Sram mi, shimano mu?

Scudo

Hakim Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
715
Bisiklet
Giant
ayrıca yol yada mtb de olsa hangi seriyi almayı düşünüyorsunuz..?? ben tabiki sram derim ama shımanonun bazı gruplarından düşük bi grup olacaksa shımano olsun tabi ki...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Yeni bir Mercedes mi BMW mi sorusu. Bana kalırsa bu soruların, özellikle uçları bu kadar açıkken, tek bir yanıtı olamaz...

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
O linkleri okuyalı çok oldu. Bakalım Sram ve Shimano arasındaki can alıcı farkı kim söyleyecek, aslında basit

Hakim Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
715
Bisiklet
Giant
birinin adı sram birininki shımano mu en önemli fark bu galiba :D:D:D:D:D
e sen söyle de bilelim bari..

Hüsnü Deniz Kalaycı

Forum Bağımlısı
Tepki
187
İsim
Hüsnü Deniz Kalaycı
Bisiklet
Scott
@Aybars Öge Sürücü

Tamamen marka fanatikliği çünkü ikiside yabana atılır markalar değil ve shimano shadow tasarımıyla sramla arasındaki farkı kapattı bundan sonrası marka fanatikliğinden başka birşey değildir :) (bence)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Aslında değil :) Elimde detaylı bir test sonucu var fakat çevirmeye vaktim yok...

Testte tüm Shimano ve Sram MTB modelleri, Almanya'nın profesyonel MTB sürücüleri tarafından kör teste tabii tutuluyorlar, yani bisiklet tepesindesiniz ve gözleriniz bağlı.

Sonuç çok da şaşırtıcı değil, XTR açık ara birinciyken XT ve X.O arasında çok minik bir fark vardı (yanılmıyorsam X.O öndeydi). SLX testin fiyat/performans birincisi olmuştu.

He tabi artık Sram'ın XX serisi var! bir çok yeniliği de beraberinde getiriyor, özellikle 2li ayna kol ve sistemin 2x10 olması! Yani ben testi çevirene kadar onun geçerliliği kalmadı, bir dahakine inşallah :)

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Arkadaşlar aslında bütün olay Sram'ın çalışma prensibi 1:1 oranından kaynaklanıyor.

Yani siz vites koluna bastığınızda tel 1mm. hareket ederse aktarıcı da 1mm. hareket ediyor.

Shimano ise 2:1 oranından devam ediyor.

Yani siz vites koluna bastığınızda tel 2mm. hareket ederse aktarıcı da 1mm. hareket ediyor.

Buradaki en büyük Sram avantajı; daha hassas ayarları daha kolay yapabilmek. Benim 9lu sistemlerdeki Shimano kullanırken en büyük sıkıntım sürekli vites ayarlarımın değişmesi. Daha doğrusu herşeyden etkilenmesi.

Sram burada 1 adım önde gidiyor.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Aybars abi, fakat diğer taraftan Shimano'da da vites değiştirmek için daha az güç harcamak gerekiyor ve benim kişisel izlenimim, Sram'in özellikle arka vites attırıcıları bir süre sonra o stabil çalışmalarını kaybediyorlar. Sanki biryerleri gevşiyormuş gibi "oynak" bir hal alıyorlar. Ama Shimano'da ise bundan 15 sene evvel çıkan XT'ler hala sorunsuz problemsiz çalışıyor.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Aybars Abi yine bile Sram kadar hızlı eskimiyor Shimano ekipmanlar.

Mesela arka attırıcı makaraları, hiç araziye girmeyenlerin ki bile 1-1,5 yılda eriyor.

Grip Shift kolları hiç söylemiyorum, 6 ay kullanılıyorlar yarıştığın taktirde :)

yaminkutlu

Forum Demirbaşı
Tepki
748
Ben de uzun zamandır xt kullanıyorum ve uzun zamandır da ayar yaptığımı hatırlamıyorum.Nif dağının o bozuk yolu km saatimi bile kırdı ama vites ayarlarında hiç sorun yok. Vites geçişleri çok net ve sorunsuz.Pedaldaki sertlik dışında hiçbir şey anlamıyorsunuz vitesin geçtiğine dair.

• Beğen
Tepkiler: ali ayhan cıvıl

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
@Aybars Öge Sürücü

Shimanoyu anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalıyor :D :D

Şaka bir yana aynakol ve ön arka aktarıcı 2008 Shimano kullanıyorum, çamurla kaplandıklarında dahi sanki yağlılarmış gibi akıcı ve mükemmel çalışıyorlar, yaklaşık 15 senedir Shimano kullanıyorum, diğer markaların iyi ürünlerinde hep bir şeyler eksik veya sorunlu oluyordu, Shimano beni hiç yanıltmadı desem yeridir, yüksek mühendislik ve büyük tecrübe sonucu olan ürünlerinden hep memnun kaldım, fiyat performans oranı da her zaman daha iyi idi (yine de Shimanoyu anlatmaya kelimeler yetmez ;) )...