Bisikletle kilo verir miyim?

Batu.ers

Üye
Tepki
80
17 yaşındayım 85 kilom 180 boyum var 70 - 75 kiloya düşmek istiyorum. günde 1 saat bisiklet sürüyorum ne kadar fayda eder. dahada artıtrmalımıyım . düz yoldamı yoksa yokuşmu çikmalıyım. başlayalı 3 gün oldu . aç karnınamı sürmeliyim. ayaktamı oturarakmı sürmeliyim . genel olarak bilgilendirirseniz sevinirm. :) teşekkürler .

• Beğen
Tepkiler: timucinmuslu2004
Scudo

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Sakin bir bir hızda mesela 17-25 olabilir mtb ile düz bir yolda, yokuşta daha da düşecektir, 1 saatten fazla sürerseniz mesela en az 2 saat kadar emin olun kilo vermeye başlarsınız, ama her kişinin yağ yakım nabzı farklıdır esasında, yani biraz da metabolizmanıza bağlı. 1 saat te belki yeterli olacaktır uzun vadede fakat amacınız kısa zamanda sanırım 1 ay diyebilirim, yağ yakmaksa, daha fazla sürmelisiniz. Çünkü vücut 1 saat sonrasında yağı enerji olarak kullanmaya başlamaktadır. O zamana kadar karbonhidratları veya kaslarınız da depolanan karbonhidratın polisakkiriti olan glikojeni kullanmaktadır. Bunun yanında kesinlikle dengeli beslenmeniz gerekmektedir. Özellikle aburcuburu- cips, yağlı veya sütlü çikolata, yüksek kalori içeren veya yağ içeren yiyecekleri biraz daha kısarsanız hem vücut bu yiyeceklerin vucutta yarattıkları toksik etkileri bertaraf etmek zorunda kalmaz hemde, Bisiklet sürdükten sonra erittiğiniz yağı almamış olursunuz. Sürüşleriniz eğer antrenman tadındaysa, eve geldiğinizde ölçüyü abartmayacak biçimde 30-60 gr protein ve karbonhidrat alırsanız, kaslarınızda ki onarıma ve gelişime izin vermiş olursunuz. Proteini, proteini zengin daha doğrusu kaliteli protein barındıran yiyeceklerde mesela mercimek (çorbası, yemeği) gibi baklagillerden elde edebilirsiniz. Karbonhidratı tam buğdaylı yiyeceklerden, uygun makarnadan elde edebilirsiniz. Ben daha çok bunun için mısır gevreği tüketiyorum. Protein için ise en sevdiğim yemek olan dere otlu soğanlı bakladan. Her halde bir dolu tabak mercimek yemeği-mercimek çorbası veya bakla protein ihtiyacını karşılayacaktır. Aslında antrenmanlardan sonra vücut eğer dengeli besin alırsanız yağ yakmaya devam ediyor. Tabi bu yıkımı çabucak bir hamburger yemekle şeker çikolatayla kesmek çok kolay olabiliyor. Bu yüzden olabildiğince sağlıklı beslenmek gerekli. Bir de kas onarımı ve gelişimi uykuda başlar. Bu yüzden size tavsiyem kesinlikle uykunuzu almanız gerekmektedir, 8-9.30 saat uyursanız, tam verimi alırsınız sanırım. Bisiklet üzerindeyken ben genelde yağı çok düşük karbonhidrat seviyesi yüksek snickers tarzı çikolata tüketmekteyim. 60 km 2 tane snickers veya mars tüketiyorum. Susuz kalmamanız kesinlikle önemli. Vücut suyunun yüzde 2 ise ila 5 ni kaybettiğinde otomatikman performans düşer. Ama bunları düşünmenin ötesinde, herşey bir kenara Bisikleti sürerken onu yaşamanızı isterim, onu size yaşattığı özgürlüğü, hiçbir şey de yaşayamayacağınız güzellikleri yaşayabilmenizi dilerim. :)

Tepki
9
Bende 1 haftadır zayıflamak için bisiklet kullanıyorum elbette etkisi var!illa yokuş olucak diye bişey diyemem ama arkadaşımızın dediği gibi sabit bir hızda gitmeye çalış bacak kaslarının yandığınıda hissedersin.bol su tüketeceksin.sadece bisiklette olmaz üç günde bir koşu yaparsan daha da iyi olur.fazla abur cubur yeme:)

• Beğen
Tepkiler: Batu.ers

Batu.ers

Üye
Tepki
80
teşekkürler ilginlendigniz için. demin 1 saatlik bir sürüş yaptım . düşük vitesde, hızlı pedal çevirerek, sürekli hafif yokuş çıktım ,aç karnına sürdüm . şimdi ise çeyrek ekmek arası domates peynir yedim ve su içtim, ne kadar tempolu sürsemde terlemiyorum , dün tamamen ayakta sürmüştürm , bugün genelde oturarak sürdüm yanlış bişey yaptımmı veya başka bişey yapmam gerekiyormu. :)

Batu.ers

Üye
Tepki
80
ve ençok kafama takılan şey. ayaktamı . yoksa oturarakmı sürersem daha etkili olur :)

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
Kendimi ne kadar zorlarsam, ne kadar soluk soluğa kalırsam, ne kadar terlersem o kadar kilo veririm düşüncesi yanlış olur. Harun bey'in de dediği gibi yapmanız gereken yağ yakım nabzınızı bulup o nabız aralığında pedal çevirmek. 17 yaşında olduğuna göre maksimum nabız değerin: 220-17= 213 olur. Yağ yakım nabızını da hesaplayayım: Maksimum nabzını 0.60 ile çarptığında 1. Bölge olarak da bilinen yağ yakım nabzınızı buluruz yani 127 olur. Maksimum nabzını 0.80 ile çarptığımızda 3. Bölge olan yağ yakım bölgenizin tepe noktasını buluruz o da 170 olur. Yani yağ yakım nabzınız 127 ile 170 bpm(kalp atış sayısı) arasında olur. Eğere bu değeri aşarsanız vücut artık yağ değil karbonhidrat yakmaya başlar.Çoğunluğun yanlış bildiğinin aksine yüksek hızda bisiklete binmek, çok dik yokuşlarda bisiklete binmek, çok hızlı koşmak veya yüzmek, vücudunuzdaki yağı değil önce midenizdeki karbonhidratı hazmettirir. Eğer bir nabız saati alıp bu değerler arasında bisiklet sürerseniz çok rahat bir şekilde kilo verirsiniz. :)

Gokalp Gokmenler

Forum Bağımlısı
Tepki
348
Bisiklet
Giant
Hayatım boyunca bisiklet hayatımın önemli bir parçası oldu, ama hayatım boyunca da ben hep kilolu bir insan oldum. Yani bana sorarsan bisiklet kilo verdirmiyor malesef. Bence hergün bir saat düzenli ve tempolu bir yürüyüş, haftanın en az 5 günü günde 1-1,5 saat bisiklete binmekten daha çok kilo verdiriyor. Metabolizma ile ilgili birşey olabilir tabii ama bu bende böyle en azından. Ama hem yediklerine çok dikkat edip hemde hergün 1-1,5 saat düzenli bisiklete binersen belki o şekilde kilo verilebilir. Ben onu hiç başaramadım ama, her zaman canımın çektiği herşeyi yiyorum çünkü malesef hiç rejim falan yapamıyorum :)

Tepki
43
Bisiklet
Ghost
Ben de 17 yaşındayım 173-174 boyum var,kilom 68 ' e çıktı (önceden 60' tım ) bisikleti sürekli olarak sürmeye özen gösterdiğim için eskisi kadar atiğim :) ama siz bir anda çok fazla kilo verirseniz zararlı olur bunu da düşünmek gerekir. Ben günde 1-1,5 saat sürüyorum,çok yiyerek kilomu azaltmamaya çalışıyorum,tabii sizin amacınız kilo vermek o halde bisikleti aç karnına sürmek çooook kötü olduğu için,her bisiklet sürüşünden önce az yerseniz,sağlıklı zayıflamış olursunuz

• Beğen

Batu.ers

Üye
Tepki
80
öncelikle ligilendiginiz için teşekkürler

nabızımı şu şeklde sayıyorum doğrumudur.

elimi boynumdaki atar damara koyuyorum .
6 saniyede atan sayıyı 10 ile çarpıyorum .
genlede 170 160 çıkıyo dogru bi hesaplamamıdır.

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
@Batu.ers

Bu yöntemle net bir ölçüm yapamayız ama yaklaşık bir değer bulabiliriz.

• Beğen

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok şiddetli bir interval yapmadığınız sürece 10 sn lik nabzınızı alıp 6 ile çarpsanızda yeterli olacaktır. Fakat şiddetli bir yüklenme sonucunda 6 sn lik nabız daha doğru bir sonuç verir. Kalan 4 sn de kalp kendini birazda olsa toplayacağı için atım sayısı normalden daha düşük çıkar.
Kilo vermeye gelince hesap çok basit aldıklarınız harcadıklarınızdan daha az ise kilo verirsiniz. Bu bisiklet olur , koşu , olur , yüzme olur , ip atlama olur ... Farketmez...

• Beğen

Batu.ers

Üye
Tepki
80
ben şimdiye kadar hep kilo aldım . 1 gram verdigimi hatırlamıyorum . yerkende hiç düşünmedim . yaptıgım bir spor yoktu.
artık günde 2 saat sürüyorum düşük vitesde . tempolu . yediklerime dikkat ediyorum . bol su içiyorum . aksam 6 dan sonra yememeye dikkat ediyorum .

peki sorum ise

sadece 2 saat bisiklet sürerek zayıflamak mümkünmü . ara sıra koşmalı mıyım . yada mekik şınav yapmalıyım . ve sürüşten sonra yaptıgım egzersizlerle kalp ritmini yüksek tutarak daha çok kilo veririmiyim . eger öyle bişey mümkünse . ben yatana kadar kalbimi ritimli tuta bilirm .

ve ilgilendiginiz için çok teşekkür ederim :)

Cengiz Gökalp

Forum Bağımlısı
Tepki
326
Bisiklet
Scott
istediğin kadar spor yapabilirsin ama dengeli beslenmelisin. abur cuburdan uzak durmalısın.. gerektiğince az yemeye çalışacaksın. sporu da bununla birleştirdin mi her türlü zayıflarsın merak etme

Cengiz Gökalp

Forum Bağımlısı
Tepki
326
Bisiklet
Scott
nabız konusunda da şöyle bir öneride bulunabilirim.bisiklet sürerken veya koşarken en iyi nabız spor sırasında şarkı söylerken tıkanmamaktır. eğer tıkanıyorsan tempoyu düşürmen lazım. şarkıyı eğer nefesin kesilmeden söyleyebiliyorsan o tempoda devam edebilirsin. Komik :) ama ben de antrenörden öğrendim

Batu.ers

Üye
Tepki
80
gerçekten çok dikkat ediyorum yediklerime :) kalorilerini ezberledim hepsinin :) ve iyiden iyiye bi bisiklet hevesi başladı bu arada :)

M.Burcu Cebesoy

Forum Bağımlısı
Tepki
341
Hiç spor yapmasan , sadece gün içinde aldığın kaloriye dikkat etsen bile kilo verirsin . Bu bisiklet sürme demek değil , yediklerine dikkat et demek . Gün içinde yediklerinin kabaca bir kalori hesaplamasını yaparak başlayabilirsin . Günlük kalori ihtiyacın boyuna kilona yaşına göre değişir . Yaşın itibariyle okula gittiğini hopladığını zıpladığını sürekli arkadaşlarınla gırgır yaptığını :) hesaba katarsak ortalama kalori ihtiyacın 3000 kcal civarıdır . Ona göre beslenmeni şekillendir .

Pardon bu arada , yazılanları okumama gibi kötü bir huyum olduğu için göremedim , dediklerimi zaten yapıyormuşsun :) başarılar ...

• Beğen
Tepki
21
@Batu.ers

merhaba,
boyum 1,83 geçen sene bu ayda tam 110 kilo idim. günlük minimum 2 saat bisiklete biniyorum. yediklerime biraz dikkat ediyorum. akşam yemek yemiyorum. salata yoğurt falan yiyorum. 1 senede 27 kilo verdim. soruların olursa cevaplayabilirim.

Tepki
2
Hocam amaç kilo vermekse her türlü verilir ama yağdan değil kastan verirsin. Eğerki bu kiloyu sadece yağ olarak vereyim diyorsan spor şart. Yemene dikkat ederek düzenli bir şekilde bisiklet sürersen her türlü faydasını görürsün. Ama sakın benim gibi spor yapmayarak sadece yemene dikkat ederek zayıflayayım deme. Ben 6 ay gibi bir sürede yememe dikkat ederek yaklaşık 22-23 kilo verdim. Sadece zayıf görünmem şişman görünmemem işime yaradı. Ama bu vücutlada çıkıp sahilde falan dolaşılmaz yani :) Kiloyu verdik ama yağlar duruyor. Şimdi onları nasıl yakabilirim diye düşünüyorum. O yüzden madem kilo vermek istiyorsun bunu kesin ve kesin yağdan vermelisin. ;)