Aynakoldan gelen çıt sesi

Tepki
32
bir süredir, özellikle rampa çıkarken ve pedala fazla güç uygulamam gereken durumlarda düzenli olarak her bir tur dönüşte aynı noktada "çıt" sesi geliyordu. bir kaç gündür bu sesi duymak için yüklenmeme de gerek kalmıyor. bir kaç bisikletçiye uğradım ama bütün içtenlikleriyle başından salladılar. yok işte pedalını sık, yok göbekten geliyordur vs. şeklinde ama ne yazık ki ne yararlı bir tavsiye de bulunabildiler ne de ellerini sürdüler.

şimdi denediğim şeyler arasında pedal vidalarını tamamen sıkmak var. ancak şöyle bir durum var ki, yukarıda da belirttiğim gibi ses sadece kol belli bir noktaya geldiğinde çıkıyor. yüklenme arttıkça diğer koldanda geliyor, hatta ard arda üç defayı geçmemek suretiyle çıt çıt sesleri duyulabiliyor.

bir fikri olan, başına gelen eden var mı? başlarda sadece sağ koldaydı şimdi ise sol koldada var. ufak bir detay; pedalın sağ ve sol tarafından yıldız tornavidayla sıkılan vidaları sürekli gevşeme yapıyor bell bir müddet sonra, ama ilk sıktığım anda da seste kesilme yaşanmadı.

yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim, el yatkınlığım belli bir miktarda olsa var, kendi işimi kendim görmeye çalışıyorum. ufak bir tedirginlik yaratmaya başladı açıkçası bu ses.

teşekkürler..

• Beğen
Tepkiler: Nursel Azaklı
Scudo
Tepki
58
selamlar... aynı sorun bende de vardı. sol koldan ses geliyordu. bisikletçi aynakolun vidası gevşediği zaman o sesi çıkarır dedi ve vidayı sıktı. ses azaldı ama kesilmedi. sonra vida gevşediği için ayna kol boşluk yapar o boşluğa da toz toprak vs girerse vidayı ne kadar sıksan da kol oturmaz ses çıkarmaya devam eder dedi. kolu söktü temizledi göbeğe takılan kısmını. aynı şekilde göbeğin kola giren kısmınıda. sonra taktı ve güzelce sıktı. şimdi hiç ses gelmiyor. inşallah yardımcı olabilmişimdir. saygılar

Cem Helimoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
126
arkadasta o sorun vardı ayna kolun yapraklarını degıstırmek zorunda kaldı masraf actı bıraz ıns senınkı maddıyatlı olmadan halledersın

Cem Helimoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
126
bıde aynakolun sıkma meselesı coook onemlı boşluk bellı sure sonra ses gelmeye baslıyor

Y.Toygar

Daimi Üye
Tepki
167
Aynakolu çıkartıp göbeği filan temizletip tekrardan monteletip iyice sıktırman sorununu çözecektir diye düşünüyorum..

Semican Baydur

Forum Bağımlısı
Tepki
464
pedaldan da kaynaklanabiliri sorun pedalları sökün gresleyip tekrar takın.

djayo

Forum Demirbaşı
Tepki
388
Sorunun aynakoldan olduğunu düşünmüyorum. Pedalların aynakola bağlantı kısımlarındaki çok az gevşemede o çıt sesi gelir.

ÇÖZÜMÜ :
Pedallarınızı sökün ,
Yuvaları temizleyin
Çok az gres yağı sürüp , pedalalrı takın.
Kuvvetlice sıkın. Sorununuz hallolacaktır.

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
bende de başladı o ses . bisiklette en nefret ettiğim şey abuk sabuk ses çıkarmasıdır. deli oluyorum tık tak yaptıkça... pedalı çeviriyorum bi noktaya gelinde tık yapıyo sonra diğer pedal yukarıçıkında tonu değişiyor. yeni başladı bu ses. hafta sonu büyük adaya gideceğim orda bir bisikletçi var adı yüceldi sanırım ona bir göstereceğim bakalım ne diyecek

mertcan gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
513
aynı sorun bendede var sorunu biliyorum orta göbeğin dağılmış büyük ihtimalle orta göbeği değiştirirsen sorun bitecektir

• Beğen
Tepkiler: Alperen KIR

djayo

Forum Demirbaşı
Tepki
388
@mertcan gölge

Orta göbek öyle kolay kolay dağılacak bir yapıda değildir. Eline bir anahtar alıp pedalları sıktığı zaman sorunun çözüldüğünü görecektir.

• Beğen
Tepkiler: Alperen KIR

Alperen KIR

Forum Demirbaşı
Tepki
77
Bisiklet
Scott
bu konunun açıldığı iyi olmuş. bendede vardı aynı sorun. şimdi hallettim. teşekkürler...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Slmlar . Arkadaslar bu sorunum 1 2 haftadir var bisikleti saldigimda aynakol pedal tarafina bir sey tik tik vuruyor gibi + olarak arka jantim zaten yamuk ondan bilgim var onla alakasi olabilir mi ?

Yani boyle saldigimda , bazen surenkende oluyor tik tik bisiklet pedal tarafina aynakol tarafina tirretiyor tik tik dedigim gibi