TREK Fx 7.3 mü Specialized Sirrus Elite mi?

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
Merhaba arkadaşlar

Bu iki model arasında tercih yapmak durumunda kalsanız siz hangisini seçerdiniz?
Fiyatları neredeyse birbirinin aynısı..
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

TREK Fx 7.3

(link)

Frame FX Alpha Black Aluminum
Fork FX Alloy w/tapered wall thickness, straight blades, Clix dropouts
Wheels
Wheels Alloy front hub, Shimano RM30 rear hub; Bontrager Nebula 32-hole alloy rims
Tires Bontrager Race All Weather Hard-Case, 700x32c
Drivetrain
Shifters Shimano EF60, 8-speed trigger
Front Derailleur Shimano M191
Rear Derailleur Shimano Deore
Crank Shimano M361, 48/38/28 w/chainguard
Cassette SRAM PG-830 11-32, 8 speed
Pedals Nylon body w/alloy cage
Components
Saddle Bontrager H1
Seat Post Bontrager Nebula
Handlebars Bontrager Satellite Plus IsoZone OS, 25mm rise
Stem Bontrager SSR, 10 degree
Headset Slimstak, semi-cartridge bearings, sealed
Brakeset Avid SD-3 brakes w/Shimano EF60 levers

Specialized Sirrus Elite

(link)

KADRO Specialized A1 Premium aluminum, fully manipulated tubing, smooth weld compact design, internal cable routing , integrated headset,fender and rack eyelets
ÇATAL Specialized FACT carbon legs, aluminum crown & steerer, fender eyelets
FURŞ TAKIMI 1 1/8
GİDON BOĞAZI Specialized Elite-Set, 3D forged alloy, 4-position adjustable, 4-bolt 31.8mm clamp
GİDON Specialized 2014 alloy, 5-degree bend
ELCİK Body Geometry locking Comfort Grips open-end with plug, alloy barend
ÖN FREN Forged 6061 aluminum, 85mm linear pull w/ cartridge pads
ARKA FREN Forged 6061 aluminum, 85mm linear pull w/ cartridge pads
FREN KOLLARI Shimano EF-51 integrated w/ shifter
ÖN ARTTIRICI Shimano Altus
ARKA ARTTIRICI Shimano Deore
VİTES KOLLARI Shimano EF-51, EZ Fire
KASET Shimano HG-40, 8-speed, 11-32t
ZİNCİR KMC Z-51
AYNAKOL Shimano FCM171
ÖN DİŞLİLER 48 x 38 x 28T w/ chainguard
ORTA MİL Sealed cartridge, square taper, 68mm
PEDALLAR Composite flat pedal
JANTLAR Alex AS-14, double wall
JANT TELLERİ Stainless 14g
ÖN LASTİK Specialized All Condition Sport, 700x28c, wire bead, 60TPI, w/ Flak Jacket protection
ARKA LASTİK Specialized All Condition Sport, 700x28c, wire bead, 60TPI, w/ Flak Jacket protection
İÇ LASTİK Specialized All Condition Sport, 700x28c, wire bead, 60TPI, w/ Flak Jacket protection
SELE Body Geometry Riva Road, 155mm width
SELE BORUSU Specialized Sport, alloy, two-bolt clamp, 27.2mm
SELE MUHAFAZA Alloy, 31.8mm
ÖN GÖBEK Forged aluminum, sealed bearing, QR, 32h
ARKA GÖBEK Forged aluminum, sealed bearing, QR, 32h
NOTLAR Chain stay protector, chain catcher, clips and straps, derailleur hanger, clear coat, owners manual

• Beğen
Tepkiler: KIVANÇ ATILGAN
Scudo

randie

Aktif Üye
Tepki
89
Gerçekten ülkemizde sunulan hibrit bisikletlerden en önemli iki modeli bulup, seçmişsiniz. Bunların arasından yapacağınız seçim kesinlikle pişman etmeyecektir. Sirrus ve FX serileri tüm dünyada, Scott Sub ile beraber haklı olarak en çok tercih edilen serilerdir.

SSE modeli, alt modeli Sirrus Sport'tan önemli ölçüde üstün. Birincisi maşa karbon. İncelemelere göre 2011 model bu yeni maşa, titreşimleri emmede üstün başarı sağlıyor. Ayrıca kadro da geliştirilmiş ve 50 gram daha hafif. Kısaca, temel özellikleriyle uzun yıllar kullanılabilecek bir bisiklet. Zaman içinde upgrade e çok uygun. Bunun yanında barendler, elcik, ayarlanabilir gidon ve stem gibi artıları da var. Bu nedenle, SSS almayı düşünenlere ekstra 100 euroyu verip SSE tercih etmelerini öneriyorum.
Zayıf birkaç noktası var. Düşük donanımları (aynakol, vites kolları), zamanla eskiyince üst seviyelerle değiştirmek zor ve masraflı olmaz.

Trek FX 7,3 bu alanda belki dünyanın en çok satan bisikleti. Özellik olarak bakarsak SSE ile pek park yok. Vites sistemleri çok yakın, gözümden kaçan bir şey yoksa donanım olarak ayırt etmek zor.

İki bisikletin ağırlıkları karşılaştırıldığında,
SSE: 10,5 kg
FX7,3: 11,2 kg

7,3 daha uzun turlar için daha uygun. Konfora önem veriyor, daha dik bir duruş sağlıyor. SSE ise daha agresif bir makina. Yüksek hızlara ulaşmak için tasarlanmış, fitness bisikleti tanımına daha yakın ve ince lastikleriyle yol bisikletine yaklaşan bir model. 28mm lastikler, 32 hatta 35mmye çıkartılabiliyor.

İkisi arasında büyük fark yok ama bence SSE daha ağır basıyor. Zaten yurtdışında FX7,3e göre biraz daha pahalıya satılıyor. Hem daha hafif hem de gelişmiş kadroseti nedeniyle gelecekte başka bisiklet almaya gerek kalmadan ileri gitmenize olanak tanıyacaktır. FX 7.3 de büyük memnuniyet sağlıyor. Bence deneme sürüşü yapın ve ona göre karar verin. Kimi bisiklet bazılarına daha uygun olabiliyor.

Sabri Atalay

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Trek
Merhaba,
Trek Fx 7.3 öneriyorum.Kullanıyorum ve çok memnunum.Ayrıca Trek Fx7.3 e çamurluk ve bagaj takma imkanınız var. Bir gün uzun bir turda kullanayam derseniz bu özelliği anlarsnız.Ömür boyu ücretsiz bakımı da unutma
İyi geceler.

Tepki
47
SSE süper bir makinaya benziyor. Maşanın karbon olması Trek e göre önemli bir avantaj. Ama sanırsam trek 7.3 de 10.5 kg olmalı. Bence trek e göre eksisi lastik ebatları. Ama bence çok daha hoş görünüyor.

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
trek 7.3: 11.1, terk 7.5: 9.9kg 17.5 inc. olanı tartıp söylediler pedallar hariç. tartının hassasiyeti nedeni ile 100-150gr. oynayabilir.sirrus 10.5kg denmiş sanırım onunda pedal hariç ya da öyle mi? diye sorayım.
sirrus elit kadrosu geçen seneye göre 50 gr azalmış olarak yazılmış kadro ağırlığı nedir acaba biliyormusunuz.

• Beğen
Tepkiler: Ƥinokyo

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
SSE nin geometrileri yol bisikletine daha uygun bana göre daha da şık duruyor. Ben olsam SSE, ama tabiki karar sizin. :)

• Beğen

randie

Aktif Üye
Tepki
89
Bir düzeltme yapayım, SSE 2011'in kadrosunun 50 gr. hafif olduğunu yazmıştım, doğru rakam (link)olacak.

SSE'nin diğer artısı, gereksinimlere göre oyun hamuru gibi şekil verilebiliyor olması.

1. Çamurluk takılabiliyor
2. Daha kalın lastikler takılabiliyor
3. Konfor/performans tercihine göre gidon/stem açıları değiştirilebiliyor

Cycling adlı derginin Şubat 2011 sayısındaki incelemeye göre
Konfor: 19
Fiyat/performans: 19
Yol tutuşu: 20
Malzeme kalitesi: 19

Tepki
47
Merhaba videodaki mat siyah fume renk de cok hos olmus. Ben de corratec xvert cross country almayi dusunuyordum ama amortisorun gereksiz oldugunu gordum ozellikle bugun tekrar eymir golune gittim 20 km bindikten sonra kesin kararimi verdim. Trek fx 7.3 aklimdaki yeni alternatifti ama su son videodan sonra ve karbon masa olmasi sebebiyle sanirim sse alicam.

• Beğen

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
konuyu ilgilyle izliyorum. Yorum yapanlara teşekkürler. Ortalama fiyat bilgisi de verebilecek olan var mı acaba ?

• Beğen

Okan Örs

DALGACI DENİZ AYVALIK
Tepki
841
Bisiklet
Focus
SSE modelinde sanırım çamurluk takılabiliyor da bagaj da takılabiliyor mu?
Bir de ömür boyu bakım garantisi trekte olduğu gibi var mı?

Teşekkürler...

• Beğen

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
@randie

Konuya katkın için sonsuz teşekkürler kardeşim.
Peki Trek fx serileri (7.3) için de bu tarz bir değerlendirme görebilmemiz mümkün mü?

Okan Örs

DALGACI DENİZ AYVALIK
Tepki
841
Bisiklet
Focus
Bisikletiniz hayırlı olsun.:in:
Benimde almayı planladığım bir bisiklet.
Nereden ve ne kadara aldınız bir mahsuru yoksa?Mesaj olarak da atabilirsiniz.
Bir de bagaj takılabiliyor mu ve ilk izlenimler lütfen.:)

• Beğen
Tepkiler: KIVANÇ ATILGAN
Tepki
47
@Okan Örs

Mesaj sayim yetersiz oldugu icin ozel mesaj atamiyorum ankarada oturuyorum bisikleti aktif pedalmagazasindan aldim 1350 tl pesin. Acikcasi bagaj takmayi dusunmuyorum o nedenle bakmadim ama almadan sitesinden arastirmistim takilabikdigi yaziyordu. Ilk izlenime gelirsek bu biraz sizin kondisyon ve kullandiginiz bisikletle alakali. Bende geotech fun vardi ve kondisyonum da cok iyi sayilmaz hatta yok :) kull an imi cok hos oksukca hafif fun a gore tekerleri 700x28 ve yolda cok rahat surdum. kadronun ustunde tek gecmiyor icinden gecirmisler cok ince bi dusunce en azindan benim josuma gitti.

• Beğen
Tepkiler: Okan Örs

Okan Örs

DALGACI DENİZ AYVALIK
Tepki
841
Bisiklet
Focus
Teşekkürler yanıt için,
Kazasız,belasız bol pedallı sürüşler olsun...