maşa bakımı konusunda yardım!!!

ahmett.01

Daimi Üye
Tepki
76
xcm kilitlemeli maşam var.dağıtıp temizleyip yağlamak istiyorum.ve tabki toplamak:) ama bu konu hakkında bilgim yok.yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler...

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Linklerde XCM modellerinin iç yapısını gösteren pdf dosyaları var, işinize yarayabilir söküp-takarken.

(link)

(link)

(link)

Kilitlemeli olduğuna göre tahminen son iki linkten birindekidir. Modeline göre bakmak lazım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bende bi ara xcm(kilitsiz) kullnıyordum xcmnin bakımını kendim yapıyordum.çok kolaydır xcmnin bakımı. ilk önce maşayı bisikletten söküyorsunuz, altta 2 tane vida olması lazım onları açarak iç boruyu dış borudan çıkartıyorsunuz, ondan sonra pislikleri ve eski yağları temizliyorsunuz, isterseniz iç boruları hidrolik yağıyla güzelce silebilirsiniz, ondan sonra iç borunun alt kısmındaki plastik parçalarla maşaya giren demir çubuğu hafifce gresliyorum ( burda gresi bol sürmenin manası yok :) zaten maşayı takarken fazlalık çıkyor bide onu temizlemekle uğraşıyorsunuz :)) gresleme işlemi bittikten sonra keçelerdeki tozları ve yağı temizleyip az miktarda keçeleri gresliyorsunuz, en son maşayı tekrar birbirine geçirip vidaları güzelce sıkıp tekrar takıyorsunuz. bundan sonra isterseniz maşayı taktıktan sona üst kapakları açıp içerideki yaylarıda temizleyip gresleyerek tekrar takabilirsiniz.

bu benim bakım şeklim tabii, herhangi bi yerden okuyup uygulamamıştım, fakat bakımdan önceki çalışmasıyla bakımdan sonraki çalışması arasında baya fark olduğuna göre yanlış bişey yapmamışımdır diyerek sürekli bu yöntemi uyguladım.

Kolay gelsin.

ahmett.01

Daimi Üye
Tepki
76
@gurkankas

teşekkürler bunu uygulayacağım.ama maşayı bisikletten nasıl sökecem??

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ahmett.01

o da çok kolay :D ilk önce frenlerinizi maşadan çıkartın, sonra gidon boğazını gevşetip, üstündeki çektirme vidasını sökün gidon boğazını çıkartın, maşayı çekince çıkar zaten :)

Nevzat KÖSEOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
593
son olarak da maşayı kapatmadan önce alt boruyu yerleştirdikten sonra vida deliklerinden maşanın içine maşa yağı dökmeniz maşanın performansını çok fazla etkileyecektir
ama sadece aşa yagı başka herhangi bi sıvı yag fayda etmez

• Beğen
Tepkiler: S26 ve ahmett.01

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ahmett.01

gördüğüm kadarıyla temizlemişsiniz aşağıda işaretlediğim yerlere gres sürün,maşanın bacaklarınıda ister az miktar gresle istersenizde hidrolik yağıyla biraz yağladıktan sonra tekrar kapatın, aslında gres yerine Nevzat'ın dediği gibi amortisör yağı kullanılması daha iyi olur fakat gresde işini görürür. en sonra önceki dediğim gibi maşanın üst kapaklarını açıp yaylarıda temizleyip gresleyip kapatın.

By (link)[/URL]
http://img268.imageshack.us/i/img0125ar.jpg/

ahmett.01

Daimi Üye
Tepki
76
arkadaşlar maşamın bakımını yaptım.amortisör bakımını yapmaktan her zaman çekinmişimdir.çünkü geri toplayamayacağımı düşünürdüm.ama inanılmaz kolay ve bi o kadarda işe yarayan bi bakımmış.maşanın yaylarını içini dışını ne bulduysam benzinle yıkadım ve fırçaladım.sonra kaliteli bi gres yağıyla yağladım.gerçekten eskiye göre çok faydası oldu.bu konuda bana yardım eden gürkankas ve nevzat k. arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum...

Doruk Atay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.507
Eski bir xcm kullanıcısı olarak o bölgeye bir miktar ayçiçek yağı sürmenin faydalı olacağı kanısındayım. Ayçiçek yağı grese göre daha yanıcı ve ince bir yağ olduğundan maşanın çalışması daha iyi olacaktır ama bu işlemi 2 haftada bir uygulamak gerekir.;)

Nevzat KÖSEOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
593
@Doruk Atay

amortisör yagının evde kullanılmışı oldu seninkide :D gayet güzel bende denemiştim sonuç:sorunsuz çalışıyor
ama genede amortisör yagı kullanmakta fayda var

• Beğen
Tepkiler: ahmett.01

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Yalnız bitkisel yağlar eğer kururlarsa zift gibi oluyor. Çalışan aksam çalışmaz hale geliyor.

ahmett.01

Daimi Üye
Tepki
76
ben xcm yi yağlamak için ilk önce benzinle yıkayıp iyice temizledim sonrada kaliteli bi gres yağı ile yağladım çokta güzle oldu eskiye göre...

Doruk Atay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.507
@Serden Us

Evet doğru söylediniz. İşte bende o sebepten eğer bitkisel yağ kullanılırsa bu işlemi 2 haftada bir tekrarlamak gerekir demiştim

• Beğen
Tepkiler: S26 ve ahmett.01

Yasin Kukur

Forum Bağımlısı
Tepki
391
Bisiklet
Scott
bende de xcm var fakat yay seslerini duyuyorum, ayarı sertleştirince ses azalıyor sebebi ne olabilir? Ve de ufak bir boşluk var (yani ileri geri oynama) bu sorun giderilebilir mi?

yvzoguz

Üye
Tepki
1
Kron xc500 var ve maşa sanki kilitli gibi sert 1-2 hafta önce bol yapmur ve çamurlu bir tur yapmıştım şimdi açmaya korkuyorum nasıl yaparım diye adım adım bir mesajda yazarmısınız ?