Tek Başına 160 Km...!!!

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
Merhaba Arkadaşlar yine tek başıma. Kendi rekorumuda kırdım sayılır. Tek başıma 160 Km yaptım bugün. İnanın ben yine çok zevk aldım. Lafı daha fazla uzatmadan gezimi anlatmaya geçiyorum.
Bu geziye çıkmaya daha dün karar verdim. Yarın Refahiye'ye gidecem diye. Çok uzak olmamasına rağmen D100 Karayolunun en önemli geçitlerinden birinin olduğu kısımdayım. Sakaltutan geçidi, Rakım:2160m. Beni korkutan tek yer burası. Daha önce arabayla birçok kez gittim. Zorlu olacağını biliyordum. Onun için hazırlıklıydım.
Hazırlığımı geceden yapmıştım erken çıkıcam diye. Saat: 05:50'de evden hareket ettim.
(link)
Sabah güneşi yeni yeni yüzünü gösterirken terkediyorum Erzincan'ı...
(link)
Trabzon Yolu kavşağını geride bıraktığımda Saat: 6:28 Km:13.14'dü. Biraz ilerledikten sonra lastiğin havasının indiğini farkettim. Hemen yolun kenarında durup koyuldum lastiği tamir etmeye... Ama patlağı bulamadım. Havasını şişirdim ve yoluma devam ettim. 10-15 km götürdü havasını şişirince. Patlak küçükmüş demekki.

Kahvaltı molası zamanı. Kahvaltıyı yolda yapıcam diye evde bişey yemedim ve annemin hazırladığı kumanyayı aldım yanıma. Buraya daha önce gelmiştim. Onun için kahvaltı yapmak için burayı seçmiştim. Çok hoşuma gitti bu tesis.:D :D Yanında su akıyo birde. Saat:7:22 Km:23,37
(link)
Saat 7:39'da devam ediyorum yola. Yavaş yavaş Sakaltutan Geçidine sarmaya başlıyoruz. Tünellerin sonunda eğimin yüksek olduğu yer başlıyo. Oraya kadar rahat gidiyorum.
(link)
Son Tünelide geçiyorum. Tünel sıralaması Sivas tarafından gelme yönüne göre sıralanmış. Yani ben ilk Tünel-4'ü geçtim, son Tünel olan Tünel-1'i de geçiyorum..
(link)
Tünelden çıkar çıkmaz tabela karşıma çıkıyor. 44 Km'lik yolum olduğunu gösteriyor.
(link)
Evet zor yokuş başlamak üzere. Onun için biraz dinlenmek gerekli. Yokuşun hemen dibinde bir petrol var. Kamyoncuların dinlenme tesisi gibi. Kışın yol kapalı olunca burada konaklıyorlar. Bende biraz soluklanıyorum. Kendimi zor yokuşa hazırlıyorum. Saat:8:32 Km:35.38
(link)
İşte Başladık yokuşa. Vites 1-2-3 den yukarı çıkmıyor. Yavaş yavaş çıkıcaz artık ne yapalım. Karşı yönden gelen arabaların birçoğu el sallıyor bana. Bazılarıda bişeyler söylüyorlar ama anlayamıyorum. Deli mi diyolar artık, yoksa nereye gidiyon mu diyolar bilmiyorum.:D Kamyonları bilirsiniz yokuşu hem yavaş çıkarlar hemde yavaş inerler. Yokuşun bazı noktalarında kamyonları bile solladım desem inanırmısınız.:cool:
(link)
Çıktığım Sakaltutan Geçidinden bir görüntü.
(link)
Tırmanma Şeridi devam ederken ufak bir dinlenme ve su molası. Saat: 9:10 Km:39.54
(link)
Ve işte tam zirvedeyim. 2160 rakımda. Ama bundan sonra inişli çıkışlı yol devam ediyor. Saat: 9:32 Km:42.33
(link)
İnişli çıkışlı yol devam ederken karşımda bir çıkış var.
(link)
Akbulut Kayak tesislerinin yanından geçiyorum. Yaz ayı olduğu için kar göremiyoruz maalesef.
(link)
İnişli-çıkışlı yol sonunda düz yolda ilerliyorum. Ve Refahiye'ye 24 Km kaldığını görüyorum. Devamında da 14 Km kaldığını gösteren tabela çıkıyor karşıma.
(link)
(link)
İkinci yemek molamı Palandöken Turizm Tesislerinde veriyorum. Patlayan lastiğime buraya kadar hava basa basa geldim. Burada lastikçi olduğunu görünce birlikte tamir ettik lastiği. Saat: 10:46 Km:66.40
(link)
Benim Yoldaş bir ayağı kırık yatıyo yerde. Birazdan takarız korkma sen.:D :D
(link)
Saat 11:35 de ayrılıyorum tesisten. Ve gitgide yaklaşmakta olduğum Refahiye'ye 4 Km kaldığını görüyorum.
(link)
Veee 77.12 Km sonunda Saat:11:50'de Refahiye'ye giriş yapıyorum. Şehir Merkezinde biraz dolaşıp geri Erzincan'a dönücem...
(link)
(link)
Refahiye'de bir arkadaşımın dükkanına uğruyorum. Oradan Refahiye Hükümet Konağını fotoğrafladım.
(link)
Şehir Merkezinden bikaç kare daha...
(link)
Refahiye Otobüs Terminali.
(link)
Dönüş zamanı. Refahiye küçük bir ilçe. Gezilecek çok yeri yok. 15-20 dakikada tüm şehri bisikletle alt-üst ettim. Saat 12:11'de dönüşe geçiyorum. Km: 80.72
(link)
Refahiye'yi çıktığımda saat 12:19, Km ise 82.47'yi gösteriyordu.
(link)
Erzincan'a 69 Km olduğunu gösteren tabela...
(link)
Yolun kenarında asılı bez pankartta Teknecik Köyünün piknik organizasyonu varmış onu yazıyordu. Bende uzaktan orayı fotoğrafladım.
(link)
Giderken bulduğum bir gölgelikte biraz dinlendim. Saat: 13:06 Km:96.46
(link)
Yoldan güzel manzaralar. Dere geçiyor altımdan. Şırıl şırıl...
(link)
Aşağıdaki fotoğraf ise geçenlerde kaza yapan otobüsün düştüğü yer. Refüjü kırıp düşmüş aşağıya. Yanılmıyorsam 8 vatandaşımız vefat etmişti o kazada.
(link)
Sakaltutan Geçidine çıkış başladı. Virajlı virajlı yollar. Dik yokuşlar..
(link)
Karşıdan gelen otobüsler,kamyonlar,arabalar. Hepside ilginç ilginç bakıyorlar.
(link)
Dönüş zirvesindeyim. Saat: 14:52 Km:116.71
Artık Erzincan'a kadar iniş başlıyor. Gezimin en zevkli yanı dönüştü. Çıkarken beni geçen kamyonları inerken ben geçtim. Çaldıkları kornaları duymalıydınız.
(link)
Sakaltutan Geçidi
Rakım:2160
İşte başlıyoruz inişe.
2160 rakımdan 1185'e inicem.
(link)
Giderken kahvaltı yaptığım doğal tesisimde dönüşte yine biraz atıştırıyorum ve inişin vermiş olduğu heyacanı sonuna kadar yaşıyorum. Geçtiğim kamyonların yanımdan geçerken bana bakışlarını izliyorum.:D :D Saat: 15:30 Km:135.27
(link)
Erzincan'a 10 Km kalmış. 40-30-20 Km kalan tabelaları çekemedim. Çünkü hızlı bir şekilde iniyordum. Durmak istemedim.
(link)

Nihayet Erzincan'a giriş yaptım. Giriş Tabelasında Saat:16:27 Km:153.29
Başlangıç noktam olan eve vardığımda ise Saat:16:45 Km:161.62
Yine bir gezimi bir solukta sizlere yaşatabildiysem ne mutlu bana. Ben çok zevk aldım. Şuan ise çok yorgunum. Ama biran önce sizlerle paylaşmak istedim.
Güzergah Haritası:
(link)

Gezimin hiç unutmadığım noktaları ise;
Kamyoncularla mücadelem,
Bütün araçlarla çok içten selamlaşmam
ve Refahiye'de ve yolda birçok Hello duymam. (Refahiye'de abartıp "Where are you from" bile dediler.):D :D :D

Başlangıç Saati: 05:50
Bitiş Saati: 16:45
Toplam Süre: 10 saat 55 dakika
Azami Hız : 72.10
Ortalama Hız: 15-20
Bisiklet Üstünde Geçen Süre: 08:08:25

Sevgiler...

Scudo

Ahmet Gökdere

Forum Bağımlısı
Tepki
2.494
kardeş tebrik ederim biz buralarda yapmıyoruz bukadar km. seni fransa bisiklet turunda da alplerin resimlerini yayınlarken görmek isteriz:) tekrar tebrikler , hayranlıkla takip ettim.

• Beğen
Tepkiler: Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
@ahmet69
Ahmet Kardeş çok çok teşekkürler dileklerin için. İnşallah oda olur. Ama önce bi Türkiye'nin icabına bakalım sonra yurtdışına açılırız.:D :D

Sevgiler...

obsolate

Daimi Üye
Tepki
265
yaa ben resimlere bakarken bile kafama güneş geçti gibi hissettim, hiç gölge yok :) tebrik ederim...

• Beğen

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
@obsolate
Haklısın Kardeşim bikaç yer dışında gölge yer yoktu. Ama haftanın bir günü tatilim var ve bugünde gezi yapamazsam ne yapayım ben öyle tatili. Kask azda olsa koruyo beni güneşten. Çok terledim ayrıca.
Not:Zevki bu hepsine değdi.

Sevgiler...

Akrep_Kral

Üye
Tepki
33
doğacı24 arakadaşa bravo diyorum tek başına 160 km yol gitmek. tebrik ederim ssana. yalnız sana bir önerim olacak resimden gördüğüm kadarıyla umarım öyle değişdir bisikletin ağır birşeye benziyor. kendine hafif bir bisiklet alsan iyi olur bence

• Beğen

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Serkan tebrik ediyorum.
Bende cumartesi günü seninle aynı mesafeyi gittim. Bugün biraz daha kısa olmak üzere geri döndüm.
Kafeden bağlanıyorum , ayrıntılı yorumlar sonra. :)
Selamlar.

• Beğen

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
@Akrep_Kral
Çok teşekkürler.
Aynen gördüğün gibi. Ağır bisiklet ve tam süspansiyon. Anlayacağın ben yol'cuyum ama bisikletim yol bisikleti değil. Yolda çok zor kullanılıyor. Değiştirmeyi düşünüyorum zaten. Biraz daha zamanı var. Yeni bir yol bisikleti alıcam. O zaman 160 değil 260 vız gelir bana.

Sevgiler...

@ataruh
Sizede tebrikler Ataruh Hocam. İnşallah en kısa zamanda evinizi dizersiniz. O zaman sizinde gezinizi bekliyoruz.

Sevgiler...

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
Tebrikler.. Hele tek başına olunca daha bir takdir edilesi bişey olmuş :D
Yeni bisikletinle kıracağın rekorları merakla bekliyorum.
Paylaşım için teşekkürler..

• Beğen

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
@hhtatar
Ben teşekkür ederim. Birazcık olsun sizlere yaşatabildiysem buraları ne mutlu bana.

Sevgiler...

@Lancer
Çok teşekkür ederim. İnşallah o zamanda bu sayfalarda görücez. Bi alsam gerisi gelecekte.... Neyse hayırlısı diyelim.

Sevgiler...

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Serkan kardeşim

merhaba,
Gene tek kişilik ekibinle yapmışsın yapacağını. Ama arkanda hep gölgen seni takip ediyor.:)

Aslında yanında bir kişi bile olsa bu gezin inan bir misli daha güzel gelir sana . Ama senin kaderinde hep böyle. Burak gene işte miydi onu almadın.
Demek sen bir de ekip bulsan yollar dayanmayacak, sana.

Sen senelik izninde Antalya'ya da gelirsin vallaa !:D

Güzel ama , sıcak altında bir gezi yapmışsın.Gezini bizlerle paylaştığın için teşekkürler.
Görüşmek üzere , neşeli , sağlıklı, bol pedallı ve yanında arkadaşlı geziler senin olsun derim. Hoşçakal.;)

• Beğen

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
demin yazdiklarimin hicbirisi gitmemis :( ehem, diyordum ki :eek: pedalina saglik :eek: cok ozlemistim oralari sakaltutanla refahiyeyi karsimda gorunce inanamadim :)

pedal basmak gerekmis oralarda, biz bilemedik dogaci24 4x4lerle gectik hem bir ileri bir geri o yoreleri, ama az tozunu yutmadim daglarinin :) kisi da guzeldir yazi da :) mis gibi toprak kokusu :) hatirlattigin icin sagol

• Beğen

mazhar

Daimi Üye
Tepki
323
Yine döktürmüşsün serkan kardeş...şu meşhur şelale resimlerini eşime gösterdiğimden beri seni artık ailece takip ediyoruz...:)

• Beğen

barhay

Aktif Üye
Tepki
165
Serkan ne diyeyim sana o bisikletle asvalt yollar....pedalına sağlık ... Fotolar için teşekkür .. Biraz daha yukarılara gitsen Benim askerlik yaptığım yerleride görecemişi.. Çamoluk , ALucra ..... Uzakmı kalıyor yoksa ..?

• Beğen
T

Tuğrul

Misafir
Tebrikler Serkan,Tek başına 160 km.

Büyük cesaret örneği...Altında iyi bir bisiklet olsa ,İstanbula da gelirsin sen :)