Artık olmayan yollar: Çoruhta 5 süper günün ilki (Artvin-Yusufeli)

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.701
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
18 Temmuz 2011

Güçlü, yalnız, korkutucu ama güzel de bir şey. Bizi karşı tepkisiz, peşimizden koşmuyor ama eline düşersek hayır da demiyor, bizimle yarışmıyor, mücadele etmiyor. Ne kadar saldırsak ya da sevmeye çalışsak farketmiyor; bizi umursamadan, karşılaştığı diğer canlı ya da cansız varlıklardan ayırmadan yoluna devam ediyor. İşte Çoruh böyle birşey. Ve Çoruh ölüyor. Sağlıklı ve güçlüyken yakınlık kuramadığımız, bize olumlu ya da olumsuz bir duygu beslemeyen bir varlık ölürken ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Yardıma koşmak, eskiden olduğu gibi uzaktan izlemek, onu yendiğimizi düşünüp sevinmek, bizim olduğunu sanıp üzülmek.
Sanırım ben eskiden ne yapıyorsam onu yapmaya devam ediyorum. Oralara gidip biraz acı çekmek, biraz yalnız kalmak, ilkel duygular yaşamak, korkmak, paniklemek, saldırmak, koklamak, aramak, sığınacak yer bulmak... Sonra geri dönüp izole, mekanik, plastik ortamlarda o yerlerin hala orada olduğunu, geçtiğim patikanın belki kar altında ama hala orada olduğunu, su içtiğim minik şelalenin hala aynı sesle aktığını, ben yokolup moleküllerim doğaya geri döndükten çok çok sonra bile benim varlığıma ya da yokluğuma aldırmadan hala orada olacaklarını düşünmek.

Yol niye böyle düşüncelerle başlar sorusunun çok basit bir cevabı var. Çünkü benim yollarım genelde yalnız, uzun, zor, ıslak, sıcak, soğuk ve yalnız ve uzun oluyor. Çevir çevir, düşün düşün bitmiyor. Kendimi afrikalı bir kamyon şoförü gibi hissediyorum. Konforsuz, tehlikeli, kırılgan, toz toprak ya da çamur, bitmek bilmez, kuş uçmaz kervan geçmez bozuk yollarda geçen uzun saatler.

Neyse bu seferki yol Artvinden başlıyor. Önce Ormandibi ve Karadağ'a doğru nadir rastlanan başarısız bir operasyonda bozguna uğrayıp geri çekiliyor(kaçıyor). Ardından Barhal deresinden yukarı Ciro şelalesine uzanıp gemilerin yakıldığı bir rotadan iki suyun arasındaki sert ve zor tepeleri aşıp yeniden Yusufeli'ne dönüyor. Yol seferin sonunu sabrımı, sırtımı ve biraz da beynimi test edecek bir rotayla dağların tepelerin arasından yılan gibi kıvrılan, kenarına uzanıp ölünesi, çıkılası, inilesi, virajına yatılası bir asfalttan Erzurum'a bağlıyor.
Yol bu sefer evimden sahile yaptığım 5 km'lik inişle başlamadı çünkü zamanım ve gücüm azdı, ne demişler yokluk başladı mı zeka devreye girer. Pazar öğleden sonra Artvine giden bir otobüse binip ilk 270 km'yi hangarda bekleyen uçak, paketinde duran çikolata, namluda duran kurşun misali durağan ama potansiyelle dolu olarak geçirdim. Bölgeye yeni atanan öğretmenlerin önce sahil yolundaki hayranlıklarını ardından da cankurtaran geçidinin virajlarındaki emniyet kemeri arayışlarını izleyerek geçirdim.
Artvin öğretmenevine yerleşip karnımı doyurarak yattım. Bisikleti bıraktığım depoda başka bir bisikletliye ait bir trek 4500 vardı ama sahibiyle karşılaşmadık.

Neyse Artvinden yola çıkıyorum, ilk gün pek detay yok fotoğraf sayısı da kısıtlı.

rota.jpg
uzaydan rota.

yusufeli11 001.JPG
Güneşli bir sabah Artvin ve vadi. Saat 06:02

yusufeli11 005.JPG
hızlı bir inişle pist başındayız. Yusufeli henüz levhalarda yok.

yusufeli11 010.JPG
Varyant başlıyor. suyun kenarından tatlı bir eğimle giden eski yol havaya uçtuğundan bu yeni yol yapılmış. Baraj seviyesinin üstüne tırmanıp geri iniyor. tırmanış problem değil, sabahın tatlı serinliğiyle vurduk rampaya.

yusufeli11 013.JPG
Artin sabah güneşiyle ısınmaya başlıyor. sabah serinliğinde etrafı açık bir yolda yükselmenin keyfi.

yusufeli11 011.JPG
aşağıda eski yoldan kalan bir tünel, karşıda yeni yapılan yol.

yusufeli11 016.JPG
yakından Deriner baraj duvarı.

yusufeli11 020.JPG
Deriner.

yusufeli11 025.JPG
yolun açılmasıyla şelaleye dönüşmüş minik dere.
frenin patlamasıyla sekize dönüşmüş ön teker, köpeğin ısırmasıyla eleğe dönmüş bacak, böceğin yutulmasıyla yeşile dönmüş surat. Bunlar ileride olabilecek başka şeyler.

yusufeli11 027.JPG
manzara seyir terası. vadiyi ne hale getirdiğimizi en iyi göreceğiniz yer burasıdır. ileride manevra yapan bir uçaktan görünüyormuş gibi yan duran Artvin.

yusufeli11 032.JPG
aşağıda hummalı bir çalışma var. Yeni yapılan yol onlarca tünelden geçiyor.

yusufeli11 034.JPG
patlatma yapılan bölgeden geçiş kontrollü, araçlar sırada bekliyor. Tam hesapladığım gibi yolun açılmasına az bir zaman kala kontrol noktasına ulaştım. Buradan yol tekrar vadiye iniyor, bir süre aşağıya gidip Çoruh'la Ardanuç tarafından gelen Bulanık çay'ın buluştuğu yerden yukarı döneceğim.

yusufeli11 035.JPG
Bulanık çay ve eski Artvin-Ardanuç-Ardahan yolu.

yusufeli11 042.JPG
işe koyulmuş makinalardan biri. gayretli minik bir böcek gibi.

yusufeli11 043.JPG
yol ayrımı az ileride. solda Yusufeli, sağda Artvin.

yusufeli11 045.JPG
Eski yol, kısa sürede izleri silinmeye başlamış.

yusufeli11 046.JPG
Buluşma yerindeyim. Yukarıda açılan yeni Artvin-Erzurum yolu.

yusufeli11 049.JPG
Çoruhla Bulanık çay buluşuyor. Bulanık olan Çoruh ama.

yusufeli11 053.JPG
Çoruh biraz sinirli.

yusufeli11 059.JPG
Melö. Kısa, viraj ve karanlık bir tünel.

yusufeli11 061.JPG
davetkar isimler, bu küçük yeşillik bölgede çok az rastlanır değerli birşey. sıcak, kurak, kayalık çok zorlu bir yer burası.

yusufeli11 062.JPG
her virajın arkasında bir yapı, inşaat, patlatma..

yusufeli11 065.JPG
ne diyordum..

yusufeli11 067.JPG
yukarıda faaliyet devam ediyor, daha bekleyeceğiz. İyi de hava 40 derece ve sığınacak bir yerim yok. Millet arabalarda klimaları çalıştırıp oturabilir veya bekçi kulübesine sığınabilir. Ben gölge aramak için geri dönüyorum, hareket edip rüzgar almazsam bu sıcakta dayanmama imkan yok.

yusufeli11 070.JPG
4-5 km geri gidip ancak altına girebileceğim yol kenarında bir ağaçcık buldum.

yusufeli11 076.JPG
barajlar suyla dolduğunda bu direkler viyadükleri suyun dışında tutacak. O zaman acaba suyun altı nasıldır diye merak edecekseniz aha işte balık gözüyle böyle olacak.

yusufeli11 078.JPG
bir tünel daha, geçici değil gelecekte barajın üstünden geçecek yolun kullanacağı tünellerden biri. birkaç yıl sonra o tünellen pedallıyor olabiliriz yani. Yine balık gözüyle görüyoruz.

DerinerBugunV2.png
Bütün bu aksiyonun döndüğü bölgenin bugünkü görüntüsü. Saat 11:30 yönünde Deriner duvarı. Suyun sağında yeni Ardaha yolu. Sol yanda yeni Erzurum yolu. Saat 7 yönünde levhasını gördüğümüz Ballıüzüm köyü. Ortada da Bulanık dere ile Çoruh'un birleşme noktası.

yusufeli11 084.JPG
nereye baksam insanı küçük, çaresiz ve önemsiz gösteren dev gibi kayalıklar görüyorum, iki yanda göğe yükseliyorlar.

yusufeli11 087.JPG
zorla yolu geçirmişiz kayanın altından. sürekli irili ufaklı taş düşüyor, kaskı aman çıkarmayın.

yusufeli11 088.JPG
fotoğrafla o klostrofobi duygusunu anlatmak mümkün değil.

yusufeli11 092.JPG
sonunda su. Bölgede su kaynağı az ve yakında herşey gideceğinden var olanlar da bakımsız ve akmıyor. Çeşmelerin çok azında su var. 2 matara taşıyıp her fırsatta doldurmak şart.

yusufeli11 096.JPG
yolun dar bir yerine konvoy yaparak giriyorum.

yusufeli11 097.JPG
karşıdan gelenler durup bekliyor. bölgede trafik kuralları biraz değişik, bilmek gerekiyor.

yusufeli11 105.JPG
balık gözüyle bir viyadük.

yusufeli11 108.JPG
İkinci bir viyadük daha.

2viyaduksBugun.png
Bu iki viyadüğün bu günkü halleri.

2viyaduks2004.png
Ve aynı yerin 2004 yılındaki görüntüsü

yusufeli11 112.JPG
karşıda yalnız bir ev ve ilkel(!) köprüsü

yusufeli11 114.JPG
medeniyet yüksekten geçiyor.

yusufeli11 116.JPG
hapiste bir bisiklet, dışarıda özgürce akan nehir. ya da tam tersi.

yusufeli11 129.JPG
sarp arazide bir kere viyadük seviyesine çıktın mı arkası gelmez.
Deriner barajının seviyesini geçtik yani bu viyadükler su altında kalmayacak.

yusufeli11 136.JPG
baraj inşaatlarının biri bitti diğeri başladı. Bu sefer Doğuş grubunun şantiye bölgesindeyim.

yusufeli11 137.JPG
Bu seferki Artvin barajı.

yusufeli11 139.JPG
düşen taşlardan bahsetmiştim.

yusufeli11 141.JPG
Artvin Barajı aks yeri.

ArtvinBarajiBugun.png
Bugün

ArtvinBaraji2004.png
2004.

yusufeli11 143.JPG
yağış olmamasına rağmen ıslak kayalıklar, yukarıda bir şeyler oluyor. kafaya mazot bidonu, kamyon lastiği vb yuvarlanmadan uzayayım.

yusufeli11 144.JPG
sağ ve yol yamaçlarda hiç değişmeyen görüntü, küçücük görünen sarı böcekler bitmeyen bir sabırla kımıldanıp duruyor, ufak ufak parçalar koparıyorlar.

yusufeli11 146.JPG
bir patlatma daha, bu seferkinden bir aracın önderliğinde grup halinde geçiliyor, konvoydan kopmamak için toz içinde tam gaz çevirmem gerekti.

yusufeli11 148.JPG
uzaklarda yalnız köyler. 20km buralarda dünyanın öbür ucu.

yusufeli11 149.JPG
öfkeli bir su. Şimdi Artvin barajının dibi burası.

yusufeli11 152.JPG
çok eski bir köprünün kalıntıları, ahşap binanın hemen dibinde ayağı hala duruyor.

koy2004.png
Fotoğrafın çekildiği yer ortaya yakın binaların karşısı.

koyBugun.png
ve bugün.

yusufeli11 164.JPG
Az kaldı ama sıcaktan tükendim. Sıcakla aram iyidir ama 35 derecenin altına düşmeyen, hız yapılmadığından yeterince serinleyemediğim, rüzgarsız, toz toprak içindeki vadi fazla geldi.

yusufeli11 166.JPG
taş köprüden geri kalanlar. nereye geçiyor, karşıda ne var bilmiyorum.

yusufeli11 167.JPG
Son büyük baraj yeri. Yusufeli'nin taşınmasına sebep olacak.

yusufeli11 168.JPG
duvarı tam buradan yükselecek. birgün yapılır da tam duvarın altında ne olduğunu merak ederseniz balıkların bile inmeye cesaret edemeyeceği sıfır noktası işte burası.

yusufeli11 169.JPG
ve hop greenpeace pansiyon 2 numaradayım. Buraya 2009 yılında Bayburt üzerinden ilk gelişimde de aynı odada kalmıştım. Geleneği bozmak istemedim.
(link)

yusufeli11 170.JPG
bu sefer gündüz geldiğimden kaçkarlardan gelen Barhal çayını sadece duymuyor görüyorum da.

yolC.jpg
bisikletteki hac5 5 günün sonunda hafızası dolunca ilk kısmın üzerine yazmış. Son 1,5 saat için irtifa ve sıcaklık kaydı.

profil.jpg
bu da profil, ilk 10 km hariç önemli bir tırmanma yok, zemin ve sıcak zorluk yaratıyor. Bir de vadinin dibindeki sıkışmışlık duygusu ve derin sessizlik. Ufak tefek yaşama ait sesler de suyun sesiyle yutuluyor. İnşaat olan yerlerde ki yolun 3'te biri inşaattır muhtemelen kendinizi tam gaz karşıya atmaya çalışıyorsunuz.
Tüm çekilenlere değer elbette.

Dosyalar

Son düzenleme:
Scudo

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.040
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hüseyin ağbey benide al götür :D dehşet ne diyim arada yolda cığlık felan atar kafayı yerim buda bize ses olurr yihuu :))))

Frédéric Lapointe

Forum Demirbaşı
Tepki
1.356
Her zaman ki gibi çok guzel bir tur ama ne yazik ki bu insaatlar ve kamyonlar manzaralari bozuyorlar.
Obur gunlerin fotograflari sabirsizlikla bekliyorum.
Tebrikler.

• Beğen
Tepkiler: delibalta

Tolga Gürgün

Forum Bağımlısı
Tepki
2.142
Bisiklet
Pinarello
Hüseyin Selam ,

Bu turu 2011 yazında mı yaptın , hangi aydı ? .. Artvin 'den Yusufeli tarafına gitmemiştim . Fotolar ve anlatım için çok teşekkürler ....

Görüşmek Üzere .
Tolga Gürgün

• Beğen

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.701
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@SerkanNamazcı
sizin oralara çok uzak değil, atla git bir tatilde, pişman olmazsın.

@Frédéric LAPOİNTE
ikinci günün fotoğraflarını seçip yükledim, mesajı yazarım vakit bulursam. kamyon vb yok bu sefer :)

@Tolga Gürgün

Sağol Tolga, turu 18-22 Temmuz 2011 arasında yaptım, yazmayı unutmuşum.

Cüneyt HOCAOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Bisiklet
Trek
Hüseyin Kardeşim, uzun yıllar Rize-Pazar'da yaşamış biri olarak, biraz mazide kalan bölgeyi hatırlattığın için teşekkür ederim. Tabiki bu ülkeye barajda lazım ama o güzelim doğayı bir daha eski haline getirmek mümkün olmayacak. Malesef karadeniz sahil yolu ve elektrik santrallarıyla yavaş yavaş o güzelim doğa yok oluyor. Hep büyüklerimiz iyisini bilir diyoruz ama bizden sonraki küçüklere o güzelim doğadan pekde birşey bırakmayacağız. Kardeşim emeğin için sağol. Paylaşımın için teşekkür ederim.

Göksun Özkirişçi

Forum Bağımlısı
Tepki
1.035
Bisiklet
Scott
keyifli bir rotada çok güzel bir tur gerçekleştirmişsiniz.ayağınıza,emeğinize sağlık...

• Beğen

sporcu71

Daimi Üye
Tepki
411
Ayaklarına sağlık çok güzel bir gezi olmuş. Nasip olursa bu baharda aynı güzergahı pedallamayı düşünüyorum. Anlatmadan geçemeyeceğim ne yazık ki buralarda yapılan barajlar tersten yapılıyor. Sonraki barajlar akarsuyun üst kısmına yapıldığı için ilk yapılan baraj çok erken doluyor neredeyse ömrünün yarısı hatalı yapım nedeniyle yok oluyor.Nedenini bilemiyorum. Sorumluları Allah a havale ediyorum.

• Beğen

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.701
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Artık olmayan yollar serisiyle devam ediyoruz.
Meraklısına bölgenin eski ve yeni görüntülerini incelemeyi öneriyorum. Birçok yerde eski yollardan çekilmiş Google Streetview görüntüleri dahi duruyor. Bunlar zamanla yok olacak şeyler.

• Beğen
Tepkiler: five

five

Part time turcu
Tepki
3.961
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
"bir tünel daha, geçici değil gelecekte barajın üstünden geçecek yolun kullanacağı tünellerden biri. birkaç yıl sonra o tünellen pedallıyor olabiliriz yani. Yine balık gözüyle görüyoruz."

@delibalta merhaba,

İşten tam da bu cümlende olduğu gibi, Arvin'e doğru bu tünellerde pedalladım. Arka arkaya bir sürü tünelde... Yusufeli Barajı'nın yükseldiği yerlerde pedala yüklendim. Bir tünelden girdim diğerinden çıktım. Eski yolların ne kadar güzel manzaralar sunduğunu da sizin fotoğraflarınızdan görmüş oldum.

Paylaşımınız için teşekkür ederim. (Eski mesajları güncellemek böyle güzellikleri ortaya çıkıyor. :) )

Selamlar

five20190808_102752.jpg20190808_095329.jpg