### ön fren ötüyor, önerileriniz? ###

MertSayın

Daimi Üye
Tepki
198
Selam.. Yaklaşık 5 aydan beri Avid Single Digit 7 fren kolu ve fren bacaklarını kullanıyorum. (rw2 kodlu orjinal padleri ile) Frenlerin performansından oldukça memnunum. Fakat yağmur ve çamurda, frenleme anında ön fren insanı rahatsız edicek şekilde ötüyor. Arka frende böyle bir sorun yok. Bunun nedeni ne olabilir? Önerileriniz nelerdir? Teşekkürler..

Scudo

Nebresca

Üye
Tepki
26
benimde öyle oluyor yağmurlu ve soğuk havlarda fren e hafif dokun jant a deysin pabuclar böyle durdurucak gibi degil vites ağırdaymış gibi 50 metre bi git sonra ötmicektir

• Beğen
Tepkiler: MertSayın

Nevzat KÖSEOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
593
bunun nedeni kirlilik jant yüzeyini ve papuçları temizlersen ötmez yada su zımparası ile pabuç ve jantların yüzeyini zımparalaman gerekiyor bence en temizi zımpara

zafersidal

Forum Bağımlısı
Tepki
640
Bisiklet
Scott
geçen hafta bende single digit sl frenler ve aynı pabuçlarla bisikletimi topladım ve pabuçlar olabileceği kadar temizdi jantta sıfır olduğu için bir kirlenme sanmıyorum ki olsun ama çok sert frene basınca aynı ses yine çıkıyor fakat frene çok yüklenmiyince ses gelmiyor ama ne kadar ses çıkartırsa çıkartsın jant tamamen ıslansa bile tutmaya devam ediyo ben memnunum yani ;)

• Beğen
Tepkiler: MertSayın

bts.elektronik

Forum Bağımlısı
Tepki
777
ötmenin en baş sebebi pabuç ayarlarının iyi yapılmamasıdır .bunla beraber çok iyi yapılmış bile olsa bazı jant, pabuç ve fren kombinasyonlarında, yada sid amortisör kullanıyorsan ötme özellikle ıslakta yapabilir. iyi pabuç ayarı ise janta pabuçların önce ön kısmı temas ettiğinde arka kısmında 1mm boşluk olacak,ve tam paralel basacak şekilde olmalıdır.bunun sebebi jantın frenleme esnasında pabucu öne çekiğinden tam yüzeyle yapışmasını sağlamaktır.

ilyasss

Forum Bağımlısı
Tepki
208
avid single sl ve orjinal papuçlarıyla bendede ötme sorunu vardı.sıfır xt16 jant kullanmaya başladım ve frenlerde sıfır takmıştım.ani frende ötüyordu genelde ne yaptıysam ötmeyi durduramadım başka papuçlarla denedim gene olmadı iyice temizledim gene olmadı.bu arada maşam duke ve titanyum pivotlar kullanıyorum.en son ve temiz çareyi arkadaşlarında dediği gibi su zımparasıyla çözdüm.şimdi yaklaşık 4 aydır ne ses var ne ötme.
ama sıfır janttı bunun yanağında ne varda ses yapmasını sağlıyor bunu anlayamadım.sorunu zımparayla çözdüğüm için ses sorunu jantın yanağında teşhisini koydum.ama artık bu vernik mi ne alakası varsa yada başka bir tabakamı onu bilemiycem.
tavsiyem arkadaşlarında dediği gibi jantın yanaklarını ve papucunu hafifce zımparala inş geçer.çok sinir bozucudur kolay gelsin.

Berkay Mestan

Daimi Üye
Tepki
71
Bisiklet
Sedona
@ekzotik

parası olan var olmayan var bence en iyisi jantı bir güsel temizleyip pabuçlarıda zımparalamak bnm firenlerimde aynı sorunu yapıyor ve benim jantlarım 0 yani 2 gün olmadı alalı sorun büyük ihtimalle pabuçun zımparalanmasıyla alakalı çünkü fren uzun süre kullanıldığında sert lastik şeklinden plastik şekline dönüşüyor benm eski frenlerimde de bu hata vardı yenilerinde de var al eline zımparayı 5 dk. nı almayacak emin ol ;)