yabancı internet sitelerinden alışveriş

Ercüment Özyurt

Daimi Üye
Tepki
387
Selam,

Bisiklet giyimi neden pahalı gibi konuları görünce ve ikinci el pazarinda internetten aldıkları ürünleri üstüne kar koyup satan bu işten para kazanan arkadaşları görünce bu bilgiyi paylaşmamın iyi olacağını düşündüm.

Arkadaşlar ebay.com diye bir site var. bu siteden özellikle bisiklet formalarını ucuza alabilirsiniz. Örneğin ben Discovery Channel forma ve tayt takımını 40 dolara aldım... 25 dolar ürün, 15 dolar da kargo. Ürün ptt kargo ile elime 1 hafta gibi bir sürede ulaştı. Gümrüğe felan da takılmıyor. Ek ücretler de çıkmıyor. Zira ben şu ana kadar bu takım dışında iki forma daha aldım, ayrıca bisiklet malzemesi dışında ürünler de aldım ve yaptığım 10 kadar alışverişte hiçbir sorun yaşamadım... Bu arada aynı ürünün bu sitede 90 TL ye satıldığını da belirteyim. yani arkadaş 60-70 e alıp 90 a satıyor ;) Güzel iş :D

Bu sitede gitti gidiyor gibi açık arttırma usulü satışlar da olduğu için çok daha ucuza ürünler de denk getirilebiliyor. Örneğin eşime aldığım forma 1 dolardan başlamıştı 4.75 e bende kaldı 7 dolar da kargo ödedim ve yaklaşık 20 liraya az kullanılmış ve oldukça iyi durumda bir forma aldım...

Eğer ebay.com dan alışveriş yapmak isteyen arkadaşlar varsa veya deneyip de başaramayan arkadaşlar olursa yardımcı olurum :cool: Sonuçta amaç burda yardımlaşmak ve bilgiyi paylaşmak Bu işten kar yapmaya çalışmayı doğru bulmuyorum....

Herkese bol pedallı günler

Scudo

ahmetdogan

Forum Bağımlısı
Tepki
446
Bisiklet
Marin
@Ercüment Özyurt

ercüment bey' kesinlikle katılıyorum size ve 5 10 lira aşağıo fiat kurtarmıyor birde böyle alış verişlerde....

dediğiniz site sanırım bir çok bisikletcinin girip ziyaret ettiği ancak benim gibi(sanırım yane olabilenler vardır mutlaka) yok yurt dışıona alış veriş yapmıyor satıcı yada gümrükten nasıl geçecek ki geçse bile ekstra fiyat bindirmesi yapılır korkusuyla vazgeçtikleri(yada vazgeçtiğim) uğrak bir site...

ebay.com gerçekten değerlendirmeye değer

Ercüment Özyurt

Daimi Üye
Tepki
387
mesela forma almak için "cycling jersey" şeklinde arayıp sonra çıkan ürünleri ürün+kargo en düşük fiyattan sıralatırsanız (o zaman bulunduğunuz bölgeyi de giriyor ip no.nuza göre) Türkiye ye gönderen satıcıları ve en uygun fiyatlı ürünleri bulabilirsiniz :) ödeme yapmak için de paypal sitesine üye olmanız gerekiyor :)

• Beğen
Tepkiler: salih bora balaban

Ercüment Özyurt

Daimi Üye
Tepki
387
@ilkerikier

kendime aldığım takım ve bir adet forma gayet kaliteli ürünler... sonuçta aynı formaları üstüne 20-30 kar koyup burada satan arkadaş da ürün yetiştiremiyor alıcı arkadaşlara :) demek ki beğeniliyor bu ürünler...

eşime 12 dolara aldığım forma ise az kullanılmış ama orjinal bir üründü... Yani orjinal ürünü daha ucuza aldım ebayden :) takip edildiğinde her türlü ürün uygun fiyata bulunabiliyor

fletcher

Forum Bağımlısı
Tepki
196
üstüme alındım:)

internetten başından,hiç tanımadıgınız,yüzünü görmediginiz,daha da önemlisi yüzünü bi daha görme ihtimaliniz olmayan bi adamdan ürün almak bahsettiginz şey:)
siz yaşamamış oalbilrisiinizi ama türlü de sıkınıtları olan bi işlem.yanlış beden,yanlış ürün vesaire gibi..

-ürünü görerek..dokunarak elden teslim almak
-bedeninne uygun olan ürünü deneyerek almak
-dilersen alt üst bedeni farklı almak(alt medium üst large)(sorun bakalım ebaydeki satıcı yapabilcek mi bunu)
-herhangi bi ürünü tek üst ya da tek alt almak(yine ebaydeki arkadaştan bunu rica edin bakalım verdigi rakam ne oluvcak)
-tandıgın en azından tanıştıgın birinden ürün almak
-içine sinmeyen ürünü sorgusuz sualsiz geri verebilmek
kargo parası da ödemediginiz düşünlürse 15-18 lira civarı bi para bu saydıklarım için çok mu fazla?

--

nightdriver

Aktif Üye
Tepki
472
Ben de ebay veya yabancı bisiklet mağazalarından çokça alışveriş yapan kişilerdenim. 200-300 dolarlık ürünler de aldım ve bir sorun yaşamadım. Tek dikkat ettiğim şey elektronik ürün ve aynı üründen sayıca fazla sipariş vermedim. Paketler x-ray'den geçtiği için elektronik ürünlerde problem çıkabilir. Ayrıca 4 adet aynı ayakkabıdan alırsanız bunun ticari bir alışveriş olduğu izlenimi veriyor.

Gelelim spesifik olarak ebay sitesine. Cycling bölümünü yalamış yutmuş biri olarak söyleyebilirim ki orda da no name sahte ürünler oldukça fazla. Örneğin arkadaşın aldığı Discovery Channel veya sarı Tour de France gibi ürünlerin sahtesi çok var. Bu iki ürünün de resmi üreticisi Nike. Ancak Nike olmayan bir sürü Discovery formasını görebilirsiniz. Tenle direk temas ettiği için ben de kimyasal boyalardan çekinirim doğrusu...

Diğer yandan internetten satın alıp üstüne bir miktar koyup burada satmakta bir sakınca görmüyorum. Zaten ticaret bir yerden alıp satmak değil midir? Gümrükte takılmama garantisi yok hiçbirşeyin. Memurun o gün canı sıkılır herkese zorluk çıkarır. Riske girmek isteyen internette kendi alır, istemeyen biraz fazla verir görerek alır.

Liberal ekonomide kazıklanma olmaz. "Ben bilmiyordum başka yerde daha ucuz olduğunu" demek de abesle iştigaldir. Araştırma yapmanın da bir zaman ve efor maliyeti var. Araştırmıyor ve bu fiyata da alıcıysan bu alışveriş gerçekleşir.

Ercüment Özyurt

Daimi Üye
Tepki
387
internetten alışveriş yapmak için kredi kartı gerekiyor ve kredi kartı bilgilerini girmek gerekiyor. Bir çok kişi sadece bu yüzden bile internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmeyebilir. dolayısıyla fletcher nicknameli arkadaştan veya aynı şekilde satış yapan başka arkadaşlardan alışveriş yapmayı daha uygun bulanlar da mutlaka vardır. Bu tabiki herkesin kendi tercihi...

Ben sadece ebayden alışveriş yapmak isteyip de yapamayanlara yardımcı olabileceğimi söylüyorum. İşin inceliklerini, püf noktalarını gösterebilirim. Böyle bir siteden haberdar olmadığı için veya sadece ingilizcesi yeterli olmadığı için ebayden alışveriş yapmak isteyip de yapamayan arkadaşlara yardım amacıyla açtım bu konuyu. Yoksa kimseyi suçlamak veya rencide etmek için değil.

Ayrıca şunu da söylemek istiyorum : Örneğin Nike da ürünlerini çinde veya taiwanda yaptırıyor. Böylece ürünü ucuza malediyor. Ancak maliyetteki bu düşüş tüketiciye değil şirketin karına yansıyor. Bu gibi şirketler tabiki başka ülkelerin, başka şirketlerin aynı kalitede ürünü daha ucuza satmasını istemiyorlar. Bu yüzden de bir formanın bile kanserojen olabileceği gibi söylentiler çıkıyor. Sizler için söylemiyorum ama fosur fosur sigara içen kişiler bile bazen kanserojen diye kışın domates yemiyor. Bu bana biraz komik geliyor. Sürekli sigara dumanı, eksoz gazı içinde yaşıyoruz, suyumuzdan arsenik çıkıyor, yediğimiz içtiğimiz şeylerin içinde ne gibi maddeler olduğunu bilmiyoruz, ama bir forma veya tişörtün boyasından kanser olur muyuz diye de korkuyoruz... :rolleyes: Sanırım burda kar ettiği pazarları kaybetmemek, başkasına kaptırmamak isteyen Nike gibi şirketlerin tuzağına düşüyoruz biraz... bu benim fikrim...

Alışveriş konusunda yardım isteyen arkadaşlar olursa ercumentozyurt@hotmail.com adresinden bana mail atabilirler, soru sorabilirler :)

Sevgiler, saygılar

fletcher

Forum Bağımlısı
Tepki
196
"formayı nerden alıyosun?" sorusunu bana soran her arkadaşa,ercüment beyin yaptıgı açıklamaları yaptıgmıı düşünüyorum:)yani sorulan bütn soruları cevapladım..nasıl forma gelir,nasıl elimize ulaşır vesaire...

hattaa ben şunu istiyorum diye direk link yollayan arkadaşlar da oldu bana:)

oyüzden ercüment beyin bu paylaşaımı az da olsa dogru gibi gözükse de,
bunu benim ilanımın altına "aslında bu ürn bukadar!!" diye yazarak göstermesi tuhafıma gitmişti..

Fatih Ertörün

Forum Bağımlısı
Tepki
1.064
Fletcher arkadaşımız sağolsun beni de bu Ebay'da alış-veriş yapma konusunda baya bilgilendirmiş, bildiği tüm yöntemleri bana da anlatmıştı.

• Beğen
Tepkiler: fletcher

capoinanc

Üye
Tepki
0
ercüment abi bende ebay dan bişiler alıcam ama bende işbankası visa kredi kartı var bunlarlas oluyo mu vede gümrükte vergi mergi olayları nolyo bana bilgi veririsen sevininirm...

Ercüment Özyurt

Daimi Üye
Tepki
387
visa olsun hangi banka olduğu önemli değil :) gümrük vergisi kesinlikle çıkmıyor forma gibi ürünlerde...

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@Ercüment Özyurt
Ben yılda 2-3 defa Tayvan'a ve en az 2 defa Çin'e gidiyorum. Bu ürünler orada bahsettiğiniz kadar ucuz değil.

Elbette sizin aldığınız ürün orijinal olabilir. Ama Ebay'dan aşırı ucuz fiyata bulduğunuz ürünlerinin hemen tümünün sahte olduğunu düşünebilirsiniz.

Çin' ki BMW X5'i taklit etmiş üretmiştir.

• Beğen
Tepkiler: nükleer kedi
Tepki
77
Bisiklet
Focus
Arkadaşlar, gümrük yönetmeliğine göre vergiden muaf olan ürünlerle ilgili maddenin bir kısmını veriyorum. Umarım işinize yarar...

Madde 543 - Asagıda sayılan hallerde, serbest dolasıma sokulacak esya gümrük vergilerinden
muaftır.
a) Cumhurbaskanının zat ve ikametgahı için gelen esya;
b) Mütekabiliyet esasına göre ithal edilen diplomatik esya;
c) 1) Milli Savunma Bakanlıgı, Jandarma Genel Komutanlıgı ve Sahil Güvenlik Komutanlıgı
ihtiyaçları için gümrük beyannamesi bu kuruluslar adına düzenlenmis olmak kaydıyla, yurt dısından
tedarik olunan her türlü harp silah, araç, gereç, teçhizat, makine, cihaz ve sistemleri ile bunların yapım,
bakım ve onarımlarında kullanılacak yedek parçalar, akaryakıt ve yaglar, hammadde, malzeme ve harp
ganimetleri;
2) Milli Savunma Bakanlıgı, Jandarma Genel Komutanlıgı ve Sahil Güvenlik Komutanlıgı ihtiyacı
için bedelsiz olarak dıs kaynaklardan alınan her türlü yardım malzemesi;
3) Emniyet Genel Müdürlügü ile Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlügü tarafından emniyet ve
gümrük muhafaza hizmetleri ihtiyacı için dıs ülkelerden mubayaa ve ithal olunacak birinci fıkranın (c)
bendinin 1 inci alt bendinde yazılı araç, gereç ve silahlar ile bunların teferruatı,
d) Degeri 100 EURO’yu geçmeyen esya;
e) Gerçek kisiler tarafından ithal edilen kullanılmıs sahsi esyadan;
1) Kanuni ikametgahlarını Türkiye Gümrük Bölgesine nakleden gerçek kisilere ait alındıgı tarihte
üç yasından büyük olmayan kullanılmıs motorlu veya motorsuz özel kara nakil vasıtaları,
2) Kanuni ikametgahlarını Türkiye Gümrük Bölgesine nakleden gerçek kisilere ait her türlü
kullanılmıs ev esyası,
3) kametgahı Türkiye’de olan bir Türk ile evlenerek veya evlenmek üzere Türkiye’ye gelen
kisilere ait çeyiz esyası,
4) Miras yoluyla intikal eden kisisel esya,
5) Türkiye’ye ögrenim görmek amacıyla gelen ögrencilere iliskin egitimle ilgili malzemeler ve
egitimle ilgili diger ev esyası,
6) Türkiye Gümrük Bölgesinden geçici olarak çıkan gerçek kisilerin geri getirdigi kullanılmıs ev
esyası,
f) Gerçek kisilerce ithal edilen diger esyadan;
187
1) Degeri 300 EURO’yu geçmemek üzere gerçek bir kisiden digerine posta veya hızlı kargo
tasımacılıgı yoluyla ve Ramazan (Seker) ve Kurban bayramları ile noel ve yılbası münasebetiyle bu
tarihlerden bir ay önce ila bir ay sonra gönderilen veya Türkiye Gümrük Bölgesine Giren esya veya
yolcular tarafından ithal edilen hediyelik esya,
2) Seref nisanları veya ödülleri

Yani değeri 100 Euro' yu ( dini bayramlarla noelden 1 ay öncesinde 300 Euro' yu) geçmeyen tüm malzemeler(tekstil, elektronik, vs...) gümrük vergisinden muaftır.

zippO.bMx

Üye
Tepki
10
Belirtmek isterim ebay.com a uye olduktan sonra sozlesmeyi imzalarsınız satın aldıktan sonra geri donusu yoktur.Ancak kisinin belittigi kalitede cıkmassa almazsınız. Ayrıca nike diye aldıgınız bi ürün değişik cıkarsa geri alıp satan kisiyi kara listeye alıyolar. parayı kargo hariç geri odüyorlar. [müsteri memnuniyeti]

philykia

Üye
Tepki
141
@gurol

Yahudinin bir sözü vardır; "Ucuza alacak kadar zengin değilim" diye.

Gerçekten ebay böyle arkadaşlar, ucuz gibi görünen ancak elinize aldığınızda hiç de sandığınız gibi olmadığını acı bir tecrübe ile görüyor oluyorsunuz. İşin bir de gümrük tarafı da var. Kaybolursa ya da gönderi sırasında zarar görür ise gönderi satıcıdan çıktığı için herhangi bir hak da iddia edemiyorsunuz. 3-5 lira fazla verip bilerek görerek almayı tercih etmek en iyisi gibi.

Mustafa Özkara

Forum Demirbaşı
Tepki
454
Ebay'dan birkaç kez alışverişim oldu.
Takip eden arkadaşlar ucuz ürünleri burada paylaşırlarsa bizim için faydalı olur.
Selamlar...

• Beğen
Tepkiler: Ercüment Özyurt

Melih Bilen

Aktif Üye
Tepki
104
Bence artık bu tip formaların Türkiye'ye getirilmemesi ayıp.Avrupa'da olan bir ülke için bunlar utanılacak şeyler.Çeşitli sporların önünü açmıyorlar en sonunda Olimpiyatlara çok az kategoride katılabiliyoruz.

• Beğen
Tepkiler: Ercüment Özyurt