__Kolaylaştırılmış Çanakkale Gezisi__(Gelibolu Turu)

Ümit Bozyılan

Daimi Üye
Tepki
351
Merhaba Arkadaşlar,
Öncelikle başlığın neden kolaylaştırılmış olduğunu açıklamama izin verin.
bu sözcüğün aslında gerçek anlamında kullanılmaması bir çelişkiymiş gibi görünebilir.
Ama diğer Çanakkale Turunun(1 günde:~292 km) zorluğuyla kıyaslandığında doğru olduğu görülecektir. :)
her neyse, Lafı fazla uzatmadan "Muhtemel Gezi Planı"nından bahsedeyim.

!. Gün

İstanbul-Harem Buluşma Saati--06.00 (En geç)
İstanbul-Keşan otobüsünün kalkış saati 06.30
Metro Turizm tarifeleri;
(kalkış zamanı; hareme göre, varış zamanı ise: Keşan'a göredir)

http://i41.tinypic.com/2s9slmw.jpg

bende metrokart var, haremden binecek arkadaşlar yolculuk ücretini 20 tl olarak hesaplayabilirler.(ama garanti veremem çünkü kasadaki görevlinin aksilik çıkarma ihtimali var:)

İstanbul-Esenler buluşma saati 07.00 (yaklaşık olarak)
Haremden kalkan İstanbul-Keşan otobüsünün Esenler otogarına varış zamanı 07.30

Keşana varış----- 11.15 (yaklaşık olarak)

Keşandan Çanakkale Yönüne hareket ---- 11.45

Eceabat'a Varış

http://i44.tinypic.com/ngx2si.jpg

Arkadaşlar yukarıdan da görülebileceği üzere, keşandan sonra tahminen 17. km de ciddi bir tırmanış var. Burda bir dağ olması olası,, :)
Dilerseniz otobüsten biraz geç bile inebiliriz. :D

Eceabatta tercihlere göre 2 tip konaklama şekli olabilir. Çadır ve kamp ekipmanları olan kardeşlerimiz kamp kurabilirler.
Kamp ekipmanları olmayanlar için ise birsürü seçenek mevcut.
Kalınabilenecek yerlerin listesi ise şöyle:
  1. Sabancı Öğretmen Evi
  2. Uğurlu Pansiyon
  3. Eceabat Hotel
  4. Boss – 2 Hotel
  5. Agua Hotel
  6. Korkmaz Pansiyon
  7. TJS Guesthouse Otel
  8. Meriç Pansiyon

2. Gün
Sabah erkenden kalkıp fazla vakit kaybetmeden yola koyuluyoruz.
muhtemel rotamız ise çöyle:

http://i40.tinypic.com/2j28g9d.jpg

Gezilecek yerlerin listesi ise sırasıyla tahminen :

1. Kilitbahir kaleleri ve tabyalar (giriş ücretliymiş)
  2. Seyit’in heykelini ve Rumeli Mecidiye Tabyası’nı ziyaret
  3. Yol güzergahındaki şehitliklerimiz,Soğanlıdere-Şahindere.
  4. Alçıtepe Köyü yanından Şehitler Abidesi.
  5. Seddülbahir Köyü, Ertuğrul Tabyası, Yahya Çavuş Anıtı ve
  6. Şehitliği
  7. Kanlısırt, Mehmetçiğe saygı Anıtı,

Arkadaşlar gezilecek yerlerin listesini araştırmadan önce, 2. günü Eceabat- Gelibolu turu- Eceabat şeklinde düşünmüştüm.

Fakat gezilecek yerlerin çokluğunu gördükten sonra, hem bu kadar şehitliği ziyaret edip, hem de 73 km lik oldukça engebeli yolu bir günde gitmenin çok olası olmadığını düşünmeye başladım.

yolu ikiye bölüp ;
şehitler abidesinden sonraki seddülbahir köyünde konaklayıp, ertesi gün geriye kalan yerleri gezmek daha mantıklı geldi.

Seddülbahir köyünde kamp malzemeleri olmayan arkadaşlar için konaklanabilecek yerler;

1. Köşk Pansiyon
  2. Majestik Pansiyon
  3. Doğanay Pansiyon
  4. Helles Panaroma Pansiyon
  5. Dardanel Pansiyon
  6. Kale Pansiyon
  7. Mokamp Pansiyon
  8. Abide Motel

Buna göre gezi listemiz,,

1. gün- Keşan-Eceabat

2. gün:
  1. Kilitbahir kaleleri ve tabyalar (giriş ücretliymiş)
  2. Seyit’in heykelini ve Rumeli Mecidiye Tabyası’nı ziyaret
  3. Yol güzergahındaki şehitliklerimiz,Soğanlıdere-Şahindere.
  4. Alçıtepe Köyü yanından Şehitler Abidesi
  5. Seddülbahir köyü. konaklama
3. gün:
  1. Ertuğrul Tabyası,
  2. Yahya Çavuş Anıtı veŞehitliği
  3. Kanlısırt,
  4. Mehmetçiğe saygı Anıtı,

Arkadaşlar Rota kalınacak yerler,
Tur Tarihi, kısacası herşey hakkında fikirlerinizi bekliyorum.

Scudo

Aytekin Erzan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.086
süpersin ümit ama toplam kaçgün bu birde fiyatlar hakkında bilgin varsa yazabilirmisin

Ümit Bozyılan

Daimi Üye
Tepki
351
süpersin ümit ama toplam kaçgün bu birde fiyatlar hakkında bilgin varsa yazabilirmisin

rica ederim Aytekin abi :). internet bağlantım sürekli gidip geliyor, o yüzden tam olarak mesajı tamamlayamadan göndermek zorunda kaldım.

eğer ilk günü keşan-eceabat şeklinde düşünürsek toplam 3 gün oluyor.
Bunun için önceki mesajlardan gözüktüğü kadarıyla iki alternatif tarih düşünülebilinir.
13-14-15 Mart veya, (cuma-cmtsi-pazar)
20-21-22 Mart (cuma-cmtsi-pazar)

veya: eğer cuma gecesi istanbuldan çıkıp sabah Eceabat'a varacak bir otobüs bulunabilinirse, tüm gelibolu turu sadece 2 günde(cumartesi pazar) tamamlanabilinir. (1 gece konalamalı olacağı için daha ucuz olur aynı zamanda) :)

fiyatlar konusunda sezon dışı olduğu için ucuz olur diyebilmek isterdim ama, 18 mart civarı tarihler olduğu için pansiyonlar yoğun olabilir. Bu konuda ne yazık ki benim de hiçbir bilgim yok.
pansiyon sahiplerine ulaşıp fiyat belirlemeye çalışsamda, uzaktan pazarlık konusunda pek fazla tecrübem olmadığı için yanıltıcı fiyatlar verebilirler. Çeşme turunda da çoğu pansiyon fiyatı 25 ten açıp sevgili Ramazan ve Kayhan abinin pazarlıklarıyla 14 e kadar iniyorlardı. O yüzden geceliği bence 10 ile 25 arasında bir fiyata hazırlıklı olmakta fayda var. tabi çanakkaleli bir arkadaşın vereceği bir bilgiyle çok daha kesin bilgiye sahip olabiliriz....

Sevgilerle...

neuro

Üye
Tepki
55
@Ümit Bozyılan
bu ne demek
böyle şeyler sadece karadenizde olur diye biliyordum

marule

Daimi Üye
Tepki
406
@neuro

dikkat edersen orda İst - Ç.Kale - Akçay - İzmir demiş güzergah için, yani otobüs istanbuldan izmire gidiyor, kalkışı 06.30, keşana varışı 11.15 demiş ümit arkadaşım, izmire varışı 11.15 değil yani. yanlış anlaşılma olmasın.

• Beğen
Tepkiler: Ümit Bozyılan

Aytekin Erzan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.086
arkadaşlar top sizde yani Ümit maşaallah işi götürür diye düşünüyorum tabiki henüz daha çok genç olmasından dolayı biraz yardıma iğtiyacı var bazı konularda herkesin yardım görüş ve fikirlerini kullanabiliriz pansiyon pazarlık olayını çanakkale gelibolu gibi bölgelerdeki arkadaşlardan alabiliriz hele bi şekillensin olay hali hazırda kaç kişi olacağımız konusunda kesin bir rakkam yok öncelikle 18 mart öncesi haftasonumu yoksa diğer hafta sonumu onu bir kararlaştıralım hangi tarihte kimler gelebilir.herkese sevgiler ümit sanada kolay gelsin

• Beğen

NKORHANK

Aktif Üye
Tepki
108
Bu programa ben de uymak isterim. Cuma akşam çıkış pazar dönüş olan her kombinasyona katılırım.

İyi Sürüşler...

• Beğen

kayhan1907

Daimi Üye
Tepki
454
programım belli değil ama uyarsa bende gelmek isterim önünde ve arkasında yoğun bir trafiğim var bakayım ararım seni gelemesemde aklım sizde kalacak

• Beğen

Ümit Bozyılan

Daimi Üye
Tepki
351
bir süre, internete sürekli erişimim olmadığı için uzun ve karışık bir mesaj yazmak zorunda kalıyorum. şimdiden hatalarımı bağışlayın :).:60:

arkadaşlar top sizde yani Ümit maşaallah işi götürür diye düşünüyorum tabiki henüz daha çok genç olmasından dolayı biraz yardıma iğtiyacı var bazı konularda herkesin yardım görüş ve fikirlerini kullanabiliriz pansiyon pazarlık olayını çanakkale gelibolu gibi bölgelerdeki arkadaşlardan alabiliriz hele bi şekillensin olay hali hazırda kaç kişi olacağımız konusunda kesin bir rakkam yok öncelikle 18 mart öncesi haftasonumu yoksa diğer hafta sonumu onu bir kararlaştıralım hangi tarihte kimler gelebilir.herkese sevgiler ümit sanada kolay gelsin

çok teşekkür ederim :) çok güzel bir tur olacağını umuyorum... yeter ki dondurucu bir soğuk veya aşırı sağanak yağış olmasın...
Tarihi kesinleştirdikten sonra, pansiyonları arayarak tahmini bir fiyat öğrenmeye çalışacağım. Tabi pansiyonda kalmak isteyen kimse olursa.
aytekin abi, siz cuma gecesi yola çıkarsanız, dilerseniz cumartesi gecesi; seddülbahirde buluşabiliriz.

Bu programa ben de uymak isterim. Cuma akşam çıkış pazar dönüş olan her kombinasyona katılırım.

İyi Sürüşler...

Merhaba,

sadece hafta sonu izni olan bisikletseverlerin geziye katılması fazla zor değil...

istanbul-çanakkale seferini yapan yaklaşık 6 tane firma var.İstanbuldan çanakkaleye neredeyse her 20 dk da bir otobüs kalkıyor.
kısa bir araştırmayla, Truva truzmin, 20 Mart Cuma günü saat 24.00 de Haremden kalkıp Eceabat'a uğrayarak Çanakkaleye giden bir otobüsünü buldum.
Bir gün önceden gelenlerle sabah Eceabatta buluşarak, asıl Gelibolu turunda birlikte pedallayabiliriz. Sadece hafta sonu izini olan arkadaşlarımız bu yolla özel bir haftasonundan mahrum kalmamış olacaklardır :). Pansiyon gideri de sadece 1 gece konaklanacağı için daha az olur.

Benim için cuma günü de tatil olduğundan, bu günü de değerlendirmek istedim.
ama eğer katılım olursa; çoğunluğun sadece haftasonu müsait olacağından ana grubun bu yolla gelmesi daha olası...

programım belli değil ama uyarsa bende gelmek isterim önünde ve arkasında yoğun bir trafiğim var bakayım ararım seni gelemesemde aklım sizde kalacak

Kayhan abi, çok teşekkür ederim :).
Gelebilirsen harika olur, çok sevinirim, onur duyarım . İnşallah bu sefer çadırı kurmak kısmet olur . :)
Ramazan abiye de özel mesajla bildirirm, inşallah o da gelebilir... :). hatta kesin olmamakla birlikte, aynı tarihlerde; İzmir grubu da orda olabilir.
Mehmet ve Ali abinin face ine o tarihlerde çanakkalede olacağına dair birşeyler okumuştum eğer yanlış hatılramıyorsam. Ozan da Ebitle gelecek, serpil abla da eğer müsait olursa kesin gelir.

Küçük bir ihtimal, çeşme grubu tam ekip orada olabilir... şimdiden heyecanlanıyorum :)

Zamanla herşey katılımcıların durumlarına göre yavaş yavaş belirlenecek.

Sevgilerle,

keremakgun

Üye
Tepki
10
Selamlar,
yazın tek başıma istanbul-malkara yapmıştım; hedefim çanakkale'ydi ama tamamlyamamıştım ağustos sıcağında. bu sefer grup olarak yapılacak bu aktiviteye katılacağım inşallah:)
tarih seçeneklerinden ikincisini tercih ederim ama genel istek ne yönde acaba?

• Beğen

Ümit Bozyılan

Daimi Üye
Tepki
351
Selamlar,
yazın tek başıma istanbul-malkara yapmıştım; hedefim çanakkale'ydi ama tamamlyamamıştım ağustos sıcağında. bu sefer grup olarak yapılacak bu aktiviteye katılacağım inşallah
tarih seçeneklerinden ikincisini tercih ederim ama genel istek ne yönde acaba?

:) çok mutlu oldum...Bu sefer kaldığın yerden devam etmiş olacaksın :).

katılımcılarımız arasına, sınıf arkadaşlarımdan birisi de katıldı. ne kadar çok o kadar iyi.. :)

Bisiklet sporuna başlamak için para biriktiren çok değerli eski bir dostuma da geçici olarak bir bisiklet bulabilirsek(m) katılacak...Yazın onunla çok güzel uzun tur planlarımız var :). İlk turu olacak, tabi bisiklet ayarlayabilmeme bağlı.
İstanbuldaki bisikletçiler bisiklet kiralıyorlar mı?
Bu konuda bilgisi olan var mı arkadaşlar?

Nedret Günaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
3.629
ümit kiralık bisiklet bulunur,bunun yanında tur planını takip ediyorum.

aslında benimde niyetim var çanakkale turu yapmak gibi tabii yine trakya'daki arkadaşlarımızla görüşüp ortak zaman ayarlaması yapmak gerekiyor.

çanakkalede bisiklete binmek kısmet olmadı bu güne kadar ama bu yaz kısmetse pedallıyarak keşfedeçeğim çok güzellik olduğuna eminim o bölgede.

ramazankurucay

Forum Demirbaşı
Tepki
788
ümit gayet düzenli bir çalışma yapmıssın tebrik ederim..rotadan,kot farklarından,km lerden ve birçok ayrıntıdan anlaşılyor...
vakit bulabilisem tabiki gelmek isterim.bu aralar cumartesi dahil çalışıyorum..hafta içi zaman zaman boşluklar oluyor..dikkatimi birşey çekti..tur zamanı biraz az gibi...sindire sindire gitmek çok iyi olur..mesela km leri birazcık daha kısaltabilirsin...
bu başlığı izliyorum bugunden itirbaren :) ..
görüşmek üzere..

• Beğen

Rahman Ketenciler

Daimi Üye
Tepki
504
Merhabalar,
Son durum nedir? Buraya (Keşan'a) uğrayacaksanız, beni de almayı unutmayın :winkenlux Eğer eceabat'ta buluşulacaksa bir şekilde size katılmayı çok isterim. Görüşmek üzere

• Beğen

engin engin

Forum Bağımlısı
Tepki
182
Böyle güzel bir tur organize fikrinden dolayı Ümit kardeşimi tebrik ederim..

Konuyu yakından takip edicem kısmet olursa gelmek isterim, çok güzel ve anlamlı bir tur olur.

• Beğen
Tepkiler: Aytekin Erzan

Aytekin Erzan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.086
ümit sevgili kardeşim helal sana adanalı celal diyorum başka bişey demiyorum
neredeyse benide caydıracaksın okadar istikrarlı gidiyonki ama orada buluşacağız inşaallah haydi ümit bütün istanbullu pedalcıları yığ geliboluya başarılar sevgiler....

• Beğen

Ümit Bozyılan

Daimi Üye
Tepki
351
ümit kiralık bisiklet bulunur,bunun yanında tur planını takip ediyorum.

Aslında benimde niyetim var çanakkale turu yapmak gibi tabii yine trakya'daki arkadaşlarımızla görüşüp ortak zaman ayarlaması yapmak gerekiyor.

çanakkalede bisiklete binmek kısmet olmadı bu güne kadar ama bu yaz kısmetse pedallıyarak keşfedeçeğim çok güzellik olduğuna eminim o bölgede.

Cevabın için teşekkür ederim, Nedret abi.Kiralık bisiklet haberine çok sevinidm gerçekten. Sedona 711 ayarında bir bisiklet hayli hayli yeter sanırım, ama, tabii ki de gurbette üniversite okuyan bir öğrencinin bütçesine de uygun olmalı :).

Serkan abi, İzmirden Ebit istanbuldan bizler ve daha fazlası umarım bu tarihlerde Gelibolu turu yapacak tüm bisikletçiler karşılaşıp, bir araya gelirler...

ümidimiz bu yönde tabii ki. Herşey zamanla belli olacak, ben de yavaş yavaş çadır, uyku tulumu gibi malzemeleri halletmeye çalışıyorum bu arada.

ümit gayet düzenli bir çalışma yapmıssın tebrik ederim..rotadan,kot farklarından,km lerden ve birçok ayrıntıdan anlaşılyor...
vakit bulabilisem tabiki gelmek isterim.bu aralar cumartesi dahil çalışıyorum..hafta içi zaman zaman boşluklar oluyor..dikkatimi birşey çekti..tur zamanı biraz az gibi...sindire sindire gitmek çok iyi olur..mesela km leri birazcık daha kısaltabilirsin...
bu başlığı izliyorum bugunden itirbaren ..
görüşmek üzere..

Çok teşekkür ederim Ramazan abi;. Tur uzunluğu konusunda da, sanırım ilk gün için sadece keşandan başlayacak bisikletçiler için uzun olabilir.
2. ve 3. günler toplam 60 km yol var.(müze ve şehitlik ziyaretleri için)
ilk gün için de keşandan başlayıp eceeabata kadar olan yolun en zor kısmı(Korudağ) için, tırmanış zor olabilir. Ama bunun için de otobüsten korudağın zirvesinde inip, güne büyük bir inişle başlamanın hayalini kuruyorum :)...

Merhabalar,
Son durum nedir? Buraya (Keşan'a) uğrayacaksanız, beni de almayı unutmayın Eğer eceabat'ta buluşulacaksa bir şekilde size katılmayı çok isterim. Görüşmek üzere

Son durum olarak; henüz kimler oldukları kesin olmamakla birlikte, gelibolu turuna istanbuldan 2 ayrı grupla katılmayı düşünüyoruz.
İlk grup yani benim de içinde olacağım grup cuma günü otobüsle keşana, oradan da bisikletle eceabata gitmeyi planlıyor.
ikinci grup ise; Cuma gecesi iş çıkışı otobüs seyehati ile eceabata gelip, oradan hep beraber hareket edinilecek.
Katılma düşüncene gerçekten çok sevindim. Bizlere turun başlangıç noktasından, keşandan; zahmetsizce katılabilirsin...
Benim bisiklet ayarlamaya çalıştığım arkadaşımda Keşanda oturuyor (istanbulda üniversite okuyor)Edirne Fenden 3 yıl aynı odada kaldığım çok değerli bir kardeşim.... Umarım ona da bisiklet bulabilirim. :)

Böyle güzel bir tur organize fikrinden dolayı Ümit kardeşimi tebrik ederim..

Konuyu yakından takip edicem kısmet olursa gelmek isterim, çok güzel ve anlamlı bir tur olur.

İlgin için çok teşekkür ederim Engin. :)
Ben sadece bu başlık altında işleri organize tutmaya çalışıyorum.turu tüm katılımcılar hep birlikte organize edeceğiz inşallah. Sevgili Aytekin abiye de bir kez daha teşekkürler, bu konuyu ilk o başlatarak sürecin hızlanmasına çok iyi vesile oldu. :)

ümit sevgili kardeşim helal sana adanalı celal diyorum başka bişey demiyorum
neredeyse benide caydıracaksın okadar istikrarlı gidiyonki ama orada buluşacağız inşaallah haydi ümit bütün istanbullu pedalcıları yığ geliboluya başarılar sevgiler....

hahaha :)...Valla bir günde istanbuldan çanakkaleye gidecek kapasiteye sahip olsam(nerdee), hiç durmaz, seninle pedallamak isterdim.

istanbulda görüşebilseydik :),Pazar günü sapanca gölü turuna gelme gibi bir düşüncem vardı ama.yalan oldu...
Dün bisikletimi çantalarımı hazırladım, bu sabah izmite bisikletle gidip bir akrabamda kalacaktım...Sonra neredeyse 10 tane hava durumu sitesinde istanbulun ve izmitin sağanak yağışlı olduğunu görünce istemeye istemeye caymak zorunda kaldım. Şimdi dışarıya bakıyorum, yerler hafif ıslak, ama abartıldığı kadar bir yağmur yok,...
neyse, bu bana ders oldu, bir daha hava durumuna bakıp da hiçbirşeyden vazgeçmeyeceğim... :)

sevgilerle...

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
Merhaba Arkadaşlar,
Tarihlerimiz uyuşursa Çanakkale'de buluşmak güzel olacaktır.

17 Mart 2009 : Altınoluk-Çanakkale = 104 Km
18-19-20 Mart 2009 : Çanakkale Merkez, Truva, Gelibolu Yarımadası

(link)

Sevgiler...

• Beğen