolarını verebilirim.Ancak bilgi kalabalığı olabilir.

Teşekkür ediyorum Tolga. Cyclocross bisikletin varsa anlatır mısın (marka model deneyim izlenimler)

Serbay Akar

Forum Demirbaşı
Tepki
209
Bisiklet
KTM
Bu öğrenmek istediğim bir konuydu, elinize sağlık öncelikle.
Benim jantımın(26") üstünde Etrto 559x19 yazıyor, üstünde Continental RaceKing 2.0 var.
Schwalbe Marathon Plus almak istiyorum, ama hangi ölçüsünü almalıyım onu bilmiyorum.
Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

• Beğen
Tepkiler: Kürşatt

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
587
Bisiklet
Cannondale
Jant ölçüsü 19
28 ile 42 arasında her ölçü olabilir.

26 inç. / 28 ,32 ,35 , 37 takılabilir.İdeal olan 34, 32 takılırsa tur için daha uygun olur( Schwalbe marathon dayanıklı , tur lastiği)

Serbay Akar

Forum Demirbaşı
Tepki
209
Bisiklet
KTM
İç lastiğini nasıl almalıyım?
Örneğin 700c x 35 dış lastik aldım. İç lastikde aynı olmalı değil mi?
Yani (link).
Ya da elimdeki 1.75 ile 2.20 arasını destekleyen iç lastikler uygun olur mu?

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
587
Bisiklet
Cannondale
Bu iç lastik 28 den 42 ' e kadar tüm dış lastiklere uyar.

Ben iç lastiği dışa göre ya aynı ya da bir
ölçü küçük tercih ediyorum.iç lastiğin dış lastik içinde şişmesine ve gerilebilmesine izin vermeli boyut.

Serbay Akar

Forum Demirbaşı
Tepki
209
Bisiklet
KTM
Schwalbe Marathon Plus 26x1.75 alacağım, bunun için hangi iç lastiği seçmeliyim;
(link)
(link) Ellerinde bundan bir tane var.
(link)

@laciverti
Bunu sorma sebebim sizin biraz daha küçük tercih etme sebebiniz.

Tepki
12
Bisiklet
Merida
@Tolga Günsezer
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Anlamadığım nokta verdiğiniz rakamlardan yola çıkarak;
700 = lastik takılı iken dıştan dışa tekerlek çapı mm cinsinden
622=Lastik hariç jant çapı mm olarak
19= jantın lastikle temas ettiği kısmın mm cinsinden eni
1.4 yada 2.2 lastiğin janttan itibaren kalınlığı mıdır?

Acemiliğimi mazur görün. Tekrar teşekkürler.

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Merhaba,

700C = 622 = 28" inç aynı ölçüyü tanımlayan farklı sistem birimleridir. Mantığınız doğru lastik hariç jantın çap ölçüsünü bildirir. Bu yüzden 28" jant 29er denilen jant ile aynı ölçüdedir, sadece kalın lastiklerin geniş yanakları nedeniyle yaklaşık 1 inç daha uzun olur jant + lastik çapı.

19= jantın iç kalınlığını (en) belirler. Bu ölçü bize janta hangi taban kalınlığındaki lastikleri takabileceğimizi bildirir.
1,4 katsayısı jantın en ince taban ölçüsünü, 2,2 katsayısı en kalın taban ölçüsünü, 1,8 katsayısı ise genel olarak en verimli taban ölçüsünü bulmaya yarar.
Lastik ve jant seçimi konusunda formül şu şekilde çalışır.

700C = 622mm= 28" gibi jant çapını seçeriz bisikletimize göre,
Kullanacağımız lastiğe göre jant eni seçeriz (örnek 19)
19 enli jant için;
19 x 1,4 = 26 jantımızın izin verdiği en dar taban genişliğine sahip lastik ölçüsü
19 x 2,2 = 42 jantımızın izin verdiği en geniş taban genişliğine sahip lastik ölçüsü
19 x 1,8 = 34 jantımızın izin verdiği ideal taban genişliğine sahip lastik ölçüsü

Lastiklerin yanak genişliği sınırlar zorlanmadıkça pek hesaba katılması gerekmez.

Özgür Ka

Üye
Tepki
11
Bisiklet
Merida
Hocam çok güzel yazmışsınız ellerinize sağlık.Umarım bu konu bu bölümde sabit konular arasına girer.
Benim açtığım bir konu vardı tam bununla ilgili.

(link)

Benim jantta yazan 16C deki 16 ı mı jantımın genişliği oluyor ?

Bir de ben üzerindeki 40 ölçüsündeki lastiklerimi daha akıcı olsunlar diye biraz daraltmak istiyorum.Kullanım alanım hafif toprak, hafif çakıllı yollar ve asfalt.
Ağırlığım 95 KG. Bu koşullarda kullanabileceğim en ince lastik ölçüsü sizce ne olmalı ?
Teşekkürler..

Gazel Girgin

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Whistle
Yeni aldığım jant setinin jantı alexrims td 17 özellikleri şöyle

Weight: 510g
Width: 23.9mm
Rim Depth: 17.9mm
Manufacturer Spec ERD: 541mm
ISO Diameter: 559 / 26" mtn
Valve Length: Short 32-40mm
Wheel Size: 26"
Tire Type: Clincher
Rim Center Offset: 0mm
Rim Joint: Pinned/Sleeved
Brake Track: N/A
Internal Rim Width: 16.9mm

bu bilgilere göre ölçüler nedir hangi tip iç lastik hangi ölçülerde dış lastik kullanmak gerekir.

• Beğen
Tepkiler: Serdal Apardım

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Gazel Girgin
Jantlar hayırlı olsun gazel hanım, kadronun desteğine göre 2,35 ölçülerine kadar dış lastik alabilirsin.
- Dış lastik ölçüleri: Kadro desteğine göre 2,35 ölçüsüne kadar (önerim:2,10 yeterli)
- İç lastik ölçüleri : Aldığınız dış lastik ölçülerine göre değişir (örn: 2,10 dış lastik / 2,00'a kadar iç lastik)
Not: dış lastik için kadro desteği olayını şöyle açıklık getireyim, kadroya arka tekeri taktığınız kısmın genişliğine bağlı olarak lastik ölçüleri değişir.

papsukkal

Üye
Tepki
3
peki crochet type rims only tam olarak ne anlama geliyor?

scwalbe jimmy lastiklerimi eskidiği için schwalbe marathon ile değiştirdim. fakat yeni lastikler yalpa yapıyor sanki. acaba crochet typ rim ile ilgili olabilir mi?

eski lastikler 26 x 2,11 dişli, yeniler 26 x 1,75 yol tipi

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@papsukkal
Crochet type rims only (kanca kenarlı jantlar ile ilgili bir durum) sanırım kullandığın jant tipine her lastik olmuyor, yalpa yapmasının nedenide jant ile uyumsuz lastikler olabilir.

papsukkal

Üye
Tepki
3
benim cantlarım da kanca kenarlı fakat eski lastiklerin kanca içine giren (sanırım tellerin olduğu kısım) yenilerinkinden daha kalın.

peki bu durumu düzeltebilmem için yapabileceğim bir şeyler varmı?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@papsukkal
Yapacağın iki şey var;
- Jantın için üretilen lastiklerden yurt dışı arıyarak bulman lazım
- Yeni bir jant seti alman gerekli.