Fotoğraflı uzun bir kadro hikayesi

Cem Özyurt

Forum Bağımlısı
Tepki
294
Bisiklet
Mosso
Merhabalar. Konuyu nereye açacağımı bilemedim en uygun yer burası gibi geldi, yanlışım olduysa affola..

Görseli bol olan konuları okumak bana çok keyif vermiştir bu yüzden ben de yaptığım işi adım adım fotoğrafladım, başlayayım anlatmaya :)

Fatih Ertörün'dan aldığım Mosso yapım Bisan Zeus kadrom :

(link)

Bisiklette sadelikten yana olduğum için yapıştırma ve etiketleri çıkartıp kadroyu güzelce temizledim :

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Durum böyle. Çıkartmalar yapıştırıldıktan sonra kadro verniklendiği için, çıkarttığımda çıkartmaların yerleri 1 kat çukurda kaldı ve ufak bir ton farkı(renk) meydana geldi.

(link)

Bunun dışında herşey mükemmeldi ki bu da benim için bir sorun teşkil etmiyordu. Sıradaki işlem, sadeliği bozmadan, biraz beyazın yoğunluğunu almak, biraz oluşan izleri gizlemek,biraz da kadroyu ince göstermek amacıyla "kendimce" bilgisayar üzerinde birkaç tasarım yaptım. Hala da devam ediyorum nirvanaya ulaştıramadığımı düşündüğümden :)

(link)

(link)

Tasarımı da yaptığımı düşünerek büyük bir heyecanla boya bant ve vernik almaya çıktım-aldım-geldim. Kadroda milimetrik çizimler yaparak, bantlama tekniğiyle yapacağım desenlerin sınırlarını belirledim ve açıkta kalan kısımları sardım. Bu yöntemi izleyerek desenlerimi yapmaya başladım(2-3 gün sürdü)

(link)

(link)

(link)

Önce alın borusunun altında kalan bu küçük kısmı boyadım. Sonucun çok iyi olduğunu görünce daha da keyiflendim :eek: :). Sonra üst ve alt boruya aynı yöntemi uyguladım.

Üst :

(link)

(link)

(link)

(link)

Alt :

(link)

Ve :

(link)

İstediğim sonuca doğru gittiğimi düşünüyorum. Herşey güzel gidiyordu. Ta ki forumdan(aynı sitede oturuyoruz) Burak Özen kardeşim Kütahya'dan bayram ziyareti için dönene kadar. :) Kendisi beni bisiklet olayına sokan kişidir. Merida'sını çok kıskandığım, bisiklet hakkında neredeyse her şeyi öğrendiğim kişidir. Aklımı bolca karıştırdıktan sonra beni kadroyu sıfırdan boyamaya ikna etti. Bi anlamda başa dönmüş olduk.

Anlatımı çok uzattım biliyorum umarım sıkmıyorumdur.. :eek:

Sıfırdan birşeyler yapmak için kadroyu zımparalayarak hem pürüzsüz hem de boyasız hale getirdim.

(link)

Daha sonra küçük balkonumda bisikleti, sandalyenin sırt kısmından destek alarak yüksek bir konuma getirdim. Asmak daha verimli olurdu ama asacak bir yer bulamadım. Daha kaliteli bir mat beyaz renk boya alıp işe koyuldum. Yine özenle boyanmaması gereken kısımları bantladım. Sıkılmayınnnnn hemen sonuca gidiyorum :) :

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

"Mat beyaz demiştin parlak gözüküyor" cümlesini kuran arkadaşlarım varsa, boya henüz kurumadığı için arkadaşlar. Aşağıdaki fotoğrafları da kuruduktan sonra :

(link)

(link)

Bu kadar arkadaşlar. :)

Bu yazıyı kimseye ders vermek amacıyla yazmadım. Haddime değil zaten forumda onlarca tecrübeli insan var. Ben bu işe başlamadan önce bolca araştırdım fakat bu şekilde anlatım yoktu. Olanlar benim için fazla profesyöneldi. Ufak bir bütçeyle güzel bir iş çıkardığımı düşünüyorum. Ne de olsa öğrenciyiz :)

Öğrendiklerim ;

- Boya seçiminde dikkatli olunması gerektiği
- Boya yapılacaksa kesinlikle zımpara ile pürüzlerin giderilmesi gerektiği
- Özenin önemi
- Boya yaparken maske gibi bir aparat kullanılması gerektiği (son boyadan sonra aynaya baktığımda burnum ve içinin bembeyaz olduğunu görüyordum :) )
- Sprey kullanımı (25-35 cm uzaklıktan sıkmalı, aksi takdirde akıyor damlıyor vs.)
- Öğrenmede en etkili yolun "deneme-yanılma" yolu olduğu :)

Son olarak, bu uzun yazıya zaman ayırdığınız için sonsuz teşekkürler. 1 kişiye bile faydası olursa, ne mutlu bana.. :)

İyi forumlar herkese kolay gelsin
-

Scudo

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Abi sen benim için hazırladın bu konuyu değil mi :D Yani bu kadar üstüne basılır. Ben de şuan ki bisikletimi boyamayi(mat beyaza!), ince göstermeyi, düşünüyordum. Hem değeri artar hem de tecrübe kazanırım diye. Yeni alacağım kadroyu da boyamak istiyorum ama artı 500 gramdan bahsediyorlar. Ben 250 ye razıyım yani. Bir sedona var turkuaz renk, gösterişsiz olduğunu düşündüğüm için alamıyorum. Bir bilgin var mı ağırlık konusunda? Oto boyası kullanacağım üstünede vernik.

• Beğen
Tepkiler: Cem Özyurt

Cem Özyurt

Forum Bağımlısı
Tepki
294
Bisiklet
Mosso
@Mustafa Kocabaş

:) inşallah faydası olur kardeşim. şöyle anlatmaya çalışayım. Bu kadroda 3 kat boya olduğunu söylüyolardı kadro geldiğinde ölçtüğümde 1760 gr idi kendisi. 3 kat boyasından diye düşünüyorum, zımparalayıp 2 kat boya attım(10 liralık orta kalite sprey boya) ve şu anki ağırlığı :) kolay gelsin kardeşim.

(link)

tabi sen oto boyası falan diyosun. o mükemmel kalitede olucağı için daha ağır olabilir belki hiçbir bilgim yok..

• Beğen
Tepkiler: yildirimcakmakci

Cem Özyurt

Forum Bağımlısı
Tepki
294
Bisiklet
Mosso
Eklemeyi unutmuşum kusra bakmayın. Her türlü eleştiri ve yorumlarınızı bekliyorum ayrıca önerilerinizi de :) kadrom hala beyaz üzerine nasl işleyeceğime karar veremiyorum teşekkürler

keremak

Üye
Tepki
28
kaliteli bir paylaşım ellerine sağlık çok güzel olmuş kadro toplanmış halinide görmek isteriz

• Beğen

Emre Alp Özkurt

Forum Demirbaşı
Tepki
114
çok özen göstererek yapmışsınız çok güzel. ama birşey sorucam boya yaptığınız yerde duvarlar simsiyah olmuştur tahminim. :)

Cem Özyurt

Forum Bağımlısı
Tepki
294
Bisiklet
Mosso
@keremak

Şu an bunun için harcamalarımı kısıtlamış durumdayım. Tabiki paylaşıcam, teşekkürler :)

Cem Özyurt

Forum Bağımlısı
Tepki
294
Bisiklet
Mosso
@Emre Alp Özkurt

Yanlış tahmin :). Anne faktöründen dolayı bu konuda ekstra dikkatli oldum. Siyah olan boya 3.5 liralık Best markalı boya idi. Maksimum püskürtme mesafesi zaten 30 cm falandı. O boyanın izi hiçbir yerde yok yani temiz iş oldu. Fakat tüm kadroyu boyadığım boya Polisan'ın kaliteli bir boyası. İşlem de uzun sürünce, tüm zemin tozla kaplandı. :) Yanlış anlaşılmasın boya değil toz. Süpürdüm gitti yani hiçbir sıkıntı olmadı. Teşekkürler..

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Şuanki bisikletimi oto boyası ile boyamam o zaman, ben oto boyası kullandığını düşünmüştüm sonucu görünce :) Bir kaç sorum daha olacak. Kaç kutu kullandın, mat beyazın toplam maliyeti ne oldu? Cila neden yapmadın? Zımparalama işlemi ne kadar sürdü? Kaç numara zımpara kullandın? Mekanik aksamlarin geleceği yere boya gelirse bir şey olmaz mı? Yağdırdım gene :D

Öneriye gelirsek, çok güzel etiket çalışmaları var forumda bulabilirsin. Bence tasarımın geri kalanını etiketlerle oluştur. Sadeye yakın bir şey olsun. Bunları yazarken neden cila yapmadığını çakmış bulunmaktayım bu arada.

Cem Özyurt

Forum Bağımlısı
Tepki
294
Bisiklet
Mosso
@Mustafa Kocabaş

1 - Dediğim gibi bilgim yok. Oto boyası benim kullandığım boyadan hafif de olabilir.

2 - 2 kutu aldım 2. nin yarısı kaldı :) 2 yeter yani.

3 - Cilayı tahmin ettiğin gibi mat özellik gitmesin diye :)

4 - Özenli bi şekilde bantlarsan gelmez boya falan. Gelirse de kadro kuruduktan sonra plastik bi cisimle kazırsın, çizilme olmaz fakat boyayı temizlersin kalkar. Bunu yapmak istemezsen tiner ya da asetonu pamukla uygularsın akar gider :)

• Beğen
Tepkiler: emre0x5d

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Tek Kelimeyle Harika...Bir kaç kez bende böyle işe koyulmuştum ama bu kadar pro değildi.. Bu arada kaptan bende ön maşamı mat siyah renge boyamayı düşünüyorum aldığınız boyanın markasını öğrenebilirmiyim,birde boyayı nerden aldınız?

• Beğen

Cem Özyurt

Forum Bağımlısı
Tepki
294
Bisiklet
Mosso
@can akıncılar

(link)

kullandığım boya budur. Bunun mat beyazı, mat siyahı da vardı. Kalitesinden emin olabilirsiniz. Bu ve daha kalieli boyalar Tekzen, Praktiker gibi yapı marketlerin tümünde ve eli yüzü düzgün tüm nalburlarda var. Kolay gelsin

• Beğen
Tepkiler: can akıncılar
Tepki
34
Elinize sağlık, güzel iş çıkarmışsınız. Bu tarz yenileme çalışmalarıyla yeniden ortaya çıkan bisikletlerin tadı çok daha farklı bence. Geçtiğimiz yaz ben de kızımın bisikletini bu şekilde restore ettim, inşallah ben de paylaşacağım forumda.
Bittiği zaman bisikletinizin son halini de mutlaka paylaşın. :)

Tepki
34
Bu arada, etiketler için birçok yerde bulunan grafik/tasarım işi yapan yerlere giderseniz ufak bir ücret karşılığı istediğiniz ebatta, yazı tipinde etiketleri yaptırabilirsiniz.

• Beğen

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tebrik Ederim güzel iş çıkarmışsnız :)

• Beğen

Cem Özyurt

Forum Bağımlısı
Tepki
294
Bisiklet
Mosso
@Nihat Akalın

Teşekkür ederim. Tabiki paylaşıcam :) ben de sizin çıkardığınız bisikleti merak ediyorum ve bekliyorum, iyi forumlar..

Mert KURT

Daimi Üye
Tepki
34
Bisiklet
Scott
sticker veya boya ile tasarım vermeyi düşünüyorsanız reklamcılara başvurun. Afiş, tabela vs. tasarımı yapan ufak dükkanlar iyi işler çıkarıyorlar bu konularda..

Ayrıca mükemmel bir paylaşım olmuş

• Beğen