Zincirin ortalama ömrü kaç km?

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
5000km geride bıraktım değiştirmelimiyim? yeni zincir alırken vites sayısının dışında dikkat etmem gereken birşey varmı?

bisiklette acera set var. 24 vites

Scudo

Alkan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
461
Bisiklet
Trek
o kullanıma göre değişirde 28 vites ilk kez duydum

düzgün yağlama yaptıysan daha gidmesi lazım bence arkadaşımda hg53 var 10000 i gecti ama o baya sık yağlar

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bunun ölçe aleti yokmu ki? ya da uzayıp uzamadığını nasıl anlarız, pratik bir yöntem bilen varsa çok makbule geçer.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Bu konu daha önce açılmıştı zincir eskidikçe uzamaya başlar ve belirli uzamadan sonra rublenizin dişlerini kendine uydurur.Özel bir ölçü aleti ile uzayıp uzamadıgına bakılır. pratik yolu ise şudur.Zinciri en gergin pozisyonda tutarsınız.(ön tekeri bir duvara dayayarak bir arkadaşınıza pedala yüklenmesini rica edersiniz.) sonra üstten yada alttan 30 cm lik bir cetvel yardımıyla bir zincir milinin tam ortasından ölçmeye başlarsınız.10 inch yani 25.4 cm yani 256 milimetrenin yine başka bir zincir milinin tam ortası olması lazım.Eğer tam oraya gelen milin uzunluğu 25.6 ise yani 10 inchte 2 milim uzadıysa zincirinizin değiştirme zamanı gelmiştir.
Bunun zamanı kilometresi olmaz kimisi kiloludur sürekli rampa cıkar 500 kilometrede bu hale getirir kimisi 5 bin km de uzatır.Ölçmek en güzelidir.Ayrıca uzama kontrolünden daha sık olarak baklaların şekillerine ve milleride göz kontrolü yapmanızda fayda var.Çapraz kullanımlardan dolayı yerini genişleten mil veya baklasını açmak üzere olan mil olabilir.

(link)
bu konuyuda okumanızı hatta vites çekiş sistemindeki sabit konuların hepsini okumanızı da tavsiye ederim.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Eğer çok uzamadıysa zincir, yani 2mm'i geçmediyse eğer, yeni zincir alıp devam edebilirsiniz. Fakat zincir 2mm'in üzerinde uzadıysa, bu sefer rubleyi kendine uydurmuş olma olasılığı var arkadaşın da dediği gibi. Bu durumda yeni zincir rubleye tutunamayabilir ve sizi yeni bir ruble almak zorunda bırakabilir :)

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
Arkadaşlar motor ve bisikletlerde dikkat edilmesi gereken bir konu da dişlilerdir.
Örneğin arka dişlilerde aşınma fark edilmiş ise dişli ile birlikte zincir de değişir. Bu bir kuraldır aslında. Şu an elimde yok ama orjinal dişli ile aşınmış dişli fotoğraflarını isterseniz sonraki günlerde koyabilirim. (Tamirci arkadaşımda vardır)

Konumuzla ne ilgisi var diyenler olabilir? Yeni dişlilerin dişleri KÖŞELİ, Aşınanlarınki ise ÜÇGENLEŞMİŞ olur. Buda hem zincir hemde dişlinin değişmesi gerektiğini haber verir.

Zincir aşınması pek gözle fark edilmez fakat zinciri elimize alıp düz tutarak yana doğru hafifçe kıvırmaya çalışsak, yeni zincir yana çok az esner, eski ve yıpranmış olan ise daha fazla yanlara bükülür. Yani bağlantı yerlerinden aşınma yapacaktır. Biraz uzun oldu ama herhalde anlatabilmişimdir....:D

Tepki
63
İsim
Ali Sönmez
Bisiklet
Diğer
Konuyu hortlatiyorum saniyorum, bir çok ilgili konu açilmis en güncel cevaplar bu baslik altinda idi o sebeple yaziyorum. Durum biraz karisik 3×8 bir sistem arkada sifir ruble ve sifir zincir ile kullanmaya basladim. Ayna kol degismedi, forumda okudugum tüm sistemin birlikte degismesiydi. Neyse 3000 km yada biraz daha üstü km yapmis olabilirim. 6 ay civari sürede, normal bir kilo ile hep zamana karsi hizli sürüyorum. Bununla birlikte aynakolda 2. 3. lü yaprak ile rublede 5.8. disi arasi devamli tempoma göre asiri vites degisimi yapiyorum. Ve sonuc olarak zincirim hafif olarak cik gibi tot sesler veriyor Zincir markasi shimano ruble aynakol shimano degistirici xt. Not olarak sorunum zincir atlatma degil o sebeple ruble degistirdim zaten.

__bisiklet__sever__

Tatlı Su Bisikletçisi :)
Tepki
361
İsim
.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selamlar, yukarıda yazılanları okudum da benim baya bı aklım karıştı. Kimisi 10k geçirmiş kimisi 5k geçirmiş. Benim zincir ise 2.5kda uzadı(bisikletçiye ölçtürdüm o dedi uzamış değiştir diye) şimdi ben yeni zincir almak istiyorum ama maşallah 9lu zincirler 12li zincirlerin fiyatlarıyla yarışıyor
Sizce su ikisinden birisini alsam sorun yaratır mı?
(link)
(link)

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.627
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Selamlar, yukarıda yazılanları okudum da benim baya bı aklım karıştı. Kimisi 10k geçirmiş kimisi 5k geçirmiş. Benim zincir ise 2.5kda uzadı(bisikletçiye ölçtürdüm o dedi uzamış değiştir diye) şimdi ben yeni zincir almak istiyorum ama maşallah 9lu zincirler 12li zincirlerin fiyatlarıyla yarışıyor
(link)
(link)
YBN birçok üreticinin kullandığı zincir, örneğin Mosso'nun: (link) , (link)
TEC hakkındaki görüşlerimi daha önce yazmıştım.

Cem Tunç

@bike33travel
Tepki
381
İsim
Cem Tunç
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Triathlon
Bunun ölçe aleti yokmu ki? ya da uzayıp uzamadığını nasıl anlarız, pratik bir yöntem bilen varsa çok makbule geçer.
Var, tam olarak adını bilmiyorum, ustası anlar zaten, iyi bir ustaya da gösterebilirsiniz.

Kadir Eskici

Forum Bağımlısı
Tepki
1.673
İsim
Kadir
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
(link)
(link)
Bisiklette en sevmediğim olay zincir uzaması. Benim yol bisiketi 7 bin km de %75 uzuyor ve değiştirmek zorunda kalıyorum. Tabi bu mesafe kullanım şekline göre değişiyor.

Ben sizin yerinizde olsam ybn zincir alırdım. Dağ bisikletimde ybn zincir var ve memnunum.

• Beğen
Tepkiler: el Cezeri

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.015
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)
(link)
Zincir ömrü göreceli zira ömrüne etki eden faktörler var . Mesela, zincirin kalitesi, çapraz kullanım, kullanan kişinin ağırlığı, kullanılan rota (genelde tırmanış yapılmış ise çabuk uzuyor) zincirin temizliği/bakımı vb.

• Beğen
Tepkiler: Can Çelik