BB30 nedir?

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Herkese selam

Birkaç yıldır bazı bisiklet modellerinde ve orta göbeklerde BB30 standardı görülmeye başlandı. BB30, Cannondale in 2000 civarında ilk olarak ürettiği bir orta göbek şekli. Nasıl ISO, ISIS falan gibi standardlar varsa BB30 da aynı şekilde bir standard.

Fakat BB30 un bir farkı var, aynı Linux ta olduğu gibi herhangi bir lisans ücreti yok. Tek kullanım şartı, kullanıldığı yerlerde logosunu kullanmak. Bu standardı Cannondale bulmuş peki kimler kullanıyor? Kendi sitesindeki bilgilere göre şu anda FSA, Cannondale ve SRAM bu standardı kullanmaya başlamışlar. Bazı yorumlara göre de yakın gelecekte bu ortak standard haline gelebilir çünkü diğer sistemlere göre artıları var.

Her kadroda BB30 orta göbek kullanılamıyor çünkü gerekli olan çap daha fazla. Çapın artması aynı zamanda kadronun esnemezliğini de arttırıyor çünkü ortada birleşen boruşların çapları bir şekilde artıyor. Esnemezliğin farkedilebilirliği de tartışılır tabi :)

Peki mekanizmanın farkı ne? Normal sistemlerde iki tane dıştan takılan parça var

BB30 da ise sadece 2 adet rulman ve 2 3 tane küçük ince parça var

Sonuç, daha basit ve hafif bir orta göbek mekanizması.

İddia edildiğine göre rulmanların çapı diğer sistemlere göre daha büyük olduğu için ömürleri daha uzun.

Diğer bir fark, aynakollar arasındaki milin çapı daha fazla. Eski sistemlerde 25mm olan çap BB30 da 30mm. Bu da sağlamlık ve esnemezliği arttırıyor. Yine az önce söylediğim gibi, bu farkı normal kullanıcılar ne kadar anlar orası tartışılır. Günlük kullanımda tırnamışlarda veya yarışlarda sprintlerde belki fark edebilir ama düz yolda çok farkedileceğini sanmıyorum. Resimde üstteki BB30

Son olarak BB30 un Q factor u yani pedalların birbirine olan mesafesi daha düşük, yani aynakollar birbirine daha yakın.

Benim BB30 ile ilgili görüşüm şu, sistem daha sade olduğu için bence diğerlerine göre daha iyi. Aynı zamanda daha esnemez, belki çok farkedilemeyebilir ama aynı enerjiyle daha hızlı veya daha uzun mesafe gidilebilir. Belki Ortalama hız 0,5/1 km/saat kadar artar, kim bilir :)

Cannondale haricinde dışında Trek BB90 kullanıyor. BB90 sistem olarak BB30 a benziyor. Farkı mil kalın değil fakat orta göbeğin genişliği 68mm yerine 90mm. Aynı şekilde BB86 da 86mm genişliğinde. Ama onun da mil çapı 30mm değil 24mm. Daha geniş olduğu için de Q factor daha düşük değil. İçlerinde bence en iyisi BB30 gibi duruyor.

Sonuç olarak ben şu an yeni kadro alıyor olsam BB30 tercih edebilirdim, çünkü şu an hayalimdeki kadro Cannondale Carbon Six. Kendisi BB30 standard ile satılıyor. Belki birgün Campagnolo da BB30 a uygun aynakol üretirse o zaman daha da güzel olabilir :)

Referanslar, BB30 un kendi sitesi, (link) ve google da BB30 diye aratınca çıkan siteler ve Sheldon Brown. Valla firefox gitti arada kaybettim siteleri :)

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
1
BB30 ile BB90 sistemlerin kullandığı rulmanların benzerliği yada farklılığı nasıldır bilenler var mı ? Yoksa sadece Bottom Brocket ve kullanılan crankset kısımlarında mı farklılık var ?

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Peki aynakol aks kalınlıkları farklı mı ? O zaman sadece aks uzunlukları farklı yani BB30 ve BB386evo arasındaki fark gibi . BB30 kadroya aparatlar yardımıyla BB386 aynakollar kullanılabiliyor. Ama bu ilişki BB30 ve BB90 arasında var mıdır ?

ioalici

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
İbrahim Onur ALICI
Bisiklet
Cube
Bircok BB30 bisiklette ultegra groupset varken aynakol FSA oluyor. Shimano BB30 uyumlu degil mi?

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Hasan SAYLIK

Aks kalınlıkları farklı. 24mm ve 30mm dediğim o.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Ben yanlış anlamışım Gökhan teşekkürler.
@ioalici
O bisikletler kadro olarak BB30 a da uygun. Zaten Shimano aynakolları kullanmak için Hallowtech göbekleri kullanmamız gerekiyor. Yani göbeği her türlü değiştimniz gerekiyor. BB30 göbekli bisiklete yalnız BB30 aynakol takılır. Başka aynakollar takmak için o aynakolun göbeği takılmalı.

Şöyle bir tablo buldum. Hangi boyutlarda ki kadrolarda hangi Bottom Brocket ile hangi Crankset kullanılabilir. Çok açıklayıcı bir tablo.

Dosyalar

BF Okuru

Üye
Tepki
1
BB30 orta göbek rulmanlarının yurtiçinden nasıl ulaşırım ? Daha önce alan, satan nette gören yada bir mağazada rastlayan var mıdır ? Nette sadece hepsiburadada gördüm başka da göremedim oraya da çok güvenemedim ?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Hasan Saylık Bütün rulmancılarda bulabilirsin.
Kodu yanlış hatırlamıyorsam 6806 olması lazım. Ama bazı markalarda 61806 olarak geçebiliyor. 2RS alırsan daha iyi olur diyeceğim ama çoğu öyle geliyor zaten.
Hatta; (link)

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Cahilliğimden soruyorum; shimano octalink aynakolun bağlandığı göbeğin türü nedir? Pressfit denilen orta göbek türümüdür?

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@Edip Dinçer Evet sanırım yine sizle konuşmuştuk BB30 göbek konusunu. Göbeklerimde sorun yok fakat hiç bir sitede bulamıyorum. Almak istediğim zaman illa ki yurtdışı sitelerine gitmek zorunda kalmak istemiyorum. Gönderdiğinz linkte ki boyutlar BB30'a uyuyor fiyat olarak da uygunlar alıp hem denemek hemde yedekte durması için birebirler. Teşekkürler

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Hasan Saylık
Ben rulmanlarımı bu site ve (link) sitesinden alıyorum genellikle. En son arka jantın rulmanını değiştirdim :). Kargoyu da hızlıca yapıyorlar.

@EK-73
Shimano vidalı göbek kullanıyor. Pressfit dediğiniz, adına ithafen, basılarak yapılan bir tür göbek, aslında vidalı göbeklerin dışında hepsi öyle ;).

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@EK-73 O göbeğin modeli ;).
Aynı göbeğe Hollowtech II'de takabilirsin mesela.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
O kadar çok göbek var piyasada fakat BB30 göbekler bulunması zor. Bazen diyorum BB30 aynakol ömrü bitirsinde 105 yada Ultegra aynakola geçerim diye düşümüyorda değilim.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Hasan Saylık
Onun için de adaptörler var :)
Praxis sağolsun hepsini düşünmüş; (link)