Güneş Altında Bisikelt Sürme ve Amele Yanıkları :)

djayo

Forum Demirbaşı
Tepki
388
Evet arkadaşlar yaz geldi, güneş en dik açıyla inmeye başladı üstümüze. Elimizde eldiven , sırtımızda forma güneşin altında saatlerce bisiklet sürmeye başladık.
Sonuç ortada. :)

Ellerin parmakları siyah , üstü beyaz ,( kiminde üst bölümde 2 cm eldiven cırt cırt boşluğundan kaynaklı ayrı bir yuvarlak siyahlık) olabilir. Sonra tekrar siyah omuza kadar , gerisi yine beyaz. :) Bacaklar, taytın bittiği yere kadar siyah , gerisi beyaz. Yamalı bohça gibi olduk valla :) Lokal bronzlaşma hakkında bilgisi olan var mı ? :)

Scudo

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
@djayo

Merhaba kardeşim selam ilk önce dediğin gibi aynı sorunu herkez yaşıyor güvenlik için bu ekipmanlarda vazgeçmeyecek bir şekilde diğer kısımlarımızıda yakmamız için düzenli bir zaman periyodları ayırırak o bölgeleri bir kaç isim vereceğim ürünlerle güneşte yakıp bronzlaştırabiliriz.Eldiven kısmında kalan eller ve parmakların bir bölümü için ve taytın güneş görmeyen yerleri için güneşe çıkmadan bronzlaşma kremleri yani NIVEA SUN Güneşsiz Bronzlaştırıcı Yüz ve Vücut Mendili veya onun tüplü krem şeklinde olanı güneşsiz bronzlaştırıcı vücut spreyi var.Bunları yalnız düzenli olarak vucudun tozdan kirden arındırarak sürdüğün şekilde etkisini göreceksin.Yine nivea sun touch face-body için jelş versiyonu var bunuda kullabilirsin bunlar hemen hemen birbirine yakın ürünler.
Gelelim genel bronzlaşmak için önerebiliceğim ondüla marka havuç yağı ve kakao yağı var.
Bazı yararlı bilgiler..

Birkaç yıl önce bu çelişkiyi çözmek için ‘kendiliğinden bronzlaştırıcı’ ürünler çıktı.

Her yıl iyileştirildi, geliştirildi. Bu yıl bronzlaştırıcı ürünler pik noktasına ulaşmış durumda. Birkaç saat içinde günlerce güneşte kalmış gibi bir görüntüye sahip olmak isteyenlerin seçeneği çok. Losyon ve kremlerin yanı sıra spreyler, köpükler ve jeller çıktı. Lekeli görüntü, turuncu renk, giysi boyanması gibi dertler de pek yok artık. Yüz siler gibi sürülen mendil bronzlaştırıcılar bile var.

Hızla altınsı bir bronz rengi

Güneşsiz bronzlaşma ürününü ilk kez 5 yıl önce çıkaran Dior, her yıl ürünlerini yeniledi. Bu sene de formülü geliştirdiler. Dior Bronze serisi, bir saatten kısa bir sürede altın rengine çalan bir bronzluk sağlıyor. Üründe coleus adında Hindistan kökenli bir bitki ekstresi kullanılıyor. Hücre yenileme işlevi olan AHA ile zenginleştirilmiş bir içeriği var. Dior Bronze Autobronzant, jel, krem ve yağ kıvamında çeşitleriyle satılıyor. Seride, bronz bir makyaj sağlayan Dior Bronze Güneş Pudrası, ayrıca bronzluğun kalıcılığını artırmak için vücut ve yüz ürünleri de bulunuyor.

Islak mendil şeklinde bronzlaştırıcı

Ceviz yağından üretilen SpraySun bronzlaştırıcı mendiller iki üç saat içinde bronzluk sağlıyor. Islak mendile benzeyen bu ürün yüz ve dekolte dışında istenirse kol ve bacaklara da uygulanabiliyor. Etkisi 5-7 gün sürüyor. Eczane ve güzellik salonlarında bulunan bronzlaştırıcı mendillerin fiyatı ise 5 YTL.

Parfümlü sprey bronzlaştırıcı

SpraySun bronzlaştırıcı sprey, püskürterek istenilen miktarı vücuda eşit şekilde uyguluyor. Leke bırakmıyor, tüm beden ve yüze uygulanabiliyor. Spreyin içindeki antioksidan aloe barbadensis adlı madde, hasarlı ciltlere iyi geliyor. Spreyin aşağı doğru eğik ve bölgeden 40 cm uzaktan dairesel hareketlerle püskürtülmesi gerekiyor. Tüm vücuda uygulanırken ayaklardan başlamak ve yukarıya doğru çıkmak en doğrusu. Kısa aralıklarla basılması gerekiyor, elle yaymak doğru değil. Bölgenin hızla kuruması için fön makinesi de tutulabiliyor. Spreyleri eczane ve güzellik salonlarında 67 YTL.

Köpüklü bronzlaştırıcı

Clinique Tinted Self Tanner Mousse, kremsi renkli köpükle cilde bronzluk kazandırıyor. Renkli köpük cilde uygulandığı an bir ışıltı veriyor. Gliserinle suyun ciltte tutulmasını sağlayan ürün, siyah ceviz ekstresi sayesinde de cildi rahatlatıyor ve yapışkanlık hissi yaratmıyor. Vücuda elle yayarak kullanılıyor, iz bırakmıyor. İçinde E vitamini var. 49.50 YTL.

Bronzluğu pekiştiren bronzlaştırıcı jel

Oriflame’in jel bronzlaştırıcısı, var olan bronzluğu uzun süre korumak için kullanılabileceği gibi açık tenlilere de bronzluk sağlıyor. İnstant Sun Bronzlaştırıcı Jel doğal bitki özlerinden oluşuyor. Etkisi uygulandıktan 1 - 3 saat sonra artarak sürüyor. Fiyatı 17 YTL.

Hızlı bronzlaştırıcı krem

Lancome Flash Bronzer’ın özelliği hızla kuruması. Bir saatten az bir sürede uygulandığı bölgede bronzluk sağlıyor. İçeriğinde bronzlaşmayı sağlayan DHA maddesi dışında AHA da var. Yüz ve vücut için ayrı satılan Flash Bronzerların bacaklar için simli olanı da var. 59 YTL.

Pamukla uygulanan sıvı bronzlaştırıcı

Clarins’in bronzlaştırıcı sıvı kremi pamukla uygulanıyor. Özellikle açık tenlilere önerilen Eau Lactee Liquid Bronze cilt üzerinde ferahlatıcı etki de yaratıyor. Yüz, boyun ve dekolte bölgesine hızlı hareketlerle uygulanmalı. Fiyatı 55 YTL.

Sadece yüz için bronzlaştırıcı krem

Altı faktörlük güneş koruması da içeren Avon Be Bronz krem sadece yüzde kullanılıyor. Cildi yaşlanmaya karşı da koruyan ürün tüm cilt tipleri için uygun. Lekeli görüntü olmaması için bronzlaştırıcı kremin yüze dairesel hareketlerle sürülmesi gerekiyor. Kuruyana kadar yüzü yıkamamak gerek.

Uzun süreli bronzluk için

Biotherm’in Lait Prolongeteur Bronzage adlı kremi yüz ve vücutta kullanılıyor. Kremde bulunan nemlendirici süt elde edilen bronzluğu yoğunlaştırıyor ve daha uzun süreli bronzluk sağlıyor. 51 YTL.

Hem koruma hem bronzluk

Estee Lauder’ın Self Action Super Tan bronzlaştırıcısı aynı anda hem hızlı bir koruma hem de hızlı bir bronzluk sağlıyor. İçinde meyve asitleri bulunan bronzlaştırıcı uygulandıktan bir saat sonra cildin rengini değiştiriyor. C ve E vitaminleri de içeriyor. Fiyatı 54 YTL.

GÜNEŞSİZ BRONZLAŞMANIN PÜF NOKTALARI
Yapısı ne olursa olsun tüm bronzlaştırıcılar uygulanmadan önce gerekli bölgelerin temizlenmesi gerekli.
Pürüzsüz bir görünüm için uygulamanın yapılacağı bölgeyi ölü hücrelerden arındıracak bir peeling yapılmalı.
Elle yayılacak ürünleri avuç içlerini gergin tutarak büyük ve geniş hareketlerle sürmek gerekiyor.
Ayaklar, dizler ve dirsekler unutulmamalı. Kullanılan ürünün bu noktalarda daha az uygulanmasına dikkat edilmeli.
Bronzlaştırıcıları saç diplerine ve göz çevresine sürmemek gerek.
Uygulama bittikten sonra eller ve tırnak dipleri mutlaka çok iyi şekilde yıkanmalı.
Ürünün özelliklerine göre değişen bir süre giyinmek için beklemek gerekiyor.
İlk uygulama sonrası alınan sonucu güçlendirmek için üç saat sonra uygulamayı tekrar etmek gerekli.
Rengi sabit tutmak için yüz ve vücut ph dengeli temizleyici ile temizlenmeli.
Çıkartmak için, hamam ve kese öneriliyor.
Sevgi ve saygılarımla.

djayo

Forum Demirbaşı
Tepki
388
Değerli açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Emek vermissiniz. Emeğinize sağlık kardeşim. Saygılarımla. Çok faydalı oldu

• Beğen
Tepkiler: Niyazi ALTUN

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
@djayo

Rica ederim kardeşim bir nebze de olsa yardımcı olabildiysek ne mutlu.Yine de kafana takılanlar olursa pm den ulaşabilirsin.
Saygı ve sevgilerimle.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Bisiklet yanıkları için tek çare denize gidip kalan yerleri de yakmak :) veyahut yapabilirseniz uzun giysiler giyip yanmamak ;)

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Valla bizim klüpte her hafta pazartesileri yanıkları sergileme günü, ooo can bu hafta senin yanıklar ilerlemiş falan gibi konuşmalar geçiyor. Yanık ne kadar çoksa o kadar üst level gibi bişey. Ama taytın çizgisi keskin olucak, bütün taytların boyları aynı olmalı, sanki cetvelle çizilmiş gibi :)

Bu arada bir çözüm yöntemi daha var :)
http://www.juliedibens.com/pics/nick.jpg

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Benim en büyük sıkıntım eldivenlerde. Hastalıklı gibi görüyorum kendimi, yandığı zaman. :D

Arada eldivensiz sürmeyi düşünüyorum ama ellerim çok terliyor ve gidondan kayıyor. Gidondan kayarken de araziye çıkamıyorum ya da ufak da olsa risklere giremiyorum. Bunun dışında, denize gidemesem de arada ellerimi güneşe bırakmaya çalışıyorum. :)

@Hakan Yazman

Uzun giysi de çekilmiyor bu sıcakta. :rolleyes:

Adil

Aktif Üye
Tepki
113
@mcanb

türkiye de bide böyle kullansak, mazalla düşünemiyorum neler olcak bitcek..oy oy.. çok fena şeyler olur sanırsam :)))

bu arada, yapay bronzlaşma yöntemleri bana pek sağlıklı gelmiyor. havuza gidip güneşlenmeyi tercih ederim :)) yinede açıklamalar için teşekkürler..

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Amele yanığı değil spor/hobi yanığı ;)

Tunahan_06

Daimi Üye
Tepki
274
Bisiklet
Salcano
Mart ayında denize girmiş gibi soyulduğumda insanlar şaşırmıştı biraz :D Şimdi de ton farkı iyice açıldı artık,deniz falan da işlemedi hala aynı :)

parkcaka

Üye
Tepki
22
İsim
Çağdaş Kurtoğlu
çok beyazım. ve hayvan gibi bisiklet yanığım var. eller hariç eldiven kullanmıyorum. hadi ben aynada bakıp rahatsız olmuyorum ama insanın sevgilisi bütün yaz erkek arkadaşını öyle istemiyor ki hak veriyorum. peynir gibi göğüs (bi de kılsız vucudum var iyice peynir) ve kara kollar bacaklar. benim kız arkadaşımda bisiklet yanığı olsa ben de rahatsız olurdum.

bu sebeple solaryuma gidicem başka çare kalmadı ama orada acaba eski yanık yerleri kapamak mı lazım yoksa yanık olan yer zaten çok az koyulaşacağı için açık renkli yerler 3 aşşa 5 yukarı koyu yerlere yaklaşır mı? aynı ton olması gerekmiyor elbet. şu anda o kadar fark var ki hastalık gibi oldu artık.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
O bilgisayar programcısındanım ama bende de yanık izleri vaaa

Beyaz tenli biri olarak hafif esmerledim ama ben 1 mayıstan beri hemen hemen hergün denizede girdiğimden sizdekiler kadar değil. :)

Acısız tek çözüm;
Güneş kendini göstermeden alıştıra alıştıra güneşlenin.
Örneğin ben denize ya sabah 07:00 - 10:00 arası yada akşam 17:30 - 20:00 arası girerim.
Bu sebeple güneş yanığı derdi hiç çekmedim ve hiçbir krem yada losyon kullanmadım :)