En akıcı göbekler hangileri???

M.Kaptanbaşı

Forum Demirbaşı
Tepki
244
Sevgili Arkadaşlar! Biraz karışık olacak ama; İnşallah yeni bir tekerlek seti toplamayı düşünüyorum. Önce de göbekten başlıyorum. Lakin aradığım özellikler; İnanılmaz İnanılmaz İnanılmaz akıcılık, disk uyumu ve kalite/makul fiyat oranı. Pedala harcadığımız gücü, %100 hatta daha da fazla oranda verimle geri alabilmek için, hangi göbekten almalıyız?
Dt Swiss, Crossride, XT gibi göbeklere baktım. Lakin karar veremedim. Daha başka bildiğiniz iyi modeller var mıdır? Tekrar söyleyeyim, akışı inanılmaz derecede iyi olmalı! Hooop deyince dağa tırmanmalı. :D :D :D Sorun çıkartmamalı. Uygun bir fiyata alınabilecek en iyi göbeklerden olmalı.
Forumdaki alakalı konulara baktım. Bir şey dikkatimi çekti. DT Swiss göbeklerden biraz fazla ses çıkıyormuş??? Acaba çok rahatsız edici bir ses midir?
Yine dikkatimi çeken bir nokta, DT Swiss'teki daha az tel sayısı. Tel sayısı az olduğu zaman, dış şartlardan fazla etkilenip, akıcılığa olumsuz etkisi olmaz mı? Ya da jantlar daha çabuk yamulmaz mı?
Not - 1: Lütfen konu hakkında bilgisi olmayan arkadaşlar yorum yapmasın
Not - 2: Ön veya arka göbeğe peercing takılabilir mi? Ben peercing takılanından istiyorum.:D :D :D :D :D

Scudo

ONUR_GÜNTEPE

Forum Demirbaşı
Tepki
60
ayrıca şunuda belirtim eğer almak istersen galiba hasan çağrı adlı kullanıcıda novatech göbekler mevcutmuş ilanında bi bakabilirsin istersen.

• Beğen
Tepkiler: M.Kaptanbaşı

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Yurtdışında başka markalar da varken, (Chris King, Tune, American Classic, Hope, Soul Kozak vb)

Türkiye piyasasında DT Swiss'in üzerine akıcılık ve hafiflikte ürün yok.
DT Swiss'te sırasıyla;
190 Seramik (ortahalli bir bisiklet fiyatındadır)
240s (Zamana Karşı yarışı bisikletlerinde bile bu göbek kullanılıyor)
340s
XR
Onyx göbekler sayılabilir.

Mavic teker setlerinin göbekleri ayrı satılmadığı için onları teker seti olarak almak zorundayız.(link).
2kg altında olup da, fiyatı en uygun, rulman göbekli, az telli, disk uyumlu, en kaliteli teker seti olarak örnek verilebilir.

Shimano'da akıcılığına iyi diyebileceğimiz sadece XTR ve XT bulunuyor.Zaten daha alt modellerin ağırlıkları da göz önüne alınırsa daha ziyade amatör kullanım amaçlı üretilmiştir.

Bu arada disk uyumlu değil ama V uyumlu ve süper sağlam arka teker örümü için gerekli olan (link) :)

M.Kaptanbaşı

Forum Demirbaşı
Tepki
244
Çok kıymetli arkadaşlar! Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. İnşallah 36 delikli disk uyumlu Nevotech rulmanlı göbeklerde karar kıldım. Lakin bu göbekler için hangi ölçüdeki hangi telleri tavsiye edersiniz? DT Swiss tel almayı düşünüyorum. Ayrıca disk uyumlu hangi janttan alabilirim?
Bütçeyi söylüyorum. En fazla (jantlar için) 200 TL verebilirim.
Yorumlarınızı bekliyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Konuya biraz balıklama atladıgım için özür dilerim öncelikle

bende MAVIC CROSSMAX 08 SLR DISC CL jant seti almaya karar verdim sizce doğru bir seçim olmuşmu akıcılıkla alakalı ?

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
@Semih Aydoğdu

Soz konusu akicilik ise daha dogrusu olamazdi..

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
@Tarık Kalkan

Bike and out*** isimli mağazada bir kere dizilip sökülmüş fiyatı 140 tl olan bu ürünün sıfırına 3/2 fiyatına sahip olunabilir.(Ön@arka).Yanlış anlaşılmasın mağaza ile bir ilgim yok sadece araştırmalarım sonucunda ulaştığım sonuçlardır...

M.Kaptanbaşı

Forum Demirbaşı
Tepki
244
@reha genç
Evet kardeşim sağol, ben de gördüm. Türkiye'deki alakalı internet sitelerinin hemen hepsini araştırmış ve en ucuzunu orada görmüştüm. Ama isteyen istediği fiyata satabilir deniyordu, o yüzden tepki göstermedim.
Fakat bu güzel göbeklerin bir dez avantajı var ki, herhalde satan kişi de aynı sebepten hemen elinden çıkartmak istedi, o da 36 delikli olması. Çünkü ben de DT Swiss jant almak istedim lakin, gene araştırmalarım sonucunda gördüm ki, (benim yanlışım da olabilir) Türkiye'ye gelen Dt Swiss marka jantlarda 36 delik yok. Uyumsuzluktan dolayı, elinden çıkartmak istiyor olabilir.

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Kimse değinmemiş ama teker setinin telleri çok önemli :) Disk frenli bir set yapacaksan kesinlikle Dt Comp., Super Comp. veya daha kalın olan Champion modellerini tercih etmen lazım. 2-1.8-2mm lik Comp. teller hafiflik ve performans için en ideal olanları.

Jantlara gelince özellike DT 4.2D yi hiç düşünmeden alabilirsin. İki teker setim var her ikisinde de bu jantları kullanıyorum. Ağırlık/ performans olarak daha iyisini burada bulamazsın.

Göbeklerde alternatif çok ama akıcılıkta sadece rulman kalitesi önemli değildir. Arka göbeğin kavrama mekanizması da önemli. Bu konuda en facia model çoğumuzun en iyi bildiği Chris King ler :D 72 dişli bir mekanizma kullanıyor ve bu pedal çevirmeden yokuş aşağı inerken sana ses ve akıcılık kaybı olarak geri dönüyor :) Bu noktada DT lerin Star Ratched sistemini beğeniyorum. Mesela 240S ler standart olarak 18 dişli geliyor. 18 diş pedalda biraz boşluğa neden oluyor, Shimano'nun 3 tırnaklı göbeklerini andırır şekilde, ama bunu dert etmezseniz muazzam bir akıcılığı var. Ederseniz sonradan bir 36 lık takabiliyorsunuz. Ucuz ama iyi bişeyler için Novatech güzel tercih. Yine bir uzakdoğulu olan daha hafif ve biraz daha kaliteli gibi olan "Choosen" marka göbekler de var.

M.Kaptanbaşı

Forum Demirbaşı
Tepki
244
@Güney Tuncer
Hocam verdiğiniz kıymetli teknik bilgiler için çok teşekkür ederim. Sormak istediğim bir kaç şey var! Novatec 36 delikli disk uyumlu göbek ile, Mavic jant 321 kullansam nasıl olur? Yarış amaçlı almayı düşünüyorum. Uyumu nasıl olur? Çok çok hızlı, akıcı ve bir o kadar da sağlam bir jant seti oluşturmak istiyorum İnşallah! Tavsiye edebileceğiniz, daha başka sağlam, rijit ve esnemez akıcı bir jant modeli varsa, onu da düşünebilirim. Ayrıca bu mavic janta ve novatec'e daha sağlam ve kalın dediğiniz DT Champion tel modeli uyar mı? Cevaplarınızı bekliyorum!

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@mkaptanbasi@hotmail.com

Mavic 321 çok sağlamdır ve tabi ağır. Dt Comp. teller ve Nowatech göbeklerle dediğin gibi çok sağlam bir set oluşturabilirsin. Champion'da uyar tabi ama biraz daha hafif olan Comp. fazlasıyla işini görür merak etme. Dt'nin orjinal çelik tel başlarını kullan. Kaliteli tel başları ve tel başlarının hafif yağlanması ilerde olası oksitlenme problemlerinin önüne geçecektir. Tahminimce söylemeye gerek yok ama yinede hatırlatmak istiyorum işçilik çok önemli.

M.Kaptanbaşı

Forum Demirbaşı
Tepki
244
Son bir soru daha! Acaba bu jant seti ağır veya hantal olur mu? Yarış koşan bir bisikletletçiyim. Hem çok sağlam hem de akıcı olmasını istiyorum. 321'in yüzeyinin daha geniş olması ve ağırlığının biraz daha fazla olması İnşallah beni etkilemez! Siz ne dersiniz acaba?

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
setin ağır olacak. Sadece jantlardan ön arka toplamda 400gr, göbeklerden de 200 desen yarım kilonun üstünde bir fark oluyor. Aslında bisikletin geneline göre fark çok değil ama tekerlerde olması durumu değiştiriyor. Yarış koşacaksan fark eder malesef.

hknbykl

Daimi Üye
Tepki
269
dt 240 varken niye başka göbek arıyorsun ,tr için en iyisi dt 240 tabi biraz pahalı ama uygun 2. el bulabilirsin belki scott biskletlerdeki setlerden kur bence.

• Beğen
Tepkiler: kron_xc4000 esk

lizardking

Aktif Üye
Tepki
25
@Fatih Buzgan

Merhaba bende Crossride düşünüyorum şayet haznede bir problem olursa bulma imkanı yok yani doğru mu anladım.

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Mesela ben size XT 775 Jant seti önerebilirim.. 1675gr civarında bir ağırlığı var ve tubeless bir jant. Yani extra kit'e ihtiyaç duymadan direk tubeless'a geçebilirsiniz.. Bu sayede ağırlıktanda tasarruf edersiniz.. Bu jant setini yarışlarda kullananları tanıyorum ve çok memnunlar.. Gayet sağlam ve akıcı bir set.. Göbekleri XT, bende geçen seneden beri xt göbekler kullanıyorum, şu an tahminimce 10000-12000 km'deler.. 2 kere bakım yaptım ve süper sorunsuz şekilde yaz-kış günlük ve yarışlarda kullanıyorum.. O yüzden içiniz rahat şekilde alabilirsiniz.. Ayrıca fiyatıda(500$) bir takım DT240S göbek fiyatında.. Fiyat performansı en yüksek jant setlerinden birisi kesinlikle..

aykut52

Forum Demirbaşı
Tepki
204
kesinlikle xt jant setini oneririm tas gibiler.gobege verecegin paraya git 775 serisi jant setini al hic ugrasma kuracagın jant seti dıs gorunus olarak cok cekici olmayacak ama xt jant setleri ole degil cok cekici bir goruntusu var ve hangi bisiklete takarsan tak ben buradayım diyor.gobekleride cok sorunsuz guzel yapılmıs bir ayarla rulmandanda daha iyi bir akıcılık veriyo.ayrıca forumda biraz daha arastırırsan sanırım alman bike dergisiydi jantlarla ilgili yaptıgı testte xtrla beraber SUPER derece alan tek janttı.ben crosmax slr kullanıyorum bu rulmanların okadarda aman aman bi akıs ozelligi yok.iyi ayarlanmıs bilye sistemli gobek rulmandanda daha guzel akıyor.suan slr jantlarımı cıkarsam alacagım tek jant xt 775 jant setidir.tel basları altıgen kırmızı renklidir.yanında ozel shımano akort anahtarı gelir.hemde tubelesstır.

• Beğen
Tepkiler: d.berkay

hknbykl

Daimi Üye
Tepki
269
@Bora Alben
Güzel bir seçim ama cl olması biraz bende şüphe uyandırdı vidalılar kadar başarılı olmadığını duydum ama kesin değil.Crosmax slr ve st kullanan biri olarak st nin akıcılığı daha iyi ya da öyle hissediliyor ama yarış için kullanılmayacaksa ST daha iyi bir seçim gibi görünüyor.

hknbykl

Daimi Üye
Tepki
269
@d.berkay
Katılıyorum artı biraz daha para verip görsel olarak farklı olan crosmax st alınabilir ki ben ikincisini tercih ettim.Bunların kategorisi cross-mountain olarak adlandırılıyor yani xc ile all mountain'in karışımı.

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
2009 Slr kullanıcısıyım.Gerçekten aman aman bir akıcılığı yok hatta hayal kırıklığına uğradım diyebilirim.240 S göbekler ise muazzam akıcı göbekler.Teller hakkında bir yorum yapamayacağım ama 240 S ve 819 çember kombinasyonu harika olur.Ağarlık ise 1800 civarında olur.