yeni zincir aldım yağlamalı mıyım?

eray akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
160
arkadaşlar merhabalar. yurt dışından kmc x9 gold zincir aldım. zincir geldi ancak üstünde biraz yapışkan bir yağ var. bu yağı temizleyip yeniden motorex kuru yağla yağlamalı mıyım yoksa orijinal yağı üstünde kalsa daha mı iyi olur ?

şimdiden teşekkürler...

Scudo

eray akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
160
@Murat Irmak

değerli fikrinize teşekkür ederim ancak neden böyle yapmalıyım sizce ? biraz üstündeki yağ yapışkan ve katı gibi geldi bana. eğer bu yağ türü çok iyiyse neden bizler de zincirlerimizde bunlardan kullanmıyoruz? üzerindeki orijinal yağı diye tabir ettiğimiz yağın bir markası yok mudur acaba ?

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Bu konuda bir fikrim yok ancak misade ederseniz bir soru sormak istiyorum.Acaba zinciri yutrdışından bir tanıdığınız vasıtasıylamı getirttiniz yoksa bir isteden mi satın aldınız?Ayrıca kaça mal oldu tam olarak?
Şimdiden teşekkürler. :)

murat ırmak

Forum Demirbaşı
Tepki
214
orjinal ne olursa olsun iyidir ilk etapta koskaca kmc fabrikasıda dandik yağ kullanacak deyil heralde benim kendi şahsi görüşüm bu daha bilgili olanlar daha iyi yorum yaparlar heralde ...

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
Zinciri kullanmadan once guzelce temizleyip, koruma amacli uygulamis olan wax'dan kurtulmanizi tavsiye ederim..

Bu konudaki diger bi gorus de, fabrikasyon uygulanan bu koruma katmanin, isi ve basinc altinda uygulandigi, ve bu ilk yaglamanin son kullanicilar tarafindan simule edilemeyecegi yonundedir..
Ancak ben bu goruse katilmiyorum:)

eray akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
160
@Bora

çok teşekkür ederim. mazotla silip tekrar motorex kuru yağla yağlayacağım

ida degirmenci

Aktif Üye
Tepki
56
kesinlikle silme ve üzerindekiyle bi müddet kullan derim _ bence cidden bilgi sahibi birine sormalısın...

Murat GÖNÜL

Aktif Üye
Tepki
72
@Bora

yapismaz tava mantıgı. yazıcıların plastik aksamları. bunlar hep kendiden yaglamalıdır. toz metalurjisi kullanarak üretilir.
ilk yaglama son kullanicilar tarafindan simule edilemez. her marka icin degil tabii. üretim yöntemine baglı

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
Kaçkar bisikletten zincir almıştım. Koruyucu wax'ın önce mazotla çıkarılıp daha sonra zincir yapıyla yağlanması gerektiğini söylediler.

Mevcut yağ, çalışması için değil, ilk kullanımdan önce geçen sürede zinciri koruyucu özelliktedir.

Bu şekilde kullanılırsa zincire zarar verir, ki benim başıma geldi. 200 km kullandıktan sonra zinciri değiştirmek zorunda kaldım.

Koruyucu madde zincir baklalarının arasına girdiği için mazot bile tam temizleyemedi. Vites geçişlerinde sorunlar oluştu.

Sabri Atalay

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Trek
Merhaba,

Arkadaşlar tam da ben bu hafta sonu yeni zincir takacaktım.Ve de nasılsa üstünde yağ var tekrar yağlamaya gerek yok diye düşünüyordum.Yukarıdaki uyarılarınız doğrultusunda uygulamayı aşağıdaki gibi yapıyorum.Bir sıkıntı yok değilmi şunu da yap veya yapma diye uyarılarınız olursa lütfen bildirin.
1-Önce Zinciri temizliyorum mazot veya sentetik tiner ile
2-Bol sabunlu su ile yıkıyorum
3-24 saat kuruduktan sonra takıp yağlıyorum.

eray akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
160
ben zinciri temizledim mazotla motorex kuru yağ ile yağladım değerli yorumlarınıza çok teşekkür ederim

Selim Esener

Forum Bağımlısı
Tepki
392
@Murat Irmak

bir zinciri yaglamak için 500 km çok fazla helede mtb ise en cok 150 kmde bir yaglanmalıdır...