Kaza: Lastik Tramway raylarına girdi (Eskişehir)

OMER AYYILDIZ

Daimi Üye
Tepki
211
7 yaşımdan beri bisiklet kullanıyorum ve bu zamana kadar kullanmayı öğrendiğim dönemi saymazsak hiç bu şeklde bir kaza yapmamıştım diyebilirim.
Ne kadar deneyimli, dikkatli de olsanız o ufacık bir an kaza yapmanıza yetiyor.

Kaza oluş şekli:
Eskişehir tramvay hattının solundan giderken bir bisikletliyi solladım.
Aradaki mesafe açılınca sağa girme kararı aldım ama yinede arkama bakayım belki bana yetişmiştir önüne kırmayayım diyerek arkama baktım.
Baktığım sırada farkında olmadan raylara yaklaşmışım.
Normalde teker rayların içine girmesin diye dikey geçmek gerektiğinden arada ufak bir mesafe bırakıp gidonu döndürürsünüz,
bende o sıra o mesafenin olduğunu sandığımdan gidonu hafif kıvırmamla sağ tarafa sürüklenmem bir oldu.

Önce sağ elimi refleks ile yere çarptım, biraz sürtünce elim göğsümün altına girdi bu defa kafam sürtmeye başladı ama ne ses...
Kaskın sağ üst köşesi sürtülürken çenemin sağıda sürtündü ama kask yüzümün sağını ve kafamı ciddi anlamda korudu.
Tabi sağ omzumda aynı anda sürtünmelerden nasibini aldı :)
Tek anlamadığım sağ dizimde birşey yokken sol dizim hafif bir yere sürtünmüş kanamış...

Kazadan sonra çevredekiler birşey varmı diye sordular saolsunlar...
yanımdaki ufak ilk yardım setimle kanayan yerleri temizledim, sildim yola devam.

Tabi eve gelince ailenin tutmunu hepiniz tahmin edersiniz ;)

Hasar raporu:

- Sağ baş parmak alt kısımda hafif morluk ve ağrı (eldiven sayesinde büyük oranda korundu)
- Sağ çenede sıyrık (kask sayesinde korundu)
- Sol omuzda hafif morluk ve ağrı (tişört korudu :)
- Sol dizde sıyrık (bu garibimi koruyan olmadı)

- Kaskın sağ üst köşesinde sıyrık
- Şortun sağ diz kısmında yırtık (sanırım sağ dizi bu korudu)
- Selenin sağında yırtık (Bu kötü oldu açılıp gidecek, önlem almam lazım)
- Pedalın reflektörü düşmüş
- Barentte sürtünme
- Zincir atmıştı tekrar taktım :)

Sonuçta ucuz atlattım, ekte resmi de ekliyorum ;)

Umarım diğer arkadaşlarım için ufak da olsa uyarıcı ve yararlı bir başlık olmuştur.
Kaza deneyimleri ve paylaşımı bence çok önemli ;)

(link)

Scudo

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
Ben o raylar sayesinde 2 ay yürüyemedim...raylardan bunny hop yaparak kurtulayım dedim...ön tekeri başarıyla kurtardım..arka tekeride kurtardım...ama arka tekeri kaldırırken ön teker rayın içine oturdu...gidonu hareket ettiremeyince sol ayağımı asfalta adım atar şekilde bastım..reflesk işte ve o an sanki şimşekler çakmıştı...aman diyim yayaların bol olduğu , ray vb. tehlike arz eden yerleri tercih etmeyelim....Çok çok geçmiş olsun...

• Beğen
Tepkiler: OMER AYYILDIZ

OMER AYYILDIZ

Daimi Üye
Tepki
211
Size de geçmiş olsun,

genellikle şehir içinden elimden geldiğince uzak duruyorum
ama bugünkü parkurda eve gitmek için şehir içinden geçmek zorunda kaldım malesef :(

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Büyük geçmiş olsun, dikkat etmek gerekiyor gerçektende. Neyse ki başınızda kaskınız varmışta daha ciddi bir hasar oluşmamış :) Kaskın faydasını bir kez daha gördük sanırım :)

burak durel

Forum Bağımlısı
Tepki
436
İsim
Burak D.
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
geçmiş olsun. gerçekten iyiki kaskınız varmış daha büyük hasar olabilirmiş şanslı kurtulmuşsunuz

• Beğen

Bahadır Budak

Aktif Üye
Tepki
69
böyle bir deneyimi paylaştığın için teşekkürler, istanbul beyazıtta sürekli öyle raylardan geçiyorum, bizler için tehlikeli doğrusu hele ki ince lastik şehir ya da yol bisikletiyle gidiyorsak.

geçmiş olsun, acil şifalar dilerim.

• Beğen

Tesup Taru

Forum Demirbaşı
Tepki
425
Bisiklet
Salcano
Geçmiş olsun...kaza,sadece sizin ustalığımızla ya da becerimizle uzak durmayı başarabileceğmizi bir şey değil...o yüzden güvenlik ekipmanlarını hiç bir şekilde ihmal etmemeliyiz. ben gördüğüm her kasksiz ve eldivensiz bisikletliyi uyarıyorum ama çoğu zaman "bir şey olmaz abi" karşılığını alıyorum. Bu arkadaşlara ne söylemeli? Umarız sizin paylaşdığınız türden deneyimleri okurlar da gerekli dersleri çıkarırlar. tekrar bununla geçmiş olsun, acil şifalar, kazasız belasız sürüşler...

OMER AYYILDIZ

Daimi Üye
Tepki
211
Teşekkürler...

@Engin Sarı

Aynen dediğiniz gibi, güvenlik en planda olması gereken konu :in:

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Geçmiş olsun Ömer cidden ucuz kurtulmuşsun .Eskişehirde olupta tranway yoluna girmeyen çok azdır sanırım.Bir şekilde denk geliyor lastikler ve içine giriyor.tekrar geçmiş olsun.

• Beğen

Mehmet Ergene

Forum Demirbaşı
Tepki
198
geçmiş olsun. ben de arkaya bakmaktan korkuyorum bazı durumlarda. bakmak zorunda oluyosun ama öndekini de görmen lazım. sen arkaya baktıgında o fren yaptıysan geçmiş olsun... çok dikkatli olmak gerekiyo malesef..
en kısa zamanda iyileşirsiniz umarım

• Beğen

OMER AYYILDIZ

Daimi Üye
Tepki
211
Teşekkürler Ferhat abi elimden geldiğince şehir içine girmesem
ve o raylardan dikkatli geçsem de başa geliyomuş :)

Derlerya olacakla öleceğe çare yoktur diye, bizimkide o hesap heralde.

Tabi biraz da dikkat kaybı faktörünü eklemek lazım :)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@OMER AYYILDIZ

Ben genelde bisiklet ile zorunlu olmadıkça şehir içine girmiyorum. girdiğim zaman ise çok erken saatler yada çok geç saatler değilse yani mesai saatleri içindeyse zaten yayalardan çok rahatsız oldugum için hemen inip elime alıyorum çarşı merkezinde.Sana da tavsiyem budur.Zaten tranway yollarının olduğu bölgelerde bisiklet yasaklanmış durumda.Bazen zabıtalar ceza bile yazıyor haberin olsun.İşe giderken de sabahın erken saatleri olduğu için genelde arabalar ve yayalar benden korkuyor :) (özellikle radyoda ankara oyun havası olunca çok pis makas atarım :) ) akşamları ise hiç şehir içine uğramadan evin yolunu tutuyorum.

OMER AYYILDIZ

Daimi Üye
Tepki
211
Yara ilk dün kızarmış şekildeydi pek göze batmıyordu
ama bugün kabuk bağlamaya başlayınca 2 kat daha belirgin oldu :)

haldun989

Aktif Üye
Tepki
231
İsim
Haldun SAYI
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çoook geçmiş olsun...

BF Okuru

Üye
Tepki
1
1.3 lastik kullanıyorum,hala şu tramvay raylarına girmedim.geçmiş olsun,darısı başıma

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.357
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok geçmiş olsun Ömer.
Bu ara düşüncem bisiklete sol tarafa ayna taksammı diye ama kullananlar çok titriyor diyor ,kararsızım.