forumda fiyatlara göre en çok önerilenler şunlar:

Tepki
15
herkese selamlar.
foruma yeni katıldım. genelinde olduğu gibi ben de yeni bir bisiklet almaya kara verdikten sonra araştırma yapmak için üye oldum ve bundan sonra benimle aynı süreci yaşayacak arkadaşlar için bir kolaylık olması bakımından böyle bir başlık açmak istedim.

umarım birilerinin işine yarar.
görüşmek üzere:

ben perşembe günü (08 nisan) bisiklet almaya karar verdim.
o günden bu yana başta burası olmak üzere interneti alt üst ettim.
başta 300 lira ayırmıştım ama sonunda biraz üstüne çıktım.

belki yardımcı olur diye kendi deneyimimi aktarayım.

çocukluğumuzun efsanesi bianchi'ydi. mahallede bianchi'si olanın havası bir başka olurdu. maçlarda bile adamları o seçerdi.
aklımda kalan bu fikirlerle, bisiklet almaya karar verdiğimde çocukluk hayalimi gerçekleştirmek için bir fırsat geçmişti elime. kesinlikle bianchi alacaktım.
bütçeme uygun bir modelini bulup (bianchi shark-300 tl civarı) hemen alıyordum ki forum sitelerinde bianchi'den adeta şeytanın süpürgesi, bianchi kullanandan da şeytan diye bahsediliyor. kafam karıştı birden. bu kadar kötü olabilir miydi gerçekten? çocukken aşık olduğunuz komşu kızı ablanın kötü yola düştüğünü öğrenmek gibi bir etki yarattı bende. çok üzüldüm....

velhasıl fikrimi de değiştirdim. bütün forumları alt üst edip yine o fiyat aralığında salcano ng 650'de karar kıldım. gittim gördüm bir dükkanda, muadillerine göre çok çok iyi bir model olduğuna kanaat getirdim lakin forumlarda olsun dükkanlarda olsun herkes biraz daha para ver sedona borla veya kron xc 500 al deyip duruyordu.

ben de sonuçta bir kere alıp uzun yıllar binmeyi planladığımı düşünerek ve forumlardaki olası dükkan sahipleri ile sponsorlu yazarların olabileceğini de tahmin ederek fakat çıkan genel sonucun da bir anlamı olduğuna inanarak bu iki model için ayırdığım bütçeyi yükselttim.

kron xc 500'ü gördüm, etkileyici bir bisiklet. teknik özelliklerinden çok anlamasam da ön amortisörün kilitli olması bir avantajdı rakiplerine göre.
aklım onda kaldı biraz ama daha borla'yı görmemiştim.

bugün gidip borla'yı gördüm. dükkan sahibi abi bir de wistle 1054 önerdi. ikisi arasında gidip gidip geldim. abiye onlarca kez sordum "sen olsan" diye. o da ne desin, haklı olarak sorumluluk almak istemedi.

bu sene üretilen borlaların geçen senekilere göre çok daha iyi olduğunu, birçok kimsenin sorarken marka bile söylemeden direkt modeli sorduğunu söyledi. wistle'ın da çok iyi bir marka ve modeli olduğundan bahsetti.

sonuçta biraz kafa karışıklığı biraz çekince derken;

bugün itibarıyle sedona borla aldım ve ilk iki saatlik deneyimim de, başka birşey almış olsaydım olacağından farklı değildi. eminim ki borla yerine kron yada wistle almış olsaydım, hatta hatta bianchi bile almış olsaydım, yaşadığım heyecan ve his aynı olacaktı.

arasındaki farkları bilmiyorum. bana söylenilen teknik detayların bile ne anlama geldiğini aklımda tutamayacak kadar bilmiyorum farklarını ama şunu biliyorum, benim artık bir bisikletim var. zinciri atınca takacağım, çizilince içimi acıtacak ve parça eklemek için para biriktireceğim bir bisikletim var benim. düşünce tekmelememek için kendimi zor tutup, üzerine tekrar binince iyiki tekmelememişim diye düşüneceğim bir bisikletim.
kusurunu benden alacak olan, benim izlerimi taşıyacak ve emek vereceğim bir bisikletim var. yani onu seveceğim bir bisikletim var artık benim.

bütçemin el verdiği kadar da gelişmiş bir model almak istedim hepsi bu.
borla'yı da çok öneriyorlar diye aldım. ama herkesin söylediği gibi kron xc 500 ya da wistle 1054'le arasında da çok büyük farklar yok.

ne var peki:
kron xc 500'ün kadrosu çift kat olduğundan daha sağlammış ama dolayısıyla daha da ağır.

wistle 1054'ün marka avantajı var ve fiyatının altında satılıyor diyorlar.

bu iki modelin de önden amortisör kitleme özelliği var.

borlanın ise görünümü biraz daha sade ve estetik ayrıca daha hafif.

bunlar dışında, yeni bir bisiklet alacak arkadaşlara önerim, sevdikleri bir bisikleti alsınlar.

tabi ki belirleyici olan bütçe. o yüzden, son dört gününü aralıksız araştırmaya vermiş biri olarak sadece genel bir kamuoyu yoklaması bilgisi verebilirim.

300 tl civarı için en çok önerilen marka model: salcano ng 650. fiyat/performans olarak en iyisi buymuş. ben de o parayı aşmasaydım kesinlikle bunu alacaktım. özellikle jant ve vites özellikleri, aynı paraya başka bisikletlerde yok sanırım. (bayideki fiyatı peşin 375'di ama sanırım pazarlıkla falan 325-350 seviyesine inilebilir).

500 tl civarı için en çok önerilen bisikletler sırayla: yüzde 50 sedona borla, yüzde 25 kron xc 500, yüzde 10 wistle 1054, yüzde 5 trek 3700, yüzde 5 diğerleri. özelliklerini de yukarıda anlatmaya çalıştım.
bunlardan hangisini alırsanız alın pişman olmayacağınıza eminim. dediğim gibi önemli olan içinizin ısınması.

750 tl civarı için: sedona 711, kron xc 1000, salcano alu ve astro madelleri en çok önerilen modeller görebildiğim kadarıyla.

herkese burada bilgilerini paylaştığı ve yardımcı olmaya çalıştığı için kendi adıma teşekkür ederim.
umarım en azından ankara'daki arkadaşlarla da tanışır ve birlikte pedal çeviririz.

herkese selamlar
Gökhan Bulut is online now Gökhan Bulut'e Oy Ver Mesajı Düzenle / Sil

Scudo

Ozcan SEMET

Daimi Üye
Tepki
162
Çok güzel anlatmışsınız bence o aynı fiyat aralıklarında farklı marakaların bisikletleri hemen hemen donanım açısından aynı oluyor o nedenle fiyat belliyse göze hoş görünen alınmalı bence marka X olmuş Y olmuş duyulan heyecan, alınan zevk keyif değişmiyor alındıktan sonra herkesin bisikleti en iyisi en güzeli en değerlisi oluyor haklı olarak..

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Bulut

Sinan Kavas

Aktif Üye
Tepki
119
Gerçekten özetleyici bir yazı olmuş.Arkadaşında dediği gibi en güzel bisiklet ; kendi kullandıgı bisiklet oluyor.. Teşekkürler...

• Beğen

mazhar

Daimi Üye
Tepki
323
Güzel bir yazı olmuş...:) uslup ve içerik çok yaratıcı...:D anafikir ise 10 numara...:cool: :in:

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yazıya geotechler de eklenebilir. Zira fiyat performans oranları çok iyi.

Bora ERDEM

Üye
Tepki
3
Okumaktan sıkılmadığım bi yazı olmuş:)..ben de ilk başlarda bi bisiklet ne kadar pahali olabilir ki diyip 400 civari bi para ayirmiştim.ama baktim ki bisiklet dünyasi bizim cocuklugumzdan bu yana 2-3 gömlek büyümüş:)..su an hala para biriktirmekteyim ama kafamda şunu almaliyim diye bi bisiklet yok.cünkü araba piyasasindan daha cok alternatif var bisikletlerde..bi gün trek 3900 a karar veriorm bi gün carraroya.karmaşık bi durum oldu..800-900 civarinda biraz arazide olmak üzere cogunlukla şehir icinde kullanacagim bisiklet icin hangi modeli önerirdiniz?

• Beğen

bicycler

Aktif Üye
Tepki
47
alu ve astro için 750tl civarı demişsiniz, :rolleyes:
oysa 500tl kategorisinde olmalıydı :)

Emirhan Atasöz

Forum Demirbaşı
Tepki
331
Bence de Alu ve Astro Yanlış Kategoride Olmus.
Geotech leride bence Eklemelisin.
Aslında o Kadar Çok Seçenek Var Ki.
Ama Yeni Başlıyacak Biri İçin ;
Sedona - Whistle - Kron Modellerinden Bir Seçim Yapması En İdeali Olur.

Ahmet Bolgi

Forum Bağımlısı
Tepki
776
bisiklet alırken en önemli kriter ayrılabilecek para. aynı fiyat aralığındaki modellere baktığınızda belirleyici olacak şeyler : donanım, zevkinize uygunluk, ağırlık ve en az diğerleri kadar önemli olan garanti olayı. kadro ya verilen garantiden bahsediyorum çünki diğer donanımlar zaman içerisinde mecburen değişime uğrayacak , kalıcı olacak olan kadro olacak. birde servisi hizmeti unutulmamalı.