çift süspansiyon konusundaki yanılgı?

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@Güney Tuncer

Abi aslında toplamak lazım da bende ne o şevk var ne de o nu yapacak vakit. Fırsat oldukça bildiğimi paylaşmaya çalışıyorum sadece...

Gerçi sen yazmasan bende yazmazdım muhtemelen :)

Scudo

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
588
Bisiklet
Cannondale
Herkes bir şeyler yazmış ve okudukca sevindim.Doğru ya da yanlış bir çok bilgiler var.
Aralık 2009 da Scale 20 ya da Corratec revolution üzerinde kesin olarakk yoğunlaşmışken, forumdan gelen yönlendirmeler ve aydınlatıcı bilgilerle "neden FS almıyorum?" sorusu geldi, ve uzun yazışmalar sonunda Spark 35'e karar kılıp aldım.
Bukonularda yazışmalar için bakabilirsiniz:
(link)
(link)
(link)
(link)
(Bunda Günay Tuncer'in, Hakkem'in, Hasan çağrı'nın katkıları büyük.)
Yarış ortamı benim dışımda bir konu, ben spor (adrenalin ve eğlence) için kullanıyorum.
Ancak yarışlarda kullanılan malzeme sadece kısa süreli kullanım için, hafif üretilmiştir, eğer yarış olmasaydı carbon kadrolara gerek olmazdı, hafiflik yerine dayanıklılık daha ön plana çıkardı (tur bisikletleri gibi) .Racing Motorsikletler sadece bir kaç yarış için dayanıklıdır, sonrasında kullanılmamaları bile gerekir, motorlarının bitme süresi de oldukca kısadır.

Spark 35 öncesinde çok hardtail kullandım.Düz maşalı Sub da kullanıyorum. Bunların ayrı bir keyif verdikleri yadsınamaz.
Ama, araziye girecekseniz iş değişiyor.Kesinlikle FS bir bisikletle arazide agresif gezinmek büyük bir keyif ve kolaylık.
Üstelik arka amortisör sürücü hatalarını da kompanse ediyor..Daha çok yola tutunuyor, daha güvenle kullanıyorsunuz.Şimdi düşüyorum, takla atıyorum dediğiniz anlarda dahi bisiklet kendini kurtarıyor ve yola devam ediyorsunuz.

Yarış bambaşka bir konu, kişisel alışkanlıklar da önemli.Ama arazide "FUN" yaşayacaksınz, full süspansiyon kesinlikle gerekli.

Dostlukla.

• Beğen
Tepkiler: ali ayhan cıvıl

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
588
Bisiklet
Cannondale
Bu arada Face1tr' e katılıyorum, FS bisikletler dışlanıyor.
Ama gerçek sebep, herkesin söylediği gibi "bir işe yaramayan ve ağırlğı 20 kiloyu geçen bir çok market bisikletinin olmazsa olmaz gibi full süspansiyon üretilmesi.

Scott spark, Speciale epic, Giant FS serileri oldukca iyiler.İkinci bir önemli sorun, tabii ki fiyat."İşe yarayan-fonksiyon gören " amortisörlerin olduğu bisikletler oldukça pahalı bisikletler.(Ön amortisör için de bu böyle)

Sevgi ve dostlukla.

yiğit_kara26

Forum Demirbaşı
Tepki
172
çift süspansiyonlu bisikletlerde specialized - scott gibi kalite marka bisikletleri tercih ederim bianchi - ümit - salcano gibi firmalardaki çift süspansiyonlu bisikletleri tercih etmem çünkü oldukca ağır ve düşük donanımlı üretiliyor :)

• Beğen
Tepkiler: salih zeki

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
@Hasan Çağri

hocam yaptığınız uzun açıklama çok doyurucu oldu, teşekkürler.

ancak gene de bir konuda ısrar etmek istiyorum. yani bu benim ortaya attığım bir tez;
fs bisklet yola iyi tutunur, yani bisikletin ağırlık merkezinin bir oraya bir buraya savrulup bisikletin sizi üzerinden atabileceği arazi koşullarında, fs bisikletin savrulma eşik değeri daha geniştir; hemen savrulup yoldan çıkmaz.

tek süspansiyon sistemde bir anlamda tekerin yere değen yüzeyini geniş tutmak, eşik değeri kısa olan bu bisikletlerin bu dezavantajını kısmen de olsa absorbe etmesini sağlar. absorbe etmenin sözlüktesogurmak, emmek, içine hapsetmek, içe alıp veya çekip dışa vermemek ya da yansıtmamak gibi anlamları var.

şimdi buradan hareketle tutunma eşik değeri fs bisiklette yüksek olduğundan, biz tek amartisörlü bir bisiklete nazaran daha ince, küçük yapılı lastikler kullanabiliriz (lastik konusunda bigim yok ama arazi için üretilmiş olabilecek en küçük, hafif lastikten bahsediyorum)

ne yazık ki elimde özel bir argüman ya da geçmişe dönük bir bilgi birikimim yok, sadece bir duygu kıpraşımı oldu ve bir ışık yandı(tuvalette değildim) ve böyle bir şey ortaya attım, olabilitesini bilmiyorum, söylemlerin sadece teorik şeyler...
ne derece doğrudur konusunu öğrenmek adına da bu konu başlığını açtım. mazur görün..

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
en iyi fs bisikletler son bir kaç yıldır MARIN çatısı altından çıkıyor sanırım zira bahsettiğimiz bu esneme ..vs olayları özel kadro tasarımıyla büyük ölçüde egale edilmiş durumda(yani biz pedalayınca esnemiyor ama aşağıdan bir engebe ile karşılaştığında süspansiyon tepki veriyor);
(link)

2007 ve 2008 Senelerinde ard arda Ingiltere'de yılın bisiklet seçilen 2009 Mount Vision 5.9 testini Mountain Bike Action Dergisi övgü ile tamamladı. "Hızlanma esnasında yarış bisikleti gibi yol tutuşu" ve "Inişlerde yüksek kontrol" 2008 senesinde What Mountain Bike dergisi tarafından yılın dağ bisikleti ödülünü alan bisiklet hakkındaki birkaç yorum. Dergi Ocak ayında A.B.D. standlarında yerini aldı.

http://www.yasminsports.com/admin/webeditor/uploadfile/20090323195742726.jpg

2009 Senesi için tüm Quad XC serisi bisikletlerin arazideki sürüş özelliklerini arttıracak şekilde rafine edildi. Zorlu şartlarda daha stabil bir sürüş sağlayabilmeleri için ağırlık merkezleri alçaltıldı ve dik inişlerde kolaylık sağlaması için açıları 0,5 derece modifiye edildi.
5.8 ve 5.9 modelleri dayanıklı anodized boya ile ve 5.9 modeli 400 gram ağırlık tasarrufu sağlayan karbon arka swingarm ile görsel ve teknik açıdan tüm dağ bisikleti severleri cezbetmektedir.

metnin orjinal linki;
(link)

yiğit_kara26

Forum Demirbaşı
Tepki
172
konuyu açan kullanıcıya ve bana katılan mertcan kardeşime teşekkür ederim :)

gökhan aksoy

Forum Demirbaşı
Tepki
532
yakın süre önce bisiklet almadan aynı ikilemi bende yaşamıştım. karşımda iki tane sorun vardı. birisi fiyat ikincisi ağırlık. fiyat olarak specy epic marathon liste fiyatı 3500avro aynı bisikletin FSR olanı ise 6500 avro idi. FSR siztemi hariç tüm malzeme aynıydı. bu çift süspansiyonun ilk dezavantajı bence.
ikincisi ise ağırlık: epis FSR(2008) nin ağrlığı 12 kg civarında, yaklaşık aynı fiyata sahio scott LTD(2007) nin ağırlığı ise 9.5 kg. arada neredeyse 2.5 kg fark var. yarış koşacak birisi için bu ciddi bir fark. bu da ikinci dezavantajı.

ama çift süspansiyonun konforu ve arazideki sürüş keyfi bambaşka. kullanım alanıyla çok alakası var tabi.
birde HT kadro alan birçok kişinin içinde FS uhdesi kalıyor gibi. en azından ben öyle gözlemledim.

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
588
Bisiklet
Cannondale
Bu konu oldukca yararlıydı. güncellenmesi gerekir kanımca.

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Pek yeri değil belki ama, tam burada sizlere birşey danışmak istiyorum. Şu bisiklet nasıldır, alınır mı? Xcm maşayı kaliteli bir maşa ile değiştirsek iş görür mü? Ben yarışçı değilim ama tabii performans ta önemli.

(link)

Ara sıra şehir içi kısa turlarda kullansam da ağırlıklı olarak Belgrad gibi arazilerde serbest gezilerde iş görür mü yoksa yokuşlarda vs zorlar mı?

Kıymetli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@akifberkant
Çift amortisör de bianchi yi tavsiye etmem :)

Alınacaksa kaliteli markalardan alınmalıdır.

Koray Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
146
Bisiklet
Specialized
Bisiklet konusunda çok tecrübeli biri değilim.
Abimde Cannondale F400 var bende aynı donanıma sahip full süspansiyonlu Specialized FSR XC ve ikisini arka arkaya deneme şansım oluyor haliyle.

arka süspansiyonu kitlediğimde aralarında hiçbir fark kalmıyor diyebilirim bu durumdayken farkedebildiğim tek şey daha geniş olan lastiklerimin etkisi...

arka süspansiyon açıkken pedal çevirme konusunda sıkıntı olacağı söylenirdi hep ama bu konuda pek bi fark yok, hiç fark yok dersem yalan olur ama aman aman bir fark yok.

arazide bozuk zeminli yollarda full süspansiyonun verdiği keyif gerçekten süper diyebilirim.

gönül rahatlığı ile iyi ki uyarıları dinlemeyip dik başlılık yapıp full süspansiyon bir bisiklet almışım diyebiliyorum :)

Ateş Akakıncı

Aktif Üye
Tepki
24
1000 liraya alınabilecek iyi bir full süspansiyonlu bisiklet var mı allah aşkına ? Varsa koşup alırım . 1500 Tl'ye bile böyle bir bisiklet yokken sanırım söylemeniz saçma tabi maddi olarak alabilecekleri saymıyorum

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
@Musa Sağol

Cevabınız için teşekkürler. Kaliteli markaların ben de farkındayım. Konuda da tartışıldığı gibi kaliteli fs bisikletler çok pahalılar, yoksa çok kişi bu tercihe yönelirdi. Şimdi ben ayda bir, ormanda 1-2 saat serbest gezi yapacağım diye üst düzey, karbon kadro fs bisiklet almak istesem bile buna bütçem yetmez. Bir bisikletin sadece markasının şu ya da bu olması da çok iyi ya da çok kötü olması anlamına gelmez.

@Ateş Akakıncı

Cevabınız bana mı tam anlamadım. Eğer bana ise ben verdiğim linkteki bisikletin iyi bir bisiklet olduğunu zaten söylemedim. Benim tek süspansiyonlu bisikletim var sürekli kullanıyorum. Linkteki bisikleti 'sadece hobi olsun diye arazide kullansak nasıl olur ? ' diyerek danıştım. ' Kısaca ara sıra 1-2 saatte ormanda serbest gezi amaçlı iş görür mü ? ' diye sordum.Yoksa konu içinde tartışılan üst seviye fs bisikletlerle tabii ki kıyaslamadım. Yazdıklarımdan bunu çıkarmak saçma olur.

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
@akifberkant

Eğer arka şok kilitlenebiliyorsa tercih edilebilir,sürekli arazide kullanılmayacaktır sanıyorum. Asfaltta giderken sizi üzer eğer şok kilitsizse.

• Beğen
Tepkiler: akifberkant

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
@Samet Şenel

Aslında sadece arazide gezi amaçlı kullanmak için düşünmüştüm. Asfaltta kullandığım bisikletim işimi görüyor. Ama belki asfaltta da 'lay lay lom :) gezi amaçlı ' kısa turlarda sürülebilir mi diye düşünmüştüm. Haklısınız eğer arka şok kilitlenmezse asfaltta gerçekten üzer. Teşekkür ederim.

Ben fs konusunda tecrübeli arkadaşımızdan ihtiyacım olan tavsiyeyi almış oldum. Konu dağılmasın. Teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Samet Şenel

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
arka kısım klitlenmese bile, süspansiyon pedal çevirdiğinizde esnemiyor, ancak alttan gelen darbelerde harekete geçiyor.

ben fs nin, furç, kadro, jantlar ve diğe bir çok kompenent üzerindeki gerilimi engelleyeceği... dolayısıyla kompenentlerin ömrünü uzatacağı , böylelikle bisikletçiye gidip gelmenin azalacağı gibi bir düşünce yüzünden bu konu başlığını açmıştım.