7005-6061 arasındaki fark?

victory

Daimi Üye
Tepki
174
@Erhan_Yılmaz

6061
trek mtb lerde 3 4 ve 6 serileri 6000 seirisi alüminyum
8 serileri 7000 serisi alüminyum .

Scudo

Joyrider

C'mon, join the joyride, everybody
Tepki
201
İsim
ZEA
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ingilizce wiki'den:

(link)

esen koç

Üye
Tepki
30
haydaaaa... mekanik bir konu daha... hemen ozetliyoruz... 6000 serisi kadrolar esnek kadrolardir... bir nevi suspansiyonlu kadro gibi dusunun... bisiklette suspansiyon olmasa bile bu kadro tipi titresimleri emerek size konforlu bir surus saglar (hepsinden onmelisi bence).. buna karsilik 7000 serisi kadar dayanikli degildir... burada dayaniklilik derken anlatmak istedigimi bi aciklayayim.... bu baski veya cekme mukavemetidir. yani surekli yuk altinda 7000 serisi daha iyi iken titresimli zeminlerde 6000 serisi daha dayaniklidir...

tabi kafaniz karisti... hemen pratik bi ornek.. bir yumurtayi alttan ve ustten bastirin... kirmaniz cok zor olur... ama bir yere carptiginizda hemen kirilir.. (bu 7000 serisi)... buna karsilik yumurtaya bicakla bi cizik atmayi deneyin... asla atamazsiniz.....

simdi lastik bir top alin... ustunde ziplayin sert koselere carpin... esner ve eski haline geri doner... ama bicakla bi cizik atmaya kalksaniz hemen cizilir...

burda aradaki farki abarttim.. ama anlamak icin bu sart...

simdi bisiklete geri donelim... downhill (tepe asagi) surus yaparken bisikleti devirdin ve kayaya carpti.. bisiklete bisey olmasin diyosan 7000 serisi... ama ayni suruste dustun ve kayaya carptin, iniste nazik popomuza bisey olmasin ve bisiklet hafif hasarla kurtulsun diyosan 6000 serisi kadro ideal....

downhill MTB ve digerlerinde bisiklet insandan fazla zorlanir ben o yuzden 7000 tercih ederim... ama sehir bisikleti aliyosam biraz esnemesini isterim (ki uzun turlarda popom rahat etsin) bu durumda 6000 serisi tercih ederim... benim el bileklerim, ayaklarim, omuzlarim, uzun turlarda zorlancagi icin 6000 serisi diyorum.. ama arazi de bunu hissedecek mesafem yok (zaten oraya zorlanmaya gidiyorum) 7000 serisi diyorum... bu arada unutmamali ki 6000 serisi enerji verimliligi icin daha kotu bir secim... ama bu 1000 km suruste 1010 km surmusum gibi bir enerji kaybi yaratir... yani konfora gore devede kulak...

kafasi karisan buraya yazabilir daha aciklayici olmaya calisirim ;)

Tepki
5
mukavemet ve elastisite değerleri yapılan ısıl işleme göre değişiyormuş malzemenin. ama o kadar çok fazla fark yok malzemelerin arasında.
6061 daha çok kullanılıyor sebebeide kaynak sırasındaki davranışı kaynak edilebilirliği vs konularda daha iyi olabilir.

Tepki
4
@esen koç

Mukavemet dersinde öğrendiğim bir iki şeyin günlük hayatımda işime yarayacağı aklımın ucundan geçmezdi :cool: neyse :)

anladığım kadarıyla harcayacağımız enerjiyi göz önünde bulundurursak 6000 serisindense 7000 tercih edilmeli.. Ama esneklik göz önüne alındığında 6000 serisi daha rahat olduğu için bu kayıp göz ardı edilebilir bir kayıp, 6000 tercih edilmesi daha mantıklı bir adım olur diyorsunuz..

Ama şurda verilen bilgilere göre,

@SedatT

özellikle de kalın harflerle yazılmasından ziyade, zirkonyumun özelliklerini bildiğimden zirkonyum dikkatimi çekti ki, 7000 serisi daha uzun ömürlü diye söyleyebiliriz sanırım.. yukarda belirtildiği gibi korozyona dayanıklı olmasıyla birlikte ısıya da dayanıklı bir malzeme.. gerçi ısının kadro kullanımıyla alakasını pek kuramayabiliriz ama :s

o zaman rahatlık isteyen kim zaten spor yapıyoruz biraz zorlanmak gerek diyorsak 7000 serisi daha sağlıklı bir seçim gibi geldi bana.. Tabii araştırdığım kadarıyla 6000 serisi daha uygun fiyatta seyrediyor piyasada bu da karar aşamasında büyük bir etken herhalde..

Çıkarımlarımda doğruyumdur umarım, varsa yanlışım düzeltiniz..

esen koç

Üye
Tepki
30
valla mukavemet aldiysan bilirsin ki surunme dayanimi icin 7000 serisi.. korozyon icin yine 7000 serisi... ama bir bisikleti 20-25 yil surmeyi dusunmek zaten sacmalik olacagindan bunlari eliyorum ben.. daha pratik ornekler vermistim ama iyice aciklayayim :)

isil genlesme ve buzulme dayanimina gerek yok keza bisikleti -30 ve +250 arasi surekli degisen sicakliklarda kullanmiyoruz :) (tabi cehennemde bisikletle gezmek istemiyosan :) ) 7000 serisi evet haklisin uzun omurlu ama metallerde omur 5-10 yilla degil 20-25 yilla baslar ve bisiklet gibi yuku hafif (uzerine binen kuvvet 1000N civari) araclarda 30000-40000 km den once yorulma ve surunme etkisi gorulmez... keza 7000 serisi uretimi az oldugu icin (tercih edilmiyor) pahali.. buna karsilik uretimi yaygin olan serinin fiyati ucuz ki bunun kalite ile alakasi yok basit bir arz talep dengesi... kaynak mukavemeti icin ise 6000 serisi daha kullanilan malzeme oldugu icin kaynak ar-ge si daha fazla ve daha bulunabilir.. yani daha uyumlu ve ucuz :)

net olarak soyleyebilinecek sek fiyati sadece kalite degil bulunabilirlik de etkiliyor. ama her turlu bisiklet icin ben 6000 serisini uygun goruyorum ki yuksek carpma ve kaza ihtimalleri haric (downhill ve hakkaten dagda tasta kullanilan mtb)...

• Beğen
Tepkiler: Emrah altun

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@emre karakoç

Bu çıkarım kısmen doğru. 7005 in mekanik özellikleri doygun olduğu için 3 çaplı malzeme kullanımına olanak sağlaması. yani triple butted olarak üretilemelerine olanak sağlaması.
Son zamanlarda 6061de 3lüçap ile üretiliyor ve ağırlıkları 7005 ile hemen hemen aynı...;)

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

ss80MTB

Üye
Tepki
45
İsim
Seçkin Ş.
Bisiklet
Ghost
7005 Pg nin 7005 Db den farkı nedir acaba.?
Bilgi sahibi olanlar cevap verebilirler mi ?

Teşekkürler.

Cycmode

Daimi Üye
Tepki
375
Bisiklet
Pinarello
ilginizi çekebilir bakınız… (link)

Onur DOĞRU

Aktif Üye
Tepki
122
Bisiklet
b'Twin
6061; 7005 e göre daya esnek bir malzemedir ve ısıl işlem kolaylığı daha yüksektir.(Yani kaynak) Kullanıma göre hangisinin iyi olduğu değişir, Tur ve benzeri sürüşler için 6061 daha iyi konfor sağlar, ancak, esneklik aynı zamanda güç aktarımından kayıptır.. Yani 7005 yarış ve yol için, 6061 tur ve görece konfor için daha iyidir.

oguz169

Forum Demirbaşı
Tepki
467
İsim
OGUZHAN
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
konuyu biraz hortlaticam ama. simdi anladigim kadariyla 7005 daha sert ama emme kuvveti az yani daha kırılabilir. 6061 de daha esnek ama esnek oldugu icin kirilma olasiligi 7005 e göre daha az. simdi benim gibi kilolu (120kg) biri icin tur bisikletlerinde hangi alasimli kadroya bakmam gerekir

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Tur bisikletinde çelik bakmaniz konfor ve dayanıklılık için daha iyidir. Mecburen alüminyum olacak ise 6bin serisi tercih edin... His 7bin serisi tur bisikleti var mıdır bilemedim...

• Beğen
Tepkiler: Üye Adı

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.900
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Mosso 770 serisi bisikletler 7005 alu.

Atıl Güven

Forum Demirbaşı
Tepki
243
İsim
Atıl Güven
Bisiklet
Focus
6061 serisi Alüminyumdan üretilmiş Sedona Borla kullanıyorum. Pedala sert yüklendiğim zaman kadronun esnediğini hissedebiliyorum sanki arka da amortisör varmış gibi. Bunun dezavantajı gücü yemesi ama avantajı ise kaldırımdan falan zıplarken kadro esniyor ve kırılmıyor. Normal kullanımdayken zaten kadro esnemiyor ya da ben hissetmiyorum.Profesyonel yarışçı değilseniz kadronun biraz esnemesi size öyle çok çok performans kaybı olarak dönmez.Kilolu biri için bence 6061 daha uygun. 7005 alüminyum daha sert bu da tur kullanımında daha konforsuz olacağı anlamına gelir. Normal bir kullanıcı için aslında çok büyük farklar hissedilmez. 7005 ya da 6061 fark etmez lastikleriniz inik olduktan sonra isterse karbon olsun güç kaybı kaçınılmazdır. Lastik önemli abi lastik basıncınızı kontrol etmeden yola çıkmayın :harika:

• Beğen
Tepkiler: Doğanay07

The Best

Aktif Üye
Tepki
47
İsim
Ali Girişken
Bisiklet
Bianchi
Salcano xrs'ler hangi alüminyum serisine sahip bilen var mı acaba?

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
İsim
selim
7005 daha sert. 6061 daha yumuşak. Pedal gücünü daha iyi yere aktarmak için 7005. Daha yumuşak sürüş için 6061. Benim bisikletim 7005. Özellikle ayakta sprinte kalktığında bisiklet hiç esnemiyor.

Fireblade

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Cube
7005 alüminyum, 6061'e göre sağlam ve daha ince diye biliyorum. Gürkan Genç'in kullandığı Kron World Tourer'in kadrosu 7005 alüminyumdan imal edilmiş ve 3 kere inceltilmiş.