Sürücülere önce ahlak dersi

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
Haklısınız güzel bir çözüm ancak şöyle de bir durum var çevremde bisikletliyi görmezden gelen ilk kişi babam. Ben babama daha fazla dikkatli olmasını öğretemedim halka nasıl öğreteceğim bilmiyorum. Babam hep der ki "Türkiye'de bisiklet sürmek başta hata" önce önyargılar yıkılmalı...

Scudo

Adil

Aktif Üye
Tepki
113
80 milyon dersek, her aileyide 4 kişiden hesaplarsak, 20 milyon aile eder. bu ailelerin %60 ının yoksulluk sınırında, doğru düzgün işe ve eğitime sahip olmayan kişilerin oluşturduğunu düşünürsek, bu oran 48 milyonluk bir nüfusa tekabül edecektir. bu insanların bırakın bisiklet almayı, bisiklete binmeyi akıllarından geçirdiklerini bile düşünmüyorum.

okuluma konferansa gelen ve psikolog aynı zamanda sosyolog olan bir milletvekilli ile bu ailelerin eğitim olayını konuşmuştum.

neredeyse 20 milyon aile var, televizyonu kullansanız dahi eğitemessiniz demişti. Anlatsanız dahi anlamıcaklar demişti.Çünkü bizdeki vurdumduymazlık geri kalmış ülkelere yapışmış olan bir özellik.

Bu ülkede, insana saygı yok öncelikle bunu kafamıza not edelim. Bu ülkenin büyük bir kısmı ise maganda vari tiplemeler..BURADA BİR NOT: BU SÖZÜM SADECE ERKEKLER İÇİN DEĞİL, KADINLAR DAHA ÇOK MAGANDA YERİ GELDİĞİNDE.SÜREKLİ ERKEKLERE YÜKLENİYORUZ DA, KADINLARIDA ÇOK MASUM SANIYORUZ.

bizim beklentilerimiz var evet, bu beklentilerin karşılanmasını bekliyoruz fakat elde edemeyince kızıyoruz. her aileye elimizde olsa da bi bisiklet versekde yine bizi anlamazlar.

Arkadaşlar, eğer bu aletleri "tek akıllı benim, benim dışımda herkes deli" mantığıyla kullanırsak sanırım en sorunsuz kullanışı yapmış oluruz. Ama eğer diğerlerinden bir şey beklersek, herşeye hazırlıklı olmakta fayda var, o zaman işte sıvayın paçaları, kolları.

herkes kızıp duruyor, alın o zaman size misyon, herkes gitsin bulabildiği otomobil, modifiye forumlarına üye olsun ve bisikletlerin önemini anlatan, bisikletlilere biraz daha saygı gösterilmesi mesajını veren yazılar yazsın. insanları eğitmeye çalışmaktan veya her aileye bisikleti zor vereceğimizi düşünürsek bu yöntem daha kolay sanırım....

saygılar & sevgiler....

Ahmet Bolgi

Forum Bağımlısı
Tepki
776
@Adil

bisiklet pekçok yerde ( örnek kayseri-konya; ailenin ulaşım aracı olarak kullanılıyor. 4 kişilik aile bisiklet ile akraba ziyaretlerine gidiyor (aynı anda binerek) bisiklet deyince şuan bizlerin kullanmakta olduğu her biri enaz 300-500eu luk makinalar gelmesin akla. ayrıca olay tamamen niyet ve çap olayı. trafik kanununda yapılacak ufak bir değişiklik, belediyelere yapılacak baskı ile yaptırılacak bisiklet yollarını zorunlu hale getirtip ardından bisiklet ve bisikletçiye karşı yapılacak suçlarda ağır yaptırım oldumu bu yaptırımlarıda 1 hafta tv kanallarının ana haber bültenlerinde işledinmi herkes kuzu olur merak etmeyin . ama bunun için önce idarecilerin kafasının değişmesi gerekiyor. konuyu daha fazla yaymamak adına örnek vereyim ;

bisikletçiyi sıkıştırarak kaza yapmasına neden olan sürücü cinayete tam teşebbüsten yargılanıyor haberini 3 kez tüm kanallarda yayınlat, 2-3 kanaldada konu ile ilgili yrum programları yapılsın sonrasında bak bakalım bisikletçiye yaklaşan oluyormu.

dikkatinizi çekiyordur bizim alamancıların türkiyedeki araç kullanmaları, acaba almanyada da aynı trzda kullanabiliyorlarmı? bunun sebebi eğitim değil. eğitim olsa buradada sürüş tarzını değiştirmez. bilmem anlatabildimmi.

• Beğen
Tepkiler: S26

Adil

Aktif Üye
Tepki
113
@Ahmet Bolgi

Ahmet hocam, haklı olduğun noktalar var. Küçük yerler problem değil. Küçük yerlerin streside yine şehirden az. Şehirde olan bir kaza pekala küçük yerlerde de olabilir.

Önemli olan burda,
Bahsettiğiniz haberleri tv de yayınlayabiliyor muyuz?
Belediyelere baskı yapıp bisiklet yolları yaptırabiliyor muyuz?
Trafik kanununda değişiklik yaptırabiliyor muyuz?

Madem öyle fikir verdiniz, bunları nasıl gerçekleştiririz onun yolunu çizelim. Varsa girişimleriniz nasıl yardımcı oluruz, onu konuşalım.
Yoksa yazdıkça yazarız fakat bir sonuç elde edemeyiz. Benim önerim özellikle oto forumlarında bisikletin önemini anlatalım, ne kadar işe yarar bilinmez ama insanları biraz daha bilgilendirmiş oluruz.

Saygılar & Sevgiler...

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Bolgi

Adil

Aktif Üye
Tepki
113
@Ahmet Bolgi

(link)
bu haberlerde ki sarhoş ve kamyon sürücüsüne ağır yaptırım uygulatmak için harekete geçelim o zaman.

bicycler

Aktif Üye
Tepki
47
@FURKAN YAVUZ

benzer bir olay yaşamayan bisiklet sürücüsü var mıdır acaba?

Ahmet Bolgi

Forum Bağımlısı
Tepki
776
Alıntı:

G. Akpınar tarafından gönderildi

Beton mikserinin sürücüsü kaçarken, çevreden gelenler tarafından çağrılan ambulansla Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Şevval Törkgöz tedaviye alındı. Doktorlar minik Şevval’in sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti. Kazadan sonra kaçan sürücü Alaattin K. polise teslim oldu.

Milliyet

bırakın ağır yaptırımı daha katil herifin soyadını bile yazamıyoruz.
ilk yazımda dediğim gibi olay ;
ayrıca olay tamamen niyet ve çap olayı. trafik kanununda yapılacak ufak bir değişiklik, belediyelere yapılacak baskı ile yaptırılacak bisiklet yollarını zorunlu hale getirtip ardından bisiklet ve bisikletçiye karşı yapılacak suçlarda ağır yaptırım oldumu bu yaptırımlarıda 1 hafta tv kanallarının ana haber bültenlerinde işledinmi herkes kuzu olur merak etmeyin . ama bunun için önce idarecilerin kafasının değişmesi gerekiyor

ankarayı ele alacak olursak " ankara bisiklet kullanımına uygun bir şehir değildir" diyen bir belediye başkanına sahibiz. adam 20 yıldır başkan. 20 yıldır bu şehrin planlaması - uygulaması otomobile yönelik oldu. yürüyecek kaldırımımız yok şehrimizde. 550 tane vekilimiz var hatta bunlar halkın arasında oturuyor ( oran daki lojmanları beğenmediler) hiçmi görmüyorlar kaldırımların halini , eksikliklerin farkındamı değiller sizce?

bir yerlerden başlamak lazım başlamak lazımda bu eylemsiz olmuyor. hepimiz duyarsızız pekçok konuda. bisikletlerimizin kaç gram olduğu bisiklet yollarından daha önemli. birlik yok beraberlik yok. her ilde en az bir tane bisiklet derneği olmadan ( resmi kurulmuş olan) bu dernekler bir çatı altında toplanmadan, bu birliktelik içine federasyon sokulmadan ve tüm bisikletçiler bu derneklere üye olup aktif göreve hazır olmadan sadece hayaller kurarız. kendi çapımızda küçük kurtarılmış bölgeler oluştururuz ( birgün bir densizin bölgemize sarhoş yada hızlı dalmasına kadar)