Sülüklügöl

Tepki
264
Sülüklügöl Sakarya’nın Dokurcun ilçesine 10 km uzaklıkta olup Bolu’nun Mudurnu ilçesi sınırları içinde kalan harika bir göl. Yaklaşık 200 yıl önce derenin heyelan sonucu yolunun kesilmesi sonucu oluşmuş bu gölde bir zamanlar bol miktarda sülük bulunduğu için bu isim verilmiş. Fakat göle alabalık atılmasından sonra bu sülüklerden eser kalmamış.

Sabah saat 9:40′da Adapazarı’ndan yola çıktım. Ankara-Düzce yolundan 15 km devam ettikten sonra Mudurnu yoluna girerek Adapazarı’na 30 km mesafedeki Akyazı’ya oradan da Akyazı’ya 35 km uzaklıktaki Dokurcun’a vardım. Adapazarı’ndan itibaren 40 km’lik yol bisikletle çok rahat gidilebilecek dümdüz bir yol. 40. km’den sonra inişli çıkışlı rampalar başlıyor ama çok da yorucu rampalar değil.

(link)

(link)

(link)

(link)

Dokurcun’a vardığımda akşam için alışveriş yaptım, çünkü burası alışveriş yapabilecek son nokta. Sülüklügöl’de arabasında tost filan satan seyyar bir satıcı dışında alışveriş yapılabilecek herhangi bir yer yok. Sülüklügöl yolunun 3.km’sindeki alabalık tesislerinde harika bir balık yedikten sonra 7 km’lik dik, toprak ve taşlı yoldan tırmanarak 2 saat kadar sonra Sülüklügöl’e vardım. Gölün etrafındaki çeşmelerin kurumuş olduğunu öğrendiğim için Sülüklügöl’e 2-3 km mesafede bulunan son çeşmeden su şişelerimi de doldurmuştum.

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Çevrede keşif turu yaptıktan sonra göl kenarında uygun bir yere çadırımı kurdum. Akşam olmaya başlayınca etraftaki insanlar yavaş yavaş gitmeye başladı ve bir süre sonra harika bir doğa güzelli içindeki bu gölde ormanın verdiği tarifsiz huzur ve binbir çeşit kuş sesleriyle başbaşa kaldım.

(link)

(link)

(link)

Yaktığım ateşte sucukları pişirip afiyetle yedikten sonra iyice kararan havada hayvanlarla herhangi bir karşılaşmaya meyil vermemek için hemen çadırıma girdim:) Kampta bana zarar veren tek hayvan bir arı oldu. Sokmasına gerek yoktu ama bilemedi benim doğa ve hayvan dostu biri olduğumu:)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Ertesi sabah çiğ yağdığından dolayı yakacak kuru herhangi bir şey bulamadığım için bu sefer sucukları kendi imalatım olan ispirto ocağında pişirdim:)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Aynı yollardan geri dönmeyi hiç sevmediğim için dönüş yolunda alternatif yollar aramaya başladım. Mudurnu-Adapazarı yolu üzerinde Yongalık köy yoluna girdim ve toplamda yaklaşık 20 km, anayoldan uzak köy ve tali yollardan seyahat ettim. Yol boyunca akmakta olan Mudurnu Çayı’nda serinlemeyi de ihmal etmedim tabi. Adapazarı yolunun son 15 km’lik kısmını da E-5′e çıkmadan eski Adapazarı yolundan tamamladım.

Scudo
Tepki
264
(link)
Eski Mudurnu-Adapazarı yolu.

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)
O sıcakta çaya girip serinlemek çok keyifliydi.

(link)

(link)
Mudurnu Çayı'nda fotoğrafımı çeken çocuklar:)

(link)
Bisikletin bagajında yükle gitmekten şikayet edenlere örnek olsun:)

(link)
Ve Sakarya Nehri...

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Yeşil yeşil fotografllar,
Mavi mi mavi gökyüzü,
Buz gibi şırıl şırıl akan suyu iştahımı açtı gece gece! :) Teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Yavuz SARIGÜL

AydınGünaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
1.381
Doğanın güzelliğini sunduğun güzel bir gezi olmuş. fotoğraflara bakınca içim gitti sizin yanında olmayı isterdim. Ayaklarınıza sağlık. Gezilerinizin devamlı olması dilegiyle bol pedallı günler diliyorum.

• Beğen

serhad

Forum Demirbaşı
Tepki
1.051
O halde rampa da çıktı mı acaba? :)
@globaldriver

five

Part time turcu
Tepki
3.961
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Harika bir tur olmuş.

Çok teşekkürler.

• Beğen

OrionForEver

Forum Bağımlısı
Tepki
857
Harika bir tur, harika fotograflar, dogadan kopmadan gidilebilecek en guzel yerlerden birine gitmişssiniz. Harika planlama...

Elinize, ayagınıza saglık...

• Beğen

enis57

Forum Demirbaşı
Tepki
272
yavuzcum,
ayaklarına sağlık
harika olmuş........

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çok güzel bir tur ve eşsiz fotoğraflar, oraları gezmiş kadar oldum. Paylaşım için teşekkürler.

Yunus Emre POLAT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.230
Harika bir tur, manzara ve anlatım. Yurdumun bir cennet köşesini daha sayenizde görmüş oldum. Emeğinize sağlık. Bisikletinize de nazar değmesin. :)

• Beğen

Faruk UZUNKÖPRÜ

Daimi Üye
Tepki
249
Ayaklarınıza sağlık,mükemmel bir gezi olmuş, çektiğiniz resimlerde bi okadar mükemmel. Resimleri görünce bianda heyecanlandım sanki bende o muhteşem doğayla içiçeymişim gibi :), böyle doğa harikası yerlere herzaman hayranlık duymuşumdur sakarya yakınlarında olsaydım kesin size eşlik ederdim