TCDD Saçmalıkları

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
Dün bir arkadaşımla sözleşip büyük adaya gitmeye karar verdik. Bostancıda buluşup oradan adaya geçecektik. Bir aksilik oldu ben geç kaldım,geç kalmasaydım sahilden pedallayıp bostancıya gidecektim mecbur kalınca pendikten bisikletimle trene binip bostancıya geçmek istedim fakat izin vermediler, saat 20:00 den sonra bisiklete izin veriliyormuş. böyle saçma şey görmedim deniz motoruna bile bisikleti alıyolar hatta bazı arkadaşlar iett bile bisikletle binmiş ben koskoca trene alınmadım. Şehir içi deniz hatlarında (deniz otobüsleri hariç) bisiklete ücret alınmazken dönüşte de trene binerken bisiklet için extra ücret ödedim. Bisikletliler derneği bu konu hakkında ilgili yerler ile görüşse bir sonuç alınabilirmi?

Scudo

Alpish

Üye
Tepki
12
TCDD'nin bir gün içinde kırdığı ikinci ceviz.bi de kartepe meselesi var.

ermanatasoy

Forum Bağımlısı
Tepki
778
sevgili Özcan yaşadıklarına çok üzüldüm.. arkadaşların belirttiği gibi bu ilk değil :)

biz hakkımızı arayalım istediğimiz desteği bulalım hakettiğimiz değeri alalım derken elimizde olanlarıda kaybedicez herhalde.. tramvay metroda bu sistem geçerliydi belirli saatlerde ücretle sokabiliyodun bisikletini şimdi trenede yansıdı bu.. sanki biz çırpındıkça batıyoruz... daha çok ilgi alaka destek beklerken her türlü zorluğu çıkarıyolar... böyle zihniyetler yönetiyo işte memleketimizi... halbuki yurt dışına bakınca rüyalara dalar gibi oluyoruz nasıl bir saygı nasıl bir destek... sizlerden ricam birgün biryerde bizler için çabalayan birini görür duyarsak yanlız bırakmayalım... laf aramızda yakında birşeyler olucak merak etmeyin...

• Beğen
Tepkiler: Alpish

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
burdaki linki bu forumda herkese gönderelim artı bu konuda bize yardımcı olması için tek stk olan bisikletliler derneğinin yardımını isteyelim vapurlarda bisikletten para alınmamasını nede olsa bd sağlamıştır
ivedilikle 4 önemli olay var
1- trenlerde bisiklet yeri istiyoruz bisiklete para alınmasını istemiyoruz
2- metrobüslerde bisiklet yeri istiyoruz bisiklete para alınsın istemiyoruz
3- lüks feribotlarda bisikletten alınan para kaldırılmalı
4- ido deniz otobüslerinde bisiklet koyma yeri olmalı artı para alınmamalı

evet gazamız mübarek olsun

:in: :in: :in:

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
trenin en arkasına sadece bisikletliler ve engelliler için bir vagon eklemek bu kadar zormu? tak bir vagon daha içinide bisiklet parkları olacak şekilde dizayn et bizde rahat rahat kullanalım çözüm çok basit ama yapacak devlet yok !

Aziz Özkan

Forum Bağımlısı
Tepki
474
Bisiklet
Corratec
yakında bisiklet için vapurlarda da ücret talep ederlerse hiç şaşırmam

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
şimdi haydarpaşa banliyö müdürlüğü ile görüştüm. 07,00-09,00 ve 16,00-20,00 saatleri arasında yoğunluktan dolayı bisikletler alınmıyormuş ve bu uygulama istanbul için geçerli sadece. saat 17.00 da pendikten bisikletle sirkeciye gitmek istesem nasıl gideceğim sorusuna aldığım yanıt ise gayet basitti "gidemeyeceksiniz"

haydarpaşa banliyö müdürlüğü tel : 348 80 20 dahili: 337

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
Tarih: 05.07.2010
Şikayet Konusu Diğer Konular
Tren Bilgileri Gebze Haydarpaşa Banliyö Treni
Personel Bilgileri
Gönderen Bilgileri
Adı Soyadı özcan parlakoğlu
E-Posta Adresi ozcan@parlakoglu.com
Telefon
Faks
Cep Telefonu
Şikayet Metni
3 temmuz 2010 saat 17.00 dolaylarında kaynarca durağından bisikletimle bostancıya gitmek istedim. Görevli personel bisikletimi alamayacağını yasak getirildiğini ancak 20.00 den sonra bisikletle binebileceğimi söyledi. Bunun üzerine haydarpaşa banliyö müdürlüğüyle yapmış olduğum telefon görüşmesinde de 16.00-20,00 saatleri arasında yoğunluktan dolayı bisikletle binemeyeceğim söylendi. Belirtilen saatler arasında "bisikletim ile pendikten avrupa yakasına gitmek istesem nasıl gideceğim" sorusuna aldığım yanıt "GİDEMEYECEKSİNİZ" oldu. Benim en büyük özgürlüğüm ve haklarımdan biri olan ulaşım, nasıl olurda bu şekilde elimden alınıyor? Diğer yolcuları düşünürken beni (bisikletlileri) hiçe saymakta nedir? Yapılan bu uygulamaya şiddetle karşı çıkıyorum, ben de bu ülkenin bir vatandaşıyım, her vatandaş gibi dilediğimce seyehat etmek istiyorum. Eğer ki buna bir çözüm bulmak hedefleniyorsa bu kesinlikle bir çözüm değil. Banliyö trenlerine bisikletliler ve engelliler için dizayn edilmiş pulman eklenmeli ya da yoğunluk olan saatlerde sefer sayısı arttırılarak çözüm sağlanmalıdır.
Diğer bir konuda bisikletten alınan ek ücret. Neden ek ücret ödemek zorunda bırakılıyoruz? Yer kapladığı için mi? Eğer ki öyleyse bebek arabasıyla binen yolcudan ek ücret alınıyor mu? Çuval valiz vs.. eşyalarla binenlerden ek ücret alınıyormu? ALINMIYOR. Peki bisikletten ek ücret almanın neresi adaletli? Tekerlekli sandalye ile binen engelli vatandaştan da ek ücret talep edilirse hiç şaşırmam.

Bu baştan savma uygulamanın biran evvel düzeltilip eşit - adaletli bir uygulamanın getirilmesini rica ediyorum.

şikayet maili gönderdim bakalım ne cevap verecekler

Ozan Uygan

Üye
Tepki
28
geçen sene avrupa yakasında gayet de güzel binilebiliyordu gece gündüz bisikletle.

Ali Ozan

Üye
Tepki
39
Bisiklet
Specialized
Merhaba,

Başka bir tren ve bisiklet konusundada sordum sorumu gerçi ama öğrenmek istediğim için burdanda soracağım. Gar yönetimine açsak artık söylenilen laflarada güvenemiyor insan.
En son istanbul banliyölerinde 2010 mevzuatında kaldırılmış idi bisiklet. Ancak tekrar alınmaya başladığını başka bir başlıkta okudum. Gerçekten doğru mu? Şansımızı deneyelim mi yoksa ara güzergahlar için araç içi egzosu solumaya devam mı? :Skull-175 :rolleyes:

aslan asker

Aktif Üye
Tepki
64
sevgili arkadaşlarım hepinizi selamlarım bizim halkımızın bize eziyet çektirecek yöneticileri seçtiğini daha hala öğrenemedinizmi.Okuma yazma oranının ne kadar olduğunu senede kitap okuma oranının 6 kişide 1 olduğunu düşünürsek bisikletin şeytan icadı olduğunu düşünenlerin ne kadar çoğunlukta olduğunu tahmin edin.Bisiklet kullanımının sadece ekonomiye ne kadar katkı sağladığı bilinse yeterlidir bu bile bisiklete saygı duymayı ve desteklemeyi gerektirir,diğer faydalarını saymaya bile gerek yok.Bilcümle bu şartlarda isteklerimizin olmasını beklemeyin daha en iyi ihtimalle elli sene BİNEMEZSİNİZ sözü geçerlidir.

Onurleo

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Amoeba
Bisiklete trende ücret alıyorlar ama adalara giden vapurlardada ücret alıyorlar ve ayrıca heybeliada'da bir turnike sistemi ile her geçişte bilet kesiyor ada belediyesi. Maksatları herhalde adaya bisikletle gelinmesini ve gezilmesini engellemek. Bizim yönetimler nerde güzel birşey var köstek olur zaten.

• Beğen
Tepkiler: Ali Ozan

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@Onurleo

Benim bildiğim en son Bostancı Adalar arasında sefer yapan Mavi Marmara motorları ücret alıyorlardı. Şehir hatlarıda mı ücret almaya başladı? Siz adaya Bostancıdan mı gittiniz Kabataştan mı? Birde Heybeli Adadaki turnikeyi anlayamadım. Başına bir görevli dikmişler bisikletle gelenlerden para mı alıyorlar? Eğer böyle bir uygulamayı belediye yapıyorsa bütün adalarda vardır diye tahmin ediyorum. Kasım sonunda gittiğimde böyle bir uygulama yoktu.

Onurleo

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Amoeba
@Orhan Kılıç

Evet Bostancıdan Heybeliada' ya giderken vapurda bisiklet başına ekstra 1 bilet şeklinde ücret aldılar her gidişimizde. Mavi marmara motorlarındada durum aynı şekildeydi. Sanırım heybeliada'da turnike uygulaması yaz dönemine mahsus. Yanlış hatırlamıyorsam 2.50 Tl gibi bir ücret alıyorlardı. Belki haftaiçi bu uygulama yine olmayabilir. Haftasonları her gittiğimizde alında bu para bizden.

Cem Şentin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.268
Yanılmıyorsam 2 sene önce Bostancı-Adalar vapur sefeleri kaldırıldı. Onun yerine Mavi Marmara motorları sefer yapıyor. Haybeliada'daki turnike sanırım adanın Kaşık Adası ve Burgaz Ada'ya bakan burna adını veren eski değirmenin bulunduğu piknik alanından rant kazanmak için konmuş gibi. Onurleo'nun dediği gibi genelde yazın ve hafta sonları alıyorlar. Ben de Heybeliada'yı tabanvay gezdiğimde 2 lira ücret almışlardı zamanında. Üstelik hafta içiydi.

Onurleo

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Amoeba
Bostancı Adalar Vapur seferleri sanırım yaz tarifesi kapsamında 20 Haziranda başlıyor. Motorlar ve Vapurdada aynı şekilde ekstra ücret alındı her gittiğimizde. Adaya inincede vapurdan inip hemen sağ tarafta rıhtım bitiminde bir görevli bilet kesip para alıyordu geçişlerden. Yani anlayacağınız adaya bisiklet götürmek bir dert götürmeseniz ayrı dert. Adada kiralanan bisikletler içler acısı halde ne yokuş çıkarken vitesleri çalışır ne yokuştan inerken freni tutar. Keyfiniz eziyete dönüşür. Keşke burdaki bisiklet firmalarıda orada bisiklet kiralasa. Üç kuruş fazla verip hem güvenerek hemde keyifle binerdik.
Ama şimdi baktığımda bisikletler için ücret alınmaz denmiş sitesinde. Artık yenimi çıktı bu düzenleme bilinmez.
link: (link)

• Beğen
Tepkiler: Cem Şentin

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Gerçekten saçma, ailemde tcdd den çalışan olduğu için çocukluğum neredeyse trende geçti ve geçmekte. bisikletin bu şekilde sorun edilmesini anlamıyorum insanlar memleketlerinden 5-6 çuval buğday hatta turşu, peynir götürüyor. hepisnin suyu akıyor, tren turşu kokuyor. kapladığı yer cabası. akarı kokarı olmayan hepi topu 10-15 kg olan bir bisikletten insan ne ister ki neden ayrıca ücretlendirilir.

Bisiklet kullanan her insanın illa arabasımı olması gerekiyor. illa arabaya asıp mı taşıması gerekiyor. gerçekten saçma

@Onurleo

yokuşta vites geçişini geçtim, düz bir yolda ön değiştiricide 2. çarktan 3. çarka geçirmek istedim. değiştirici 3 çarkın dışına çıkıp sıkıştı. Bilmiyorum anlata bildim mi yada hayal edebildiniz mi ama son derece zor bir durumda bıraktı beni. Adadaki yalılardan birinin kapısını çalıp alet istedim(hoş o sinirle hırsımı vitesten çıkardım o baska :p)

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Aslında TCDDninde biraz haklılık payı var , Banliyö ve raybüslere binmedim yorum onlar için değil , ancak Hızlı tren ve şehirlerarası trenlerde gerçekten bisiklet çok yer kaplıyor ne yaparsanız yapın , geçiş imkanı tanımıyor :) katlanır bisikletler dahil değil onlar süper katla koy cebe :D