Pedal nasıl sökülür?

Burak YAVRU

Aktif Üye
Tepki
87
İlk defa yapacağım için pek bir bilgim yok pedal spd değil yani aslında adını bilmiyorum. :D Şimdiden teşekkürler...

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Sol pedal ters dişlidir, sağ pedal normaldir. Uygun boyda anahtar ile bu kurala dikkat ederek sökebilirsiniz. Fakat pedallar kimi zaman yerine çok sıkı kaynamış olabilir, ciddi güç uygulamanız gerekebilir.

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
Sigiyorsa ince ingiliz anahtari, sigmiyorsa pedal anahtari ve biraz da kaba kuvvetle:)

Sag pedal saat yonunun tersine, sol pedal saat yonune dogru gevsiyordu sanirsam, ellemeyeli birkac ay oldu.

Kahretsin, gec kalmisim:( :p

• Beğen
Tepkiler: Burak YAVRU

Burak YAVRU

Aktif Üye
Tepki
87
Aslında bu soruyu pedal dönerken bir sarsıntı hissi verdiği için sordum, bunun nedeni nedir acaba?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Ya pedaldır, ya da ayna kol. Bisikleti bir arkadaşın sabit tutarken, pedala dokunmadan aynakolu sallamaya çalış, ileri geri ve sağa sola, eğer ki boşluk varsa aynakol göbeğidir. Eğer ki boşluk orada değil, ancak pedalın kendisiyse (aynı şekilde pedalı tutarak kontrol edebilirsin), o zaman pedal mili etrafındaki bilyeler boşluk yapmıştır. Pedalına göre de değişir bunu gidermenin yolu, bazen yeni pedal almaya kadar gider iş.

Burak YAVRU

Aktif Üye
Tepki
87
Servise gitmeden önce birşeyi yoktu aslında tekrar bi sevise uğramalı en iyisi. Teşekkürler.

Levent Topcu

Forum Demirbaşı
Tepki
504
@onur demirer

ufak bir soru: sag pedala bisikletin yaninda durdugumuz pozisyonda bakarken mi saat yonunun tersine yoksa bisikleti pedal ile aramiza aldigimiz pozisyonda bakarken mi?

Anahtari sabit tutup pedali geri cevirmek de ayni sey olabilir mi aslinda??

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
@levo_redkid

ilk yazdığınız doğru,
anahtar sabit tutup pedalı çevirerekte açabilirsiniz tabiki

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@levo_redkid

sağa doğru sola doğru diye düşünüren yanılırsın sağ pedal normal herzaman söküp taktıgın cıvatalar gıbıdır sol pedal ters dişlidir olaya böyle bakarsan yanılma payın cok aza ıner.gevşetecegım derken ıyıce sıkılama :) ufak not bu şekilde çok sıkılaşmış cıvataları sökmek için hafif yağlama yada hidrolik damlatmayla beraber ilk önce sıkılama yönünde cok hafif hareket ettirirseniz daha rahat gevşetirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Refik Çetin

ayan

Üye
Tepki
16
Bendede sol pedalı aşağıya indirirken garip bi titreme oluyor. 1 haftadır falan böyle ve artık pedal çevirmek için eskisinden daha fazla güç harcamak zorundayım bisiklete binmek eziyet oluyor.

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
ayna koldan,zinciri çıkarın,arkadaşların dediği gibi orta göbeği her yönden sallayın,ufak bir boşluk var ise,sorun yoktur.Boşluk tık tık sesi kadarsa,orta göbeği hafiften sıkılaştırın.
Orta göbekte sorun göremediyseniz,pedalların her ikisini de sağa,sola yukarı ve aşağıya oynatın.Yine ufak boşluk sorun değil,ama yine tık tık sesi geliyorsa,pedal bilyaları kırmış olabilir.
Bahsettiğiniz model konusunda pedal tamiratı varmı?yokmu? bilmiyorum.Fakat var ise 13 lokma,kısa kol ve çırçır işinizi görür.Pedal tamiratı yok ise,yenisini almanız lazım.
Orta göbek sökümünde de yanlış söylüyorsam düzeltin,13 lokma,kısa kol ve çırçır ile sökebilirsiniz.Sol pedal ters diştir.Civata veya somunları söktükten sonra,pedal kolu ve ayna dişli yuvasına kaynamış olabilir.Bu parçaları çıkarmak için ise,bilya çektirmelerine benzer aletler vardır.

• Beğen
Tepkiler: Burak YAVRU

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sol pedalımdan, çıt çıt sesini kesemeyince bugün pedalı aynakoldan ayırmak için epeyce uğraştım.Pedallarım sadece alyan anahtar ile sökülebiliyor.Sökmek için 2 adet alyan anahtarın ağzını bozdum ve parmaklarım hala acıyor ama sökemedim.:( Bisikletimi çok sevdiğim için ruh halim değişti ve moralim bozuk.

Şuanda kullandığım pedalların montajını gres yağı sürmeden ben yapmıştım ve sıkarken de fazla kuvvet uygulamamıştım.Sanırım pedal milinin dişleri aynakola kaynamış.

Arkadaşlar sakın yeni pedallarınızın dişlerine gres sürmeden montaj yapmayın.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Pas sökücü, wd40 kullanmama rağmen pedalları hala sökemedim.:bayrak: Daha da kötüsü Balıkesir merkezde pedalı sökecek bisiklet tamirciside bulamadım.Durumu anlatınca biri, aynakolu kullanılmaz hale getirmekten çekindiği için elini bile sürmedi, diğeri uğraştı ama sökemedi.Bayramda müsait bir zamanda bisikleti yatırıp pedalın montaj dişlililerine hidrolik yağı damlatmayı deneyeceğim.İnşallah içeri nüfuz eder veya açılmasını sağlar.Sonucu burdan yazarım.Görüşmek üzere, herkese iyi bayramlar

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@e-pektas

Sağ taraf söküldü ama sol taraf çıkmıyor.Aynakolu göbekten ayırıp başka tamircilere gittim.Son çare pedalı milinden ayırıp mili mengedede sıkıştırp aynakolu çevirmeyi denedik yine sökemedik.Pedalın mili de bozuldu :)

Artık sanayi sitesine gidip tornacıda alyan anahtarın girdiği delikten mili matkap ile oyduracağım.Böyle bir yöntem işe yararmı onuda bilmiyorum:) yada mile civata kaynatıp açmayı deneyeceğiz.Tabi Balıkesir'de bu teknolojiye sahip tamirci vb.bulabilirsem.

2 haftadır bisiklete binemiyorum moralim bozuk.Aynakolda bozulursa isyan çıkartırım.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Sol pedalın ters dişli olduğunu unutmuyorsunuzdur umarım. Yani sıkarmış gibi açacaksınız.
(bunu atlayanlar oluyor, muhtemelen biliyorsunuz da, hatırlatmak istedim)

Onun dışında, tek çareniz tornacı.
Dişlerin olduğu yeri yukarıya getirip, pedalı sabitleyip arkadan dişlerin ortasını deleceksiniz. Matkap ucunun sabit olması lazım, elle yaparsanız kayar.
O vidayı zayıflatır zaten, ortası boşalacağı için.
Fakat bu haliyle de açılmayabilir veya pedal çıkar da dişler kaynadığı için çıkmaz. Bilemem onu.

Cem Bayıll

Daimi Üye
Tepki
62
yeni bisikletimin pedalını greslemeden taktım 2 hafta oldu kaynama olma ihtimaline karşı greslemeli miyim birde kauçuksuz gres mi kullanmalıyım

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Cem Bayıll

Bugüne kadar hiç bir bisikletimin pedalını greslemedim, yağlamadım. Her defasında da rahatça söktüm taktım. Soylenildigi gibi sol pedalın dişleri ters dir. Sıkıyormuş gibi çevireceksiniz ki çıksın, gevsetiyormus gibi çevireceksiniz takılsın..[emoji3]

Cem Bayıll

Daimi Üye
Tepki
62
@Serkan HODANCI

çok teşekkürler ama bi korktum doğrusu 13. yorumu gördükten sonra

Murtega

Daimi Üye
Tepki
519
İsim
Murat B.
Bisiklet
b'Twin
@Cem Bayıll

Pedali greslemeden takmak kaynamadan ziyade ilerleyen zamanlarda ses yapma (her pedal turunda citirti halinde) sorununa da neden olabilir. Bence greslemeniz daha iyi olur.