Krank Kolu?

MertSayın

Daimi Üye
Tepki
198
Selamlar,
170mm, 172.5mm ve 175mm gibi krank kolu seçenekleri var. Boyumuza uygun krank kolu nasıl seçilir? Kendim için örnek vermek gerekirse 180cm boyundayım ve elimde 12/25 ruble mevcut. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
İlk olarak yüksek kadans mı çevirmeyi tercih ediyorsun yoksa güç mü?

Eğer yüksek kadans ise tercihin 172.5 yada 175 güç çevirmek istiyorsan da 175 i tercih etmelisin.
krank boyu üst bacak uzunluğuna göre belirlenir teorik olarak
senin boyun için ideal olan 175 tir...

• Beğen
Tepkiler: MertSayın

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Boyla ilgili net bir seçenek yok sanırım.. Biraz kişisel tercih meselesi deniyor. Neticede yarıçaptaki 0,5 cm lik pay hissedilebilecek bi fark değil gibi.
Ayrıca genel olarak söylenen, kol uzunluğu arttıkça torkun arttığı yani az da olsa yokuşlarda kolaylık sağladığı, kısa kolun da düzenli pedal çevirmeye faydası olduğu.
Yokuşu bol ve dik olan yerde yaşıyorsan uzun kollu tercih etmen faydana olabilir. (En düşük vitesin bile sert geldiği durumlarda)

Ayrıca boy ile ilgli olarak, kran kolu yere paralel konumda iken diz ile pedalın aynı hizada olması gerekir deniyordu ya da buna benzer bişeylerdi tam hatırlayamadım, eğer yanış ise diğer arkadaşlar düzeltirse sevinirim..

• Beğen

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
(link)
Burayı okuyun...Gerekli bilgiler var...

• Beğen

MertSayın

Daimi Üye
Tepki
198
Teşekkür ederim arkadaşlar, yaptığınız açıklamalar ve verdiğiniz link merakımı giderdi :) Seçimimi 175mm'den yana kullanmaya karar verdim.