Kask hakkında (çok önemli lütfen okuyun)

tolgayalcin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.433
Arkadaşlar,kardeşler,
Pazar günü başımdan geçen bir olayı konu başlığı olarak açmak istedim, ibret olması açısından.
Sonbahara girdiğimiz şu günlerde yağmurlarında artmasıyla risk biraz daha arttı.Yollar özellikle yağmur yeni başladığında ya da bitip yerler kurumaya başladığında buz pisti gibi oluyor.DİKKAT LTF!
Bisikleti alırken yanında satın aldığım kaskın bir gün lazım olacağı hiç aklıma gelmezdi.Sorumluluk gereği hep takardım,örnek olması açısından ve ya vijdanımı rahatlatmak için. Sarıyer'de yolun kenarında giderken bir arabanın sol şeritteki tıkanmadan ötürü ani bir hareketle (patinaj) sağ şeritteki boşluğa atlamasıyla benim dikkatimi dağıldı ve sanırım ön teker kaldırımın alçak köşesine çarptı. İNANIN NE OLDUĞUNU ANLAMADAN YERE YUVARLANDIM.OLAY 5 SN. SÜRDÜ.KONTROLÜ KAYBETTİM,BİSİKLET KALDIRIMDA KALDI VE BEN SAĞ TARAFA DOĞRU KONTROLSÜZ BİR ŞEKİLDE KALDIRIMA UÇTUM, SADECE HATIRLADIĞIM GARÇ VE GURÇ SESİ!!! YOLUN KENARINDA DURAN DAYI SALAVAT GETİRDİ BENİM DÜŞMEM ESNASINDA. KASKIMIN SAĞ ÜST HAFİF ARKAYA DOĞRU OLAN KISMINDA VE DİĞER TARAFINDA 2 DARBE İZİ VAR,YANİ KAFAM CİDDİ ŞEKİLDE 2 DEFA ASFALTA ÇARPTI PARDON KASKIM DEMEK İSTEDİM! KASK OLMASAYDI AYAĞA KALKIP ÜZERİMDEKİ TOZLARI SİLKELEYİP YOLUMA DEVAM ETMEK YERİNE , YARI BAYGIN BİR ŞEKİLDE HASTANEDE TOMOGRAFİ ÇEKTİRMEYE GÖTÜRÜLÜYOR OLACAKTIM:boese157: , SİZDEN RİCAM 100 METRE BİLE BİNECEK OLSANIZ, YAVAŞ GİDİCEM BİŞİ OLMAZ DEMEDEN , KASKSIZ BİNMEYİN,KASKINIZ YOKSA HEMEN ALIN...

ben şu an çok iyiyim hiç bir sorun yok. hatta bu akşam yine binicem iş çıkışı,ama yine kaskımla...

Herkese kazasız belasız güvenli sürüşler dilerim...

Scudo

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
geçmiş olsun...gerçekten kask hayat kurtarır..

ancak böyle bir darbeden sonra o kaskı bir daha kullanmayın.Yeni bir kask alın çünkü darbeden dolayı yapısal bütünlüğünü kaybetmiş olabilir.Başka bir darbe durumunda gereken korumayı sağlamayabilir.

tolgayalcin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.433
çok saol görkemcim.. sadece bacağımın solunda ufak bi şişlik var ama kafam 2 kere yere çarpmasına rağmen hiç bişii olmadı. çok sert değildi belki ama kasksız o darbeyi tahmin bile etmek istemiyorum... :(

tolgayalcin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.433
@Eren AYDIN
Ne zaman ne olacağı karşımıza ne çıkacağı hiç belli olmuyor. 10sn de hayatımız kararabilir.. Tabi önlemini alınca risk minimize ediliyor... çok sağol...

ErdincAydin78

Forum Demirbaşı
Tepki
102
Bisiklet
Sedona
Geçmiş olsun abicim,kaskınız dayanıklıymış demek,bende bugünlerde kask araştırıyorum,Sizin kaskınız ne markaydı acaba?

karatascaner

Aktif Üye
Tepki
241
Kardeşim tekrar büyük geçmiş olsun diyorum. Bir an için yüreğim azımıza kadar gelmiş olmasına karşın emniyeti elden bırakmıyor oluşun içimi su serpti.

Tüm pedalsever dostlara kaskın önemini tekrardan tekrardan hatırlatmak gerekiyor.

Hiçbirşey insan hayatından daha değerli olamaz!

Sağlıcakla ve tabi ki de kaskla kalın!

tolgayalcin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.433
çok sağol serdarcım.. bundan böyle kasksız o seleye mümkünatı yok oturmam.. olay olup bittikten sonraki şokumu anlatamam.. aptal oldum nası bana bişi olmadı die hayrete düştüm... Hissiyatımı ancak kaskla kafasını yere çakmış olan diğer arkadaşlarım anlar. Ama Allah kimseye yaşatmasın... Bu kadar uzatmamın sebebide başka bi pedalşör kardeşimin canı yanmasın diyedir. Yoksa benimki geçtii gittiii

emre güven

Daimi Üye
Tepki
749
kazayı yaptıgın andada söledim ama.burdada söliyim acigm.cok gecmiş olsunn.allah korudu valla.yanımıza geldiginde sok olmuştun cünkü.ama seni tekrar aramızda pedal basarak gelmen sevindirdi ama.ama tolga abi balık yerkende kasksız bi kactane olayını anlatmışsın kaptana hatırladın mı.kaptanda kesinlikle kasksız bidaha cıkma demiştii.artık daha dikattli olursun heralde abi.allaha emanet kendine iyi bak tolga abi....

Bahadır Ustaoğlu

Daimi Üye
Tepki
187
Geçmiş olsun tolga abi... Bende sürekli olarak güvenlik ve örnek olması açısından sürekli kaskımı takıyorum. Yağmur sebebi ile dün bende düştüm. Gerçi yavaş gidiyordum ve düz zemindi bir sakatlık olmadı ancak daha kötü durumda da olabilirdim... Bilinçli olup kaskımızı her zaman takmalıyız...

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Geçmiş olsun Sevgili Tolga,

Konuyu açman çok güzel. Yıllarca dağda gezdikten sonra :) okul merdivenlerinde ki bir basamakta hemde çok çok yavaş ve asude hergünki normal hızımla merdivenden inerken , ayağını burkan ve dağcı arkadaşlar arasında uzun süre konu edilen ( alay ettiler tabiki ama dostça :) ) birisi olarak , ne zaman ne olacağı hiçbir sn belli olmayan şu hayatta asla KEŞKE dememek için her zaman alabileceğimiz her türlü tedbiri almalı ve o şekilde hareket etmeliyiz.

Tekrar geçmiş olsun, kask olmasaydı geçmiş olmayabilirdi.

en kötüsüde kaza sonrası bisiklete tekrar binme isteğinin azalması.:(

Ben merdiven inememiştim bir süre. :eek: Yok yok şaka.:D

tolgayalcin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.433
sevgili mustafa , cem , emre , bahadır ve soner, öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Bisikletten soğumam mümkün değil, bilhakis bu olaylar oldukça bisikletime daha çok bağlanıyorum, km ler arttıkça badireler atlatıldıkça o bisiklet vitrinden alınmış herhangi bir bisiklet olmaktan çıkıyor , anılarla yaşananlarla üzerindeki ufak tefek çiziklerle sen oluyor, kişiselleşmeye başlıyor. Aşkım artıyor yani, zaten kazayı unuttum gitti ama unutamadığım tek şey o ne olduğunu anlamadan zınk die kontrolsüz yere yapışmam. inanın patates çuvalından farklı olmuyoruz düşünce. daha öncede çok düştüm ama düşeceğini anlıyorsun dengeni kaybediyorsun ve önlem alıyorsun,bu düşmelerde kafanı çarpmazsın ama bu farklıydı bisiklet kaldırımda kaldı ben yere sinirlenip yere uçan kafa attım :D Allah tekrarını ne bana nede başka pedalşör kardeşime yaşatmasın..Bu günlerde biraz daha dikkat ve mutlaka kask dostlarım...

Sevgiler...