Kilitli pedal ve SPD

airwolf045

Üye
Tepki
3
Arkadaşlar SALCANO NG-350 siparişini bugün verdim....
İnşallah haftaya kavuşacağım yeni aşkıma......:D :D :D
Ama yolda gelirken pedalları değiştirsem mi diye düşündüm.....
Yanlız kilitli pedalların bana ne gibi bir avantaj kazandıracağını hala çözemedim(estetikten başka)Çünkü o zaman ayakkabının altına da kilit takmak lazım sanırım.......
Neyse tavsiyelerinizi bekliyorum.....SAYGILAR........

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Öncelikle yeni bisikletiniz hayırlı olsun :).
Kilitli pedalların, ayağınızı yukarı çekerken ayağınızın boşa harcadığı gücü çekiş sistemine aktarma, düzgün devirde pedal çevirme, kontrol kolaylığı ve hakimiyet artışı gibi bir çok önemli faydaları var. Forumumuzun arama fonksiyonundan kilitli pedal, SPD gibi terimleri aratırsanız çok işinize yarayacak sayfalarca bilgiye ulaşabilirsiniz ;). Yine de aklınıza takılan bir şey olursa sormaktan çekinmeyin :).

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
yeni bisikletin hayırlı olsun.sende salcanocu olursun benim gibi:) halil le spd konusunda sonuna kadar takılıyorum..spd 'nin güzelliklerini kısaca anlattığın için tşkler halil

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
spd kullanmayanlara şiddetle tavsiye ederim alışması kolay
ayaklarınız yüklenme anında kaymıyor
pedala hem basıp hemde çekmek yokuşta çok etkili bizzat farkı hissettirdi
soluk soluğa çıktığım rampayı zorlanmadan çıktım...
bunny hop da mümkün (yanlış yazmış olabilirim)
ve bacağıma aşırı yüklenmede kramp girmiyor ne iştir anlamadım
normalde kasılıyordu... (ani yüklenmede)

En güzel yanı birisi bisikletinize binmek istediği zaman alması ile vermesi 2 dakika sürüyor.:D
spd den normal ayakkabısı kayıyor :D bak allahın işine işte :)

• Beğen
Tepkiler: İLKER TAŞ

acumur

Forum Demirbaşı
Tepki
563
bir sorum olacak;
istanbul içinde ve doğal olarak trafikte kullanılması tehlikeli olabilirmi bu spd pedalların?ben şahsen bu düşünceden dolayı biraz çekiniyorum spd
kullanmaya.neticede trafik içinde gerek yaya olsun gerek araç illaki ani duruşlar yapıp ayağımızı yere koymak durumunda kalıyoruz yada buna benzer ani refleksler göstermek gerekiyor.bu durumlarda spd pedallardan ayağımızı ani şekilde kurtarabiliyormuyuz?ben dediğim gibi bu düşüncelerden ötürü biraz çekiniyorum kullanmaya.yani yarış için ve bununla orantılı olarak yüksek performans sağlamak amaçlı diyecek birşey yok ama bunun dışında kullanıcılar için elzem birşeymidir bu spd pedallar?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Acumur, tek bir cümleyle sana olayı özetliyim :). SPD pedaldan ayağını çekmek, normal pedaldan çekmekten daha zor değil, özel bir çaba da gerektirmiyor. İşte bu yüzden trafikte de gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Ayrıca göreceksin ki trafikte sana kıvraklık ve ataklık sağlayacak ;).

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
çok zor değil sadece rahatlığından dolayı SPD lerini unutma
reflex oluşana kadar ufak tefek şeyler yaşayabilirsin

bende kırmızı ışık gazabuna uğrayanlardanım mesela... :D

• Beğen
Tepkiler: acumur

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Evet ilk başta zaten kitapçıklarında da okuyacağın gibi en gevşek ayarda kullanıp bu takıp çıkartma refleksine kavuşmanız isteniyor pedallarda daha sonrada ayar mekanizması sayesinde bunu sertleştirerek performansınızı dahada arttırabileceğiniz söyleniyor...

İkinci olaraksa bu aletlere kilitli pedal demek daha doğru çünkü SPD nin açılımı Shimano Pedalling Dynamics (inş doğru yazmışımdır) ve bunu Shimanodan başka üretenlerde var...

Son olaraksa aslında en başta anlatmam gekiyordu ama kilitli pedal pedal çevirme aktivitesi anında harcadığınız güçten %20 olarak tasarruf etmenizi ve zamanla bu tasarrufu artı performansa çevirmenizi sağlar.Çünkü bir ayağınızla pedal basarken diğeri ilede pedalı yukarı doğru aslıumanız mümkündür...Onun dışında çamurlu kaygan taşlı kumlu zeminlerdede pedalı dairesel olarak çevirip yani daha eşit güçlerle basıp çekerek patinaja kalmanızı önler ve kontrolünüzü arttırır, ayrıca sert arazi kullanımların bisikletin her nottasına ve hareketine hakim olmanız sağlar....

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
SPD nin 2. günü deneme için alışmak için şehir içinde risk alıyorum yavaş bile olsa...

pedala basmaya alışmışız hep
aynı zamanda 2 gündür spd sayesinde pedalı çektiğim için bacak üzerinde
kaslarda yanma kaşınma var

gelişme var demek :)
kas toparlanıyor

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
Merhaba üstadlarım ve dostlarım.
Sizden öğrenmek istediğim birkaç bişeyler var. Lütfen beni aydınlatırmızınız? Kilitli Pedal ve SPD nedir? Nasıl bişeydir? Nasıl kullanılır? Ayakkabısı farklımıdır? Yararları nelerdir?
"Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp" diye bi söz vardır arkadaşlar. Beni aydınlatırsanız çok çok sevinirim. Fotoğraflarla örneklerseniz daha iyi olur benim için.
Sevgiler....

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Kilitli pedal, özel bir pedal ve özel bir ayakkabının altına takılan, o pedala özel pedal kilidi ile ayakların pedalın üzerine sabitlenmesi sistemidir. SPD bu sisteme Shimano tarafından verilen addır. Pedala normal basılır, ayakkabının altındaki kaller pedala kilitlenir ve çıkarılmak istendiğinde dışarıya doğru yaklaşık 15 derecelik bir açı yapılarak ayak pedaldan kolayca çıkarılabilir. Bu çıkarma işleminin sertliği pedal üzerinden de ayarlanabilir.
Ayrıca (link)yazıları da okuyabilirsiniz ve forum içeriğinde arama yapıp çok daha detaylı ve çeşitli bilgilere de ulaşabilirsiniz :). Ben sadece biraz özet geçtim...

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
Sevgili halil çok teşekkür ederim bilginiz için. Ayrıca almak istesem toplam set olarak bana ne kadara mal olur.?
Sevgiler...

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
fiyatları değişiyor çok çeşitli marka modellerde ayakkabılar ve spd pedallar var

ben pdm 520 ve shimano ayakkabı aldım 150ytl ye mal oldu sanırım
dolar euro uçmadan tabi

• Beğen
Tepkiler: Serkan Taşdelen

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
En ucuz SPD pedal 30 euro civarındaydı en son. En ucuz ayakkabı da 60 euro civarında :). Firmaların sitelerinden ürün ve fiyat karşılaştırabilirsin Serkan ;)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Bir bisiklet severe yardım etmekten daha çok zevk aldığım bir şey varsa o da birden fazla bisiklet severe yardım etmektir :).
Şaka bir yana, yardımcı olabildiysek ne mutlu bize Serkan. Kilitli pedala geçtiğin zaman yaşadığın zorlukları ve tecrübelerini, kendince bulduğun kolaylıkları da bu konunun altına eklerse ileriki zamanda, yeni gelecek üyelerimize ve yeni SPD ye geçecek olan üyelerimize güzel bir kaynak yaratmış olursun :).

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806

Çok çok teşekkürler Halil kardeş.
Gerekli bütçeyi topladıktan sonra geçiş yapıcam SPD'ye. Geçiş yapınca ayrıntılı olarak yazarım.
Sevgiler...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7

:) Umarım en kısa zamanda kavuşursun pedallarına.
Ya aslında sürekli atladığım bir faydası daha var bu kilitli pedalların :). İnsanın kendini daha profesyonel hissetmesini sağlıyor :cool:, insan kendini daha güçlü hissediyor :10:

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
halil arkadaşımızın ağzına sağlıkne kadar güzel anlatmış ben ce spd kullanmayanlar bir an önce spd ye gecsin zevki bambaşka heleki zor camurlu ortamlarda ve vazgecemediğim uzun yolların ilacı ben taktırdığım ilk gün başımdan gecen güzel bir olayı anlatayım bari laf acılmışken spd le ayakkabıları aynı gün aynı dükkandan almıştım neyse adam pedalları taktı son ayarlarınıda yaptı sonra ayakkabının kalipelerinide taktı ben de tabi şaşkın şaşkın biliyormuş edasıyla caktırmıyorum olayı neyse aldım bisikleti admla vedalaştık sonra yola koyuldum ayağımı birkac zorlmadan sonra spd ye kilitlendi ama ne kilitlen di takmayı başardık ama cıkarması aklıma gelmemişti hiç amma velasıl sonra biraz gittikten sonra caddeye geldim karşıya gececem kaldırıma ayğımı koyacam bir baktım cıkmıyo anladım ama iş işten gecmişti sonrası malum yerle biraz öpüştük her ne hikmetse düştükten sonra acılır bıu meret sonra bostancıdan maltepeye gelene dek her ışıklarda sanki yercekimi beni esir almış gibi defalarca öpüştük ama ne oldu bir gün sonra 3 defe düştüm sonra 2 defa ve alışıyor insa ama yinede istediğim kadar usta ol insan isteristemez düşüyor

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
Merhaba Doğacı,

Sanırım bu konuda bir seyler yapabilirim...

SPD yani Shimano Pedaling Dynamics... SPD nin Türkçesi shımanonun pedal dinamikleri anlamındadır...

Anlamı çok önemli değildir. Ama işlevi çok büyüktür. Haa unutmadan shımano terimi olsa da bir çok firma bu sistemi kullanmaktadır. Northwave, Adidas, Nike, Sidi vs... Daha bir çok firma vardır...

Yukarıda arkadalar da zaten açıklamalarda bulunmuşlar yararı konusuna bu yüzden pek girmeyeceğim.

madem şekilli bir seyler istiyorsunuz bir seyler yapmaya calıştım

http://img140.imageshack.us/img140/4923/kalpier4nb.jpg

eskiden SPD yerine Kalpiyer pedal kullanılıyordu. Daha fazla güç almak için şekildeki gibi ayakkabı pedal monte edilmiş kalpiyere girerek kullanılıyordu...

teknoloji ilerledikçe bu daha da gelişti ve en son hali ile SPD pedal ve Kilitli Ayakkabılar üretilmeye başladı. Özellikle ayakkabıların altı serttir. Daha güçlü pedala basabilmek için...

http://img141.imageshack.us/img141/55/ayakkab7uc.jpg

http://img92.imageshack.us/img92/1134/pedal9jy.jpg

Şekildeki resimlere de bakarsanız zaten az çok bir seyler tahmin edersiniz... Bu sistem bir pedal bir ayakkabı ve de bir kilitten oluşur. Kilit pedal ve ayakkabı arasında bir bağlantı oluşturur...