Barış Akan ile bir ticaret

Halil Emre Ozlu

Daimi Üye
Tepki
372
Merhabalar sayın forumcular, Barış'tan bir şey alacaksanız bi okumanızı tavsiye ederim...

Bundan 2.5 ay evvel barış benden Dura-Ace SPD pedal satın aldı. Pedalların fiyatı 90 lira idi, pazarlıktan sonra fiyatı 70te anlaştık. Fakat durumu olmadığını bana söyledi, ben de iki taksitle ödeyebileceğini söyledim. Yaptığımız anlaşmaya göre ilk taksit "sıfır TL" ikincisi 70 TL olacaktı. Bu kadar da tolerans tanıdım ona. Tarih 25 şubata denk geliyordu, bana 28 yapalım maaş günüm dedi, tamam madem öyle olsun dedim 28 şubatta anlaştık.

Lütfen tarihe dikkat ediniz.. Bu anlaşma 18 Aralık'ta yapılıyor ve tam olarak 25 Şubatta (bana olan borcunu ödeme gününe tam 3 gün kala; daha evvel hiçbir şey bahsetmemiş) barış bey bana mesaj atıyor ve pedallara kal bulamadığını söylüyor. İşe bakınız sayın forum sevenler, aradan tam olarak 2 ay küsür geçmiş ve bana ancak söylüyor. böyle de iş işte... Bana bir de yeni pedal aldığını, bunları ödeyecek parasının olmadığını ifade ediyor sayın Barış bey... İşe bakın forum sevenler, daha 2 ay 5 gün önce anlaşmışız bana ödeyeceği parayı o zamandan biliyor ama insan para ayarlamaz mı?? gidip başka pedal alıp da ona para verir mi? Pedalların kalsiz olduğunu biliyordu buna rağmen bu sebepten bana iade teklifi eder mi? Barış'a attığım mesajı aynen kopyalıyorum fakat olay bununla da bitmiyor; bu yazıyı da yazmayacaktım ben ama lütfen yazının devamını okuyunuz sayın forum seven, ticaret ahlakına sahip dürüst satıcılar. İşte mesaj:

Merhaba Barış, içimde kalan birkaç noktayı demeliyim...

1. İlanda pedalların kalsiz olduğunu biliyordun
2. Bana kal meselesini telefonda da sordun ve bulurum dedin, ilanı kapat ben kesin alacağım dedin. ödeme konusunda çok çok sıkı pazarlık yaptın ve 90 liralık ürünü kendi pazarlığım olan 80 sınırımı senin için kırıp 70e sana bıraktım. ödeme konusunda da sen bana tarihi belirledin. sana 2 ay demiştim 25 şubatta ödersin demiştim. maaş günün 28 inde olduğunu söyledin hadi 28 olsun dedik. iki taksidin birincisi "0" TL oldu kendi istediğin gibi bunu da sen belirledin. 2. taksidin gününe 3 gün kala ona para ödeyemeyecek durumda olduğunu söylüyorsun. 2.5 ay evvelden durumu bildiğin halde ödeme yapamayacak durumdayım diyorsun, çok garip.
3. Tüm hesaplarımı senden gelecek paraya bağlamışken bana pedalı geri vereceğini ilanı kapattıktan 2 ay 7 gün sonra söylüyorsun
4. Stickerler için arkadaşa 5 lira, kargo için de 4 lirayı cebimden verdim kargo paketine onları da koy lütfen, bi daha havaleyle uğraşamam. sakın fazlasını vesaire teklif etme çok çok canım sıkılır sadece hakkım olanı istiyorum.
5. tabii olarak böyle ticarete canım sıkılır benim kusura bakma hiç hoş bir durum değil çünkü; böyle ticaret olmaz.
6. sakın vazgeçtim alıyorum vesaire deme az evvel sana linkini attığım kalleri satın aldım; mümkün olan en kısa zamanda bana paketimi geri gönder. 75 lira beklerken cepten kaller için para harcadım.
7.Ben zamanında yaşadığın dava gibi seni foruma kara listeye felan da yazmayacağım o tarz bir insan değilim, ki uğraşamam da
8. sana kişilik olarak kızmadım ama ticari anlamda bir daha ilişkimiz olamaz. lütfen bir daha ilanlarımla ilgilenme bunu sana küstüm gibi de algılama bir arkadaş olarak hala severim seni bisikletçi olarak da öyle ama ticaret yapmayalım.
9. bir kere yerime kendini koy ki daha iyi anlayasın.

Umarım aldığın parçalardan memnun olursun, ticaretlerinde sıkıntı yaşamazsın, bisikletini keyifle sürersin...
Halil Emre

aradan tam olarak 13 gün geçince (bana gelmesi, kargoda geçen süre de var) bana paketimi yolluyor, böyle ticaret olur mu dostlar siz söyleyin? kusurlu olan insan hatasını bari yakın zamanda telafi etmez mi? ama gelin bakın ki Barış bey bana vakit ayıramıyor. Böyle saçmalık olmaz arkadaşlar cidden ben böyle ticarete başlarım. arada geçen sürede Barış'ı arıyorum ben ve pedalları ne yaptığını soruyorum. Aldığım cevaba bak, yaa Emre senin kargoyu çıkaramadım ben, iş var, çalışıyorum... Barış bey bizim işimizi işten görmüyor, Barış beye göre değersiziz, Barış bey benden aldığı pedal üstüne pedal alıyor, Barış beyin umrunda değiliz!

Pedalla aldığı stickerlerin ve pedalın kargo parasını bana yatırması gerekiyordu, kargo paketine almamışlar. İnsan parayı bari çabuk yollar öyle değil mi? Ama yooookkk Barış bey vakit ayıramıyor bu işe. Çünkü önem vermiyor. Ticarette satıcı ve alıcının davranışları bir çerçevede olmalıdır. Buna ticari ahlak denir.

neyse en son Barış'a paramı yatırmadığı için şu mesajı attım aynen kopyalıyorum:

"Barış paramı yatırmamışsın, ben artık şöyle mi yapalım ya da böyle mi yapalım demeyeceğim, ya da şöyle yapar mısın demeyeceğim. 24 saat içinde paramı yatıracaksın ben böyle istiyorum. yatırmazsan sen bilirsin. ben böyle alış verişe de böyle işe de başlarım. 25 şubatta dedin, bugün ancak elime geçti kargo; 2 hafta oldu... parayı da yarın saat 18 e kadar yatır. "

dün saat 18 den sonra kontrol ettim yok. Bugün kontrol ettim saat 16 dan sonra gene yok. Neden yok? Bilmiyorum Barış beyin keyfi istemedi sanırsam. Barış bey artık benimle muhatap olmasın. Benim ilanlarımla ilgilenmesin. Yerinizde olsam Barış beye bir şey satmam çünkü böyle ticaret olmaz. Böyle alış veriş olmaz. Böyle sorumluluk olmaz. Gidip bi ATM cihazından 25 saniyede o parayı kartı olmasa bile yatırabilir ama Barış bey için bunlar önemsenmez, Barış bey bizi takmaz, parayı ödemektense o parayla gider başka pedal alır. Barış beyin daha önemli işleri var, çalışıyor Barış bey... Ödeyeceği borcu varken gidip başka pedal alır Barış bey. Ben bu yazıyı yazmayacaktım işin aslı Barış için vaktimi bile harcamazdım ama çok sinirlendim. Artık bundan sonra parayı da yatırır. Bakalım bu yazının sonuna nasıl cevap yazacak çok merak ediyorum. Ben tüm sorumluluklarımı yerine getirdim bu ticarette, bisikletini toparlamamasına rağmen bana acele ettirdi kargoyu erken yolla dedi, onu bile yolladım, stickerler için kırışmasın diye özel paket yaptırdım, ne derse desin beni sorumluluklarımı yapmamakla itham edemez Barış bey. Şu ana kadar alış veriş yaptıklarım da şahittir bir vukuatım olmadı. Ama Barış beyin zamanında bir alışverişinde daha sorunu olmuştu. Buna varan 2 derler.

Barış bey ile alış veriş yapmadan bir daha düşünün...

Scudo

Tolga Yücel

Forum Demirbaşı
Tepki
328
Bisiklet
Salcano
kişiliği bozuk insan çok.. sabrınızı tebrik etmek gerek :) ben yerinizde olucam yapmadığım çirkinlik kalmaz böyle kişiliksize.. zamanınızı çalmaya sinirinizi bozmaya hiç hakkı yok.. çok üzücü bir durum.. iyi forumlar dilerim

Cem Kılınç

Daimi Üye
Tepki
201
kapıda ödeme seçeneği ile yollamak daha mantıklı sanırm, iyi niyeti suistimal edilmiş arkadaşın, geçmiş olsun..

Yunus YILMAZ

Forum Bağımlısı
Tepki
604
Kötü ve üzücü bir durum.
o kadar iyiliklerin üstüne yaptığı şey çok çok yanlış ...
2 ay vade ne demek...Ben olsam vade yapmazdım. kaldı ki karşı tarafı düşünüp vade yapacak olsam bile 1 ayı geçmez oda ilk maaş günü yatırılmasını beklerdim.
En güzeli para peşin kırmızı meşin

• Beğen
Tepkiler: Bisikletgazetesi

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Barışı tanırım Halil Emre ile de geçen hafta tanıştık. kendisi gerçekten bana da cok yardımcı oldu.Barış ile bir kaç defa telefonda konustum hersey gayet normal. bisikletimin kadrosunun garanti kağıdı ondaydı onuda gayet normal yolladı hıcbır sorun yok ama: (link) bu lınkteki Ali Aktaş ( kendisi heryönü ile taktir ettiğim bir kardeşimdir eski milli sporcumuzdur) ile tartışması. Bisikletimi takasladığım Murat Irmak kardeşimin bana anlattıkları şimdi buradan okuduklarım benim telefon ile konuştugum Barış Akana hiç benzemiyor bir anlam veremiyorum ne olursa olsun ateş olmayan yerden duman cıkmaz.barış sen bu yazıyı okuyacaksın biliyorum upuzunda cevap yazacaksın bence hiç uzatmadan en kısa zamanda arkadaşın parasını yatır gereken güzelliği göstermiş sende aynı güzellikle cevap ver derim.Halil sana da özelden teşekkür ettim buradan da etmek ısterım.Konuyuda direk kapatma nasıl sonuclandıgını okuyalım bizlerde takip ediyoruz ne oldu ne bitti diye.

Halil Emre Ozlu

Daimi Üye
Tepki
372
Hepinize teşekkür ederim :) Barış'ın dürüstlüğüne asla laf etmedim, zaten şahsına da hakaret etmedim. Ben onun dürüstlüğüne güveniyordum da o şekilde pedalları yolladım. Ama ticari işte insanların baştan savma olmamaları lazım. şu ana dek her seferinde bana paranın yatırıldığı gün ürünü çıkarttım. bunun istisnası yoktur bakın çok açık konuşuyorum. Pazar günü bile para yatıran oldu, evim PTT merkez toplama şubesine 5km uzaklıktaydı işi çabuk görülsün diye pazar günü oraya gittim, yolladım yine... ama beni önce 2 ay (pedal ücretinde), sonra 2 hafta (pedalı geri kargolamada), sonra da 3-4 gün (paramı geri yollamada) bekletmesi ağırıma gidiyor. İnsanın işini ciddiye alması gerekiyor. Ne diyeyim yitirdiğim veresiye iş yapma duygum oldu...

bianchiultra

Forum Bağımlısı
Tepki
226
s.a abilerim ve kardeşlerim
evet emre dostum sen haklısın o yüzden kendımı savunucak uzunca bi yazı yazmayacağım kısa ve öz sözlerle konuşacağım.
bu arada emre hakkın olan para yarın hesabında olacak senın verdiğin saat benım iş saatleri içinde olduğundan ilgilenemedım hakkını helal et
bu aralar ticaret yönünden nedense hep sorun yasadım.Herşeyın hayırlısı tabi
ama artık kesınlıkle bu tür sorunlarla karsılaşmayacaksınız.yeni uygulamaya geçiyorum kapıda ödeme sistemıne.yani malı görüp öyle alıyorsunuz artık beğenmeme veya güven sorunu da ortadan kalkıyor.
bu arada ferhat abimin hakkımda yazdıklarından dolayı kendısıne tşk ederim. diğer yorumları yazan abi ve kardeşlerime de kesınlıkle bi kırgınlıgım veya kızgınlıgım olmadı olmayacak.
emre gercekten cok saygı duyulacak ve sevilecek insandır gercekten ilk alısverişim olmasına ragmen bana güvenip pedalları gönderdi ama inanın geri yollarken bile yüzüm kızardı.:mad:

bu arada kalp kırıcı ve üzücü yanlışlarımdan dolayı kimi kırdıysam herkesten özür diliyorum tekrarlanmayacağını da tekrardan söylüyorum Allaha emanet olun

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Barış bu yazın için ben teşekkür ederim hatayı kabul etmek de büyüklüktür. Diğer bu tip konular gibi gereksiz uzatmada olmadı çok şükür inşallah yarın her şey tatlıya bağlanır hepimiz seviniriz. Bu forum da bir aileyiz ufak kırgınlıklar olsada doğru yolu bulmalıyız herkese iyi forumlar.

• Beğen
Tepkiler: bianchiultra

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Bu forum gerçekten de seviyeli bir forum ki bunu bu konuda birkez daha anlamış oldum. Yapılan şey karşılıklı güvene dayanıyor olmasına karşın yapılan biraz üzücü birşey olmuş. Bunun yanında tartışılmayıp tarafların birbirini anlaması ve özürlerin dilenmesiyle tatlıya bağlanmasıda iki tarafında birbirini bu forumda yakın görmelerinin ürünüdür diye düşünüyorum.

Umarım forumun bu havası hiç bozulmaz. iyi forumlar...

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Kesinlikle katılıyorum...

Levent_K

Forum Bağımlısı
Tepki
2.594
Bisiklet
Trek
Seviyeli yaklaşımlar çok sınır seviyelerde seyretmiş.
Halil Bey son durumun seviyeli şekliyle yarın ne seviyede olduğunu bildiriseniz sevinirim. Sabrınızın hayranıyım. :)

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Aynı şekilde benim başımdan da benzer bir olay geçiyor.Bisikletimi sattım ve ikinci taksidini bekliyorum.Ama arkadaş vaat ettiği gibi ödeme yapmadı.Bende bu durumdan şuan da rahatsızım.Onunda son ödeme tarihi bu ayın 24 ü.Eğer oda geç ödeme yaparsa bende bizzat burada paylaşacağım.Sonuçta kimsenin başı yansın istemem. :)

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Aynı problemi Kadir ile forumdan bende yaşamıştım yaklaşık 5 ay kadar kargomu gönderememişti. 5 ay sonra hatta adıma gelen kargoya şaşırıp, ne kargosu nereden olabilir diye kargocuya çıkışmıştımda. İşin özü istenmesede böyle anlaşmazlıklar oluyor ama bir şekilde de olsa bu çatı altında tatlıya bağlanması beni mutlu ediyor. Herkese sevgiler.

• Beğen
Tepkiler: bianchiultra