Bir Ambulans Bisiklet Denemesi..

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
Herkese Merhaba. Bugün İstanbul'da başlayan acil sağlık sisteminin dünü, bugünü geleceği adlı bir sempozyum başladı Pendik'de. E haliyle acil çalışanı olarak farzdı bizim için gitmek. İlgili bir çok firma kendi alanlarlarında tanıtım standları açmıştı. Otomatik External Defibrilatör (AED)(yani şu kalp durmalarında hastaya yapılan elektrik şok aletinin tam otomatik olanı) satan bir firma bir bisikleti teşhir ediyordu. Atladım haliyle.:eek: Bisikletin dizaynını bisikletliler derneği yapmış. Bisikletle ilgili yapılan organizasyonlarda gönüllü ilk yardım eğitimi almış kişiler ya da gönüllü doktorlar bu tür bisikletlerle grup için acil sağlık hizmeti veriyormuş. (Ki görenler bilir bende uzun turlara çıktığımda çok ciddi tıbbi malzemeleri üşenmeden yanımda alırım) :cool:

Bu çok hoşuma gitti ve hemen resimledim.. İlgili hanım efendiye bisiklet forumdan bahsettim. Ülkemizde yapılan bisiklet turlarının resimlerini görmesini istedim. Her şeyin düşündüklerinden daha büyük olduğunu görmesi için. Buradan bisikletliler derneğinede kendi adıma teşekkür ederim. Bir gün İstanbul'da da bisikletli acil sağlık çalışaları hastalara iki pedal üzerinde gitmeye başlayacaklarsa emin olun bisiklet yapı şartnamesinde benimde adım olacaktır. Tabi tüm pedalseverlerede buradan danışılacaktır. ;)

Scudo

Hakan Eşme

Forum Bağımlısı
Tepki
5.778
İsim
Hakan EŞME
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Harika bir proje. Umarım çok yakında uygulamaya geçer ve yaygınlaşır.

• Beğen
Tepkiler: tolga1976

cem deviren

Daimi Üye
Tepki
200
çok orijinal bir fikir bence de sadece şehir içindeki acil durumlara müdahelede değil turlarda (özellikle şehirlerarası) acil durumlarda müdahele şansı olur

• Beğen

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@ömerözeren

Belki ufak tefek kırıklara müdehale için mazeme konulabilir:rolleyes: o anlamda ama katlanır sedye koyup hastaları bisikletle taşımak çok pratik değil zanımca:vroam:

kalabalık yerlerde ambulans gelene kadar ilk yardımın biraz ötesinde olan acil yardım başlatılabilir çok rahat..

• Beğen
Tepkiler: ömerözeren

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Çok güzel bir proje olmuş , umarım devamı gelir . Zaten yurtdışında bu sistem çok yaygın olarak kullanılıyor , örneğin New York City , Central Parka araç giremediği için parkın etrafına bu timlerden yerleştirmiş ve olduki birisi koşu sırasında kalp krizi yada bir yaralanma geçirdi hemen görevli tam teşekküllü bisikletine binerek son hızla olay mahaline ulaşıyor halbuki ambulans olsaydı oraya girene kadar ... Umarım Eskişehir Central Park olmasa bile Kent Parkımızda bu sistem uygulanır

• Beğen

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
GÜzel bir yaklaşım acil müdahile yada ambulansın giremediği yerlere klay ulaşım için ama ufak bir eksik gördüm sizlerle paylaşmak isterim.

Malum, ambulanslardaki doktorlar, hemşireler olsun pek kondisyonu yerinde atletik insanlar değiller. Bu yüzden bir elektrik motoru takılabilir diye düşünüyorum. büyük elektrikli motosikletlerden bahsetmiyorum. İstanbul adalarda çok kullanılan bir şey normal bisiklete ufak akülü bir motor takılıyor ve iyide iş çıkartıyor. hem yokuşta kaldım derdide olmaz.

ayrıca hasta başına gelip dur iki dakka soluklanayım, şurdan bir su verin de içi vereyim derdi olmaz :)

• Beğen

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
Sanırım Japonya'daydı, benzer daha profesyonel bir ekip vardı. Özellikle doğal afetlerde (deprem gibi) ulaşımın zor olduğu durumlarda çok kullanışlı oluyor.

Daha iyi hallerini görmek dileğiyle öncülük etmeniz bile takdir edilecek bir davranış.

Selamlar

• Beğen

Cihan A.

Forum Bağımlısı
Tepki
888
Bisiklet
Kron
Harika bir uygulama olmuş.Umarım yaygınlaşır.Böyle güzel bir olayı paylaştığınız için teşekkürler...

• Beğen

Burak ÖZBEK

Daimi Üye
Tepki
214
Bisiklet
Colnago
Farklı ve güzel bir çalışma olmuş bence. Bisikletin diğer araçlardan avantajlı olduğu durumlarda gerçekten çok işe yarayacaktır..

• Beğen

Eroseros

Forum Bağımlısı
Tepki
1.306
İsim
Eray Yumuşaker
Bisiklet
Sedona
14 Mart'ın Tıp Bayramı olmasına da bağlayarak konuyu canlandırmak istedim. Google'de arama yapınca 2007'de İzmir'de ve bazı yerlerde bisiklet ambulans uygulamasının hayata geçirileceği gibi sonuçlar çıktı. Acaba bulunduğu yerde bu tip uygulamalara rastlayan var mı ? Bu tip projelerin akıbeti ne oldu ? Londra gibi birçok kentte oldukça yaygın. Bizde de kullanılabilir.