Rulmanlı ve bilyalı göbek farkı

M.Uğur Özkol

Aktif Üye
Tepki
25
rulmanlı göbekler bilyalı göbeklere göre daha mı avantajlıdır? eğer öyle ise yanlış bilmiyorsam shimanoda rulmanlı göbek yok, peki neden yok? konu hakkında fazla bilgim olmadığı için saçma birşey sorduysam kusura bakmayın:)

Scudo

Hakan Durmuş

Daimi Üye
Tepki
219
rulmanlı göbek tabi ki mekanik bakımdan çok daha sağlam ve avantajlı dağılma derdi falan yok rahat shimanonun rulmanlı göbeğinin olmamasının sebebini henüz bende anlamış değilim

• Beğen
Tepkiler: gok

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Bununla ilgili birçok konu açılmıştı önceden forumda.Biraz araştırınca bulabilirsinizi. Shimano neden hala bilyalıda ısrar ediyor bende bilmiyorum ama kataloglarında falan açık rulman diye geçiyor göbeklerin modelleri.

• Beğen
Tepkiler: Şerif Şentürk

fatihgüven

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Rulmanlı göbek daha çabuk eskidiğinden :)
Bilyeliye düzenli bakım yapıldıkça daha uzun ömürlü-ymüş.

Cidden forumda aynı şeyle ilgili çok konu var :)

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Rulmanlı göbek çok daha fazla dönüş sağlar, akışkandır ve hızlanma ve sahip olunan hızı koruma gibi etkenleri daha güçlüdür.

• Beğen
Tepkiler: Akurcay ve 61016

funq

Forum Demirbaşı
Tepki
332
Bisiklet
Geotech
@Süleyman Uzunköprü

bunlar ne tür etkenler süleyman bey anlamadım ben bunları?

yaminkutlu

Forum Demirbaşı
Tepki
748
Rulmanlı göbeklerde esneme payı olmadığından bana göre bilyeli göbekler daha avantajlı ve istenildiğinde bilyelerin değişimi çok kolaydır. Rulmanlı göbekten o rulmanı sökebilecek aleti ancak sanayide bulursunuz. Alüminyum göbekten rulman sökülürken ne kadar zarar verir bilmem.Bilyalı göbekte yatak sarmadıkça bilyaları değiştirip kullanabilirsiniz.

Hatta matrixod arkadaşımız bikaç bilye eksik kullanıyordu.Sorun yaşamadı :)

Ben ön arka rulmanlı göbek kullandım ve yaklaşık 1500 km de rulmanlar dağıldı. Şimdi bilyalı göbek kullanıyorum (atka lx ön deore) 1500 km yi geçti ve hiçbir problem çıkarmadı. Onca bozuk dağ yollarına ve her fırsatta yaptığım bunny hop lara rağmen.

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Rulmanlı göbekler bu kadar tercih edilirken shimano neden üretmiyor,alternatif sunmuyor anlaşılmış değil sanırım.

fanatikcimbomlu

Forum Bağımlısı
Tepki
227
rulmnalı gobekl her zamn daha ıyı uzun yola gıcıceksenız her zaman rulmanlı gobek ve rullmanları fıyatıda uygun rulmanlı gobekte surtunme az oldugunda daha akıcıdır ben su anda kendım rulmanlı gobek kullanıyorum ve gayet memnunum arka rulmanlarımı degıstrdım ve sapa saglam 4500 km de hala bı problemı yok

Tepki
87
ben de rulmanlı novatech kullanıyorum. bilyalıya göre sürtünme kesinlikle daha az. bisiklet kayıyor tabirini yaşatıyor :)

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
Bilyalı göbeklerde yaşanan sorun zaten %85 ihtimal ile bilyaların yatağı aşındırması. Yani sanayi tabiri ile yatak sarması sanırım böyle deniyor. Bilyalı göbeklerde iç göbek ile dış göbek arasında dizili bilyalar zamanla bizler çukura girdikçe, atladıkça, zıpladıkça iç ve dış göbeğe baskı yaparlar ve zamanla döndükleri yatak yolunu aşındırırlar. Bu durumda göbek açılır yağ değiştirilir bilyalar tekrar dizilir ve göbek kapatılarak sıkılır. Yalnız bu sefer göbeğin sıkım oranı milimetrik oranda daha gevşek yapılır. Böylece sarılan yatak yollarında bilyelerin dolaşırken meydana gelen vuruntu yokedilmiş yada minimuma indirilmiş olur. Aslında sorun ortadan kaldırılmamış sadece uyarlanmıştır.

Rulmanlı göbeklerde ise rulmanın dağılması söz konusu. Sanayiden numarası ile bulunan rulmanlar göbeğe takılarak sorun ortadan kaldırılıyor. Fakat rulmanlı göbeklerde de atlama çukura girme sırasında rulmanın kendi yatağını genişletmesi durumunu meydana gelmekte midir? Daha önce rulmanlı göbek kullanmadığım için bu soruya net cevap veremeyeceğim.

onur katrağ

Daimi Üye
Tepki
27
bilyalı göbekleri 6 yıl boyunca kullandım ama geçen hafta aldığım mavic crossride wheel sette rulmanın farkını anladım akıcı ve korkusuz :)

emre özbay

Daimi Üye
Tepki
224
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuyu hortlatmak gibi olmasın ama wh-mt15 göbeklerim var. Rulmanlı mı bilyalı mı bilyalı ise şimdiye kadar hiç bakım yaptırmadım, yaptırmalı mıyım?

Celalettin aktaş

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Sedona
evet yaptırmalısınız ve bilyalı. Kendinizde yaparsınız bakımını ama garantiniz felan varsa uğraşmayın yaptırın gitsin.

Tepki
57
Bunu tartismaya gerek mi var? Bilyali gobekler iyi olsa araba tekerleklerinde rulman yerine bilye kullanilirdi herhalde degil mi? :)

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Yakup ADIGÜZEL

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Merida
Ortalama hızı 25 ten 30 a çıkartabilecek kadar etkili mi bu rulmanlar?
Şuan bilyeli göbek kullanıyorum rulman a geçmek için göbeğin tamamen mi değişmesi gerekiyor?