specialized mi scott mu?

alper öztürk

Aktif Üye
Tepki
79
merhaba
1 aydan beri eski toplama bisikletimle küçük turlar yapıyorum ve bu bisiklet artık beni tatmin etmiyor zaten 15 kg civarında ve işkence gibi gelmeye başladı. geçen haftalarda kendime giriş seviyesi bir yol bisikleti almayı düşünüyordum fakat bizim buranın yolları pek kaliteli olmadığından bu fikirden hemen hemen vazgeçtim sayılır. şimdilerde şehir içinde kullanıma uygun ve uzun turlara çıkacağım hızı hissettirecek bir bisiklet alma fikrindeyim. bunun için biraz araştırmam ve forumdaki yazıları okumam beni specialized sirrus u almaya yönlendirdi. bir de sirrus sport var ama ikisi arasındaki fiyat farkıyla kendime kask eldiven vs. almayı düşünüyorum. sizce benim kullanım amacıma uygun sirrus tan başka model varmıdır yoksa amacıma ve fiyatına göre en iyisi bu mu? yada o fiyata değmez mi?
scott sportster p6 benim hoşuma gitmişti ama onun daha çok mtb ye yönelik olduğunu söylemişlerdi. fiyat açısından scott daha uygun. iki model arasındaki belirgin özellikler nelerdir?
şimdiden teşekkkürler... :)

Scudo

orkun tulu

Forum Demirbaşı
Tepki
228
P6 için neden öyle dediklerini bilmiyorum ama P6 nın amortüsörü yok ağırlığıda 13 kg civarı. Senin tarifine uyan Sedona 321 ve Drag Blade Flatbar var. Forumda Gürol Bey'in topladığı güzel bir 321 vardı konularda bir arat istersen.

Şu an kullandığın 15kg lık bisikleti ağırlığı nedeniyle değiştirmeyi düşünüyorsan ve yol bisikletiyle tur bisikleti arası birşey düşünüyorsan Drag Blade Flat Bar ı tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: alper öztürk

Murat GÖNÜL

Aktif Üye
Tepki
72
Cyclo-cross düsündün mü hiç ?

hızlı cevaptan yazınca bi türlü gitmiyo cevap

alper öztürk

Aktif Üye
Tepki
79
@Murat GÖNÜL

açıkçası çok bilgim olmadığı için cyclocross modelini daha önce duymadım ve şimdi araştırmama göre ülkemizde bu tanınmıyor ve az seçenek var. forumda da bununla ilgili konu sadece bunu bulabildim.(link)
bu modeller hem şehir içinde hemde uzun turlarda yol bisikletini andırdığı gibi yol bisikletinden daha sağlam gözüküyor. fakat fiyatları ve nerede bulacağım konusunda henüz bir bilgim yok. o konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

@Murat GÖNÜL
bu markayı daha önceden biliyordum. nasıl olduğu konusunda pek bir bilgim yok. tercihimi sedona 321 den yana kullanmak istiyorum ama şu cyclocross modelleri ilgimi çekmedi de değil hani.

Sabri Atalay

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Trek
Merhaba,
Uzun turlara çıkmayı da düşündüğün için zamanla bisiklete bagaj ve heybe de alman gerekecek belki çamurluk takmak isteyeceksin. Bu durumda bisikletin ağırlığı artacak ayrıca her bisiklete bagaj takamayabilirsin lütfen tercihlerinde bunları da düşün.
Kolay gelsin.

• Beğen

alper öztürk

Aktif Üye
Tepki
79
@Sabri Atalay

teşekkürler. bu detayı atlamamalıyım ama şimdiden konaklamalı bir tur düşünmüyorum en fazla gün içinde 100 km yada biraz daha fazlasını yaparım. tabi işi abartıp ilerde fikrimi değiştirip şehirler arası turlar yaparsam bagaj gerekli olacak. :)

serkan hilal

Forum Bağımlısı
Tepki
669
16 yaşındasın ve uzun yol düşünüyorsunj, tabiki YOL bisikleti alacaksın...
ilerde kendindeki gelişimi görürsen hiç yoktan bir takım umudu olur... günde 100km güzel hemde baya güzel, bence YOL bisikleti alamalısın...

• Beğen

Sabri Atalay

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Trek
Merhaba,
100 KM üzeri günlük tur yapsan da heybe şart çünkü terliyorsun,hava sertliyo,
rüzgar falan gibi şartlar için yanında yedek bir şeyler taşımak istiyorsun hele sen tekirdağ da gezilecek çok yerin olduğu bir yerdesin.Yanına biraz yemek falan derken heybe şart oluyor.Sırt çantası ile olayı geçiştirmeye kalksan da heybesiz olmuyor.
Kolay gelsin.

• Beğen

serkan hilal

Forum Bağımlısı
Tepki
669
@Sabri Atalay

yemek mi taşıyacak, bu arkadaş piknik'e mi gidiyor?
16 yaşında, günlük 100km sürerim diyen bir arkadaşa YOL dan başka bisiklet tavsiye etmem,
para alsın yeter yanına, fanila alsın formanın arka cebine koysun yeter... heybe nerden çıktı ?
yemek felan diyor yaa :D

bak sele altı ufak çantalar var...
2 iç lastik
1 katlanır dış lastik
tamir seti
yama seti
tamam dır çanta doldu...

formanın arka cebine,
para (her yerde market, lokanta var).
fanila... (gidonada sarabilirsin) (formanın cebinede koyabilirsin) tavsiyem gidona sar....
mp3 player yeterli daha ne alacan...

Heybe taşıyıp kendine eziyet edersin sadece, sana bunlar lazım fazlası değil...

alper öztürk

Aktif Üye
Tepki
79
@serkan hilal

öncelerdeki hayalimde işte buydu yol bisikletiyle bir takım halinde hızlı turlar yapmak. ama köy yolları ve bozuk asfalt bu fikrimden beni vazgeçirdi. tur bisikletleri daha uygun gibi.

• Beğen
Tepkiler: serkan hilal

murat beyaz

Daimi Üye
Tepki
152
@serkan hilal

Düzgün asfalt yollar varsa, kesinlikle katılıyorum dediğinize.
Kötü yolda da binilir ama, iyi asfalt olacak ki keyfi çıksın :)

Diğer alternatif ise en fazla 700x32 lastikli bir tur bisikleti. Trek FX 7.2 ya da 7.3 gibi.
Arazi yapmayacaksanız, o amortisor ve lastikleri taşıyarak hammallık yapmayın.
Keyifli geziler.

serkan hilal

Forum Bağımlısı
Tepki
669
@alper ozturk

köy yolu ise yollar çok bozuksa, mtb alın GİANT XTC felan işinizi görür, bütçe zorlamaz ise :in:

• Beğen

alper öztürk

Aktif Üye
Tepki
79
@serkan hilal

şuanda heybe veya çanta olayını düşünmedim. zaten hızlı turlar yapmayı düşünüyorum demiştim yani extra ağırlıklarla ortalama hızımı bende düşürmek istemem. fakat yol bisikletleri için kafamda sağlamlık olayı söz konusu çünkü buralardaki asfaltların pek kaliteli olduğu düşünmüyorum bu yüzden ilerde yol bisikletinin(lastik patlaması, sarsıntı vs.) bana eziyet edeceğinden korkuyorum. malum yol bisikletleri diğer bisiklere göre daha narin bisikletler.

@murat beyaz
araziye girmeyeceğim için, hız olsun istediğim için amortisör fikrini hiç düşünmüyorum. köy yollarında ve diğer bozuk asfaltlarda beni düz maşa idare edebilir. specialized sirrus, trek fx serisinden daha çok ilgimi çekti ve geometrisi yol bisikletine daha yakın diye duymuştum. lastikleride 700x28 olduğundan hızlı bir bisiklet olduğunu düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: serkan hilal

serkan hilal

Forum Bağımlısı
Tepki
669
Yol bisikleti sandığın kadar narin değildir!!!
bu düşünceyi çıkartın aklınızdan, ince yapılı olabilir ama bütçenize bağlı tamamen...
GİANT XTC ye bir bakın derim... güzel bisiklet...

• Beğen

alper öztürk

Aktif Üye
Tepki
79
@serkan hilal

elbette üst seviye yol bisikletlerinin köy yollarında nasıl gittiğini gördüm. ama onlara benim bütçem hiç yetmez. dediğiniz modeli araştırdım bozuk yollar için ve arazi için ideal fakat bir mtb nin uzun yollarda beni yoracağını düşündüğüm için şehir/tur/hibrit bisikletler ve ayrıca yeni duyduğum cyclocross modeli benim amacıma daha uygun görüyorum. yinede siz benden daha iyi biliyorsunuz, görüşleriniz önemli.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
http://bikeraceinfo.com/annual/images07/PR1.jpg
Daha detaylı bilgiler için Paris Roubaix diye aratın googleda. Kısaca söyleyeceğim, bu yollarda yol bisikleti ile yarışıyorlar ve oldukça yüksek hızlarda. Video'ları izlersen, adamların nasıl sarsıldığını görürsün. Ek olarak "yol bisikleti" bölümünde "yol bisikleti narin değildir" adında bir video var. Ona da bakabilirsiniz.
Ha tabii ki yol bisikletini bu tür yollarda bir süre kullanırsan sorun çıkartacaktır. Sonuçta bu firmaların yıllık 10m€ gibi bir bütçeleri var. Kırılan bir maşa onlara dokunmaz fakat benim 1 ay beklemem gerekir yenisini almam için. Burada da garanti işi devreye giriyor ki onu da son bölüme yazdım. Fakat, doğru lastik basıncında kullanırsanız yol bisikletini, hiçbir sorun çıkartmaz.

Bunlara ek olarak, eğer tur yapacaksanız kesinlikle MTB bakmayın. Kesinlikle.
Eğer yollar çok bozuk, ben kendime güvenemem derseniz tur bisikletlerine bakın, fakat hem tur hem de yol bisikleti kullanan birisi olarak, yol bisikletini tavsiye ederim.

Son olarak da marka seçimine gelirsek, Specialized markasını çok severdim ben. Fakat şuan forumdaki kadro bölümüne bakarsanız, garanti süresi dolmadığı halde maşası çatlayan arkadaşa yardımcı olunmamış. O yüzden SCOTT daha ağır basıyor ki ben Specialized markasını tercih ederdim normal şartlarda (Schleck ve Contador'un kullandığı marka olduğu için)

• Beğen

alper öztürk

Aktif Üye
Tepki
79
@Gökhan Toros

o yollarda yarışırlarken acıdım bisikletlere :) o yollarda gitmek büyük cesaret ister. tabi bunu giriş seviyesi bir yol bisikletiyle değil üst seviye olanla yaptıkları için pek sorun çıkarmaması normal.

doğru ben pek güvenmiyorum bu yollara ve gideceğim yerlerdeki yollara. onun için fikrim tur bisikletinden yana. mtb bende istemiyorum çünkü tur bisikletlerine göre en az 1kg ağır(üst seviye mtb ler çok daha hafiftir, benim dediğim giriş seviyesi mtb ler)

specialized i çok seviyorum ve tasarımıda çok güzel. ama dediğiniz gibi garanti süresi devam ederken ilgilenmemişlerse başka markalara yönelebilirim. tavsiyelerde sedona 321 ve drag blade Flatbar var, sedona markasına güveniyorum ama drag ı fazla duymadığım için nasıl bisiklet olduğu konusunda bir fikrim yok. scott un sporster p6, yani giriş seviyesi modelleri bir mtb ağırlığında neredeyse. bu yüzden uzun turlarda bana eziyet edecek gibime geliyor.

birde şu cyclo-cross modelleri hakkında bilen bir kişi paylaşabilirmi? çünkü yol bisikletinden lastikleri biraz daha kalın yani bozuk yollara daha mı dayanıklı? ve satış noktaları varmıdır?

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
Şimdi böyle bozuk yollarda bile specializedlar kırılmaz,treklerde kırılmaz yada iyi markaların hepsi.Fakat jantlarda sorun olabilir.Ve eğer kullanıcı çok ağırsa 100 kilonun üstü gibi tabi bazı parçaların bozulma olasılıg yada çatlaması var.Sana tavsiyem hiç korkma garantiyide çok düşünme 1000 kişiden birine olan oluyor ben hep specilized kullanıyorum her gün kar yagmur çamur şu ana kadar hiçbirşey olmadı kadrolarıma.

• Beğen