Disk fren gerekli mi?

Emre Ünlüyol

Daimi Üye
Tepki
104
Arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım..teknolojiye olan merakımdan ve her yeni baslayan gibi disk frenlere farklı bir ilgiyle bakıyorum...daha önce hiç disk frenli bir bisiklet kullanmadım..ama görüyorum ki mekanikler bir yana hidrolik frenler de bir hayli sorun yaratıyor...şu anda hidrolik disk fren kullanan arkadaşların kullanım rahatlığı açısından önereceği şeyler nelerdir merak ettim..en azından benim gibiler için de bir tecrübe ve örnek olurlar..
bu arada çamurlu alanlarda v frenlerin tutmadığını bu gibi yerlerde disk fren daha iyi olduğunu biliyorum...ama sorun çıkarma açısından ve bu sorunu ne kadar kolay çözebildiğimiz açısından bakabilirsek çok seviniirm..saygılar..

• Beğen
Tepkiler: Nuran Atakan
Scudo

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Disk fren eğer kışın karda-çamurda kullanmıyorsanız bence gereksiz,tek parmakla mükemmel frenleme gücü var tabi orası ayrı :) Öyle bozulan birşey de değil,sadece yağ bulaştırmamaya dikkat edilmesi lazım ancak kablolarda kesik gibi birşey olursa sorun çıkartabilir ki oldukça zor.Rotorların dönemeyecek kadar yamulması da sorun olabilir ancak bu da biraz zor:)Kullanım süresine bağlı olarakta senede 1 balata değişimi oluyor o kadar.Zevk meselesi tamamen V-fren gayet yeterli gücü sağlıyor,hidrolik fren kullanıyorum ancak benim gibi bir kullanıcı için gereksizmiş onu anladım.

Emre Ünlüyol

Daimi Üye
Tepki
104
Samet arkadaşım teşekkürler...forumda neredeyse herkes disk frenle ilgili sorun bildirmiş...diyelim uzun bir yolculuğa cıktın..frende sorun yasadın..bu sorunu kendi basına nasıl çözüyorsun...yanında ne gibi ekipmanlar bulundurman lazım..disk frenle ilgili yasayabileceğin sorunlar için..

• Beğen
Tepkiler: Samet Şenel

Kir-pi

Forum Bağımlısı
Tepki
229
Bisiklet
Cube
Avid bb7 frenler gerçekten mekanik diskler arasında en güzel çalışan sistem frenleme performansı gerçekten çok güzel.Şuan bisikletimde avid single digit sl fren sistemi kullanıyorum onlarda bana yeteri kadar frenleme performansını sunuyor.

• Beğen
Tepkiler: Emre Ünlüyol

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Rica ederim,eğer tur içinse V-fren kullanmak daha mantıklı.Disk fren ciddi bir problem çıkarırsa yağ kaçırma,rotorların dönemeyecek kadar yamulması gibi tamiri, yedek parça taşımadıktan sonra yapılamaz kolay kolay.Ancak bozulan fren iptal edilerek yola devam edilebilir diye düşünüyorum.Rotoru sökmek için,6 vidalı tip ise yıldız uçlu alyan gerekli.Centerlock tipleri ise kullanmadığımdan bilemiyorum tam olarak.Eğer fren alma aşamasındaysanız v-freni tercih edin derim madem tur planlarınız var.Ayarlaması basit,çıkaracağı sorunlar basit daha ne olsun:)

Emre Ünlüyol

Daimi Üye
Tepki
104
MERIDA 2009 MATTS TFS XC 100-D (Antrasit) ya da MERIDA 2009 MATTS TFS XC 100-V (Antrasit) arasında kaldım diyebilirim...üzerindeki disk frenler hakkında pek bir billgim yok aslında...siz ne dersiniz..hangi tip frenli olanı tercih etmeliyim?

not:yönetici arkadaşlara nasıl ulaşırım bilmiyorum ama ikinci el satılık ilanım hala gözükmüyor..acaba bir hata mı etmiş durumdayım ilan yazarken..bilgilendirirlerse cok sevinirim...ayrıca bunu buradan dile getirdiğim için özür dilerim...çünkü yazacak baska yer bulamadım..saygılar..

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Hazır benzer bir konu bulmuşken ben de buradan sorayım:

Diskin yamulması için ne olması gerekir? Yani aşırı ısınma veya fren kolunu aşırı sıkmak gibi bir durum rotoru yamultur mu?

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Ben olsam V-fren olanı tercih ederdim ama seçim sizin tabiki.Rotorlar uzun inişlerde aşırı ısınmayla yamulabiliyormuş forumda duymuştum ama başıma gelmedi.

Kir-pi

Forum Bağımlısı
Tepki
229
Bisiklet
Cube
Forumda bir yerde aşırı ısınmadan dolayı dönemeyecek kadar yamulmuş birbirine girmiş bi rotor resmi vardı.Başka türlü dışarıdan birşey vurması ile yamulabilir düştüğünüzde felan.

gecekusu333

Daimi Üye
Tepki
275
ben kullandığım 4 bisiklettede disk fren kullandım ve hiç sorunla karşılaşmadım.dağ bayırda-yağmur çamurda ve ciddi hızlı inişler yaparak kullanan biriyim ancak hiç frenlerimde bir yamulma şişme vs olmadı.her fırsatta aynı cevabı veriyorum eğer sıradan insanlar gibi bir kullanım tarzınız var ise disk gereksiz.ancak şahsımdan örnek veriyim acık ucundan sorunlu insanlar gibi kullanıp;tırmanmayan bisiklet bisiklet değildir mantığına sahipsen disk şart derim.hidro farkını özellikle uzun yokuşlar yada saatlarce çıkılmış bir dağdan aşağı son sürat inerken tam olarak hissedebilirsin.parmaklarındaki rahatlamayı kelimelerle ifade edemem. umarım kendine uygun bir seçim yaparsın.sevgiler...

Emre Ünlüyol

Daimi Üye
Tepki
104
arkadaşlar ilginiz çin teşekkürler...son kararımı disk frenli meridadan yana kullanacağım sanırım...selamlar...

yusuf bekar

Forum Bağımlısı
Tepki
256
bende aynı senin gibiyim bu sene hidrolik disk fren seti aldım xt grubu rotorlar xtr delta bisikletten aldım sağolsunlar hazırlayıp öle yolladılar daha takmadım ama düzgün bir şekilde rencide etmeden bisiklet kullanırsan hiç bir mekanizması kendiliğinden arıza vermez sen yine disk al

• Beğen
Tepkiler: karatascaner

gecekusu333

Daimi Üye
Tepki
275
dağ bisikletine yakışmayan nedir anlamadın ben(= eğer disk frenden bahsediyorsan bence çok yakışıyor.ama zevkler ayrıdır elbette.
Yusuf arkadaşım iştahımı kabarttın yav xtr rotor falan(=

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@Kaan AtilaEğer okuduğumu doğru anlıyorusam, bu, disk ile duyduğum en ilginç yorumdur.

• Beğen
Tepkiler: Eray ADALI

gecekusu333

Daimi Üye
Tepki
275
valla xtr şuan için bana uzak ama zamanla corratec'imi corvette yapıcam(=

yusuf bekar

Forum Bağımlısı
Tepki
256
hayırlısı olsun ne diyelim ben daha takmadım her şey sıfır ayarında ihşalla takınca sorun yaratmaz

Tepki
10
hocam disk alacaksan yağ bulasmasına dikkat et benim gibi yeni başladıysan bu işlere çok pis soğutur :(